Viciile!Cum scapam de ele?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patou spune:

vazand titlul subiectului mi-am zis: ce bine ca eu n-am vicii, nu fumez, nu beau cafele, dar... am uitat de ciocolata si de dulciuri in general.
e drept ca in ultima vreme am redus foarte mult cantitatea de dulciuri pe
care o consum, dar vorba lui MissParker, daca mananc o bucatica de ciocolata nu ma pot opri pana nu mananc toata cutia (asta in cazul fericit ca daca am 2 cutii le mananc pe amandoua).
acum incerc sa ma tratez cum pot, mai nou mi-am incarcat pe computer un program subliminal si sper din toata inima sa ma ajute.

Ce n'est pas l'inconnu qui fait peur, mais la peur de se libérer du connu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Eu fumez si imi vine sa ma dau singura dar nu pot sa ma las .Stiu ca nu imi face bine ca nu e sanatos si daca va mai spun cat costa un pachet de tigari in canada va lasati instantaneu 10$.E mult ce sa zic pei pe an as face o excursie cu 3000 de $ cu toata familia ,ce sa mai zic cand fuma si consoarta cu bani aia plecam in Hawai.Hai ca el s-a lasat mai fumeaza asa cite una mai de pofta la o bere dar eu??? mereu zic maine ultimul pachet si tot asa de nu stiu cate luni continui sa cumpar .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Ti-ai facut dozare de Mg, de exemplu? O ionograma completa? Nu ca pe aici s-ar face by default, dar sint simptome care apar in dezechilibre minerale sau vitaminice, astfel incit fara a fi nevoie sa le dozam putem sti ce este si putem trata.



nu stiu exact ce inseamna ionograma completa... cand fac analizele la sange pt Mg e incomplet?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

quote:
Originally posted by Lemoni

Eu fumez si imi vine sa ma dau singura dar nu pot sa ma las .Stiu ca nu imi face bine ca nu e sanatos si daca va mai spun cat costa un pachet de tigari in canada va lasati instantaneu 10$.E mult ce sa zic pei pe an as face o excursie cu 3000 de $ cu toata familia ,ce sa mai zic cand fuma si consoarta cu bani aia plecam in Hawai.Hai ca el s-a lasat mai fumeaza asa cite una mai de pofta la o bere dar eu??? mereu zic maine ultimul pachet si tot asa de nu stiu cate luni continui sa cumpar .

"To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet."
Charles Haanel



Lemoni, mergi la magazinul de dulciuri si cumperi un sac de caramele... Dupa o vreme, vezi ca se ingroasa gluma (si talia) si faci o ionograma completa...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vic spune:

Sotul meu a fost fumator 18 ani si s-a lasat de fumat brusc acum vreo 2-3 ani. S-a hotarat singur cand a facut pasul asta. A decis ca termina pachetul pe care il avea inceput si nu mai cumpara altul. Si asta a fost. Cred ca a aprins o tigara ince de vreo 3 ori in cei 3 ani, in momente de stress extrem, dar a stins-o repede.
Se pare ca primul pas in a te "lasa" este sa-ti dai seama ca reprezinta o problema si sa te hotarasti sa-i pui capat. Daca esti ambivalenta, n-ai nici o sansa. Pune pe hartie, in 2 coloane, avantajele si dezavantajele "viciilor" tale si vezi in ce parte trage mai tare balanta. Vezi daca avantajele sunt chiar avantaje.
Mai exista metode ca: amanrea (cand simti nevoia sa fumezi, gasesteti ceva care sa te tine ocupata cat mai mult, amanand in felul asta momentul in care fumezi), inlocuire (cand simti nevoia sa fumezi, te duci si bei apa, mesteci guma, sugi o bomboana...); daca fumatul e legat de stres, inlocuieste-l cu o tehnica de relaxare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Magneziul scade in conditii de stress, cu cit mai mare este stressul, cu atit mai mult scad rezervele de magneziu. De asemenea scade mult la caldura mare. Mg se afla in cantitate mare in ciocolata (de fapt in cacaoa care se foloseste la febricarea ciocolatei), de aici concluzia ca cei care simt nevoia de ciocolata de fapt au carente de magneziu. Daca mai prezinta si alte semne si simptome (aritmii, oboseala musculara, oboseala in general si alte simptome care apar si in hipertiroidie), atunci este clar ca au de fapt carente de magneziu.

Desigur ca Mg se poate doza, la fel ca si Ca si orice alt component al singelui. Ionograma se refera la dozarea/titrarea ionilor din organism. Aah, ca tot vorbeam de ioni, de ionograma, de Mg si de ciocolata: ciocolata mai este bogata si in potasiu (K+). Dar si in vitaminele B1, B2, D si E. Deci nu ar fi rea deloc. Daca nu ar contine si teobromina, care este un compus similar cafeinei, deci si cu efectele negative ale acesteia. De asemenea, ciocolata mai contine si serotonina - un neurotransmitator cu rol antidepresiv. De aceea se numeste ea "cel mai bun antidepresiv natural". Tot ciocolata mai si stimuleaza secretia de endorfine, de aici adictia data de ea.

Cu atitea substante chimice cu efecte atit de stimulatoare (unele), e clar ca ciocolata si de fapt cacaoa, nu sint chiar un aliment de rontait non-stop sau in cantitati mari.

Dar nevoia de ciocolata poate arata carente de Mg, de K, ca si carente afective. Asadar, luati frumusel suplimente nutritive (alge marine, alune, orez si altele pt. Mg de exemplu) si suplimente de si de pentru partea afectiva si in scurt timp scapati sigur de nevoia de ciocolata, scapind astfel si de caloriile in plus pe care aceasta le poarta cu ea.

M-am cam lungit, dar am zis sa si explic un piculet. Pofta bunuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Ce ma enerveaza cel mai tare ca la munca sunt ocupata si nici nu ma gandesc la tigare 4 ore stau linistita fara probleme apoi la pauza bag asa 3-4 una dupa alta (am pauza o ora) sa recuperez si apoi cand vin acasa pufai mai frate de plictiseala.
Tocmai acum vroiam sa trimet mesajul si il reciteam si am analizat ca nici macar nu fumez din placere sau din cauza stresului ci din plicitseala............. ce timpenie a si imi e frica sa nu ma ingras ........ asta alta scuza in plus.offfff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

siminaf

Mergi la inceput