Mamici de Noiembrie-Decembrie 2007 (48)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxx spune:

neata, burtici!
noi suntem matinali azi.ne-am trezit o data cu tati, pe la 6.30.
si azi va fi f cald si am o gramada de treaba.

va si va urez o zi buna si racoroasa.



vine Luca Teodor
Roxana 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna dimineata!

Petronela, ne-ai salvat!
Data viitoare, daca o sa fiu prin zona, o sa incerc eu sa deschid capitol. In principiu, daca am inteles bine, ca sa iti iasa toate aranjate ca in cap. anterior, trebuie sa dai "quote" la primul mesaj si sa il copiezi intr-un nou subiect creat de tine.La fel cu al doilea mesaj de pe prima pagina. Mai sunt de modificat datele ref. la noul capitol- nr. , linkul la cel anterior...Asa este?

Pussi, felicitari! Observ ca ai schimbat prenumele Mara cu Sabina! Ambele sunt la fel de frumoase, Sabina chiar deosebit si destul de rar.
Adina, cred ca starile astea sunt date si de hormonii din perioada sarcinii- si din pacate la multe gravidute se accentueaza pe masura ce inaintam catre sfarsitul sarcinii. Eu am avut stari asemmanatoare dupa nastere- bine-cunoscuta depresie postanatala: principalele mele surse de nervi: faptul ca sunt grasa si sotul (ma enervam pe el chiar si din senin..). Si eu am devenit acum mai usor impresionabila, plang f. usor de emotie.Astazi de ex. treceam pe Mihai Bravu (un bulevard din capitala) iar la un bloc oprisera f. multe masini de pompieri (ne faceau semn sa eliberam niste benzi mai de langa bloc). Isi desfaceau scarile de la masini; pe drum veneau altele din sens contrar, cu niste scari speciale. M-a podidit plansul, imi imaginam ca cineva este blocat in casa si are nevoie de ajutor (am vazut cateva cazuri la TV de batrani lesinati in casa din cauza caldurii).

Adalia, din pacate marea majoritate a femeilor (chiar si cele care au mai alaptat- cunosc mamici care au intrerupt doar 4-5 luni intre copii) au probleme de acomodare a sanilor cu alaptatul. Trebuie o "tehnica speciala" de pozitionare a copilului la san sau o cauza poate fi chiar si sensibilitatea sanului caruia ii trebuie o perioada sa se obisnuiasca. Se fac niste rani,asa-numitele ragade, care trec din fericire-cu creme (Bepantene sau Garmastan, crema de galbenele),cu "bai de aer" si cu ... rabdare. Este bine, intr-adevar, daca se poate sa ii pregatesti si inainte de nastere- masaj usor cu Garmastan (mi-a fost recomandat la Scoala Parintilor) pt desfundarea canalelor si pregatirea mameloanelor
Inafara de ragade (rani) se mai poate face si "furia laptelui"- exista o perioada in care organismul regleaza "productia lactata" functie de necesitatie copilului. Daca este mai mancacios produce mai mult, daca mananca mai putin produce mai putin. Pana "se prinde" exista o perioada cu fluctuatii destul de mari. Cel mai nasol este sa produca mult iar bebe sa fie lenes. In cazul asta surplusul trebuie scos cumva- muls cu mana sau cu pompa- ca altfel faci o mastita cumplita. Laptele scos se poate stoca in pungi sau in reciente speciale (Avent, Chicco,etc).

Subiect pe Desprecopii:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70643

La nivel mondial exista o organizatie care incurajeaza si arata mamelor cum sa alapteze:
LLL ( La Leach League ):
http://www.lalecheleague.org/


Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

in josul paginii gasesti despre probleme si altele:

http://www.llli.org/nb.html



Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Neata burtici
Ce fac fetele azi?
Mai am 3 zile si intru in concediu!!!!!!!!!!!


anca 24+

Maria
poze





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Neata!
Azi noapte am dormit si n-am dormit de cald...mai mult m-am invartit!
Si nu prea am simtit-o pe BBelina nici ieri si nici acum.
Voi ati avut asa o zi in care sa o/il simtiti mai putin? O fi de la caldura?
Incerc sa nu ma ingrijorez, dar...stiti voi cum e

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Creem si eu am patit la fel,au fost zile in care nu am simtit fata toata ziua.
Am o poza noua ,o trimit acum pe mail.

anca 24+

Maria
poze





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

neata fetele!!
Petro multumim de capitol nou!! sa fie cu noroc!!!
si eu mai am 2 zile (fara asta )si intru in concediu!! gata cu lucru'!!! yupiiiii

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 25+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

..NEATZA..
acum ne-am trezit si noi...
PUSSI ..felicitari pt eco....sarcina usoara in continuare!!
CREEM..stai linistita si mie mi se intampla si acum...daca tu nu simti nu inseamna ca ei nu misca..si zilele trecute cand am fost la eco se "zbatea" de mama focului si eu nu-l simteam credeam ca face nani..
..fetelor ieri s-a intamplat ceva ciudat la mine in burtica...tati cel putin s-a speriat groaznic cand mi-a vazut burtica cum face....bebe s-a chinuit toata ziua sa faca ceva..ce nu stiu...chestia e ca toata ziua a miscat fara oprire si i se vedea capul prin burta atat de puternice erau loviturile lui...cred ca s-a mutat cumva ..ceva de genul asta am simtit...oricum bag mana in foc ca si-a schimbat pozitia..si aseara cand in sfarsit a terminat "munca" m-am simtit groaznic..imi simteam stomacul in gura, am avut niste arsuri si stari de greata extraordinare care eu greata chiar nu am avut pana acum..intr-un final am reusit sa dorm in poponel..se pare ca asta o sa fie pozitia de nani de acum incolo..

ROXANA de "ursuletz" 26+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

CAMI..am auzit de mastita de la verisoara mea ..ea a nascut in ianuarie...ea nu prea a stiut..bine nici nu cred ca a interesat-o foarte tare sa afle despre alaptat ce si cum..etc...si a facut mastita dar o faza usoara am inteles ca s-a rezolvat cu antibiotic altfel...am auzit de la ea ca se rezolva printr-o operatie mult mai groaznica decat cezariana..astea au fost vorbele ei care nascuse prin cezariana...mi-a zis ca ti se desfunda oarecum canalele alea "mai pe viu"..acum nu stiu daca o fi chiar asa..ea asa a zis..

ROXANA 27+ "ursuletz" GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

neata' fetelor da ce mari sunteti...ma uitam la semnaturi ca aveati mesajul una dupa alta....Anca 24...BB 25....Roxana 26....eu 20...da o sa va ajung eu din urma...sa stiti ca ma tin de cuvant...si o sa mergem pana la 40 ca si voi...sa stiti...

Stefania20 nu vreau sa stiu sexul lui bb, vreau doar sa stiu ca e bine....
Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
nu am fost niciodata un manechin & foto cu burtici

Mergi la inceput