Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Am si eu o intrebare.
Unde locuieste "zana Maseluta"? ma tot intreaba copilu' si nu prea stiu povestea.
Au inceput sa iasa dintisorii de "oameni mari" si aia micii nu vor sa cada.Am fost in vizita la stomato,am facut cunostinta cu tot personalul, cu instrumentarul... cu pestisorii din acvariu.
Ce-i dau la schimb sa cada odata si mai ce trebuie sa fac la urmatoarea vizita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Buna Lia,

Am sa fiu foarte scurta in "povestioara" mea.Am un baietel de 2 ani si o luna.Am remarcat de ceva timp ca baietelul meu are acea muscatura inversa.M-am tot uitat pe internet si am gasit foarte putine lucruri legate de aceasta problema.Pentru mine e clar ca trebuie sa ma duc la un ortodont.Intrebarea mea este....cat de repede trebuie sa-l vada un doctor?Poate el la 2 ani ai lui si la bazdacii lui sa coopereze cu un doctor?
Mai are sa-i creasca caninii de jos si inca un rand de maselutze.
Cam in ce consta tratamentul?

Multumesc mult!

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

Lia am si eu o intrebare! Cit de normale sunt radiografiile dentare la copii. Fetitza mea merge regulat la dentist odata la 6 luni de la 3 ani si i-au facut cite o radiografie pe an. Acusica face 5 ani si la ultimul control au avut nu-s ce problema cu filmul si i-au facut doua radiografii una dupa alta. Nu e cam mult si cam devreme?

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

quote:
Originally posted by poliana

...
1. Cum pot sa fiu 100%sigura ca nu se mai poate salva maseaua mea(langa ea am spatiu gol si fiind utimele nu am cum sa imi fac lucrare)?
2. Ce sa fac cu asa zisa alergie la anestezic. Cui sa dau drepatte stomatologului sau alergologului?
3. Este periculos sa stau asa cu canalul deschis pana ma hotarasc ce fac( nu ma doare deloc)
...



1. trebuie efectuata o radiografie
2. exista diverse grupe de anestezice, asa ca se pot face testari si la acelea; foarte putin probabil sa fii alergica la toate (eu cred ca nici la xilina nu esti, a fost doar o reactie la punctie - a facut test martor la celalalt brat?)
3. nu este indicat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Lia , am si eu trei intrebari.
1. Unul din dintii din fata s-a innegrit in timp, pentru ca prin 2002 am avut o infectie cu abces. Si nu mai are nerv. Ce solutii am? Sa-l imbrac sau ce dumnezeu sa-i fac sa nu se mai vada asa inchis la culoare? Si in plus ma doare uneori, nu durere de aia ca la infectie ci ca si cum as avea o nevralgie. Si nu ma doare tot timpul. E o durere difuza, nu sacaitoare ..dar este totusi.

2. In special dintii din fata se misca. Am fost la doctor si am intrebat , raspunsul a fost ca de la stres sau suparare se mai retrage gingia si se misca. Dar ca nu e grav. Ei, pe mine nu ma multumeste raspunsul, de ani de zile mi se misca.Ce sa fac? Mama a avut mereu probleme cu dantura si cred ca la un moment dat o pindea paradontoza. Sint genetice problemele astea cu dintii? Ca la noi in familie si eu si mama si sora stam prost la capitolul asta. Tata nu are absolut nici o problema.

3. Cat de buna este pasta de dinti Lacalut? Eu din cauza ca dintii mi se misca si pentru ca am probleme frecvente cu cariile (se mira doctorii ca la varsta mea sint plina de carii, si gura ciuruita de plombe) am zis sa incerc. Dupa un tub nu pot zice ca e rea dar nici nu vad cu ce m-a ajutat. E bine sa continui cu ea sau este un produs mai bun?


"Plangi cu sufletul, fara a ti se umezi ochii. Razi pentru a putea reusi. Iubeste pentru a-ti putea umple inima cu adevarata dragoste.E tot ce-ti trebuie pentru a putea fi fericit."

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

quote:
Originally posted by Alecsia

Lia , am si eu trei intrebari.
1. Unul din dintii din fata s-a innegrit in timp, pentru ca prin 2002 am avut o infectie cu abces. Si nu mai are nerv. Ce solutii am? Sa-l imbrac sau ce dumnezeu sa-i fac sa nu se mai vada asa inchis la culoare? Si in plus ma doare uneori, nu durere de aia ca la infectie ci ca si cum as avea o nevralgie. Si nu ma doare tot timpul. E o durere difuza, nu sacaitoare ..dar este totusi.

2. In special dintii din fata se misca. Am fost la doctor si am intrebat , raspunsul a fost ca de la stres sau suparare se mai retrage gingia si se misca. Dar ca nu e grav. Ei, pe mine nu ma multumeste raspunsul, de ani de zile mi se misca.Ce sa fac? Mama a avut mereu probleme cu dantura si cred ca la un moment dat o pindea paradontoza. Sint genetice problemele astea cu dintii? Ca la noi in familie si eu si mama si sora stam prost la capitolul asta. Tata nu are absolut nici o problema.

