Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellaalba spune:

Lia scumpa,
stiu ca toata lumea are oroare de dentist. La mine problema e mai acuta! Visez la ziua in care te duci la dentist, iti face anestezie generala, si cand ai iesit de-acolo ai dinti ca in reclame! Fara durere!
Deocamdata nu se poate. Si in vara asta e neaparata nevoie sa ma ocup de dantura. Ma intrebam ce anestezice sunt incat sa te doara cat mai putin. Sa stiu ce sa cer la doctor.
Mie mi-e cel mai groaza de "omorarea nervului" si stiu ca asta e cel mai durereros. asa e?
Multumesc mult pentru raspunsuri!
Cu bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sarita spune:

Buna Lia.As dori sa stiu daca exista paste de dinti special create pentru protezele fixe.Condimentele schimba culoarea dintilor artificiali?.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nshiro spune:

Buna Lia
Eu vin cu o problema ceva mai altfel, nefiind legata de dinti. E vorba de inflamarea limbii. Fiind parte a cavitatii bucale m-am gandit ca poate ai idee care ar fi cauzele unei inflamari subite (efectiv peste noapte) a limbii
Multumesc

rocsana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Lia ,
Te rog sa imi dai un sfat intr-o dilema.
Mama prietenului meu tb sa isi faca lucrare completa cu extractie dinti, tratament complet pe canal si imbracare dinti si masele si dr-ul i-a spus ca e gata tot in 2 sapt.
Mie mi se pare cam grabita lucrarea dat fiind ca in urma extractiei ar tb sa astepte sa se cicatrizeze rana si apoi sa puna lucrarea.Plus ca (din cate stiu) gingia se mai retrage dupa extrctie si tb sa ii ia masura corect cand gingia ajunge la o forma pe care se presupune ca si-o va mentine un timp indelungat.

Nici nu stiu daca mai are ceva bun in gura la ora actuala, asa ca lucrarea e f complexa si dr grabit .
As vrea parerea ta ...Este dr-ul grabit sau nu? Ar tb sa il schimbe sau sa continue sa insiste cu ''nu ma grabesc ''?

Multumesc!
Cristina


''Suflet de copil -ANDREI ONICIUC''
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50738

O sansa pt Silviu!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50122

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Buna Lia,
Te rog din suflet sa imi spui si mie, daca stii, cate ceva despre doc. Marinescu, chirurgul de la Spitalul de Stomatologie...se pare ca am o infectie la un dinte, o infectie mai mare, si mi s-a recomandat acest doctor, despre care eu nu stiu nimik insa....despre operatie imi poti da niste detalii?????

Multumesc, astept raspuns.

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinaeliza spune:

Am si eu o problema cu dintisorii baietelului meu in varsta de 1 an si 10 luni.Dintii din fata,sus.3 la numar au un fel de sant in partea superioara,iar acum doua zile unul dintre ei s-a rupt la un colt.Bb a fost operat pe cord la un an si 2 luni iar (din ceea ce au spus doctorii)dintii au iesit mai tarziu din cauza malformatiei avute.Nu am fost la un stomatolog pana acum pentru ca ne este teama de cabinete dar o sa fim nevoiti sa o facem.Daca se poate sa-mi dati niste sfaturi si un stomatolog bun as fi foarte recunoscatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chaton spune:

BunaBuna Buna!!!

ca la mine nu e buna deloc!!!

E vorba de dintii mei,nu ai puiului,care sunt de nota 20 pana acum,da doamne!

eu am 29de ani,dintii din fata mereu i-am avut mai in fata..copil fiind,capoasa,nu am purtat decat un pic proteza si iata-ma-s la 29 de anisori cu dintii in fata!

pardon,unul mai e in fata,ca al doilea..sa povestesc:

m-am dus cu bucata de baiat la topogan, a cazut de sus tocmai in dintele drept,incisivu de sus,central:((((((((((((((el,nu a patit nimic,ca la el m-am uitat prima data;dar datorita impactuluo cu fruntea lui tare,dintele meu acum nu mai e in fata,s-a bagat inapoi,numa bun:)),ca cine aude,rade prima data!treaba e ca se clatina un pic,a sangerat,a mai trecut sangerarea,si...mare durere pt mine,a coborat un pic jos,catre buza.


