despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 88

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Galendil spune:

Eu am nascut la Filantropia cu doctorul Catalin Haiduc, asa ca va pot spune in detaliu ce si cum si despre el si despre spital. Am nascut in iunie 2006. Am ajuns la dr. Haiduc cand eram deja in 7 luni jumate, deoarece doctorul care ma urmarise pana atunci nu mai putea sa asiste la nastere. Fiind prieten cu Haiduc, am ajuns la el. Oricum la Filantropia nasteam. E tanar, dragut, linistit, de treaba. Stiu personal ca nu e ahtiat dupa bani, ii dai e ok, nu, nu o sa te lase sa nasti singura. Trateaza la fel pe oricine. (de exepmlu eram acolo la un control seara si au adus o amarata din aia care nici nu stia pe ce lume se afla, nu stia nici sa zica daca naste sau nu.. in sfarsit, vai de copil. Haiduc a fost singurul care a acceptat sa o consulte, restul s-au facut ca ploua). Revenind la subiect - singurul lucru care nu mi-a placut a fost ca in haosul permanent care e la spital, nu prea avea timp de discutii detaliate cu mine, asa ca terminam repede intalnirile. Dar presupun ca asta se rezolva daca mergeti sa va consulte la un cabinet particular. Am fost dinainte informata despre spital, doctor, asistente si tot ce am avut nevoie.
Spitalul e rezonabil de curat pentru Romania, nu va impresioneaza, dar nici nu misuna gandacii. Puteti sa alegeti si rezerve (cu 3 paturi - ai si un frigider, dar e mult mai bine decat in salon)Eu am platit parca 350 de mii pe noapte, nu mai stiu exact, oricum, putin. Consultatiile sunt groaznice, cine a trecut pe acolo, stie. In camera unde stau si asistentele si cine e de garda, in spatele unei perdele. Consultatia e la comun, intotdeauna de dezbraci si imbraci cu altcineva langa tine care face acelasi lucru. In timpul consultatiei isi mai baga capul si alti doctori in trecere...total dezagreabil. Iarasi, si asta se rezolva daca mergeti pentru consultatii la un cabinet particular. Doctorii sunt buni, conditiile in care sunt tinuti bebeii foarte bune, asa ca va puteti sacrifica confortul fizic si psihic pentru copil. Asistentele sunt scarboase (cred ca e o conditie la angajare), lucru de care am fost prevenita, dar stiind ca bebe va fi mai bine ingrijit, am zis ca nu mor 3 zile.
Bani: am dat 5 mil. la doctor, la mana a 2-a m-am facut ca ploua, 1,5 mil. la anestezist, cate 300 la asisentele de la nastere, 1 mil la neonatolog si 50-100 la asistente in general. Aveam pregatiti o groaza de bani si am dat peste tot in ideea ca daca nu dau, nu stiu ce mi se mai intampla pe acolo. Nu bag mana in foc ca am facut bine... am iesit sanatoase si eu si fetita, dar m-au calcat pe nervi.
Hei, ma intind la povesti! Daca vrea cineva sa stie cum a decurs nasterea si restul(la mine a fost cezariana datorita pozitiei pelviene a copilului)sa zica, sa nu umplu spatiul aiurea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annmary77 spune:

Intre timp cred ca s-a mai schimbat ceva .Pt ca pe mine m-a consultat dr Haiduc de fiecare data intr-un cab separat. Intri in cam de garda si imediat e cabinetul acesta.Si chiar am stat la discutii destul de lungi, eu am avut cava probleme cu sarcina- de fapt bb nu are nimic dar doctorita care m-a vazut pana la 5 luni imi spunea ca are tot felul de chestii. Ultimele 3 controale la ea se desfasurau cam asa- venit dimineata, facut echo, descoperit ba ca are capul prea mare, ba caare suspiciune de dilatatie ventriculara, eu ieseam tot timpul plangand din cab ei.Chestia cu dilatatia mi-a pus capac. Pt ca mi-a zis ca bb o are ,dar nu mi-a explicat ce inseamna, ce se poate face, m-a lasat in aer.A ,da mi-a spus sa refac un set de analize de vreo 5 mil la cab particular unde e colaborator.Asta fiind vineri dimineata. Normal ca le-am facut imediat, dar pe drumul pana la serviciu nu-mi puteam explica compotamentul ei. Reusise sa ma sperie si eu nu sunt asa panicoasa. Asa ca atunci cand am ajun la serv am intrat pe net si am cautat ac denumire (nu numai ca mi-a spus-o a si scris-o pe o poza de la echo.
Nu va pot povesti prin ce am trecutcand am vazut ca singura indicatie la ac boala este avortul terapeutic. Si doctorita care nu imi spusese nici cand sa revin, nici ce trebuie facut nimic.De vineri pana marti seara m-am tot framantat, nu stiam incotro sa o iau, nu mai dormeam, nu mai mancam eram o epava.Mai voiam o alta parere sau macar pe cineva care sa ma ajute sa pricep despre ce e vorba.Atunci mi-am amintit ca o prietena de-a mea doctorita lucrase cu ceva timp in urma la filantropia.Am sunat-o iar a doua zi aveam intalnire cu ea, dr Haiduc si cu dr Petelcu la prima ora. Si de la 8.30 pana la 12 cand am placat din spital mi s-a explicat pe larg despre ce e vorba, am mai facut o echo in care nu se mai vedea nimic din ce o "ingrijorase" pe cealalta dr. Disparuse peste noapte. Sau asa cum s-a exprimat dr Haiduc a fost doar in capul meu (logic ca l-am corectat si i-am spus ca de fapt a fost numai in capul celeilalte dr). Asa ca am tras o sperietura zdravana. Cum sa va spun ,eu una sunt in continuare fff incantata de el. La un moment la cate intrebari puneam cred ca as fi exasparat si un sfant, dar dl dr era fff calm. Dar ma documentasem temeinic pe net. Citisem tot ce se putea citi si vroiam sa fiu in cunostiinta de cauza daca trebuia luata o decizie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galendil spune:

