despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 63

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

la sectia de nou nascuti,singura care a fost de treaba,poate prea finuta pt lumea in care traim,a fost dr neonatolog sbarcea adriana...doamne,cat am mai sacait o cu intrebarile,daca copilul meu sufera de gigantism,il nascusem cu 4650kg si mi se parea imens fata de ceilalti copii din salon,daca are probleme,ca 2 zile a urlat intruna...?cand m am externat,mi a dat o recomandare pt spit v gomoiu,la un dr pe care ea il cunostea,sa i faca lui bebe eco la fontanela si la inima...mi a spus,d p d v al meu,coplul e sanatos,dar daca vrei sa fii impacata,poti sa i faci ac investigatii...si intr adevar.copilul nu avea nimic..salonul in care stateau nou nascutii era dotat cu patuturi in care stateau ei si cu niste scaune de lemn,pe care tb sa stai cand ii alaptai..si pt ca la cezariene laptele se instaureaza mai greu,primeai suplimentul de lapte in pahar...,pe care trebuia sa i l dai tu copilului,asta daca nu voiai sa moara de foame.imaginati va cum e sa fii operata de cezariana,sa simti ca te a calcat trenul si sa te chinui,lipsita de cea mai elementara experienta,sa i dai unui copil de cateva zile sa bea dintr un pahar...incet,sa nu se inece,tine l cu capul mai sus decat restul corpului,aoleu,a curs pe el,ce sa fac,sa l schimb acum sa nu raceasca sau sa l mai las sa nu vomite?aaa,am uitat sa spun,politica spitalului era sa nu se foloseasca biberonul,ca sa nu refuze copilul sanul...si inre timp,chinue te sa l pui la san,chiar daca nu ti curge inca lapte,sa ti stimuleze secretia lactata,ia coplul,aseaza te pe scaunul de lemn,coplul refuza sa ia sanul,desi tu insisti...vine o asisrenta si incepe sa urle-de ce i dati coplului din pahar,pune l doamna,la san,ca asa sunteti voi,comode...si incep sa ti dea lacrimile de neputinta si ii spui,dar l am pus si nu vrea,urla rau...si asistenta se uita la tine cu superioritate,te pune sa te asezi pe scaun si iti ia sanul,ti l ciupeste cu brutalitate,apoi apuca capul coplului si ii baga sfarcul in gura,dar copilul incepe sa urle cu putere...dar ea nu se lasa,repeta operatiunea de mai multe ori,eu innebunesc de durere de cate ori ma ciupise de san,mai ales ca erau tari,fiind pe cale sa fac o mastita,dar copilul refuza cu inversunare,era vanat de atata plans,iar eu muream de mila lui,pt ca i tot smucea capul...dupa vreo jum de ora de incercari esuate,imi spune ca mai exista si copii care refuza sanul.hai ca e tarziu,mai scriu si maine,pt ca mai am m de povestit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

quote:
Originally posted by miltisus

hei,hei !!! Asistentele de la salon nu va au doar pe voi in atentie ci cateva saloane!!! Adica destui copii ca sa incerce sa faca fata la toti pana la sfarsitul programului, mai ales ca mamele majoritatea sunt total pe dinafara si nu stiu nimic despre ingrijirea copilului iar in acest caz nici nu merita sa aiba un copil !!! Un exemplu foarte bun si o intrebare frecventa si de panicat pt ele este "de ce sughite copilul" !!! - o stupiditate !!! cand noi ca oameni mari vom muri dintr-un sughit
atunci eu imi dau demisia !!!! sau :"a facut part,poate a facut caca, nu veniti sa mi-l schimbati?!?!?"
In concluzie, inainte de a mai scoate si scrie perle ca acestea mai ganditi-va cativa ani inainte de a face reprosuri !!!


Or fi pentru tine o spupiditate... cand esti pentru prima data mama pana si un oftat al copilului ti se pare ca nu e ce trebuie. Vezi ca prin afirmatiile tale jignesti marea majoritate a mamicilor de pe forum.... Normal ca prima data habar n-ai sa schimbi copilul si ca rogi o asistenta sa ti-l schimbe ca sa afli cum se pune pempersul. Normal ca nu stii ce sa-i faci cand sughite, ca poate sa o faca si o juma de ora... poate chiar o ora...
Iar despre afirmatia "nu merita sa aiba un copil" ... cu ce drept te-ai gasit sa judeci tu oamenii si sa iti dai cu parerea cine merita sau nu sa aiba copii?
Parerea mea despre tine: ori nu esti mama ori esti una dintre asistentele alea "dragute".
In concluzie, inainte de a jigni pe cineva mai gandeste-te cativa ani inainte!!!



www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">S-a mai nascut o stea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

ELIANA, subscriu la cele spuse de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:

