Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by tynadiana

Va rog ajutati-ma cu un raspuns,trebuie sa inteleg ca imi vine sa bat pe cineva de nervi...!!!!!!

Diana mea, a schimbat deja 2 dintisori, fara probleme ca i-a scos o mamica dentist la gradi si totul a fost ok.

Acum i se misca un dintisor si cred ca ii va sparge si cel nou ca saracuta are gingia inflamata, face si febra, nu prea mai manaca si e si maraita...Acum vin de la policlinica Titan am fost acolo sa ii scoata dintisorul, nu se poate ca e copil...sa ma duc la alta policlinica la Baba Novac am fost acolo si era o femeie, cred ca cea de serv. si ca sa vin mai incolo ci cu o batista ca o s-o umple de sange si sa-i dau de acasa ceva de durere ...Va dati seama cand a auzit Diana a inceput sa ma roage sa mergem acasa ca e cuminte ca papa ca orice numai sa nu ne mai intoarcem acolo...Saracuta s-a speriat cand a auzi ca ii trebuie o batista mare pt. ca o sa-i curga sange......

Cum se poate ca cineva care lucreaza la o policlinica de copii sa vorbeasca asa in fata unui copil...Oricum o s-o duc poate la un cabinet particular dar va intreb cum exista oameni asa fara suflet????????

TYNA SI DIANA


Draga Tyna,
Imi pare rau pentru experienta neplacuta pe care ati avut-o.
lamureste-ma te rog.ce varsta are fetita?6 ani?spui ca "a schimbat" deja 2 dintisori?
si are febra?gingia inflamata?Febra n-are nici o legatura cu eruptia dintilor permanenti,daca despre asta vorbesti.unde e gingia inflamata?povesteste-mi ce vezi.eu iti sugerez sa mergi la un pediatru,sa vezi daca Diana nu e bolnava.
sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tynadiana spune:

Draga Lia, nu Diana are doar 5ani si aproape 4 luni ca sa fiu cat mai exacta, da de schimbat a schimbat deja doi dintisori din fata de jos si acum l-am scos "pe cel cu problema" tot din fata dar de sus.
Am fost la un medic particular(sincer a fost cu tatal ei dupa cat mi-a plans eu am lasat-o cu el ca mi-era mila de ea) si totul a fost ok Diana care era ingrozita nici nu a simtit...Da ai dreptate caci si doctorita aceasta la care am fost a spus ca e cam devreme schimbarea dintisorilor dar ce pot face ca inapoi nu pot sa-i lipesc, nu i-am dat nici zymaflor pt. ca sincer nu mi-a recomandat nici un doctor pediatru si am citit tot felul de chestii pe net ca am renuntat...
Acum ne spalam dintisorii de 2 ori/zi cu pasta colgate pt. copii, dar mai mult nu stiu ce as putea face...Daca ai vreo sugestie asteptam.

TYNA SI DIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

Lia draga help me cu un sfat o parere orice.

florin al meu are 4 ani si 9 luni si de cateva zile se vaita ca il dor gingiile .eu m-am uitat da crez ca m-am uitat prin el.....ca azi sa mai repete inca odata treaba asta si cand ma uit ii iesisera al doilea rand de molari de jos.de fapt i-au spar gingiuta.

primiii dintisori de lapte i-au iesit la 5 luni deci cred ca si asta are vreo importanta...eu sunt un pic cam speriata si nu stiu daca este cazul sa il duc la uin stomatolog??

iar a doua intrebare ar fi din cauza suptului de deget si la acesta varsta dintisorii din fata sunt un pic impinsi. nu sunt stricati sau altceva, dar impinsi cu tot cu mandibula (repet nu rau).
crezi ca ar fi cazul s ail duc? ar necesita un aparat dentar inca de pe acum????

mercic mami frumoasa si pupi multi

SARBATORI FERICITE ALATURI DE CEI DRAGI!

Cu dragoste

Andreea mami lui Theo & Florin poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

ielauuuuuuuuu....liaaaaaaaa??????????
mai esti pe aici???????

SARBATORI FERICITE ALATURI DE CEI DRAGI!