Da, a fost super la nastere, a facut tot posibilul sa fie totul bine. S-a preocupat foarte mult si sa arate operatia perfect (si chiar este!)In general numai de bine despre el. Desi -apropo de chestii stranii vazute la ecograf- si pe mine m-a speriat un pic. Mi-a facut in ultima saptamana o multime de ecografii, fiindca se parea ca bebe e prea mic, lichidul prea putin... i se parea gresita data ultimei menstruatii, desi eu stiam chiar si data (si ora conceptiei ), nemaivorbind de faptul ca de ani de zile notez peioadele intr-un carnetel. Nu l-am convins, Asa ca am facut ecografiile, au zis ca are 2.600, iar la nastere a fost perfecta cu 3.200 greutate. Dar oricum, mai bine sa verifice de 7 ori si sa fie preocupat decat sa te trezesti cu probleme. La urma urmei, pe un ecograf 2D se vede foarte neclar. Concluzie: il recomand din tot sufletul pentru nastere. Experiente proaste am avut doar cu restul personalului (am o poveste distractiva despre neonatolog, care s-a dat drept altcineva ca sa ii dau ei banii... foarte dragut...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikky spune:

eu am nascut la Municipal cu Dr Constantinescu prin cezariana.Doctorul si-a facut treaba bine,nu am ce sa reprosez,insa asistentele de la salon sub orice critica.Chiar daca le dai sau nu tot tafnoase.care venea ma tragea de sfarcuri,ca nu venea lapticul,de am facut niste rani si o mare depresie ca nu mai am vrut sa alaptez deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Buna
sunt insarcinata in sapt 17 si ma urmareste o dr de la sp Giulesti. Ma cam ingrozeste spitalul.
A nascut cineva mai recent in acest spital.


cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danadarie spune:

Draga Samy a putea avea si eu numarul de tel al D-lui Dr Capraru impreuna cu o recomandare, as vrea sa il duc pe bebe la un control mai amanuntit
Dana si bebe Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Achimramona, eu am nascut cu dr. L.Dracea - 2 copii.
Daca vrei amanunte activeaza-ti PM-ul sau da-mi o adresa de mail si iti povestesc.
Sracina usoara,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady23 spune:

Eu am nascut pe 31.12.06 la Spitalul nr 2 din Craiova cu dr Paun. In timpul sarcinii am fost pacienta dr Camelia patru dar dumneaei a plecat in concediu in perioada sarbatorilor in alta tara. Am nascut prin cezariana desi nu a fost alegerea mea dar am fost sfatuita ca asa e cel mai bine atata pt mine cat si pt bebe. Despre spital ce sa va spun... ca mai toate spitalele din Romania: gongi ,pisici pe coridoare, mizerie, geamuri care nu se inchid bine etc. La reanimare a fost ceva mai bine pt ca era mai curat si liniste .
Dr nu a venit decat o singura data la mine dupa ce am nascut , a treia zi, sa vada ce fac si a patra zi am si p[lecat acasa.
Bine ca nu dureaza mult statul asta prin spital dupa nastere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DeeDeeDee spune:

quote:
Originally posted by blyzzy

As vrea sa aflu informatii despre dna dr Camelia Constantinescu. Am fost la ea la consultatie la cabinetul unde lucreaza (Centrul Medical Vital) si am fost foarte multumita. Acum sunt gravida in 15 saptamani si as vrea sa aflu impresii de la cineva care a nascut cu ea la Maternitatea Bucur unde am inteles ca lucreaza.



Cum a fost ?
Si am ales aceeasi maternitate si o sa nasc pana la sfarsiul lui aprilie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terishka spune:

Buna tuturor,
A nascut cineva cu dna doctor Mirela Popa (actualmente la Medlife)? M-ati putea ajuta cu detalii despre cum a fost?

Multumesc

Mergi la inceput