3. Cat de buna este pasta de dinti Lacalut? Eu din cauza ca dintii mi se misca si pentru ca am probleme frecvente cu cariile (se mira doctorii ca la varsta mea sint plina de carii, si gura ciuruita de plombe) am zis sa incerc. Dupa un tub nu pot zice ca e rea dar nici nu vad cu ce m-a ajutat. E bine sa continui cu ea sau este un produs mai bun?


"Plangi cu sufletul, fara a ti se umezi ochii. Razi pentru a putea reusi. Iubeste pentru a-ti putea umple inima cu adevarata dragoste.E tot ce-ti trebuie pentru a putea fi fericit."

Mihaela



Dintii se mobilizeaza datorita scaderii implantarii osoase, fie:
1. dinspre gingie (afectiuni parodontale)
2. dinspre varful radacinii, care poate sa fie cazul tau avand in vedere ca ai avut un abces - in continuare este posibil sa se fi format un chist la nivelul osului.
3. amandoua

in primul caz (semne - gingie rosie, irita, retrasa, sngereaza usor) exista procede de chirurgie parodontala care pot ameliora implantarea si respectiv mobilitatea

in al doilea caz (la palparea gingiei indreptul varfului radacinii se percepe o denivelare, deseori dureroasa)se practica o interventie numita rezectie apicala.

oricum este obligatoriu sa efectuezi o radiografie si un consult stomatologic, sau poate mai bine la chirurgie orala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

scuze, am citit regulamentul mai tarziu si nu stiam ca pe topic-ul acesta numai Lia raspunde la intrebari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

quote:
Originally posted by ancuta06

quote:
Originally posted by danv

scuze, am citit regulamentul mai tarziu si nu stiam ca pe topic-ul acesta numai Lia raspunde la intrebari.



Danv, eu nu ma supar daca-mi raspunzi, ca vad ca Lia nu prea mai are timp. Sper ca ma poti ajuta cu sfaturi. Uite mai jos postarea mea:

1. Am o masea care m-a durut foarte mult acum vreo 3 ani. Am fost la dentist, vreo 3 sedinte cred, ca nu rezistam....mi-a gaurit-o pe toata, mi-a scos nervul, cica, mi-a astupat canalele si mi-a plombat-o. La putin timp dupa asta, am ajuns in Olanda, plomba mi-a cazut, iar la dentist nu am mai fost, ca aici mi-e frica. Mi-e frica ca nu vor fi rabdatori, si pt ca eu nu prea rezist sa mi se lucreze. Un deget strain la mine in gura (si de multe ori si al meu), imi provoaca stare de voma.

In noiembrie anul trecut, am fost in Ro, la dentist. Am stat 2 saptamani atunci, si am fost la dentist de cateva ori, ca sa-mi rezolv cat mai multe probleme 9destule masele cariate). le-am rezolvat pe toate aproape. A mai ramas o carie, ca nu am mai avut timp, si maseaua cu probleme si dureri. la aia, mi-a zis doctora ca nu are timp sa mi-o faca, pt ca stau prea putin in tara. Eu am vrut sa mi-o scoata atunci, ca ma durea. N-a vrut, mi-a zis ca mi-o curata ca lumea, mi-o astupa, si cand revin si am mai mult timp, mi-o face, dar sa nu astept prea mult. Acum n-am mai avut cand sa ma duc, dar inca plomba e la locul ei, si probleme nu am. Cat timp crezi ca mai pot sta, pana sa-mi faca iar probleme?

2. Despre detartraj. Dintii de jos mi se ingalbenesc, la radacina. nu se albesc la loc decat cu detartraj. Cat de des pot face asta? Si ce as putea face ca sa nu se mai ingalbeneasca? Nu beau cafea, nu beau vin, in schimb fumez, dar incerc sa ma las. Doctorita mea din Ro mi-a zis ca imi va zice cum sa am grija sa nu mai apara, dar a uitat.

3. Se paote face vreo anestezie in timpul sarcinii? Locala, ma refer.

4. Baietelul meu are toti dintii din fata, si 4 maselute, de la 1 an. Putin dupa varsta de 1 an, a cazut si si-a spart un pic dintisorii din fata, de sus (cei din centru, pe amandoi). Apoi, la 1 an si 3 luni, a cazut iar, la cresa, si unul dintre dintisorii aia 2 s-a spart mai mult (aproape jumate, oblic), iar in spatele celuilalt, avea sange. In zilele care au urmat cazaturii, am observat ca cei 2 dinti cu pricina, s-au facut gri. In vreo luna, si-au revenit. Dar totusi, am impresia ca au putin alta culoare fata de restul. De la ce poate fi colorarea aia din zilele care au urmat? Pe dintisori ne spalam in fiecare seara, cu mici exceptii cand uitam, cu mare placere, Doar ca nu pot sa-i perii foarte bine. Nu i-am dat niciodata nimic pt dinti, dar am inceput, dupa cazatura aia mai nasoala, sa-i dau iste calciu. Nu stiu exact ce rol are, dar tre sa-i dau din 2 tuburi (din unul dimineata si din celalalt seara), cate o jumatate de lingurita. Astea mi le-a adus soacra mea, ca a zis ca e mai bine. Acum, eu m-am gandit ca daca si-a spart dintii asa de usor, probabil ca are lipsa de calciu. Acum am observat ca i-au aparut niste pete mici, albe, pe unghiute. de la lipsa de calciu sunt?

