Comori de nov-dec 04 (152)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Bai nu ma urati ca la noi de aproape 7 saptamani este asa. Am fost pe 9 iunie pe munte si a fost foarte frumos si dupa aceea s-a stricat iremediabil vremea. Si oftica mea cea mare este ca macar vara sa fie frumos ca destul avem 3 anotimpuri numai cu ploaie. Poate voi va topiti la caldura dar este mult mai rau sa fii tot timpul deprimat de la vremea de afara. Nu degeaba aici te poti duce la doctor si-i spui ca esti deprimat iar tratamentul este o cura de soare artificial la ultraviolete , nu glumesc, lipsa soarelui este tare daunatoare organismului. De aceea se poate lua concediu medical pe astfel de motiv si cel mai trist ca depresia asta de la vreme mohorata i-a determinat pe unii sa se sinucida.
Mama de abia reuseste sa mai scoata fata pe afara, iar la locurile de joaca nu poate merge ca sunt mereu ude jucariile, pe tobogan nu se poate da pentru ca este in costum de ploaie, asa ca are o scuza ca face ca trenul prin casa, cum sa tii un copil de varsta lor atatea saptamani inchis in casa.
Si cum spuneam, m-am ingrasat 1 kg sigur, poate chiar 2 ca am ajuns la 60 . Si tot pe vreme dau vina pentru ca vroiam sa vin la servici pe jos sa mai fac miscare dar nu pot atata vreme cat ploua. Mi-a ajuns anul trecut cate ploi am inacasat. Si nici cu copilul la plimbare nu pot merge, stam in casa si mancam ca doar trebuie sa avem activitate, gatim si mancam .
Ioana, poti sa-i incalzesti doar putin ciorbitza sa nu fie prea rece. Ciorba mea preferata pe timp de vara este loboda cu lapte, rece, deja mi-e pofta.


Otilia, Vlad si Ana Maria (18 Decembrie 2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Onitza,am vazut reportajul si eu..pai esti desteapta fata!numai 30% au luat peste 7..asa ca nu te mai plange!
otilia..chiar 15 grade nu vreau,da' de un 30 nu m-as plange!.
Azi noapte a fost PRIMA noapte in care nu am reusit sa dorm de caldura,dar mai ales ptr.ca Sebi s-a plimbat toataaaa noaptea si Mariuca probabil ca nu putea sa doarma de caldura,in concluzie plangea.Pana la urma Sebi s-a culcat direct pe covor,Mariuca in pat cu mine....Dar mai am cam 1 saptamana si gata,ma mut,chiar daca dorm pe jos!
Pupici


Poze 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=ed3f5a70513cbef37f41c&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> FILMULET
Andreea si MARIUCA-7.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

ANDREAP azi cand treceam optiunile cu posturile titularizabile pe listuta, era o tipa care a luat nota mai mare ca mine si trecuse decat 2 posturi ...iar optimista de mine se gandea ca poate-poate prind si eu unul, chiar si in Bucurestii Noi..nu conteazaaaaa!!! ..eu le-am trecut pe toate 20 ..ca atatea sunt in tot Bucurestiul
PAXELA tu vorbeai de babaciune, ca ai uitat...uite-te la mine ca m-am sclerozat bre!!! io zic sa ne uitam pe net ce gasim pt memorie!!! asa, ce voiam sa iti spun?? ca abia ti-l astept pe Silviu, abia osa am si eu vreo 4 ani de experienta!! uraaaaaaaa!!!!!
ADRIANNA ce mai fac gemeneii???? ii vad in poza din mess si mi-s asa dragi cum se iubesc ei de mult!
OTILIA exact asa fac, ii incalzesc ciorbita putin , cat sa nu fie rece de la frigider, cam la temperatura camerei!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Salutari si de la noi!
Paxela, copilasii frumosi.Ce le-a mai placut lor in bazin!
Otilia si eu vreau, nu 15 grade, ci doar 28 sau hai sa zic 30.
Ioana, poate ca ai noroc.Nu stii de unde sare iepurasul. Eu voi trece o singura obtiune din cele 7 existente dar, asta asa, sa nu zic ca n-am facut-o si pe asta.Sunt abia a 25-a si o tipa din oras care luase 8,10, dupa contestatii s-a trezit cu 9,10.Vezi ce darnici au fost la noi, n-a patit ca dl. prof de ed. fizica.Dar, deh sotul ei e cineva...Ei asta este situatia in invataman.Chiar daca s-a straduit sa obtina o nota mai mare, nu o ajuta decat la suplinire pt ca mai este o persoana din oras cu 9,25.
Dar, ce credeti ca am facut eu pe caldura asta? Mi-am calcat perdeaua din sufragerie.Nu-i mare, vreo 7,5mAdevarata cura de slabire...

