Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (18)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iubita_2007 spune:

Buna la toata lumea ! Sunt o mamica care v-a urmarit " din umbra" de foarte multa vreme, inca de cand eram la " odisee" dar pana acum nu am reusit sa termin inregistrarea pe forum...........Daca ma primiti in randurile voastre..si nu e prea tarziu... dau si eu datele mele:
Ana Maria Roberta: 13 martie , 3500 kg, 51, 5 cm apgar 10, nastere naturala fara anestezie...
Si gata primul meu mesaj!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

tzuna: acuma mi-am adus aminte: la mamicile de mai-iunie este o mamica, lulu26, cu bebe cu reflux confirmat, in tratament... ma gandeam ca poate vrei sa faci un schimb de pareri/experiente cu cineva cu aceeasi problema ca a Mariei...

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

Multumesc de ajutor,am trimis traducerea completa acum.
Eu nu am inteles din poveste ce are nevoie de fapt,adica va face o operatie in alta tara,scuze dar nu sunt la curent cu povestea?

Iubita_2007 - bine ai venit,niciodata nu e prea tarziu...La cat mai multe mesaje...Asteptam si poze cu micuta Roberta (frumos nume)

Sherbi - si eu mi-as dori sa cunosc toate mamicile,daca tot ne impartasim atatea aici.

http://community.webshots.com/user/stefaniya12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Multumesc Sherbi!

Uitati si niste lucruri interesante despre:

BANANA

Nu va alarmatzi prea tare in ceea ce priveste oferirea bananei bebelusilor. Banana este o sursa foarte buna de fier, potasiu, magneziu si vitamina A.

Daca e sa luam asa nimic nu este bun daca mananci in cantitati industriale. O banana pe zi nu face rau, ba chiar uneori face mai bine decat se crede.

O sa dau cateva randuri traduse dintr-un studiu care este in egala masura si pentru adulti si pentru copii:

Propritatile bananei ofera o mana de ajutor in urmatoarele:

Anemie: Bogate in fier, bananele pot stimula productia de hemoglobina in sange ajutand in cazurile de anemie.

Dezvoltarea inteligentei: 200 de elevi in Middlesex school au fost ajutati sa treaca perioada examenelor. Li s-au oferit banane dimineatza la micul dejun, la pranz si la cina. Cercetatorii au demonstrat astfel ca fructul care este bogat in potasiu (dar nu are sodiu foarte mult) poate ajuta foarte mult elevii si a le spori atat atentia cat si concentratia.

Constipatie: Surprinzator, cercetatorii au demosntrat ca introducerea bananei in alimentatie duce la reglarea digestiei. Banana nu constipa ci datorita proteinelor se provoaca o digestie mai lenta.

si ceva care pentru mine a fost de ajutor

Ciupituri de tantari : Incercati sa ungeti locul ciupiturii de tantar cu partea interioara a cojii de banana. Se reduce umflatura si iritatia. Ce mai adaug eu sa nu fie copilul in apropierea unor albine sau viespi ca ....

Calmarea nervilor: Bananele sunt bogate in vitamina B ceea ce ajuta in calmarea sistemului nervos.

Mai sunt indicatii si pentru mahmureala, stress, renuntarea la fumat, controlul temperaturii, ulcer, prevenirea obezitatii, greturile din timpul sarcinii, tensiunea arteriala, PMS, depresie.

In plus, banana este alergena DACA si numai DACA ati observat la copii alergie la silicon (acelasi lucru si pentru mango, papaya, avocado)

Tot de pe acelasi forum. E vorba de "mamici perfecte . com" intr-un singur cuvant.

de la Thea-Ioana - 26 martie 2007 - si mami pentru intregul !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamana123 spune:

si io care credeam ca-s singura care urmareste povestea sosonicai... n-am mai indraznit sa va zic ceva de ea, ca nu mai stiu cine a scris ca vrea povesti vesele, nu triste...

