despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 74

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karmencita spune:

Buna, eu am nascut acum aproape 3 saptamani la Giulesti, cu dr.Magda Dorobantu.Dr.este de nota 10+.Eu am nascut joi, iar sambata si duminica dimineata la ora 7 (desi nu era de garda)dr.a venit sa vada cum ma simt.Asistentele de la sala de nasteri sunt OK dar celelalte sunt opusul lor.Conditiile sunt acceptabile.Eu am stat intr-o rezerva cu 4 paturi, dar nici in saloane nu este asa rau.
Infirmierele fac curatenie dar nu o intretin mamicile.Toaletele erau mizerabile si la 5 minute dupa ce se curatau.Am inteles ca la Giulesti au preferat sa investeasca in aparatura decat sa schimbe mobilierul si lenjeria.Nu zic ca este super bine, dar pt 2-3 zile cat stai acolo este suportabil si nu sunt gandaci cum sunt in alte spitale.Asistentele de la copii sunt cam rele, chiar daca le bagi in buzunar nu te ajuta cu nimic. Eu am preferat sa nu le mai dau nimic pt ca oricum te tratau ca si cum nu le-ai fi dat nimic.Singurul lucru care nu mi-a convenit a fost apa calda, care era doar dimineata si seara.
Scorurile au fost :
-dr.7.000.000(nastere naturala)
-moasa 500.000
-infirmiera 150.000
-asistenta de la lauze 500.000-a dat sotul desi nu trebuia, ca sa-mi
"gaseasca"loc la rezerva, desi rezolva
dr. ca asa stabilisem cu ea
-toaleta 20.000 x 2/zi
-asistenta copii 100.000-apoi nu am mai dat pt. ca erau afurisite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piggy spune:

salutari,
a nascut cineva cu doctor Octavia Ciurel?
as dori ceva informatii despre dansa. mi-a fost recomandata de medicul de familie....
multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Valentina va saluta!

Am trecut prin multe in perioada sarcinii, cu Alexandra (fetita mea).Prin luna a v-a de sarcina s-a depistat o malformatie abdominala care nu a putut fi diagnosticata decat cand s-a nascut fetita.
Si de aici a inceput calvarul pentru noi.La Spitalul Universitar - seful sectie de obstetrica-ginecologie - mI-a propus sa fac avort terapeutic la sase luni - dupa spunele dansului, copilul avea probleme mari(dar fara investigatii mai amanuntite,fara o ecografie, totul pe baza unor ecografii vechi de o luna).Am plecat.Au urmat analize si ecografii fara numar,consultatii de la care plecam tot mai mahnita de neprofesionalismul celor care-si spuneau doctori.Nu mi se pare corect sa-i spusi unei viitoare mamici ,"nu stiu ce are copilul, dar trebuie sa facem avort " , sau a...ce ceva f grav, iti traieste cateva ore si moare sau muriti amandoi" (asta cand deja aceam 8 luni de sarcina si traiam cu frica - moare copilul, nu moare copilul), peste tot ne loveam de " nu stiu" .Nu ma intelegeti gresit,este bine in cazul in care sunt probleme sa se caute solutii si sa se spuna adevarul, dar nu sunt de acord sa omori inca din fasa sperantele unor parinti,fara a cauta posibile solutii

Am ajuns in cele din urla la Maternitatea Bucur la dl dr.Olaru Gabriel la recomandarea unei prietene.
Dupa luni de cautari si ingrijorari , mi s-a parut cel mai bun doctor.Este in primul rand un OM (si asta a contat in primul rand pentru noi )si apoi doctor.Nu accepta baccsisuri,iar daca insisti este jicnit.Datorita lui astazi fetita mea Alexandra,este un copil vioi, are intradevar o problema (pana la urma aceea malformatie este un chis de coledoc ce va trebui operat),dar peste care cu ajutorul Celui De Sus vom trece.Nici nu vreau sa ma gandesc ce-ar fi fost daca as fi acceptat sa fac acel avort propus in luna a VI-a de sarcina si s-ar fi descoperit ca fetita putea fi tratata.

