Mamici de septembrie-octombrie 2007 (51)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Buna dimineata si de la mine!Roxana, nici la mine bebe nu misca foarte mult,fata de alta data.Probabil asa sunt unii, mai lenesi.Ilinca era miscareata rau, vad ca asta mica e mai linistita.Si pe mine ma termina fiica-mea, noroc ca stam la apartament si nu trebuie sa alerg pe scari in sus si in jos dupa ea.
Bine ca s-a mai racorit afara, ca nu mai suportam caldurile, ma luasera toti nervii.As iesi un pic in oras, dar sotul e plecat si singura, cu Ilinca dupa mine, nu ma incumet.Cred ca o sa termin curatenia inceputa ieri.Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Buna dimineata!

Roxana, pentru contractii eu mai luam uscosin supozitoare(contin scobutil) si le poti lua fara reteta.

Urmy, dragute lucrusoare!

Cecilia, pai nu mai stiu alte noutati, da am citit la fetele de iul-aug ce mai scriau de acolo, postase o fata necesarul pt spital, l-ai vazut?

Am fost si eu aseara in Mall Vitan la film, dar nu prea am apucat sa ma uit prin magazine ca am ajuns destul de tarziu(am probat niste rochite pe la un magazin Koton, da nu prea mi-au placut), dar am papat niste inghetata tare buna.

Ma duc si eu sa ma plimb prin parc, in sfarsit mai scapam de caldura.


Mandarinutza 34+ Antonia Maria

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele.
Ce placere sa stai la ora asta cu toate geamurile deschise si sa mai intre si putin aer! Marti am zis ca mor de cald cu totul. Am plecat dimineata la tara, in speranta ca va fi mai bine. De unde! Aveam afara un termometru la umbra si vedeam cum urca temperatura si nu mai coboara. Si la 8 seara erau aproape 40 de grade. Si acolo nu-s betoane care sa tina caldura. In casa, nu mai spun, ca intrasem in atacuri de panica, ma sufocam, n-aveam aer. Pentru pitica mea a fost bine, ca pe ea la ora 7 cand s-a lasat soarele am aruncat-o in piscinuca mica si s-a racorit. Iar pe la 8, o impingeam prin sat cu bicicleta. EU ma minunez de ea cum doarme si ziua si noaptea, indiferent de caldura. Eu n-am prea dormit noptile.
Roxana, bine ca ai scapat de contractii pe moment. Poate ar trebui totusi s-o mobilizezi pe mama ta sa mai stea la voi ziua, sa te ajute cu Alex, chiar daca e in renovari.
Urmy, eu Anei mele i-am luat lenjerie de pat de la Barza. Ieftinuta, dar nu asa grozava ca cea de care spui tu ca e 2 milioane. Si varianta ta, de a confectiona cearshaful si invelitoarea de paturica mi se pare ok. Mai ales ca tin minte perfect ca in primele luni, n-am folosit decat cearshaful si o paturica pe care o spalam mereu. Aparatorile i le-am pus mai tarziu, cand a inceput sa se rostogoleasca.
Bee 28+


si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by alinus_25
Fetele cu bb2 care ati nascut natural, e adevarat ca dupa nastere asistentele maseaza uterul(apasa puternic abdomenul) ca sa se contracte si sa-si revina mai repede? Cica sunt dureri pe jumate ca ale nasterii.

nu e chiar asa.Dupa nastere te duce la lauze si acolo trebuie sa te masezi tu singura pe burta,iti arata asistentele cum.Te doare un pic, dar e suportabil.Eu am avut o hemoragie puternica dupa nastere si m-au pus sa ma masez cu o punga cu gheata.Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Urmy, tu vrei lenjerie completa, cu pilota si aparatori de pat? Astea sunt intr-adevar scumpe. Eu am si pilote si aparatori de pat in mai multe exemplare de la Miruna, asa ca am cautat doar asternuturi simple. Si am gasit la Ikea destul de dragutze, insa nu au cearsaf de pat. Am mai vazut la vreo 70 RON in Home Design Mall. Este un magazin cu mobilier si accesorii pentru copii. Cele complete erau si ele scumpishoare, insa nu depaseau 150 RON.