Eliana, ai mare dreptate.
Daca ar fi sa fac un pariu pe care sa fiu in procent de 99% sigura ca il castig ar fi acela ca d-na sau d-soara Miltisus este cadru medical sau ca cel putin lucreaza in sistem ( si daca nu ea atunci mama, tatal sau o alta ruda la f.apropiata ). Afirmatiile sale nu se incadreaza in cele de tip nepartinitor ci, dimpotriva,sunt caracterizate de o inversunare inexplicabila.
Nu sunt absurda si ii apreciez pe cei din sistemul sanitar care isi desfasoara munca cu abnegatie. In aceeasi masura imi scot palaria in fata anilor de studii. Dar sa nu uitam ca majoritatea fetelor de pe forum au studii superioare si merita acelasi respect pe care cadrele medicale le pretind de la pacienti si de la familiile acestora. Si chiar daca este vb.de persoane inculte, analfabeti,rromi, etc.eu consider ca si ei trebuie priviti cu respect pt.ca sunt FIINTE UMANE si din punctul meu de vedere viata trebuie respectata sub orice forma.

July25,cu Maria in burtica si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:




Le urez tuturor fetelor de pe forum
Sa aveti parte de liniste si de clipe frumoase alaturi de cei dragi.

July25,cu Maria in burtica si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

in primul rand,CHRISTOS A INVIAT.cat despre ceea ce a scris cea care la coada numelui il are pe ISUS,nu merita sa va enervati.cred ca numai frustratii pot jigni in halul asta niste mamici care ar face orice sa si protejeze puii si care,e normal,pun uneori si intrebari puerile,dar care atunci li se par absolut firesti.hai sa continuu sa va povestesc ce era sa i faca puiului meu una din asistentele astea/am nascut intr o zi de luni,prin cezariana,iar vineri voiam sa merg acasa cu copilul,pt ca nu mai suportam conditiile din spital,mai ales ca eram internata de sambata.am vb cu medicul neonatolog,care mi a zis ca din pct ei de vedere pot pleca acasa,copilul fiind in regula,dar ca mai ramane sa si dea acceptul si med ginecolog.dr cu care nascusem a venit in ziua aceea mai tarziu,ca nu stiu ce probl avusese,eu stiam in principiu ca el vrea sa ma mai tina pana luni,dar speram sa l conving sa ma externeze,ca simteam ca innebunesc.ma rog,ideea e ca vineri,la ora 12,a venit asistenta si a facut un vaccin la toti bebelusii care se externau.m a intrebat si pe mine daca plecam si i am zis ca nu stiu sigur,ca inca n a venit dr urleteanu,cel cu care nascusem.i a facut si baietelului meu acel vaccin...toate bune si frumoase,sau nu atat de bune ca dr nu s a lasat induplecat de rugamintile mele si mi a spus ca in cel mai fericit caz ma externeaza luni,pt ca am avut probleme si tb sa fiu tinuta sub supraveghere.adevarul e ca facand trat cu clexane si aspirina pe tot parcursul sarcinii,in tp operatiei pierdusem f m sange,scapasem la mm de o transfuzie si n am mai comentat,conformandu ma.luni am asteptat cu sufletul la gura decizia dr,nici n am clipit cand mi a scos firele de la operatie si cand m a stors pe burta ca aveam nu stiu ce secretie care tot curgea din burta,desi muream de durere,dar am facut pe viteaza,ca sa plec acasa.ma rog,pana la urma,cand a vazut ca aproape cu lacrimi in ochi il intrebam daca pot pleca acasa,si a dat acceptul.am sarit in sus de bucurie si am plecat la copil,pt ca daca ati citit mai sus,copilul nu statea cu mine in salon,ci in capatul celalalt al palierului.cand ajung acolo,o asistenta era la ei,cu seringa in mana,se pregatea sa le faca vaccin celor care se externau in ziua aia.ajunge si la al meu si ma pune sa l dezbrac,dar ii spun ca i s a facut un vaccin vineri.se uita la mine mirata,se duce si i cauta fisa si vine cu ea in mana-ce vaccin,doamna,ca in fisa nu scrie ca i s a facut vaccinul.eu ii garantez ca i s a facut,pt ca eram acolo(DUMNEZEU A AVUT GRIJA DE NOI)asistenta il desface la bluzita,il controleaza la manute si ramane stupefiata,copilul fusese vaccinat,iar asistenta din tura de vineri uitase sa treaca in fisa!n am mai facut scandal,pt ca nu voiam decat sa plec,dar va intreb,ce ar fi fost daca nu as fi fost acolo si copilul ar fi fost vaccinat de 2 ori in 3 zile?nu vreau sa ma gandesc ce se putea intampla...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiara.2005 spune:

