Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-8

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Try, esti dulce tare, tare! Esti simpatica!

Oricum la o privire mai atenta astazi, am observat ca dintucul nu sparge normal gingia, ci vine cumva din lateralul gingiei, mai de sus. Cred ca este motiv de ingrijorare. Ce credeti ca as putea face in acest caz?

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Nu am inteles eu cum vine aia din lateralul gingiei, dar te asigur ca si eu am fost candva mamica pt prima oara si cand ma uitam in ghurita lui alex sa vad de unde or sa-i dea dintii, eu imi faceam o idee ca ar "rasari" dintr-un anumit punct, cand colo ei au rasarit pe alta linie, ca sa zic asa. Stai linistita, asteapta sa ii iasa cel putin 4 dintisori si sa creasca mari si apoi te dumiresti tu daca ei au iesit cum trebuie sau nu. Oricum la varsta asta nu-ti face nimeni nimic la dinti.
Nu mai cotrobai atat in gurita bietului copil, si-asa e el amarat ca dintisoru ala acolo nu-i da pace si-l zgandare non-stop (si daca-r stii micutul ca asta e doar inceputul si ca mai urmeaza alti 19 dintisori... ar demisiona din meseria de bebelus)

Uite, vezi cum tu instinciv te gandesti la eventuale problemute pe care dominic ar putea sa le aiba? Stiu ca vine din dragoste si dorinta de a-l proteja pe cel mic de orice ar putea fi rau pt el, dar trebuie sa mai lasi lucrurile sa se mai desfasoare si de la sine. Esti prea incordata si asta nu te lasa sa te bucuri pe deplin de etapele astea minunate prin care trec aceste minuni.
Tot din faptul ca-mi pasa iti spun si eu astea si sper sa nu mi-o iei in nume de rau. Acorda-i mai mult credit lui Dominic si-ai sa vezi ca totul se va desfasura cum trebuie. Probabil ca aceasta experienta a nasterii premature te-a afectat prea mult si acum psihicul tau incearca intr-un fel sa stea ca un leu "la panda" ca sa vaneze orice ar putea rau sa i se intample si sa n use mai repete vreodata ceva ce nu trebuie asa cum a fost cu nasterea prematura (caci cine planuieste sa nasca prematur?). Dominic e un copil normal si ok din toate punctele de vedere cu exceptia faptului sa s-a nascut prematur. Enjoy the jurney, mom!

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Try, draga mea tu faci pina si omul care este suparat rau si incordat sa rida si sa se simta bine. Ai un talent deosebit. Bravo. Multam de incurajari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

fetelor oare mai tin eu bine minte se vorbea la un moment dat pe aici de ceva grafice pentru prematuri? as vrea si eu daca are cineva...vroiam sa vad pe unde ne incadram...avem 9 luni (maine) 7550 gr si vreo 71-72 cm (dupa masuratorile noastre subiective ) cum vi se pare?


mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Stati bine comparativ cu noi. Adrian la 9 luni corectate avea 8 kg si 69 cm. Probabil ca tu vorbesti de varsta reala ceea ce ew si mai bine. Din cunostintele mele (nu am un grafic sa-ti spun exact, eu ma uit pe grafice e bebelusi la termen si-l compar cu varsta corectata a lui adrian) stati bine.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Multumesc try... da eu vorbeam de varsta reala...am fost ieri la dr de familie si dupa cantarul ei avem 7800 gr ..la capitolul cm stam mai rau ..doar 69 dupa masuratorile ei...
Pupici!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Flavia eu zic ca stati bine. Chiar nu mai retin cat a avut la nastere!
Dragos are 8300g si 74 cm la 9 luni corectate (are acum 10 luni si aproape 2 saptamani) si....de luni a iesit si al 7 lea dinte! Si inca o veste buna, se cunoste foarte mult de cand ia Tonotil. maine termina prima luna de tratament, deja si-a dat drumul la miscare.....ca a luat si prima cazatura din pat, de atata avant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Draga Flavia, acum suntem in concediu dar cind revenim am sa-ti dau un link care este bun si raspunde tuturor cerintelor tale. Te rog sa ai rabdare un picut.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

flavuta, esenta ta e exact ca a mea. Atat a avut si adrian la 9 luni: 7800 si 69 cm. Si-am realizat ca si tu ai tot doi baieti si ca primul al tau e aproape de-o seama cu al meu (juma de an diferenta). Al doilea copil esente la amandoua. ptiuuu ce coincidenta.

Sanzi (iti zic asa ca eu am o nepootica pe care-o cheama sanziana si careia ii zicem sanzi) noua bia ce ne-a iesit al saptelea dintisor, acum il asteptam pe nr 8 ca prea ne enervm din orice si ne suparam repede (refuza sa mai manance anumite aliemnte pt ca-l doar gingia).

Noi azi am fost la cardiologie la control. Gaurica de la inimioara e la fel ca-n februarie (1mm) mai mergem la control peste 1 an. Paote se inchide pana atunci, oricum la cat e de mica nu ridica probleme.
Se pare ca voinicu' lu' mama o sa mearga de-a busilea i ncurand si o sa se ridice singurel in fund caci face o serie noua de miscari in directia asta. Exersam zilnic si speram sa reusim cat ma irepede. Dar va zic ca eu sunt uimita de ce-i pot face manutle piticului mu. Mi se pare foarte indemanatic. Mananca cu manutele lui (adica finger food, nu cu lingurita sau furculita) bucatelele de mancare, i ipalce sa roada singur, nu sa-i mai dau eu. Doar ii pun bucatile pe masuta de la highchair si el le mananca acolo. A invatat sa bata din palme si manuieste jucariile foarte bine, iar azi spre supriza naostra dadea la pompa. Nu gluemsc cu nimic. Avem o pompa de umflat mingii mic ide copii. Pompa e mica cam o data si jumatate inaltimea unei palme. Si jucandu-ma cu el sa-i fac aer pe palmute, i-am aratat cum sa dea la pompa (se misca usor, nu intampini rezistenta mare) si fetelor, nu mica mi-a fost mirarea cand l-am vazut ca a inceput sa traga de piston si sa dea la pompa. Nu e chiar usor i nsenu lca ai nevoie de putina coordonare, lucru pe care nu-l vad sa-l faca un copil asa mic. Istetu' lu' mama ne-a cucerit azi pe amandoi.


"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Try felicitari pentru performante!
Si Dragos acum e in plin avant...adica se chinuie sa se ridice singur din pozitia culcat in fund, acum suntem la exercitiile astea!
Si ii turuie toata ziua gurita, mor de drag cand il aud!

Mergi la inceput