Am facut radiografie,o sa merg luni la stomatolog sa o vada,fara ea nu se apuca de mine..zice dr ca pare luxat dintele si ca ar fi cazul de imobilizare dentare,nu a pomenit de extractie pt ca nu se misca rau de tot,nu a afectat radacina.doar l-a dat inapoi ceea ce proteza nu a facut!

ce presupune imobilizarea dintelui? doare?cat tine?cat costa?se poate urca dintele sus cum era initial sau raman asa cu el cazut?ce fac cu celalalt stangul,sanatos si un pic in afara? o sa ramana asimetric?


mii de scuze de atatea intrebari,Lia!!!am o teama emorma ca atatia altii cand vad scaunelul:))

daca ai timp si de "dintele"meu:)))),eu astept pana luni cand mi se va hotari soarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Lia, am si eu niste intrebari.

1. Am o masea care m-a durut foarte mult acum vreo 3 ani. Am fost la dentist, vreo 3 sedinte cred, ca nu rezistam....mi-a gaurit-o pe toata, mi-a scos nervul, cica, mi-a astupat canalele si mi-a plombat-o. La putin timp dupa asta, am ajuns in Olanda, plomba mi-a cazut, iar la dentist nu am mai fost, ca aici mi-e frica. Mi-e frica ca nu vor fi rabdatori, si pt ca eu nu prea rezist sa mi se lucreze. Un deget strain la mine in gura (si de multe ori si al meu), imi provoaca stare de voma.

In noiembrie anul trecut, am fost in Ro, la dentist. Am stat 2 saptamani atunci, si am fost la dentist de cateva ori, ca sa-mi rezolv cat mai multe probleme 9destule masele cariate). le-am rezolvat pe toate aproape. A mai ramas o carie, ca nu am mai avut timp, si maseaua cu probleme si dureri. la aia, mi-a zis doctora ca nu are timp sa mi-o faca, pt ca stau prea putin in tara. Eu am vrut sa mi-o scoata atunci, ca ma durea. N-a vrut, mi-a zis ca mi-o curata ca lumea, mi-o astupa, si cand revin si am mai mult timp, mi-o face, dar sa nu astept prea mult. Acum n-am mai avut cand sa ma duc, dar inca plomba e la locul ei, si probleme nu am. Cat timp crezi ca mai pot sta, pana sa-mi faca iar probleme?

2. Despre detartraj. Dintii de jos mi se ingalbenesc, la radacina. nu se albesc la loc decat cu detartraj. Cat de des pot face asta? Si ce as putea face ca sa nu se mai ingalbeneasca? Nu beau cafea, nu beau vin, in schimb fumez, dar incerc sa ma las. Doctorita mea din Ro mi-a zis ca imi va zice cum sa am grija sa nu mai apara, dar a uitat.

3. Se paote face vreo anestezie in timpul sarcinii? Locala, ma refer.

4. Baietelul meu are toti dintii din fata, si 4 maselute, de la 1 an. Putin dupa varsta de 1 an, a cazut si si-a spart un pic dintisorii din fata, de sus (cei din centru, pe amandoi). Apoi, la 1 an si 3 luni, a cazut iar, la cresa, si unul dintre dintisorii aia 2 s-a spart mai mult (aproape jumate, oblic), iar in spatele celuilalt, avea sange. In zilele care au urmat cazaturii, am observat ca cei 2 dinti cu pricina, s-au facut gri. In vreo luna, si-au revenit. Dar totusi, am impresia ca au putin alta culoare fata de restul. De la ce poate fi colorarea aia din zilele care au urmat? Pe dintisori ne spalam in fiecare seara, cu mici exceptii cand uitam, cu mare placere, Doar ca nu pot sa-i perii foarte bine. Nu i-am dat niciodata nimic pt dinti, dar am inceput, dupa cazatura aia mai nasoala, sa-i dau iste calciu. Nu stiu exact ce rol are, dar tre sa-i dau din 2 tuburi (din unul dimineata si din celalalt seara), cate o jumatate de lingurita. Astea mi le-a adus soacra mea, ca a zis ca e mai bine. Acum, eu m-am gandit ca daca si-a spart dintii asa de usor, probabil ca are lipsa de calciu. Acum am observat ca i-au aparut niste pete mici, albe, pe unghiute. de la lipsa de calciu sunt?

iti multumesc pentru rabdare, ca vad ca m-am cam lungit, si probabil ca undeva am si aberat.

Toate cele bune,


Ancuta 9+ & Martijn, (24.10.2003)
Poze cu Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by teo1970

Buna, Lia!
am si eu o problema pe care stiu ca nu o pot rezolva singura si nici prea usor, dar as avea nevoie de niste "ghidari": pe scurt, am o retractie gingivala care incepe, totusi, sa ma ingrijoreze; am numai 34 ani, deja am trei lucrari (punti) in gura si mi-e teama ca in viitor as putea ramine fara dinti; as vrea sa stiu daca exista tratamente eficiente (nu naturiste, de genul frecatului gingiilor cu diverse etc.) care sa stopeze degradarea gingiilor, daca (dupa stiinta ta) se fac si in Ro, daca stii pe cineva care face asa ceva in Bucuresti etc.; de fapt, am auzit ca exista oarece tratamente, dar la fel de bine stiu si ca parodontoza (bine, la mine inca nu e vb de asta, dar probabil ca asta e viitorul ) nu are leac.
So ... ?!
Multumesc mult, mult de tot.






Mamicile tin copii in brate o vreme, dar ii tin in inima pentru totdeauna.



Buna.Scuze pentru intarzierea cu care raspund,noi suntem in vacanta.
Mergi la medic in mod regulat pentru detartraj,vezi daca nu cumva puntile sunt responsabile de aparitia retractiei gingivale(daca n-au fost corect adaptate la colet pot fi cauza retractiei si atunci trebuiesc schimbate),periaza dintii bland(si periajele intempestive pot fi cauza retractiei) cu sensodyne sau parodontax...
Numai bine!Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poliana spune:

Draga Lia am si eu o mare problema si pe cuvant ca nu mai stiu incotro sa o iau.
Daca m-ai ajuta cu un sfat ar insemna mult ptr mine. Ttul a inceput in urma cu 2 saptamani cand o masea(ultima din stanga jos dar nu cea de minte pentru ca nu mi-a iesit)a inceput sa ma doara. Maseaua avea nervul scos de vreo 5 ani si imi cazuse plomb de ceva vreme. Am mers la medic si mi-a spus ca am infectie, mi-a deschis canalul, mi-a dat antibiotice si nu m-am mai durut. Apoi peste cateva zile a incercat sa imi obtureze provizoriu canalul dar infectia a revenit si m-a durut din nou cumplit. Atunci doctorita a fost nevoita sa imi dechida din nou cananlul si mi-a spus ca nu mai are ce sa imi faca si trebuie extrasa. Luni eram programata la extractie insa inainte de a incepe procedura mi-a facut in brat un test si mi-a spus ca sunt alergica la anestezic. Apoi mi-a injectat din nou xilina si desi nu s-a inrosit zona dar mi-a spus ca ei ii e frica sa imi faca anestezie asa ca mi-a recomandat sa consult un alergolog. Eu sttn din Cta si am fost ieri la un alergolog din Cta caruia i-am povestit tot si care mi-a pus o multime de intrebari. Apoi ca o concluzie mi-a spus ca dupa parerea ei nici nu se pune problema sa fiu alergica pentru ca ar fi trebuit sa reactionez urat dupa ce mi-a injectat anestezicul in brat. Si mi-a sugerat sa imi schimb dentistul si sa imi rezolv problema in alta parte. Acum eu chiar nu mai stiu ce sa fac. Am 3 ntrebari mari:
1. Cum pot sa fiu 100%sigura ca nu se mai poate salva maseaua mea(langa ea am spatiu gol si fiind utimele nu am cum sa imi fac lucrare)?
2. Ce sa fac cu asa zisa alergie la anestezic. Cui sa dau drepatte stomatologului sau alergologului?
3. Este periculos sa stau asa cu canalul deschis pana ma hotarasc ce fac( nu ma doare deloc)

Multumesc anticipat pentru raspuns si sper sa fi fost coerenta!!

Mergi la inceput