A nascut cineva cu dr. Puscas Mariana de la Gine I din Cluj-Napoca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Am nascut pe 10.04.2006 la CFR 2. Doctorul meu a fost D-na Florina Mihalache. E super si ca persoana si ca doctor. Si daca esti pacienta ei de cateva luni macar, raspunde si noaptea la mobil.Sectia de maternitate e mica dar curata si bine organizata. Micile atentii pt. personal nu sunt obligatorii dar ajuta mult. Am stat 3 zile internata si am nascut normal. Dr. neonatolog semneaza externarea copilului in ziua in care incepe sa ia in greutate, daca nu sunt alte probleme.
Concluzie: CFR 2 nota 10, Dr. Florina Mihalache nota 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Doamne, Monalac, prin cate ai trecut! Eu cred ca bateam niste asistente si doctori de eram in locul tau! Bine ca si tu si bebe ati fost bine, asta conteaza!
I-as impusca fara mila pe cei care trateaza asa pacientii!

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png
Pozici:
http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/gatita_pequena2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

eu am nascut la giulesti. spital acceptabil, doctori amabili, moase gentile, ASISTENTE - BALAURI.
da, in ziua in care m-am externat, intamplator zi de salariu, pe mine m-au lasat pe un scaun de la 8 dimineata pana la ora 14 (din lipsa de paturi), cu ditamai epiziotomia, pentru ca le-a fost lene sa-i faca vaccinul lui fi-meu si sa ne externeze (aveam toate foile facut, si gagica care se ocupa cu formalitatile a zis ca nu-i problema, chiar daca nu e ora de externari, imi face externarea, ca tot e acolo).
la ora 12,
vine si ora de externari, ma duc sa-mi iau copilul si cand colo... claca nene la salonul de nou nascuti. in salon, repet, unde erau numai copii de o zi sau doua, erau toate asistentele din spital (de fapt erau mai multe decat am vazut eu adunate in 3 zile) si mai era UN NENE care le vindea in rate bijuterii din aur. NENE fara halat, fara nimic, fara analize facute la zi.presupun ca nici spalat pe maini nu era.
din pacate eram epuizata dupa atatea ore de stat pe scaun, nu-mi doream decat sa plec acasa cu copilul, si n-am facut scandal.
si asta a fost doar punctul culminant. ca in rest... asistentele de la lauze au fost niste prezente foarte volatile cand aveai nevoie de ceva, si niste scorpii alea de la nou nascuti, care aveau grija sa te faca sa te simti prost: daca n-aveai lapte, daca aveai lapte, daca aveai febra laptelui, daca aveai copilul mare, daca aveai copilul mic. era placerea lor. fiinte abjecte.
si acum un raspuns cu adresa, cum nu-mi sta in fire, dar ma simt obligata:
da, toate asistentele isi vad meseria asa cum ai descris-o tu, miltisus. exact insolenta, indiferenta si suficienta din mesajul tau. niste fiinte carora nu le pasa de ceilalti desi tocmai de-aia sunt platite, din banii acestora.
daca nu-ti convine, cauta-ti alta meserie. pana una alta eu cred ca meseria asta (asistenta medicala) inseamna sa mai ai o farama de suflet si de compasiune, ceea ce, evident, tu n-ai.
daca toata lumea si-ar face meseria asa cum ti-o faci tu, atunci si eu as putea sa-ti zic, cand vii cu masina facuta bucati (eu lucrez in asigurari, deci ma dau pe mine ca exemplu) ca mai am si pe altii in aceeasi situatie, ca e bine ca n-a murit nimeni, ca nu moare nimeni daca astepti forever sa-ti vina banii pentru reparatii, si ca, oricum, n-ar merita sa ai masina daca a ajuns in halul asta.
e dureros sa vezi cata nepasare zace intr-o persoana care este asistent medical(cel putin asa scrie in profilul userului). trebuie sa moara cineva ca sa-ti dea atentie. daca nu mori, degeaba. ma rog, presupun ca exista pasiuni pentru cadavre in tagma asta...
qed
si, ca sa nu generalizez, presupun ca exista si asistente cu a mare. si imi cer scuze de la ele pentru ce am spus mai sus. doar ca eu n-am cunoscut nici una care sa-si faca meseria macar la un nivel mediu,deci afirmatii par valabile. eh, oi fi fost eu mai ghinionista. si eu, si mai toata lumea de pe-aici...
a... si n-ai dreptul sa critici o persoana ca nu stie cum e cu copii. ca nimeni nu s-a nascut invatat, nimeni nu stie de toate. si cele responsabile cu informarea, in speta asistentele medicale, uite ce atitudine au!
da, miltisus, eu iti multumesc pentru mesaj. imi lipsea dovada pentru afirmatiile mele. acum o am, gratie postarii tale.
si, cand ai timp, explica-ne si noua cum functioneaza motorul in patru timpi (clasa a sasea), ca tot le stii pe toate.
c

Mergi la inceput