Cu dragoste

Andreea mami lui Theo & Florin poze


Salvati-l pe Mihaita!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rcamelia spune:

Subiect : Parodontoza
Multumesc pentru ca mi-ati raspuns !
Iata cazul meu: de vreun an de zile" mi-a cazut" gingia la un dinte din partea de jos a danturii.Nu ma doare ,dar partea de jos a dintelui inceput sa se ingalbeneasca ,iar la cel de alaturi a inceput" sa cada" gingia. Ce ma sfatuiti sa fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

intrebare pt stomatolog:
fetitei mele care are 6 ani i-au aparut pe incisivi niste pete cit gamalia de ac, una linga alta de culoare gri inchis. de unde, care-i cauza, ce sa-i fac in afara de slefuit?e o lipsa sau un exces de ceva anume?(am mai fost intrebata dk bea ceai mult, nu - nici vorba!)

precizez ca a mai avut si cind era mai mica, nici atunci n-am stiut de unde sint indepartindu-le la cab.stoma, noroc k nu e fricoasa.
multumesc,
M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Copilasul meu de 1.10 ani are o distanta de aproape 0.5cm intre dintii de sus si cei de jos (asta cu gurita inclestata). Din acest motiv nu poate musca din alimente si eu consider asta ca pe o problema. Care poate fi cauza si ce pot face? Este cazul sa merg cu el la un stomatolog pediatru? Daca da pe cine mi-ati recomanda in Bucuresti (as prefera un cabinet particular)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmc_nd spune:

Draga Lia,

"Alerg" la tine, ca nu mai pooottt... Am o masea de minte in stanga jos care tot creste de vreo... 8 ani :O. Tot o apuca din cand in cand si mi se umfla gingia, insa acum s-a intrecut cu gluma. Gingia acopera maseaua, cred ca e pericoronarita, cum ziceai tu in alte mesaje (dupa cum vezi, m-am documentat :)).

M-as duce acum la stomatologul meu (care mi-a spus ca deja e prea mare :O, ca o sa mai creasca si nu prea mai e loc si ca ar trebui scoasa, desi nu-i cariata), insa nu sunt in tara momentan.

M-am apucat sa iau Nurofen si tot beau/ fac gargara cu ceai de musetel. Insa ma tine asa de 2-3 zile, nici nu pot mesteca.

Spune-mi, te rog, ce altceva pot sa mai fac sa-mi treaca. Daca as merge acum la stomatolog, poate sa-mi curete gingia care-i "in plus" sau trebuie oricum sa astept sa nu mai fie inflamat?

Multumesc mult de tot!!!

mmc

mmc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxanda spune:

Draga Lia,

apelez la ajutorul tau pentru prietenul meu.Lui i-a fost intotdeauna frica de dentist si nu a fost prea des la controale.Din aceasta cauza,azi are probleme serioase.Ca sa ii treaca durerea de masea,care il ia aproape in fiecare seara,bea o fiola de algocalmin,ia un tador,si daca nu merge mai ia un ketonal sau un ketoprofen.As vrea sa stiu daca in timp,din cauza acestor medicamente poate deveni dependent sau daca ii va afecta cumva sanatatea.El este constient ca o masea sau un abces netratate inseamna mult chin si durere.Ba chiar spune ca a auzit el undeva ca puroiul de la un abces poate sa iti ajunga la creier si chiar sa mori de la asta.Eu nu prea cred povestea asta;poate un prieten de-al lui a vrut sa il sperie ca sa se duca la dentist.
Cert este ca eu am incecat in nenumarate randuri sa il conving sa mearga la doctor,dar inventeaza probleme de bani sau de timp cand eu stiu ca lui ii este frica.Poate ma ajuti sa il conving cumva.


Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Si eu tot cu o problema de molar de minte. Tot as aimi creste si mie de vreo 5-6 ani si acum mi sa umflat gingia si ma doare si nu pot sa mananc nimik.
Imi e o frica de mor sa imi scot masele (nu am nici un dinte scos) dar acesti molari de minte trebuie scosi, toti 4 :(((((( si am auzit ca sunt cel mai greu se scos, asa e?
Cei de sus pentru ca mi-au impins dintii din fata si s-au incalecat si ma chinui de vreo 2 ani cu aparat ortodentar dar acum pentru a mai face loc trebuie sa imi scot molarii de minte iar ce de jos cresc stramb si nu au loc si nici pana in ziua de azi nu au iesit complet si ma " sacaie" cateodata de imi vine sa imi tai eu gingia.
Azi ma duc la dentist sa ma vada...Ma rog intrebarea era.....ce sa iau pentru a mi se desumfla gingia?

http://community.webshots.com/user/blanca_000

Mergi la inceput