Ana 34+ Vlad
si Mirunica (16.05.2003)
BB din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

Urmy, e vorba de scoicile alea de plastic/silicon. Uite la Avent sunt 48 ron. Cauta pe bebelusultau . ro la articole pt alaptat. Am vazut ca in Moldova se gasesc doar pe la farmaciile de fitza, pe la voi cred ca se gasesc peste tot.


Alinus 29s cu Iulius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G

Neata, sunt ok, nu am mai avut contractii aseara si pe la 1 si ceva m-am culcat. Azi i-am promis mamei ca o ajut cu cumparaturile pentru parastas, desi...Imi e cam nu stiu cum sa mai ies.

Aseara am avut un moment in care eram convinsa ca nasc, ma rog, doar ca e travaliu, pentru ca speram ca l-or opri aia la spital. Postasem mesaj si apoi am zis ca o sa creez panica si mai bine il sterg. Oricum a fost tare tare nasol.

Va las, revin dupa pranz. Sper sa nu am probleme, fizic vorbind. Ca in rest episodul si panica de aseara au accentual nemultumirea mea fata de cei din jur si lipsa de ajutor.

Pupici, sa fiti cuminti si bine.

Rox 34+
si Alexandra Maria (10.02.2004)





Roxana ma bucur ca esti bine,te-au lasat contractiile alea,si n-a mai trebuit sa ajungi pe la spital.Nu te mai necaji pentru orice,mai da-le la spate...

Eu raportez vreo 4 ore de somn azi-noapte si vreo 10 ture la baie,de l-am zapacit pe al meu sot.Pai daca mananc lubenita seara,e de inteles...Bine ca s-a mai racorit pe la noi,iar aerul e mai respirabil.

Dana +29s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Buna dimineata! Nici nu imi vine sa cred cat de bine am dormit asta-noapte. Nu m-am dus nici la baie. M-am trezit odihnita asa cum nu am mai fost de cand venisera caldurile. Dar cand m-am dat jos din pat dimineata, m-au luat niste dureri si intepaturi jos de tot. Acum au trecut, e OK.
Roxana, ai grija sa nu faci efort azi. Daca ti se face iar rau, du-te la spital. Of, speram ca ti-au trecut durerile si contractiile de ieri dupa-amiaza.


Sim 34+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

quote:
Originally posted by slippers76

Urmy, tu vrei lenjerie completa, cu pilota si aparatori de pat? Astea sunt intr-adevar scumpe. Eu am si pilote si aparatori de pat in mai multe exemplare de la Miruna, asa ca am cautat doar asternuturi simple. Si am gasit la Ikea destul de dragutze, insa nu au cearsaf de pat. Am mai vazut la vreo 70 RON in Home Design Mall. Este un magazin cu mobilier si accesorii pentru copii. Cele complete erau si ele scumpishoare, insa nu depaseau 150 RON.

Ana 34+ Vlad
si Mirunica (16.05.2003)
BB din burtica






nu, eu vreau doar cearsaf si o husa pt paturica. Aparaturile pt pat nu cred ca sunt necesare daca am pat gen tarc. Oare unde sa caut? Saltea imi tb musai? De care sa iau, de unde?

urmychance32baietelul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

quote:
Originally posted by alinus_25

Urmy, e vorba de scoicile alea de plastic/silicon. Uite la Avent sunt 48 ron. Cauta pe bebelusultau . ro la articole pt alaptat. Am vazut ca in Moldova se gasesc doar pe la farmaciile de fitza, pe la voi cred ca se gasesc peste tot.


Alinus 29s cu Iulius




MULTUMESC!

urmychance32baietelul nostru

Mergi la inceput