De ce atit de multe operatii cezariene in RO?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rafyraf spune:

Dragelor mamici ,

Vreau sa imi cer scuze ca am intrat aici pt ca sant baiat ...parerea mea despre cezariana si dorintele unei femei de a alege intre o cezariana si o nastere naturala NU ESTE NORMALA....cum asa o femeii ii este frica sa nasca normal?....si daca alege cezariana nu se gandeste ca isi slabeste mushii abdominali?...sotia mea a nascut de 2 ori prin cezariana ....si ea a cerut sa nasca prin ceariana DAR Doc nu a vrut sa auda de asa ceva decat daca aduce din Ro. tot dosarul ei mediacal tradus si ea a luat decizia daca sotia intradevar indeplineste conditiile si trebuie neaparat sa nasca prin cezariana...alt pct. ...chiar o femeie nu se gandeste ca va avea o cicatrice pe viata pe burticuta?....cazul meu nu ma deranjaza DAR in lumea asta sant multi nebuni .... hai sa fim realisti si sa nu mai gandim ce ne-ar place si sa facem ceea ce este sanatos si bine atat pt noi cat si pt viitorii ingerasi sa alegem ce e bine si sa lasam "placerile"...fiti sincere fetelor ....sa nu-mi spuneti ca aveti venitul de 50$mii anual pe familie si ne cumparam o masina de 40 mii ... si depasim cu 4-5 sute limita noastra permisa de cheltuieli

gata va pup cu respecte si sper ca nu santeti suparate pe mine
P.S : FIECARE E LIBER SA ALEAGA CE VREA SI SA TRAIASCA CUM VREA ......MI-AM SPUS NUMAI PAREREA , SPER CA NU SANTETI DUSMANCELE MELE

Rafy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

quote:
Originally posted by Yasmine

Pt. ca de cele mai multe ori femeile sunt incurajate de medici sa nasca prin cezariana ... "nashti ca o doamna" ... pt. ca pe vremea raposatului numai doamnele doctor, shi neveste de shtabi nashteau asha, in afara celor cu complicatzii, shi pt. ca inca se vehiculeaza in popor ideea ca se strica ceva acolo jos de la nashterile normale, de multe ori tot domnii doctor produc stricaciuni pe acolo fiid foarte generoshi cu foarfeca la epiziotomii.
Shi pt. ca "doamnelor" le e frica de toate astea ... shi mie mi-a fost dar am avut cine sa ma incurajeze sa nasc normal, shi sunt bucuroasa ca a fost asha ... ce tzaranca sunt :))

Corinna



Nu nu esti tzaranca, dar multe femei fie au probleme(ori in timpul sarcinii ori la nastere, fie le este recomandata cezariana de catre medicul lor. Eu asta am facut si ma bucur din suflet ca a fost asa. Nici nu m-am chinuit, nici nu am ramas cu sechele.

si nu-s nici fro "bashtana"::))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

quote:
Originally posted by Yasmine

:))) Ashtept sa dati cu roshii (vb. Relianei) doamnelor :PPPP

Corinna



de ce sa dam cu roshii draga mea? Asta este parerea ta si de ce am incerca sa ti-o schimbam?

cu simpatie

andreea mami lui theo si florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

quote:
Originally posted by danateo

Doamnelor, am citi cu stupefactie opiniile unora dintre dumneavoastra si pur si simplu nu mi-a venit sa cred cu este posibil ca in secolul 21, multe dintre noi sa fim inca inchistate in conceptiile rigide ale bunicilor noastre! Nu spun ca am ceva ompotriva nasterii normale! Nu pot sa am o astfel de opinie odata ce nu am trecut prin asta, dar nu pot sa inteleg de ce majoritatea sunteti impotriva cezarienei cand, pun pariu, nu aveti nici cea mai mica idee despre ea! Sunteti impotriva si atat! Ba, mai mult, chear ati vrea sa se interzica cezariana la cerere, si astfel sa privati o multime de mamici de dreptul lor de a alege! Pentru ca la asta se reduce totul: la dreptul de a alege!
Am sa va spun sincer: eu am ales sa nasc prin cezariana cu o zi inainte. Este adevarat ca pentru asta am preferat sa fac un drum de 200 si ceva de chilometri, pentru a nu naste in mizeria si lehamitea din Bucuresti. Motivul pentru care am ales cezariana e simplu: mi-era la fel de frica de amandoua variantele, asa ca am ales-o pe cea mai buna pentru copil! Pun pariu ca majoritatea celor care se opun cu atata tarie cezarienei nu stiu ca asa riscurile pentru colpi sunt 0.
Ar mai fi multe de spus despre asta dar nu vreau sa plictisesc pe nimeni...

