Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Irimell

Buna, Lia!

Ma alatur si eu celor cu probleme si intrebari...

Vineri dimineata, sotul meu a inceput sa simta o jena la gingie, deasupra unui dinte molar...pina seara s-a umflat teribil de rau (de la buza de sus si pina la nas, de parca avea o bomboana sub piele). Fiind week-end ne-am gindit ca e un abces si a inceput sa ia ampicilina la 6 ore. S-a umflat si mai rau, iar umflatura i-a ajuns si la ochi, de abia deschidea ochiul dimineata.

Luni dimineata am ajuns la doctor...L-a controlat si a zis ca nu are nici o carie noua, ci ca e din cauza tartrului care a inflamat gingia si de aici umflatura...i-a dat Cefalexin de 3ori/zi, spalaturi cu Azunol si Pontal. Mie mi se pare foarte ciudat, ca in loc sa i se retraga umflatura dupa atitea antibiotice ea se tot umfla, iar azi dimineata era la fel ca in week-end, plus umflatura sub buza de sus la nivelul gingiei...
Dintele respectiv este plombat cu ani in urma si ma gindeam ca e posibil sa faca puroi la radacina si de aici umflatura, caci totusi de la gingie sa ti se umfle jumatate de fata mi se pare imposibil....Nu ar fi bine sa mai consultam un doctor si sa ii faca radiografie ca sa vada ce e cu umflatura asta?..... Tu ce parere ai?

Sanatate si numai bine,
Irimell


Da' nu s-a facut radiografie?
In zona unde stati voi trebuie sa existe si stomatologi care folosesc aparatura digitala,camere video intraorale,etc.(in clinica noastra asa e si presupun ca in multe clinici noi e la fel).Pentru toti pacientii se face ortopantomograma la prima vizita,radiografie si fotografii digitale cu o camera video intraorala pentru toti dintii cu probleme.Pacientului i se arata si explica fiecare imagine aflata pe monitorul din fata fiecarui unit dentar(totul e controlat de computer),se discuta alternative de tratament,etc...
Din ce povestesti,poate fi un abces parodontal.pentru ca sa avem abces parodontal,trebuie sa avem intai pungi parodontale.
N-ar fi rau sa mearga la alt medic,care sa-i prescrie eventual macrolide(Zithromax spre exemplu e eficient) si sa chiureteze punga parodontala pentru a facilita drenarea infectiei.
Ce varsta are sotul tau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

Lia, multumesc pentru raspuns. Banuiam eu ca a fost cam superficial doctorul. Era clinica particulara si parea destul de dotat cu aparate, dar...O sa cautam o clinica mai performanta si poate gasim si doctor vorbitor de limba engleza, ca in japoneza e cam greu de comunicat...

Multumesc inca o data,
Irimell

PS: Sotul meu are 33 de ani. Aaaa, mai vroiam sa te intreb ceva: daca in familie am membri cu parodontoza, asta inseamna ca pot mosteni si eu gena?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelito spune:


Am si eu o problema stomatologica... de fapt prietenul meu are. Saptamana trecuta a inceput sa-i iasa o masea de minte si i s-a umflat ingrozitor toata partea dreapta a fetei. Stomatoloaga lui i-a spus ca nu are ce sa-i faca, i-a prescris ampicilina si l-a trimis la Spitalul Universitar de Stomatologie (in Bucuresti). Aici am ajuns la chirurgie, unde medicul l-a "ciopartit" putin, i-a scos puroiul, i-a dat niste antibiotice si l-a trimis sa-si faca radiografie. Diagnosticul cred ca a fost, din cate am inteles eu de pe reteta, "pericoronarita supurata" (exista asa ceva?!). Intre timp i s-a dezumflat obrazul, iar astazi am mers iar, cu radiografia, si medicul i-a spus ca maseaua de minte a crescut foarte stramb, si impinge ceilalti dinti. Pe langa asta, e si infectata, si e periculos deoarece poate ajunge la creier (?!), mai ales ca el a avut o infectie ffffff grava cand era mic, ma rog. Ei, astazi noi eram convinsi c-o sa scoata in sfarsit maseaua, dar de fapt i-a pus un aparat ingrozitor care-i tine dintii lipiti (si pe cei de sus si pe cei de jos), de nu poate deschide gura, nu poate vorbi, bea, manca. Maine mergem din nou, dar eu sunt fff speriata, mai ales ca medicul a spus ca e grav, si m-a traumatizat sa-l vad asa, cu aparatul ala oribil, cu sarme in dinti si cu sange pe fata :(((...

