Mamici de septembrie-octombrie 2007 (52)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Betty, Andreea, multumesc pentru raspunsuri. Eu sunt in dilema daca merita atatia bani pentru 3 zile. Pe de alta parte, zau ca mi-e groaza de Giulesti, mai ales pe caldurile astea. Of! Trebuie sa ma hotarasc pana sambata viitoare, cand se intoarce doctorita mea din concediu, ca sa faca toate demersurile.

Ana 34+ Vlad
si Mirunica (16.05.2003)
BB din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Buna seara si de la mine!Am fost si eu ieri la 34 sapt fix la eco 3d, bebelina are 2200g, cam putin fata de grasuneii vostri dar dr. a zis ca e in regula nu e vorba de nici un retard. In schimb abia i-am vazut capsorul ca si la tine Picca e gata de start, din pacate are si circulara de cordon si gine a mea nici nu vrea sa auda de cezariana, o fi asa periculos la nasterea naturala?Asa deci dupa eco m-a dus sotul la un magazin de bebei sa mai luam cate ceva si cand am ajuns acasa m-au luat niste contractii dureroase, am luat toate pastilele posibile si abia au cedat.Ca si tine Picca ma gandesc ca nu o sa stiu cand apare travaliul adevarat, sa nu ma pomenesc cu dilatatie nu stiu cat dintr-o data. Apropo, tu nu iei nimic pt contractiile astea? Hai ca ne mai descurcam noi cateva saptamani!Madalina, of si tu,cand ai durerile alea nu sta asa ia no spa imediat.Ana ma bucur ca sunteti bine si tu si grasunelul tau!Danielle la noi din spital se asteapta sa ai la tine servetele umede ca asa ii sterg.Acasa ma mai gandesc si eu daca sa folosesc.Myral34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Am si eu o intrebare, ca s-a vorbit despre fier, fetele care luati mai continuati si cu materna sau elevit? Nu sunt prea multe vitamine?Myral34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Hop si eu...Am fost la film azi, am dormit ca o scrofita si acum am recuperat ce ati scris aici.
Gema, poti sa te duci la camera de garda la Elias daca nu te simti bine. Din cate stiu eu, ar trebui sa ii gasesti pe rezidentii lui cat timp e plecat. In martie, cand a mai fost plecat, m-am dus pe la spital si era Ioana.


Sim 34+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Buna seara gravidutelor!!!

Bee, eu iau Maltofer Fol, rontai o pastila la masa de pranz. Cu tensiunea stau mai bine, nu am avut peste 13,8, pulsul cam maricel dar de cand nu mai mananc sarat nu mi se mai umfla labutele asa rau.

Myral, ma bucur ca ebeblina ta e bine. Eu iau si Fier si Elevit.

Sim, sa stii ca si pe mine m-a dus al meu baiat la Harry Potter acum cateva zile. Dar nu am stat deloc cuminte, caci a rezervat bilete pe penultimul rand, nu pe ultimul(ca nu a mai gasit) si ma simteam cam inghesuita, asa ca mi-am cocotat picioarele pe un picior de-al lui. HI, hi.

Slippers, ma bucur de vestile bune despre bebe.

Annisia, distractie placuta!

Betty, dragut scaunul! Sa vabucurati de el atat tu cat si bebe.Am vazut si poza cu tine esti o draguta si cred ca esti si tiza mea, daca te numesti Sorana.

Iuli, am citit in cartea mea de gravide ca poate aparea aceste edeme ale mainilor, mai scria de sindromul de tunel carpian. Scrie ca multe femei remarca simtomele in timpul noptii sau dimineata devreme atunci cand gravitatia permite lichidelor care s-au acumulat la nivelul piciorelor in timpul zilei sa se redistribuie in restul corpului. Dar dispar dupa nastere.


Eu am fost azi plcata la munte la Cheia, la gratar cu familionul:sot, socrii, frate sot,cumnata si nepoti, m-a si prins soarele nitel ca am intrat cu picioarele in rau si am stat nitel la soare pe un bolovan. A fost relaxant si nu m-am simtit rau deloc, acum sunt doar putin obosita.