noi ne-am intors de la biserica, unde am aprins o lumanare si pt ochiosu de sosonici, care mi-e tare draga. maria a mancat putin borcanel de morcov si cartof. io nu stiu cand voi putea sa-i inlocuiesc o masa de lapte, cred ca pe la 6 luni.

tzuna, nu te mai stresa! si maria mea tot asa putin mananca - aprox 600, 650 ml. numai ca io ii dau cereale in lapticul de seara si dimineata. asta inseamna cam 6 lingurite rase de cereale pe zi.

stefaniya, am vazut ca cineva deja trimisese mail cu traducerea...dar cred ca mai multe variante nu strica.

ioanaradu, ce copil atipic ai! de obicei primii dintzisori apar jos! si noi ne chinuim cu dintii, cred. maria e tare maraita de vreo sapt, tot cu mainile-n gura si balele de-un km atarnate! azi-noapte mi s-a trezit de cinshpe mii de ori, urland. n-avea temperatura...si de obicei ea doarme mult dimineata, ca seamana lenesa cu ma-sa si ta-su. nu are gingiile inflamate, in schimb se vad doua liniutze pe gingie, albe si semitransparente, ca portelanu'. si la noi sunt jos.

hai ca am scris cam mult deja si nu-mi sta-n caracter! v-am zis c-s lenesa!!!

pupi,



ana, mama Mariucai (11.03.2007)
http://b1.lilypie.com/eEDwp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliana spune:

Maria iar nu mananca- maximul e 600 ml/zi plus 40-50 ml supa si eventual 30ml apa/ceai. Jalnic. Cred ca face 5 luni cu cele 5 kg 800 cat avea acum 2 saptamani. Deci a ajuns la performanta de a lua 100 g intr-o luna. Vai de noi._

Tzuna, nu esti singura...nici bebele meu nu vrea sa manance, suge 5 min si gata, am incercat sa i dau si cu lingurita (pt ca bibe nu-l vrea, se joaca cu el si atat) in completare. nimic, ia de cateva ori si intoarce capul si daca insist, il varsa mai tarziu. suc de mere tot la fel , mai mult de 10 ml nu vrea nici cu insistente. Docorul mi a zis sa l trec pe supa, chiar nu stiu ce sa fac. si eu ca si alte fete as fi vrut sa incep diversificarea dupa 6 luni...
voi celelalte fete, cum stati cu papa la bebei?

Ana si bebe http://family.webshots.com/photo/2656999240101784320XhbWkJ(13.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamana123 spune:

si inca ceva!

la multi ani pt dragii nostri sarbatoriti de azi!


si io-s de acord sa ne cunoastem! ca fetele din tzara se stiu deja de la intalnirile dupa care jinduiesc si io!

ana, mama Mariucai (11.03.2007)
http://b1.lilypie.com/eEDwp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

O intrebare, daca e cineva p'aci.
Ati luat vreodata bebele adormit la plimbare? Cum a reactionat?

de la Thea-Ioana - 26 martie 2007 - si mami pentru intregul !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamana123 spune:

quote:
Originally posted by elpower

O intrebare, daca e cineva p'aci.
Ati luat vreodata bebele adormit la plimbare? Cum a reactionat?

de la Thea-Ioana - 26 martie 2007 - si mami pentru intregul !






io iau copilu' fie ca doarme sau nu! n-am ce face! dar ii palce tare mult in machineta si adoarme dupa ce pune bot si se uita uimita la tot ce trece pe langa noi!

ana, mama Mariucai (11.03.2007)
http://b1.lilypie.com/eEDwp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sherbi spune:

da, l-am luat de mai multe ori si de fiecare data s-a trezit plangand, dar a adormit la loc.

cu riscul ca va suparati pe mine...ce-i cu incapatanarea asta de a da la copii cat mai multe alimente si intr-un timp asa scurt desi nici nu au implinit 4 luni unii dintre ei???
stiti ca eu sunt scandalagioaica forumului

Violeta, mami fericita de david alexandru (23 martie 2007)

Mergi la inceput