Daca ar putea cineva sa-mi explice ce se intampla, ca sunt foarte speriata (si el la fel, dar se chinuie sa nu para), si daca ati putea sa-mi recomandati un medic bun, eventual chiar de acolo de la spital, in caz ca stiti, v-as fi fffff recunoscatoare!

Va multumesc anticipat!

angelito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelito spune:


Tot eu sunt!

Din pacate, prietenul meu va trebui sa ramana cu proteza aceea oribila cel putin o luna!! Iar in aceasta luna nu va mai putea manca, vorbi, decat printre dintii stransi foarte bine de sarme :(((! Deja a slabit 5 kg intr-o saptamana, si inca putea manca cat de cat mai bine, dar luna asta, cand o sa "manance" numai chestii fff lichide, nu stiu ce-o sa se intampla (mai ales ca el e slab, are 1,86 si 65 kg) :(!

Poate Lia va putea sa-mi mai dea niste informatii, dupa ce-i spun toata povestea: medicul a descoperit acum ca Dan are maxilarul fracturat (practic, rupt, din cauza batailor pe care le-a luat in copilarie), si maseaua de minte a crescut aiurea si impinge exact in locul unde este fractura. Ne-a explicat ca daca nu-i punea proteza trebuia sa-i faca operatie, sa-i taie obrazul, pe dinafara, si sa-i puna placa :(((.

Ma intreb acum totusi cum isi poate el curata dintii, ca nu poate sta o luna fara sa-i curete. Nici gargara nu prea poate sa faca, a incercat cu apa de gura, dar o inghite, si pe prospect scria ca nu trebuie inghitita. Si ma mai intreb ce se va intampla dupa o luna, cred ca-i vor scoate proteza si maseaua de minte?!

Suntem intr-o situatie aproape disperata, si poate voi (si in special Lia) veti putea sa ma ajutati cu niste informatii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coco spune:

Draga Lia,
poate da Domnul si apuci sa te uiti pe net zilele astea.
De vineri ma chinuie ingrozitor maseaua de minte - am doare si urechea dreapta si gatul -de-abia mai inghit -cu toate tratamentele mele naturiste. (miere, lamai, voseptol-otalgin).
Problema e ca sunt insarcinata in luna a 5-a si chiar mi-e frica de complicatii -sa iau antibiotice sau mai stiu eu ce.
Ce sfat imi dai sa scap de durerile astea insuportabile?!
Multumesc,


Coco

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hermis spune:


Buna Lia,

Sper din toata inima ca nu o mai fie nevoie sa te bat la cap - iti spuneam in mesajele anterioare de baiatul meu care a cazut in dinte...dintele si-a schimbat culoarea...inca nu a facut infectie...era de umblat pe canale...(printre atatea mesaje sper ca micile detalii ti-au aprins un beculetz)
E bine, intre timp, dintele a revenit la albului lui "original"... - sa inteleg ca de fapt nervul nu murise si ca ceea ce favorizase schimbarea culorii dintelui s-a resorbit (tesutul necrozat)?
Daca nervul era in continuare mort - dintele trebuia sa ramana inchis la culoare, nu?

Mii de multumiri!
Hermis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia spune:

Am o mareeee suparare! Am observat de vreo 3 zile la Vlad 2 maselute mai galbui decat restul si azi parca toti dintisorii sunt mai galbeni. Imi vine sa urlu, Vlad a avut niste dintisori albi, albi, nu-i plac dulciurile -prefera kg de fructe,il spal de la primul dintisor pe dinti de 3 ori(il spalam ca acum la gradi nu cred ca il spala dupa masa de pranz, asa imi zice el ca NU), poate fi ceva trecator?? Vlad este foarte bolnavior, de o saptamana ii tot dau si schimb antibiotice(ptr prima data in viata lui i-a antibiotic) i-am dat ampicilina, biseptol, acum ii dau Augumentin, combinat cu antitermice. Mi-a facut azi noapte 40 temperatura-asa intrebarea era poate sa fie asta(antibioticele) cauza ingalbenirii?
Ce poate fi? sper sa nu fie definitiv...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RELY27 spune:

As dori sa aflu si eu raspunsul la o intrebare.Baietelul meu in varsta de 2 ani, are toti dintisorii chiar si 8 maselute, dar intre caninii de jos are doar 3 dinti.M-am uitat sa vad daca ar avea loc sa mai iasa al 4-lea, dar nici vorba, nu are loc liber.Ma intreb daca acest lucru nu va fi o problema mai tarziu, pt ca taticul lui are inca caninii de lapte, nu stiu din ce motiv si in cerul gurii i-a iesit un canin, cel definitiv.De scos nu prea vrea sa scoata caninul de lapte pt ca nu stie daca cel definitv se va trage la loc.Va rog sa imi spuneti ce sa fac cu bebe? e vreo problema lipsa dintisorului? cand ii vor creste dintii definitivi nu se va intampla ca si la taticul lui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by angelito


Tot eu sunt!

Din pacate, prietenul meu va trebui sa ramana cu proteza aceea oribila cel putin o luna!! Iar in aceasta luna nu va mai putea manca, vorbi, decat printre dintii stransi foarte bine de sarme :(((! Deja a slabit 5 kg intr-o saptamana, si inca putea manca cat de cat mai bine, dar luna asta, cand o sa "manance" numai chestii fff lichide, nu stiu ce-o sa se intampla (mai ales ca el e slab, are 1,86 si 65 kg) :(!

Poate Lia va putea sa-mi mai dea niste informatii, dupa ce-i spun toata povestea: medicul a descoperit acum ca Dan are maxilarul fracturat (practic, rupt, din cauza batailor pe care le-a luat in copilarie), si maseaua de minte a crescut aiurea si impinge exact in locul unde este fractura. Ne-a explicat ca daca nu-i punea proteza trebuia sa-i faca operatie, sa-i taie obrazul, pe dinafara, si sa-i puna placa :(((.

Ma intreb acum totusi cum isi poate el curata dintii, ca nu poate sta o luna fara sa-i curete. Nici gargara nu prea poate sa faca, a incercat cu apa de gura, dar o inghite, si pe prospect scria ca nu trebuie inghitita. Si ma mai intreb ce se va intampla dupa o luna, cred ca-i vor scoate proteza si maseaua de minte?!

Suntem intr-o situatie aproape disperata, si poate voi (si in special Lia) veti putea sa ma ajutati cu niste informatii!




Scuze pentru intarzierea cu care raspund,va trebui probabil sa stea cu sistemul acela de imobilizare in jur de 6 saptamani.E intr-adevar teribil de neplacut,dar nu exista alta varianta.
Sa incerce sa faca gargara,folosind o cantitate mai mica de apa de gura,ca sa nu inghita.Sa perieze dintii in zonele accesibile si sa clateasca gura de mai multe ori pe zi cu solutii colutorii.Dupa ce va fi scos sistemul de imobilizare,in functie de locul unde sunt fracturile,medicul va hotara daca extractia va fi facuta imediat sau temporizata.
Multa sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by coco

Draga Lia,
poate da Domnul si apuci sa te uiti pe net zilele astea.
De vineri ma chinuie ingrozitor maseaua de minte - am doare si urechea dreapta si gatul -de-abia mai inghit -cu toate tratamentele mele naturiste. (miere, lamai, voseptol-otalgin).
Problema e ca sunt insarcinata in luna a 5-a si chiar mi-e frica de complicatii -sa iau antibiotice sau mai stiu eu ce.
Ce sfat imi dai sa scap de durerile astea insuportabile?!
Multumesc,


Coco


Coco,imi pare tare rau ca raspunsul vine atat de tarziu.Mergi la stomatolog,daca n-ai facut asta deja..N-ai specificat daca molarul e cariat profund,sau daca e acoperit de gingie(in cazul asta e o pericoronarita).
Esti in al doileat trimestru de sarcina,iti poti trata dintii cu probleme.
Inc-o data-imi pare rau ca raspund atat de tarziu.Sarcina usoara-n continuare si un bebe sanatos!

Mergi la inceput