Inca o data , mii de multumiri, domnule doctor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

quote:
Originally posted by piggy

salutari,
a nascut cineva cu doctor Octavia Ciurel?
as dori ceva informatii despre dansa. mi-a fost recomandata de medicul de familie....
multumesc mult





este vb de d-na doctor Octavia Ciurel de la CDT Dorobanti? Daca da, a fost doctorul meu pana in luna a v-a luna de sarcina cand afland ca am probleme cu copilul am inceput sa caut din doctor in doctor.Este o persoana agreagila,comunicativa si un doctor bun.A fost primul dc care a obs ca ceva este in neregula cu sarcina.Ultima oara stiam ca lucreaza la Polizu, acum nu mai stiu. Poti avea incredere in dansa,iar daca nu raspunsurile ei nu te multumesc poti cere si sfatul in alta parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

quote:
Originally posted by abonis

A nascut cineva natural cu dr. Bogdan Marinescu de la Giulesti? Stiu o groaza de cezariene ok cu el, insa nu stiu de nici o nastere normala. As vrea sa stiu cum se coporta si in astfel de cazuri.

Multumesc,
Andreea





buna,Andreea

sunt Valentina, cea mai buna prietena a mea a nascut normal cu dansul.Se pare ca este un profesionalist in adevaratul sens al cuvantului.Se ajunge greu la el,dar nu regreti nimic.Asa ca daca te-ai hotarat sa nasti cu el ,esti pe maini bune.Nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Salutari (din nou) - pe 23.09.06 am nascut al doilea baietel, tot cu Dr Peltecu (Filantropia). Din nou multumiri cerului pentru asemenea maini!

O mentiune negativa pt Dr Paris (tot de la Filantropia) care a lasat (marturisesc, nu cunosc motivele exacte, si pot sa fie o sumedenie) o graviduta, pacienta ei, in travaliu de vineri (22.09) ora 18 pana duminica (24.09) ora 6 cand au chemat-o din nou moasele (exasperate) sa vina 'ca moare' graviduta... Nici cand a venit nu i-a facut cezariana, tot natural a lasat-o sa nasca.. Daca voi avea vreodata detalii privitoare la 'afacerea' asta, o sa revin, de nu, las numai mentiunea negativa ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea20 spune:

Buna fetelor!
a nascut vre una din voi cu dl doctor Moisa de la maternitatea Giulesti? Va rog ajutati-ma si pe mine cu orice informatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piggy spune:

multumesc valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Uff ce rau imi pare ca nu imi amintesc numele de familie al lor,au fost minuntati cu mine si chiar asa vrea sa le multumesc .Erau rezidenti pe vremea (1989 doamne ce trec ani dar eu nu i-am uitat)aceea la spitalul 23 August asa se numea intre timp poate numele sa schimbat .Tineri frumosi si cu multa rabdare Dr Cornelia si dr Gabitzu m-au ajutat sa aduc pe lume primul meu baietel.Multumesc inca odata ca ati fost alaturi de mine si imi pare rau ca nu le stiu si numele de familie sa vi recomand si voua pe acesti oameni minunati.
Cred ca nici nu am stiut vreodata numele lor de familie pt ca asa sau recomandat cand au venit la patul meu.imi amintesc cum alte fete din camera nascuse cu doctori cu vechime si prin cunostintze si nici macar nu au venit sa se intereseze de ele pana au iesit din spital.Dar Dr Cornelia cu Dr Gabitzu venau la patul meu in fiecare zi sa vada cum ma simt.Au fost niste dulci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana050775 spune:

buna, sunt nou in aceasta "bransa" , cea a sarcinii. mi s-a recomnadat de catre o prietena spitalul polizu , doctor Sai . A nascut cineva in polizu si mai ales cu aceasta doamna doctor . sunt interesata si speriata.
multumiri

Mergi la inceput