Diana...tot Diana
Mihaela si Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Ha, ha, eu as fi super fericita cu 25°C, pentru 30°C trebuie sa iau avion si bilet intr-o tara insorita ca aici nu se poate.

Ioana, Mihaela, eu tot nu am inteles cum functioneaza sistemul cu posturile. Vineri seara cand am colindat pe site-ul ministerului am vazut in lista ca sunt posturi vacante si posturi "rezervate", pai pentru cine rezervate, mie imi suna ca "pus deoparte"?
Am vazut insa ca se discuta intens pe forumul ministerului cum este mai bine de procedat, idei si ponturi, dar sunt convinsa ca ati scotocit si voi pe acolo.

Otilia, Vlad si Ana Maria (18 Decembrie 2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Otilia, in primul rand, exista posturi titularizabile, ceea ce inseamna ca-s viabile 4 ani, dar se mai intampla ca directorii sa le dea viabile 4 ani si-n anul urmator se trezesc ca n-au copii suficienti si le reduc, iar saracul care abia a reusit sa se titularizeze se trezeste fara post.Si asta inseamna ca-n luna mai trebuie sa mearga din nou la sedinta publica si sa caute disperat un post cat mai aproape de domiciliu.
Apoi sunt posturile netitularizabile, cu o viabilitate mai mica de 4 ani, care de multe ori sunt in zone mai bune ca cele titularizabile.Astea se impart si ele in vacante si rezervate(anul trecut a fost suplinitor pe acesl post, directorul a fost multumit de acel om si i-a dat continuitate pe inca un an, fara sa se prezinte la examen.Dar la 2 ani tot trebuie sa se prezinte la concurs. Pe aceste posturi rezervate, nu le poate lua un alt suplinitor, ci doar un titular care vrea sa se detaseze, asa ca mine.) Iar posturile vacante se ocupa in sedinta publica de catre cei care nu s-au titularizat, in ordinea mediilor. Intr-un cuvant o adevarata nebunie, cu sedinte de la 9 pana la 3-4 dimineata, pana ce este ocupat ultimul post.Apoi mai apare o alta nebunie in septembrie, dupa inceperea anului scolar, cand directorii se trezesc ca n-au toate catedrele ocupate.Alea le-a iau de regula cei cu buzunarul plin.
Cam asa stau lucrurile

Diana...tot Diana
Mihaela si Diana

Ps Chiar am doua colege, care s-au titularizat anul trecut pe posturi din zona rurala si anul asta s-au trezit cu reducere.Una dintre ele era in ingrijirea copilului si prin lege nu aveau dreptul sa se "ocupe" de postul ei dar, din intamplare celalalt post era ocupat de domn' director.Noroc ca au detasat-o in interesul invatamantului dar la anul tot trebuie sa mearga la sedinta publica, cand e perioada restrangerilor/pretransferului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

OTILIA, MIHAELA exact asta am facut eu 3 ore cat a dormit Paul, am colindat pe forumuri si pe liste cu posturi ne-(titularizabile) si din cate mi-am dat seama, as avea sanse sa prind post de suplinire in sector la mine...dar vedem...surprizele se tin lant in invatamant, de aceea nu=mi fac mari sperante
Mihaela, eu stiam ca se poate da continuitate pe 3 ani...la tine am vazut acum ca pe 2 ani...depinde pana la urma de director nu? probabil ca cel mai mult, 3 ani poate da continuitate postului......
Am fost sa depun lista de optiuni ca sa vad si eu cum e sa te aflii printer titulari, hahaha, e clar, n=am nicio sansa la titularizare! dar am fost...ca multi altii..

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Ioana, continuitatea ti-o poate da directorul 3 ani dar, la 2 ani trebuie sa te prezinti la concurs si sa iei cel putin 5, ca sa beneficiezi si al 3-lea an de continuitate.
Am colege care lucreaza de 5 ani ani in aceeasi scoala avand continuitate, dar se mai duc la 2 ani la examen. Problema este ca directorii dau posturi fara viabilitate 4 ani, de teama sa nu aiba reduceri. De exemplu anul asta s-a modificat nr. de elevi in clasa, minim 25 la primar si automan se pierd posturi.

Diana...tot Diana
Mihaela si Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

L-am vazut si pe paulica la mare, si pe silviu si pe Mihaita.
Iar Delia, iar m-a topit. Mai nu stiu de ce mi-a intrat puradelu' asta mic la suflet asa de tare, dar imi e mai speciala decat alti bebelusi. Nu vreau sa ofensez alte mamici, dar mi-a picat mie cu tronc motzata asta mica.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
mihaela, onitza...bafta sa prindeti un post bun la repartizare
andreap hai ca mai ai putin si stai in casutza cea noua
va pup pe toate si pe copilashi


monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput