Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tynadiana spune:

Draga LIA, as vrea sa ma lamuresti Diana mea de la Craciun au inceput sa-i sparga 4 maselute odata eu nu ma pricep de atunci ii tot ies incet si o doare saracuta...
Eu nu ma pricep te rog lamureste-ma e normal ca la 5,5ani sa schimbe deja 3 dintisori (cei din fata) si acum sa-i sparga 4 masele?
Nu e cam devreme?

Si in afara NUROFENULUI si a Panadolului ce ii mai pot da, stiu ca nici ele nu se dau asa la infinit...

Astept un semn de viata si un raspuns...MERCII MULT!!

TYNA SI DIANA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana-paula spune:

Buna Lia!Am si eu nevoie de ajutorul tau.am 20 de ani si de o saptamana am niste dureri groaznice de dinti.Anul trecut in vara am fost la stomatolog si mi-a scos nervul la un molar care am crezut ca e de minte(mi-a zis ca ma doare asa de tare si dupa 2 anestezii fiindca e de minte si mi-a pus pe el o substanta care sa "omoare" nervul pana la urmatoarea sedinta cand a reusit sa mi-l scoata).Pe 30 dec, seara inainte de culcare am simtit prima data o durere groaznica la maseaua respectiva(de parca aveam un ac bagat pe canalul maselei si ma impingea pana in tampla)Ma durea si capul ingrozitor, nu puteam sa-mi controlez lacrimile si saliva care curgeau continuu.In fine durerea a cedat singura dupa aprox. 10 min.La cateva zile dupa asta, o durere asemanatoare, doar ca mai putin intensa la primul premolar(tot pe arcada de sus in stanga), care a cedat la fel tot singura.Si acum o saptamana a inceput circul.Tot noaptea, a inceput durerea aceea criminala la molarul tratat anul trecut, apoi durere de cap,a inceput sa ma doara toata jumatatea stanga a gurii( si sus si jos),iar punctele de acutizare(maselele care ma dureau cel mai tare) se mutau de la o masea la alta, de la un dinte la altul.Am stst cam 10 min si deja imi venea sa ma urc pe pereti, pana cand am luat o fiola de Algocalmin si cu chiu cu vai am reusit sa adorm.Si de atunci tot asa stau cu Algocalminul si Nurofenul langa mine pentru ca nu se stie cand apar durerile.Am fost vineri la Stomatolog si n-am gasit-o pe Dr care m-a tratat anul trecut, iar d-na pe care am gasit-o m-a "ciocanit" maselele respective, a incercat sa vada daca ma doare la jetul de aer rece si nimc( nu ma doare absolut nimic in afara crizelor),si s-a gandit ca probabil o sa-mi iasa maselele de minte.Dar nu ma doare in nici o patre in spate gingia, acolo unde ar trebui sa iasa ele.Nu stiu ce sa mai fac.Am cateva carii, dar sunt mici si nu cred ca de la ele mi se trage asta.Ma gandesc sa nu fie vreo infectie(Doamne fereste), sau de la curent( dar durerile sunt tare,tare putrenice, parca ar fi pe nerv).Astept tare mult sa-mi dai un sfat!Please!Capul ma doare aproape continuu, iar maselele de cateva ori pe zi.
scuze ca am scris asa de mult, dar am incercat sa descriu cat mai exact ceea ce simt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erin20 spune:

Draga Lia,
Cu cativa ani in urma am suferit de o operatie de osteita cronica, la partea din fata, de sus a dintilor Am tot consultat medici stomatologi, si puroiul inca mai exista acolo. Operatia nu este vindecata complet. Ultimul medic la care am fost , mi-a spus ca puroiul poate reparea si disparea, dar aceasta nu poate fi o problema, si ca in cel mai rau caz , sa fiu operata din nou mi-e groaza deorece, acele pungute tot apar si dispar...iar acum operatia mi s-a inrosit si simt o durere cand apas pe ea.Ce crezi ca ar trebui sa fac? E de rau? Ce se poate intampla daca puroiul se extinde?
Iti multumesc si astept cu nerabdare raspunsul tau.
Erin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Am si eu o problema, daca ma poate ajuta cineva ii multumesc anticipat
Am o fetita de 7 ani si jumatate, care are maselele cariate, nu rau,dar tot cariate se cheama.Am fost la stomatolog,i-a curatat una din ele,iar restul urmeaza.Am inteles ca la maselele "de lapte" nu se pun plombe pt ca le-ar afecta pe celelalte.Asa este?
In al 2-lea rand,i-au iesit 2 dinti strambi.Intrebarea este :cand e momentul pt aparat de indreptare ?Trebuie sa astept sa i se schimbe toti dintii sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Draga Lia,
Daca ai timp, te rog sa ma ajuti si pe mine cu o parere. Cat de eficiente sunt tratamentele de albire a dintilor (tratamente laser sau chimice) in cazul dintilor ingalbeniti de tetraciclina si alte antibiotice? Iti multumesc mult.
Cu drag, un La multi ani de 8 martie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rovki spune:

DINTII DE LAPTE SE OBTUREAZA e chiar important
sa se trateze.Tratamente ortodentice(de indreptare)
se fac pe la 12-13 ani.



8 martie fericit la toate doamnele din lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pnt_loredana spune:

Va rog din suflet, am nevoie de un sfat: am un baietel de 7 ani si in urma cu 1 an i-a cazut un dinte care insa nici pana acum nu i-a crescut. Este normal sau trebuie sa merg cu el la stomatolog?
Multumesc!

La Multi Ani, doamnelor!!!

LORI & ALEX

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina76 spune:

Buna seara la toata lumea si La multi ani! . Roxana te rog din suflet spune-mi si mie unde anume se gasesc dentisti care sa lucreze si pentru copii si sa nu doara (nomal). Fetita mea are 6 ani si 6 lunni si are deja 3 maselute cariate. Am fost pana acum la 2 medici stomatologi a curatat si a plombat, dar de fiecare data plombele au cazut. Acum a inceput sa planga in special noaptea ca o doare, mi se rupe sufletul si eu la randul meu am avut probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

quote:
Originally posted by tynadiana

Draga LIA, as vrea sa ma lamuresti Diana mea de la Craciun au inceput sa-i sparga 4 maselute odata eu nu ma pricep de atunci ii tot ies incet si o doare saracuta...
Eu nu ma pricep te rog lamureste-ma e normal ca la 5,5ani sa schimbe deja 3 dintisori (cei din fata) si acum sa-i sparga 4 masele?
Nu e cam devreme?

Si in afara NUROFENULUI si a Panadolului ce ii mai pot da, stiu ca nici ele nu se dau asa la infinit...

Astept un semn de viata si un raspuns...MERCII MULT!!

TYNA SI DIANA!



Tyna si noua la 5 ani ne ies ultimele maselute si nu iti pot spune cum este.......noi am avut si operatia de amigdale si are ca un fel de nevralgie care se intinde la urechiuse.ii mai poti da juma de fiola de algocalmin de 3 ori pe zi

Andreea mami lui Theo & Florin poze


Salvati-l pe Mihaita!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Gramada de scuze!!!Ne-am intors din tara de aproximativ o luna si n-am reusit sa raspund la intrebari....De maine ma voi stradui sa raspund intrebarilor care mai sunt inca de actualitate.scuze...

Mergi la inceput