Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (18)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

...am vrut sa ma ofer si eu pentru traducere, dar am vazut ca stefanya mi-a luat-o inainte.

Dana mamica lui Dragoselu' - 20 martie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Uitati o posibila explicatie la dilema "Supa clara sau piure", spicuita de pe alt forum:

aici (in Belgia) nu se recomanda supa clara pana dupa 8 luni si nici atunci nu se pune accent pe ea. Se pune accent pe fructe si legume ca atare.
Si sa va dau si o motivatie la supa. Avand in vedere ca se pune accent foarte tare pe continuarea alaptarii, bebelusul continua sa bea lapte de la mama, daca se introduce supa ca lichid, bebelusul nu va mai avea nevoie de mai mult lichid si va suge mult mai putin, iar productia de lapte scade. Pentru copilasii hraniti cu lapte praf se recomanda ca lichid apa si ceaiul neindulcit,dar apa ca lichid principal, iar ceaiul mai mult terapeutic.

Mie mi s-a parut interesanta.

de la Thea-Ioana - 26 martie 2007 - si mami pentru intregul !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

Ddana - eu am trimis traducerea dar sunt doua cuvinte care nu stiu sa le traduc si nici sotul meu - subclaviculara si catetereDaca stii poate i le trimiti tu sau rectific eu,cum crezi...am cautat si in dictionar dar al meu e mai vechi si nu are toate cuvintele

http://community.webshots.com/user/stefaniya12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sherbi spune:

http://www. parinti. com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2616&postdays=0&postorder=asc&start=0
asta ar fi site-ul, ela.

legat de mesajul postat de mine despre diversificare: mie mi s-a parut cat mai aproape de ce idei ne facuseram noi toate in legatura cu subiectul. acum sunt bine venite completari si interpretari.

anaanamria, ce de ratuste aveti voi acolo...dar cea mai frumoasa era stim noi cine

fetelor, am si eu o idee. mi se pare dragut sa punem fiecare printre pozele cu bb-ii nostri si poze cu noi insine. cateva dintre noi stim cum arata, dar ar fi mult mai dragut sa stii cu cine vorbesti. mie una imi place sa-mi stiu interlocutoru din motive pur obiective. daca nu sunteti de acord, asta e...nu-i bai.

Violeta, mami fericita de david alexandru (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

Buna intregului stup!

La multe lunisoare cu sanatate la puiutii care sarbatoresc azi inca o luna din viata lor!

Sivma, sa sti ca eu folosesc la bibeonul Avent tetica nr. 3, cea cu 3 orificii si al meu pitic are 3 luni jumate. Oricum nu se poate inneca ptr ca nu curge tare. Sunt bine gantite si sunt pentru bebei de 3 luni si peste. Asa ca poti incerca. Bafta.

Va pupam.

Poze

Carmen, mami lui Vlad Gabriel - 07.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

quote:
Originally posted by stefaniya

Ddana - eu am trimis traducerea dar sunt doua cuvinte care nu stiu sa le traduc si nici sotul meu - subclaviculara si catetereDaca stii poate i le trimiti tu sau rectific eu,cum crezi...am cautat si in dictionar dar al meu e mai vechi si nu are toate cuvintele

http://community.webshots.com/user/stefaniya12



catheter=cateter , subclavicular nu am gasit nici io doar
clavicle=clavicula


Sivma, schimba tetinele cu nr 2 fara grija, cum ti-a zis si Ela cele nr1 sunt ptr pana la 1 luna nr 2 pana la 3 luni si de la 3 poti incerca nr3. Vei vedea ca mananca mai usor bebelina ;)

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

quote:
Originally posted by sherbi

fetelor, am si eu o idee. mi se pare dragut sa punem fiecare printre pozele cu bb-ii nostri si poze cu noi insine. cateva dintre noi stim cum arata, dar ar fi mult mai dragut sa stii cu cine vorbesti. mie una imi place sa-mi stiu interlocutoru din motive pur obiective. daca nu sunteti de acord, asta e...nu-i bai.

Violeta, mami fericita de david alexandru (23 martie 2007)




da, io sunt de acord dar la fel de bine pot sa respect si pe cele care aleg sa isi pastreze anonimatul; pe mine ma stiti deja....

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Stefaniya:

Subclavicular = subclavian
cateter = catether

Doamne ajut-o pe Sosonica!

Dana mamica lui Dragoselu' - 20 martie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

scuzati: catheter

Dana mamica lui Dragoselu' - 20 martie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

LILIDANA- iti multumesc pentru sfat.cerealele i l-ema bagat Mariei acum vreo 3 saptamani asa cate putin si supa de 3 zile, azi e a patra. eu nu ma grabesc cu diversificarea. daca lua mai bine in greutate nici nu incepeam pana la 5 luni jumatate , sase.

KARRA80- nu toate avem virusul in organism. Nu ti-ai facut niciodata testul papanicolau? Ca acolo vezi sigur dc ai virusul sau nu. Eu sigur nu-l am. Dar chiar si asa nu voi face vaccinul din alte motive.Am explicat eu putin.

STEFANYA- du-te la prezentare si vezi ce va spun. Crede-ma ca eu as da 400 de euro daca ar fi ok dar din punctul meu d evedere si al medicului meu nu merita. Acopera prea putine radacini cu potential oncogen si cine stie ce complicatii va da peste 10-20 de ani....

KITTY- Dumnezeu te va rasplati pentru tto ce faci. E bine ca o ajuti si pe prietena ta ca si ea este intr-o situatie f dificila.

IOANARADU- deci s-a dat startul la dintisori. Ma ia groaza cand ma gandesc ce va fi la noi... sau cine stie...

ELPOWER- am mers la dr ca m-a chemat plus ca m-a durut burta ca la ciclu 2 zile si asta m-a facut sa nu aman controlul. dar sunt ok, e posibil ca intr-adevar sa-mi vina menstruatia. Si eu oricum vroiam sa fac si papanicolau ca am eu un fix cu testul asta si-l fac 1 data pe an.

SHERBI- sa atinga limita de 6kg? Mie nu mi-a zis nimeni nimic despre asta. Dr de familie imi tot zicea sa incep cu sucurile de la 4 luni sau macar cu cerealele si imediat supa. Si cum Maria e micuta nu avea decat 5.600 atunci. Acum are 5.800 si eu ii dau deja supa de 4 zile, iar azi i-am dat asa mai gros ca un piure dar am pasat doar morcov.

Gata asta e tot pe azi.

Maria iar nu mananca- maximul e 600 ml/zi plus 40-50 ml supa si eventual 30ml apa/ceai. Jalnic. Cred ca face 5 luni cu cele 5 kg 800 cat avea acum 2 saptamani. Deci a ajuns la performanta de a lua 100 g intr-o luna. Vai de noi.
Iar cu caldura ce sa mai spun.... Nu mai putem. Maria e izolata practic in dormitor unde sunt 27-28 grade cu aerul conditioant. In restul caei sunt 33 de grade.

Mergi la inceput