Dana si Bebe Matei

Come to Mamma



Si tot eu

Draga dana ma bucur ca ai dat un asemenea raspuns.

Chiar nu inteleg in loc sa se discute strict la intrebarea pusa de dc.stam sa ne lamentam si sa aruncam tot felul de "jigniri" transparente de altfel.

SE NASTE CU CEZARIANA ( MA REPET DAR ASTA E) FIE CA ASA ITI RECOMANDA MEDICUL, FIE CA PE PARCURS SE IVESTE FRO PROBLEMA FIE LA MAMA FIE LA FAT, FIE CA ...PUR SI SIMPLU ASA ITI POFTESTE INIMIOARA,

Daca considerati ca este mai "femeiesc" sa nasteti normal si sa va chinuti ore si zile in sir(unele) , ca deh....asa-i lasat de la dumnezeu.asta-i treaba voastra, dar nu aruncati cu noroi si cu argumente nesemnificative in cele ce au facut sau sunt de acord cu aceasta operatie.
Iar in ceea ce priveste anesteziile(tot parere) sa stiti ca mai riscante sunt cele care se folosesc intr-o nastere normala (adeca epiduralele) decat cele folosite in cezariana si aici ma refer la cea generala.

cu simpatie

tot andreea mami lui theo si florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Cumnata mea a nascut martea trecuta la Sp nr 1 din Craiova prin cezariana, dat fiind faptul ca bebelusul a venit pe lume cu o luna mai devreme , ca mamica are 31 de ani si ca a fost o sarcina tzinuta cu medicamente.
Nu va imaginati ca "doamnele" cu cezariana sunt tratate mai bine in spitalele romanesti. Noroc ca soacra mea a stat in spital 3 zile cu ea, zile in care s-a format un gest reflex: baga mana in buzunar, scoate banu, da-l , iar baga mana.. si tot asa. Cum asistentele lucreaza in ture 12/24 dupa doua zile nici nu te mai recunosteau si trebuia din nou sa "dai": 50.000 sa spele copilul si nu doar sa-l stearga cu un scutec inmuiat in apa, 50.000 sa vina sa iti schimbe perfuzia sau sa se uite la tine...
Sute si sute de mii si nimeni nu te baga in seama daca nu bagi si tu mana in buzunar. In plus, mamicile cu cezariana au mai greu lapte sau poate bebeii lenesi nu vor sa suga... trebuie sa mai dai si acolo bani, la asistenta si la pediatru ca sa-ti mai treaca bebelusul inca o zi pe lapte praf. Le chinuie ingrozitor pe mamele care au lapte dar bebelu nu vrea sa suga, "mulsul" transformandu-se intr-o perioada de cosmar in care te rogi la Dumnezeu si strangi din dinti.

Cezariana nu mai este o moda, ci a devenit o alternativa la "macelul" care se intampla in sala de nasteri normale. Am o multime de prietene maltratate prin epiziotomie, pentru care actul sexual normal si fara dureri a devenit doar un vis frumos. Dar multe dintre ele sunt femei modeste, fara posibilitati financiare si fara accesul la internet pentru a putea veni sa povesteasca si fatza intunecata a unei nasteri normale atunci cand posibilitatile financiare iti sunt limitate. E drept ca viata bebelului e mai importanta dar sa fim seriosi, epiziotomia a devenit o rutina care il scuteste pe medic de a acorda prea multa atentie pacientei.Teoretic..suna bine si minunat, realitatea insa e mizera.
Normal.. suna minunat, vedem si noi filme la televizor unde nasterea este un eveniment important caruia i se acorda atentie si mamica este tratata ca o fiinta superioara si nu ca vita cum spunea cineva mai sus si spunea bine.
Unele femei sunt mai curajoase si poate au mai multe "pile si relatii" prin spitale, mai mult noroc sau mai multi bani pentru a-si asigura o nastere normala lipsita de evenimente urate...
Cum am mai spus.. e saracie in romania dar chiar daca nu suntem saraci am invatat sa ne pretindem saraci si sa cersim la tot pasul... nu mai exista constiinta si nu mai exista onoare si mai ales nu mai exista altruism...

cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Risc de ruptura uterina si totusi am nascut natural. Vroiam si bebe doi.

Toate fetele din .ro cu cezariana sau fara au vorbit cu doctorul...
Daca exista motivatie medicala bun te opresti la aceea parere pro-cezariana. Daca nu exista motivatie, dar te temi de urlete, de durere, de epiziotomie... etc. mai cauta.
Nimeni nu vorbeste de cursuri... care sa te invete sa respiri, sa profiti de momentele de pauze intre contractii chiar si in cazul nasterilor induse ca a mea (i.e contractii ff. neregulate). Daca reusesti sa respiri... cu cineva alaturi: sot, mama, prietena, lucrurile se schimba. Nu mai esti pe vremea bunicii chiar daca nu apelezi la bisturiu.
E incredibil ce diferenta este daca simti ca exisa pauze intre contractii si nu doar o durere infernala si continua. Iti poti recapata suflul sicurajul. Respiratia controlata, gimnastica prenatala, grija fata de perineu prin exercitii si masaj sunt factorii de succes in nasterea naturala.

Eu am avut un fulg de fetita prematura, membrane rupte, nastere indusa din lipsa de contractii si prezenta unui stafilococ. Galusca nu reusea de mica ce era sa iasa si intr-adevar am avut o epiziotomie, dar minuscula. Motivul: un perineu educat, deci desi era nevoie de extra spatiu nu era pericol de sfasiere... deci s-a taiat foarte putin si s-a vindecat foarte repede.

Deci eu zic fetelor ca se poate natural, ca puteti sa faceti din nastere un moment care sa va lege pe amandoi ca o incercare, dar nu ca un chin oribil. Speriata de tot ce s-a spus despre nasterea naturala as fi ales, de puteam alege, cezariana. Eram doar speriata si partial informata de riscuri. Privind retrospectiv mi se pare o prostie sa ma fi lasat cineva sa o fac.

Nastere usoara tuturor burticilor si pupici galustelor.

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami-florina spune:

Salutare la toate mamicile

sunt si eu o mamica de 32 de saptamani si va trebui sa nasc prin cezariana la sfarsitul lunii august( asa a hotarat medicul meu-se pare ca bebelul meu este mai dezvoltat cu 4 saptamani decat ar trebui -eu fiind foarte micuta)

Ceea ce ma sperie este sa nu fie veo problema daca nasc la 8 luni.

Ce anestezie este mai buna: epidurala sau generala?

cami-florina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Dupa mine epidurala e mai buna decat cea generala. E mai slaba ca efecte post-operatorii, dar suficienta pentru operatie. Poti sa-ti vezi bebe-ul imediat, sa-l alaptezi daca vrei(nestimulatul rapid al lactatiei e una din cauzele de intarziere a ei pentru mamicile cu cezariana).
In State nu mai ajungi la anestezie generala, decat in cazul vreunei cezariene de urgenta, in care mama n-avea montat cateterul pt epidurala.

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

Draga andreea
te contrazic sau poate am fost eu exceptia care confirma regula?????

am nascut de 2 ori prin cezariana cu anestezie generala si te rog sa ma crezi ca laptele "mi-a urcat" imediat.

asa ca dupa minegenerala e mai buna.

teoriaaaa si cu realitatea de cele mai multe ori nu se pupa.

cu respect
andreea mami de theo si de florin

http://community.webshots.com/user/mamicaluitheo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Intre Andree

MamicaluiTheo eu n-amfacut cezariana e drept. Durerile de cap si intarzierea lactatiei sunt cateva din cauzele practice pentru care aici s-a stopat anestezia generala... Ne-or zis-o la cursul pentru mamici si tatici in devenire de la spital de aici. Erau acolo si mamici cu cezariana programata care au intrebat ce si cum... si eu am bagat la cutiuta, ca nu era prea clar ce-mi va fi sortit intr-un final.

Au gresit ei, gresesc si eu. Oricum asta nu inseamna ca s-o intampla la toti la fel Eu as zice ca probabil s-a intamplat la ceva procentaj de s-au decis ei... ca altfel toti chirurgii prefera un pacient care "nu-i incurca" si doarme... ceea ce ma duc si eu sa fac... ca maine e zi grea chiar de nu nasc maine .

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput