Viciile!Cum scapam de ele?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Savureaza-le sanatoasa... daca tu crezi ca tigarile te omoara doar un pic.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Eu am reusit sa ma las de tigari gravida fiind si nu m-am mai reapucat. Personal cred ca 5 tigari pe zi nu sunt chiar o tragedie, eu fumam peste 30 pe zi, asta era o problema. Mai grav e, cred, sa locuiesti langa o benzinarie. Dar sigur ca e de preferat sa nu fumezi deloc, daca se poate. Eu daca as sti ca reusesc sa fumez doar 5 tigari/zi m-as reapuca, dar ma cunosc, as reveni urgent la cele 30. Sunt lacoma, asta e.

Problema cu dulciurile o am si eu si in plus sunt genul care saliveaza numai dupa mancarurile grase, iar fructele, legumele, iaurtul ma lasa rece. Pana acum a fost relativ ok, slabeam destul de repede cand imi propuneam, dar am deja 30 de ani, organismul s-a obisnuit cu slabirile si ingrasarile si mi-e greu sa mai ajung unde eram. M-am decis sa imi schimb alimentatia si sa mananc foloshtine pana oi inverzi, desi cand ma gandesc la bunatatile (dupa parerea mea) pe care le ratez Dar asta e, mai bine frustrata in plan alimentar decat XXL.

Totul e sa ai o motivatie strong si sa nu derapezi. Si chiar daca derapezi odata de doua ori sa ai puterea sa revii, nu sa te lasi din nou angrenata in vechile obiceiuri.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Eu zic ca poate sa devina un viciu nevoia de a te lasa de un viciu. Abuz de lipsa,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Daca as putea renunta la viciile mele, l-as alege pe ala...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

quote:
Originally posted by Ramona J

Savureaza-le sanatoasa... daca tu crezi ca tigarile te omoara doar un pic.

The best thing you can do for your children is to love your wife.



multumesc, nu fumez.

Laura cu
LARA (10.05.04)& LOUISA(20.04.07)

Nur tote Fische schwimmen mit dem Strom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Felicitari atunci! Doar le recomanzi la altii?

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

quote:
Originally posted by Lauraa
quote:
Originally posted by Ramona J
quote:
Originally posted by Lauraa
E putin probabil ca 5 tigari pe zi si o cafea cu lapte sa te ucida... Am ajuns candva la concluzia ca orice om are un viciu sau mai multe,oricare ar fi ele suma lor ramane constanta si nu e doar o figura de stil. Asa ca nu are rost sa incerci sa scapi, vin altele :DLaura cu LARA (10.05.04)& LOUISA(20.04.07)Nur tote Fische schwimmen mit dem Strom
Daca ai informatii ca fumatul a cinci tigari pe zi nu te ucide, pune te rog pe forum. Ca eu sint curioasa!The best thing you can do for your children is to love your wife.
Ai tu informatii ca 5 tigari te ucid? Ideea mea era ca daca alea 4-5 tigari pe zi + cafeaua sunt singurele pacate si in rest traiesti/respiri/hranesti optimal e putin probabil sa mori din cauza lor. Se poate sa fii nefumator dar sa traversezi Bucurestiul de doua ori pe zi timp de 10 ani, ajungi la acelasi rezultat,daca nu mai rau. VIK, suma viciilor e egala la o persoana, nu in comparatie cu altele.Poti spune despre cineva ca nu are nici un viciu? Sotul meu:nu fumeaza,nu bea cafea,nu bea alcool in schimb joaca WoW ca un apucat, ar sta zile in sir fara intrerupere la computer. Na, si s-ar zice ca e un om fara vicii..Laura cu LARA (10.05.04)& LOUISA(20.04.07)Nur tote Fische schwimmen mit dem Strom
A la aceeasi persoana de acord:) Ma uit la mine, inainte nu mincam ciocolata si inghetata deloc! Nu intelegeam lumea adicta de dulce, de cicolata:) Ei bine acum is reprofilata bineinteles pe asa ceva Acum tot stau si ma gindesc care dintre adictii sa le duc, macar cind fumam eram mai slabaEu sunt cazul tipic a celor care atunci cind se lasa de fumat tre sa rontie ceva, mai exact dulce..Sa iau un morcov, gulie, radacina de nush ce pur si simplu nu functioneaza la mine! Ba ma scoate din sarite si mai mult! Ma gindesc la amarita aia de inghetata cu ciocolata pe deasupra si mai si!Of si iar of sunt tare suparata pe mineCitisem pe undeva cu ani in urma, ca esti fumator daca fumezi mai mult de 8-10 tigari pe zi, daca atunci cind te trezesti primul lucru e sa aprinzi o tigara, daca dupa fiecare masa simti o nevoie de necontrolat ca sa fumezi si in fine mai mule "daca". Acum nu stiu cit de adevarat e, insa inclin si eu sa cred ca 3 tigari pe zi nu omoara dar categoric nici mare bine nu fac, nu-s vreo cura de frumusete ori sanatate. Mai bine juma de ora joggingUite asta e o idee, sa-mi indrept adictia spre sport, ca presupun ca ceva nu e in regula cu mine si trebuie sa am intr-o directie un comportament obsesiv Nu ma mai prinde nici mama naibii pe acasa, eu-s la jogging, cu rolele, fitnessVikinga cu cei mai frumosi vikingi, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Apropo de discutia in contradictoriu "despre cele 5 tigari care ucid (sau nu)", cind tatal meu-fumator inrait, un pachet jumate pe zi, a facut primul atac vascular cerebral, medicul i-a recomandat sa nu mai fumeze. Deloc. Dar nu se poate macar una-doua, de pofta, a incercat el.Dar doctorul:NU!
In ziua in care a facut al 2 lea atac vascular(de unde i s-a si tras moartea), fumase...pe ascuns...21 de tigari.Asta este.

Eu...nu am nici un viciu. Nu fumez, nu beau alcool, nu beau cafea, nu maninc dulciuri in nestire, nu ma joc cu orele pe calc, nu joc carti pe bani, nu alerg dupa barbati...Cam asta.

Si stiti ce m-a facut sa ma tin departe de vicii? Ideea ca organismul meu, spiritul meu, eu, imi sint cea mai buna si apropiata prietena. Daca imi fac singura rau, atunci ce pretentii sa mai am de la altii?
Sunt de acord si cu o prajiturica, o ciocolatica si cu un paharut de alcool, dar totul cu moderatie.

Theiuta

Mami si Nicolas


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Doar cu vointa. Numai si numai cu vointa. Din proprie experienta.


Si dependenta de dulciuri se poate trata. Exprima niste dezechilibre in organism, pe care, daca le echilibrezi, nu mai simti acea nevoie cucigatoare de dulciuri.

Ma uit la mine si nu-mi vine sa cred ca am ajuns acolo incit nu numai sa nu mai poftesc la ciocolata sau cacao, ci chiar sa refuz daca cineva ma serveste!



ce fel de dezechilibre?
intreb pt ca mie analizele (le fac 1-2 ori pe an) imi ies ok... nu simt nevoie de dulce... insa imi place sa mananc (tot ce are ciocolata, prajituri cu frisca si vreo doua sortimente de inghetata... )

acum dc am gandesc mai bine la mimen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Ti-ai facut dozare de Mg, de exemplu? O ionograma completa? Nu ca pe aici s-ar face by default, dar sint simptome care apar in dezechilibre minerale sau vitaminice, astfel incit fara a fi nevoie sa le dozam putem sti ce este si putem trata.

Mergi la inceput