iti multumesc pentru rabdare, ca vad ca m-am cam lungit, si probabil ca undeva am si aberat.

Toate cele bune,


Ancuta 16+ & Martijn, (24.10.2003)
Poze cu Martijn



in primul rand nu practic stomatologia ci chirurgie orala si maxilo-faciala, asa ca experienta mea si cunostintele legate de materiale nu sunt la zi; cu aceste rezerve:

1. din cate am inteles "maseluta" care te supara a fost obturata pe canal; deci faptul ca a cazut obturatia coronara (sunt diferite) nu afecteaza rezistenta dintelui pe termen scurt; radacina rezista insa coroana se va distruge in timp daca nu refaci obturatia coronara.

2. tartrul se depune la toata lumea; cu variatii insa legate de:
a. obiceiuri: fumat, cafea etc
b. variatii individuale - sunt persoane la care eliminarea de saruri prin saliva este mai mare decat la altele;

pentru a intarzia aparitia tartrului nu poti actiona decat asupra categoriei a, adica sa renunti la obiceiurile care il favorizeaza.
de asemenea poti apela la periajul profesional, iar detartrajul nu are o restrictie ca interval de timp.

3. perioadele de evitat sunt primele 3 luni (risc de malformatii fetale) si ultimele 2 (risc de nastere prematura); chiar si in aceste perioade existenta unei afectiuni dentare poate fi mai nociva decat o anestezie; ca substanta eu recomand clasica si banala xilina (lidocaina); nu numai ca este cea mai recomandata dar exista si o experienta indelungata in utilizarea ei;
pe scurt se poate practica anestezia si xilina este cea mai recomandata.

4. atitudinea difera in functie de varsta; culoarea gri a dintilor este data de necroza nervului (a murit nervul), faptul ca s-au fracturat nu este neaparat legat de lipsa de calciu; in schimb petele albe de pe unghii insemna ca are un deficit de calciu; este indicata efectuare unei calcemii;

ca atitudine pentru dinti, cum am mai spus depinde de varsta; in principiu se recomanda expectativa; adica se supravegheaza evolutia si se relizeaza o igiena riguroasa; daca apar semne de inflamatie se realizeaza la stomatolog (pedodontie) drenajul endodontic; daca varsta se apropie de 6 ani si controlul radiologic confirma existenta mugurelui dintelui permanent se recomanda extractia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by danv

scuze, am citit regulamentul mai tarziu si nu stiam ca pe topic-ul acesta numai Lia raspunde la intrebari.


E-n regula.Daca ai timp si-ti face placere sa raspunzi,eu iti spun welcome:).
Am fost in vacanta in tara si am avut o conexiune infecta-in orasele care nu-s resedinte de judet modemul zapp e un cosmar,imi lua cate 10 min sa deschid o pagina de net...am mai fost plecati si la mare doua saptamani si acolo desi am avut si computerul cu mine si conexiune civilizata,imi propusesem sa "recuperez",n-am apucat sa scriu mai nimic...
M-am intors in Japonia de cateva zile si veti primi raspunsuri la intrebari rapid.
va pup si promit solemn sa ma apuc de treaba:).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by ellaalba

Lia scumpa,
stiu ca toata lumea are oroare de dentist. La mine problema e mai acuta! Visez la ziua in care te duci la dentist, iti face anestezie generala, si cand ai iesit de-acolo ai dinti ca in reclame! Fara durere!
Deocamdata nu se poate. Si in vara asta e neaparata nevoie sa ma ocup de dantura. Ma intrebam ce anestezice sunt incat sa te doara cat mai putin. Sa stiu ce sa cer la doctor.
Mie mi-e cel mai groaza de "omorarea nervului" si stiu ca asta e cel mai durereros. asa e?
Multumesc mult pentru raspunsuri!
Cu bine


Draga Ellaalba,
Si eu ma tem de vizitele la dentist din cauza unei experiente traumatizante in copilarie,desi n-am decat cateva obturatii in gura,n-am mers pentru extractii decat pentru dinti de lapte,iar de aproape 6 ani stomatologul mea e sotul meu,care are si bunavointa:D si aparatura/materiale de ultima generatie...
Nu e nevoie sa ceri in mod expres un anumit anestezic,anestezicele functioneaza si n-ar trebui sa te doara.Curaj si numai bine!

Mergi la inceput