Mandarinutza 34+ Antonia Maria

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

Dragele mele, ieri amm fost si eu la eco, si bb e super bine. Nici lam mine nu a putut sa masoare colul. In rest e bine, are 2150g, e tot cu 4 zile in urma, dar a zis dl. dr. ca nu e nici o problema.

Oricum m-am linistit, ca acum2 saptamani dr. pop, ma bagase in sperieti.


Saracu statea cu spatele nu vroia deloc sa se arate la eco, si dl. dr. m-a apasat destul de tare pe burta, si mai ma si lovea din cand in cand cu sonda aia, doar doar isi schimba pozitia, dar el nimic.
ideaa este ca seara am avut niste contractii, si cred ca l-a deranjat prea mult pe bb.

Si eu iau tot Maltofer folic si ma inteleg super bine cu el, dar eu l-am inshitit, nu l-am mestecat.
Azi am fost si eu si am facut o baie in pisina, a fost super bine, ma enerva ca era super mult soare, asa ca nu am stat mult.

34+ Alex
http://bd.lilypie.com/qZ8Fp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

Am si eu o intrebarea privind vopsitul parului...eu eram inainte blonda dar pe perioada sarcinii m-am facut bruneta ca sa nu am nevoie sa ma vopsesc. Dupa ce nastem, cand alaptam, avem voie sa ne decolaram? ...

34+ Alex
http://bd.lilypie.com/qZ8Fp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Slippers nu vreau sa te influentez, dar nu cred ca merita sa suporti mizeria, lipsa de respect, caldura si multe alte lucruri din spitalele de stat.
Mandarinutza multumesc mult.
Teodoran se pare ca la toate bebe este jos situat si nu se mai poate masura colul. La mine din saptamana 33 nu s-a mai vazut si incepusem sa imi fac griji, dar acum cand vadx ca nu sunt singura...imi dau seama ca este normal.

Betty78 34+
AMR 34 zile

poze noi doi


bulinutza noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Hei, buna seara burtici! Nu ma certati, am plecat pana la urma, dar m-am intors pe la 6. Insa pana am facut baie, pana am strans, pana s-a mai jucat sotul la calculator, s-a facut tarziu. A fost foarte cald, am crezut ca mor acolo de cald. Drumul la dus a fost ok, la intors parca am avut ceva intepaturi si am luat un No Spa, dupa care am dormit tun pana aproape de Bucuresti.

Sabina Y, hai ca nu fi asa rau, sigur o sa tratezi problema, streptococul ala apare la multe gravidute. O sa treaca cu tratament. Am o prietena careia nu i-a trecut si a luat antibiotic pe timpul travaliului, intensiv, ca sa nu ia BB. Si BB a fost super ok.

Gabi, daaaa, am plecat. Marco Polo se plictisise.

Betty, noroc cu scaunul tau de alaptat ca am realizat ca eu nu am nici un scaun in camera lui BB.

Ana, ma bucur ca esti bine si ca BB Vlad nu are probleme.

Picca, sper sa fie bine pana la urma si sa stea Matei la locul lui. Parca ma vad pe mine acum cateva zile...ma panicasem ca nasc. Marti merg la eco, parca vad ca primesc acelasi raspuns ca si tine.

Myral, mie mi-a spus medicul ca o singura circulara nu ar fi asa o problema. Ar trebui insa sa monitorizeze mereu inimioare lui BB in travaliu.

Sim, ramane Mall-ul pe saptamana viitoare? Ca nici eu nu am mai ajuns.

M-am ingrijorat putin de ceea ce am citit pe aici cu BBii prea jos, nu mai am rabdare pana la eco de marti. Acum ma duc la nanit, ca ma simt obosita. Pupici si noapte buna!






Rox 35+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Teodoran scumpo si eu as vrea sa ma vopsesc cand alaptaz, dar cred ca cel mai bine intrebam medicul

RoxanaG in ultimile 2 saptamani, doar la asta mi-a fost gandul. L-am vazut intr-un magazin, l-am probat si apoi l-am comandat de pe net.

betty7834+ cu
AMR 34 zile

poze noi doi


bulinutza noastra

Mergi la inceput