despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 73

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pisicuta spune:

Eu am nascut de doua ori la maternitatea "Odobescu" din Timi shi a doua oara a fost total diferita de prima, deshi au trecut doar doi ani. Shi asta pentru ca s-au facut invastitzii majore, este drept ca pe bani frumashi, dar am stat in conditzii umane. Prima data am nascut in 17 oct 2003 shi a doua oara in 15 oct 2005. Daca vrea cineva amanunte, o sa incerc sa fiu cat se poate de prompta! Pusi dulci la toata lumea shi nashtere ushoara tuturor burticilor!

*Sanatate maxima tuturor shi pupici dulcici de la Pisicuta & Vladut*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta78 spune:

A nascut cineva cu Cristesu Ciprian?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greiere spune:

A nascut cineva cu dr. Cornel Silviu Hoinarescu (Caritas)?

shati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

quote:
Originally posted by ECMI

"sponsorizari" in municipal:
- infirmirere = 50.000 lei
- asistente pentru mama = 200.000 lei;
- asistente bebelusi = 200.000 lei
Vreau sa spun la fiecare vizita. Adica o data pe zi fiecare.

Sa va spun cat m-au costat cele 4 zile in spital?
Sa va mai spun cat a costat medicul pediatru? = 100Euro; anestezistul = 100 Euro; chirurgii (, mana I, mana a I-a)....

Conditiile sunt bune, si primesti exact ajutorul de care ai nevoie in zilele alea.
Iar asistentele copiilor sunt chiar extraordinare

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10723;32/st/20060410/n/Maria+si+Ilinca/dt/7/k/968e/age.png[/img]
[/url]




Eu am dat mult mai putin in Municipal, si am fost tratata foarte bine. Deci, ca sa rezum:
- asistente mama sau copil - 50.000, o data pe zi
- medicul pediatru - nimic; doar la neonatologul care a asistat la nastere am dat 1.000.000, si nici nu era nevoie ...
- anestezist - 1.500.000
- chirurg - 10.000.000
repet, nimeni nu mi-a cerut sau nu a lasat sa se inteleaga ca as fi mai prost trratata daca nu as da, ba chiar unele asistente se uitau foarte mirate la mine ... am dat si dupa ce mi s-a facut serviciul solicitat, nu inainte ...

Boghi

poze Goanga
si alte poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

quote:
Originally posted by bogdanai

- chirurg - 10.000.000

Boghi




Bogdana, caaaaaaaaaaaaat?????
Edit: eu am cheltuit 10 mil. cu totul.

quote:
am dat si dupa ce mi s-a facut serviciul solicitat, nu inainte ...



Sa stii ca eu am ratat o ecografie inainte de nastere din cauza ca nu am dat inainte. Pur si simplu nu mi-a trecut prin cap ca asta astepta asistenta respectiva, desi citisem peste tot cum sta cu spaga. Si acum ma intreb daca nu din cauza asta n-am putut naste normal. Poate daca avea dr. si acea eco imi dadea alte med. pentru inducere si nu faceam cezariana. C'est la vie!



Andreea, mami de Shurubar - 10.08.2005
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Fetelor, eu am nascut la Spitalul Judetean din Tirgu Mures si am fost asistata de dr. Andrei Sorin. Pe doctorul acesta nu l-as recomanda nimanui, e un tip superficial caruia nu-i pasa de paciente ci doar de propriul buzunar. In schimb spitalul e foarte curat iar personalul super amabil. Din acest punct de vedere nu as avea de ce sa ma plang.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vbartan spune:

Buna!
Eu din fericire am avut o experienta placuta in ceea ce priveste nasterea.
Am nascut la maternitatea din Oradea, conditiile nu sunt cine stie ce dar eu personal am avut parte de un tratament uman. Am nascut prin cezariana cu d-na doctor Lacziko. Doream sa nasc normal si d-na doctor a tinut cont si de dorintele mele dar in momentul in care dansa a considerat ca acest lucru este imposibil si implica riscuri atat pentru mine cat si pentru copil (eu avand statura mica 150 cm, bazin in general stramtat si fetita avusese 3400g la nastere)a cerut parerea unui alt medic si in 30 de minute se nastea micuta Renata Maria in data de 15.08.2006. dupa cum am zis a avut 3400 g, 51 cm, scor Apgar 10/10.
Dupa operatie atat medicul anestezist cat si medicul cu care am nascut m-au vizitat interesandu-se de evolutia starii mele. Personalul de la terapie intensiva (asistente, infirmiere) a fost demn de toata lauda. asistenta din tura de noapte venea din 30 in 30 de minute la mine sa vada ce fac, imi turna apa in pahar ca eu nu puteam, imi dadea sa beau, etc.
Cat despre recuperarea de dupa operatie eu mi-am revenit f. repede. am nascut la 17:40 si a doua zi la 11 mergeam cu infirmiera la baie pe picioarele mele, iar seara mergeam deja singura. In fiecare zi d-na doctor ma vizita sa vada cum evolueaza recuperarea. Pentru mine a fost super OK.
Poate ca e greu de crezut dar asa a fost.
Nu pot decat sa imi exprim regretul pentru felul in care au fost tratate multe din mamicile care au postat la acest subiect, dar prin aceasta poveste trebuie sa impulsionam si sa incurajam viitoarele mamici.


Nina mamica de Renata Maria (15 aug. 2006)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/vbartan/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cod spune:

Vreau sa raspund celei care a intrebat de Hoinarescu. Eu am renuntat la el in prima sarcina si nu m-am mai dus la el la a II-a sarcina pentru ca are tarife mari, e badaran daca nu sari cu banu' din timp (mie, pana sa ma prind cat vroia la o consultatie si ii dadeam mai putin, mi-a zis, cand l-am intrebat de vitamine in sarcina, ca pot sa mananc coji de oua si marar ca sa ma vitaminizez!), este brutal la consult si vulgar in exprimare. Cum am pus suma potrivita in plic, la consultatie, a devenit amabil si politicos. Daca te tine buzunaru' sa dai si 1000 euro cu totul la nastere, n-ai decat! Stiu ca va ganditi ca pentru copilul ta dai oricat, dar daca nu e nevoie? Mai bine ii iei copilului dupa nastere ce ai nevoie, decat sa cheltuiesti aiurea banii pe un doctor pretentios, cu tarif ridicat peste piata! In aceleasi conditii si pentru aceeasi prestatie profesionala, te costa 500 euro la un doctor profesionist de specialitate (de ex. de la Polizu), dar realit si lipsit de obraznicie. Diferenta poti s-o dai pe o rezeva care sa-ti confere conditii bune de sedere in spital cu bebeul. Succes! Cu drag, Cod.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

buna fetelor. citind subietele voastre am ajuns la concluzia ca in bucuresti cele mai bune spitale sunt cfr si municipal. eu inca nu sunt insarcinata acum intentionez sa raman. asa ca va rog recomandati-mi si mie un medic de la aceste spitale care sa ma preia de la inceput.care sa imi spuna ce analize trebuie sa fac inainte de a ramane insarcinata si care sa ma supravegheze si in continuare. rugamintea era sa imi recomandati un medic adept al epiduralei si eventual si al cezarienei la cerere. (nu m-am hotarat in privinta nasterii avand in vedere ca e prea devreme dar vreau sa stiu ca am aceste optiuni). multumesc, va pup si sa va traiasca bebicii. iar celor care nu au nascut inca nastere usoara si bebei sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ildikodrujit spune:

Am nascut la maternitatea Bega din Timisoara cu doctorul Craina. Conditiile din maternitate sunt relativ bune pentru mamici, groaznice pentru copii. Cei mai multi pleaca cu infectie (binenteles ca fara sa stie). Personalul medical, hmm. Depinde. Sunt si oameni cu suflet, dar si oameni rai, reci. Cam toata lumea incearca sa obtina ceva avantaje materiale de la mamici. Si trebuie sa dai ca sa aiba grija si de tine si mai ales de bebe.
Doctorul cu care am nascut? Aveam o parere buna despre el inainte de nastere. Acum insa nu cred ca vreti sa stiti ce sentimente am fata de el. Cred ca e mai bine sa nu-l mai vad vreodata caci nu cred ca o sa fiu destul de lucida sa nu-i iau gatul. Si acum tremur de nervi cand ma gandesc la el.
Am avut sansa sa vad si maternitatea din Tg - Mures. Sunt conditii la nivel occidental pentru bebelusi. Patuturi incalzite, aparatura de specialitate, incubatoare performante, curatenie super ca in farmacie. Am avut surpriza placuta sa aflu ca acolo s-a nascut o fetita de 500 de grame care a scazut la 300 dupa nastere si care acum e sanatoasa si cu mami ei acasa. Am si vazut-o si nu mi-a venit sa cred cat de plina de viata era. Am incercat in Tg-Mures sa dau ceva atentii la asistentele si medicii de la neonatologie. Spre surprinderea mea, in afara de flori n-au vrut sa primeasca nimic. Toata cinstea tot respectul pentru ei, rusine pentru maternitatea Bega din Timisoara.

Mergi la inceput