Bagajul in avion

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by ieseanca

Buna, am si eu va rog cateva intrebari pentru cei care au zburat de curand cu Tarom-ul:
Daca pasagerul este diabetic are voie sa-si ia insulina si glucometrul in bagajul de mana?
Trebuie ceva scris de la medic sa ateste ca e insulinodependent?
Daca are ceva probleme si i se face rau la decolare sau aterizare, beneficiaza de primajutor in avion?
In avion poate beneficia de apa la cerere?
Si ce probleme ar mai fi pentru cineva cu sanatatea precara?




Sigur ca are voie sa isi ia in bagajul de mina tot ce are nevoie ca sa aiba grija de diabet, glucometru insulina, ace, siringi, penuri, glucagon, sucuri, apa...etc. Pe fiecare sticluta sa fie numele pasagerului. Daca nu se poate atunci sa aiba o hirtie de la doctor cu numele...etc.
In avion nu exista de obicei cineva educat in privinta diabetului, daca circula singur (a) poate ar trebui sa faca orice sa evite hipoglicemia (hipergicemia e un risc mai de durata). Sa nu manince nimic exact inainte de zbor, putin in timpul zborului, ca sa evite riscul de a voma si astfel de a deveni hipoglicemic, sa aiba sucuri la indemina, eventual sa spuna stewardezelor ca e diabetic.
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ieseanca spune:

Ce imbracaminte ar fi indicata pe timpul zborului, deoarece i se face rau la caldura iar acum cu canicula asta deja corpul e incalzit si daca in avion e cald cu siguranta i se va face rau, dar sper sa functioneze corect aerul conditionat( nu ca la autocarele noastre)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

quote:
Originally posted by ieseanca

Ce imbracaminte ar fi indicata pe timpul zborului, deoarece i se face rau la caldura iar acum cu canicula asta deja corpul e incalzit si daca in avion e cald cu siguranta i se va face rau, dar sper sa functioneze corect aerul conditionat( nu ca la autocarele noastre)



De regula in avion e frig. Eu tot timpul imi iau o jacheta cu mine.

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ieseanca spune:

Inca o intrebare si nu va mai supar.
Un medicament sigur si care sa nu cauzeze alte neplaceri pentru starea de voma sau alte stari provocate de decolare/aterizare.
Si daca in bagajul de cala are voie de alimente,( sa scape o pofta cuiva )? deci e vorba de 1-2 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

nu ai voie cu alimente

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

quote:
Originally posted by ieseanca

Inca o intrebare si nu va mai supar.
Un medicament sigur si care sa nu cauzeze alte neplaceri pentru starea de voma sau alte stari provocate de decolare/aterizare.
Si daca in bagajul de cala are voie de alimente,( sa scape o pofta cuiva )? deci e vorba de 1-2 kg.




In bagajul care merge la cala poti sa ai alimente, dar ai grija sa nu fie ceva perisabil.Ieri seara trebuia sa ajungem in Norvegia, avionul a avut o ora intarziere la Bucuresti, asa ca am pierdut avionul de legatura la Amsterdam. Ne-au cazat la hotel peste noapte si azi de dimineata am plecat spre Oslo. Bagajul a sosit odata cu noi, de aceea am spus sa nu ai alimente perisabile.

"Am construit propria scara de valori,cei care nu vor sa o urce cu respect, n-au decat sa ramana jos"
Lidia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

depinde unde zbori ... uite daca vi din ro in usa nu ai voie sa ai nici un aliment in geanta, fie ea la cala sau de mana... nu ai voie seminte si plante si nici un fel de lichid.

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

sor-mea a venit in iulie cu wizzair... cu bucuresti-dortmund a avut voie si cu apa si cu mancare... cand s-a intors... adica dortmund -bucuresti... tot cu wizzair.. n-a avut voie nici cu apa , nici cu mancare.... cred ca e dupa urechea celor de la aeroport. sau mai bine dupa cum s-au trezit de dimineata: cu fata la cearceaf... .sau nu...



s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput