despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 62

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

buna tuturor mamicilor si viitoarelor mamici,
eu sunt mai noua pe aici si grija mea cea mai mare acum e sa gasesc un medic bun in Oradea. sunt graviduta in 16 saptamani si pana acuma am fost la d-na. dr. Negrini, dar de luna viitoare sunt hotarata sa nu mai merg la dansa, deoarece am auzit numai lucruri rele de la foste paciente ale dansei. De aceea, daca cineva stie in Oradea un medic bun, va rog sa-mi raspundeti si mie.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

BUNA ZIUA LA TOATA LUMEA!
EU AM NASCUT LA CFR 2 ,CU DR. MIHALACHE FLORINA ,O DR. FOARTE BUNA DUPA PAREREA MEA ,N-AM NIMIC SA-I REPROSEZ ,CONTROALELE LUNARE LE FACEAM LA CABINETUL EII PARTICULAR !
DPN ERA 8 DECEMBRIE 2005 IAU PUIU' MEU NU VOIA SA IASA DELOC ,ASA CA PE 9 DEC. M-AM INTERNAT SI MI-A PROVOCAT NASTEREA LA CEREREA MEA ,TRAVALIUL A DURAT DE LA 9:30 LA 12:00 ,EU ZIC CA E PUTIN PENTRU PRIMA NASTERE ,AM FACUT SI ANESTEZIE EPIDURALA ,..NU DURERI ,NU NIMIC ,CIND AM AJUNS LA DILATATIE 9 ,HOPA SUS PE MASA ,AM IMPINS DE CITEVA ORI DUPA CARE BEBE S-A BLOCAT ,NU A MAI VRUT SA IASA ,INIMA INCEPUSE SA-I BATE MAI INCET ,ASA CA AM FACUT CEZARIANA DE ERGENTA !
PENTRU MAMICILE CARE OPTEAZA PENTRU CEZARIANA ,VA ROG ,NU O FACETI! E MULT MAI USOARA O NASTERE NORMALE ,DURERILE EXPULZIEI SI ULTIMILE MINUTE SINT NIMIC ,0% DIN CE VA ASTEAPTA DUPA O CEZARIANA ,2-3 SAPT. DURERI GROAZNICE ,PRIMELE ZILE NICI NU MAI SPUN ,NU MA PUTEAM MISCA ,NICI PE BEBE NU-L PUTEAM TINE IN BRATE!
DAR TOTUL TRECE !SI VAZINDU-MI BAIETELUL PRIMA DATA ,AM UITAT DE DURERI ,DE TOT CE MI SE INTIMPLASE!

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA ,
POZE
POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:



Madutza10, zau ca ma sperii. Eu sunt la a doua sarcina si la prima am nascut normal. Intr-adevar durerile sunt f.mari dar trec. Si eu am nascut relativ usor. La orele 15 ma internam cu dilatatie 5 si la orele 18 nasteam. Dar problema este ca eu am miopie si daca acum aproape 10 ani nu s-a tinut cont acum dr.meu vrea o hartie de la oftalmolog ca sa vada ce imi recomanda : normala sau cezariana. Si daca TREBUIE cezariana ce sa fac ? Sa refuz ? Important este sa ii fie bine bebelinei.

July25,cu bb Maria in burtica si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

quote:
Originally posted by maximilian

Salutare fetelor!
A nascut cineva cu Dna dr. Deliana Puiu de la Spitalul Titan???
Bobita ..am citit ca ai nascut la acest spital..imi dai si mie mai multe detalii????

32 sapt...teribil de speriata de nastere



Imi pare rau ca raspund cu intirziere. Mai multe detalii?
Ecograful care il au desi pare de ultima generatie mie imi tot amina DPN.
Ce sa-ti spun, "preturile" pentru o nastere aici nu sunt asa ridicate ca la Municipal sau Polizu de ex.
Moasele sunt atente in masura in care cotizezi.
Daca dr. Puiu e o tipa tanara si tunsa scurt, putin roscata, atunci iti pot spune ce stiu de la colega de salon: nu a venit la nastere, ei i s-au rupt membranele inainte de termen, dar era noaptea de Revelion si dr. nu s-a derajat cu toate ca o urmarise pe fata, si ea cotizase toata sarcina.
In schimb a nascut cu dr. de garda, o doamna mai in varsta vopsita bloda, am inteles ca nu a vrut sa ia bani decit dupa nastere, in jur de 100 $, la anestezist cu tot cu trusa 180 RON si totul a fost super pentru ea.
La medicul neonat e suficient si 50 RON daca copilul este fara probleme.
Nu stiu altceva, daca mai ai intrebari vorbim prin PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miltisus spune:

quote:
Originally posted by Naty

Am nascut in octombrie 2004 la Spitalul Municipal Bucuresti cu Dr.Valeriu Horhoianu, seful clinicii.
E un doctor de nota 20, caruia ii voi fi intotdeauna recunoscatoare pentru cum mi-a supravegheat sarcina, cum a decurs operatia - am nascut cu cezariana - si cum s-a comportat fata demine. Desi am avut o sarcina destul de grea, bebita a fost foarte bine, iar eu m-am refacut dupa cezariana mai repede decat dupa apendicita. Serios!
Spitalul e foarte curat si civilizat, infirmierele sunt OK, asistentele din postoperator la fel, dar cele de la saloane cam lasa de dorit.
Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miltisus spune:

hei,hei !!! Asistentele de la salon nu va au doar pe voi in atentie ci cateva saloane!!! Adica destui copii ca sa incerce sa faca fata la toti pana la sfarsitul programului, mai ales ca mamele majoritatea sunt total pe dinafara si nu stiu nimic despre ingrijirea copilului iar in acest caz nici nu merita sa aiba un copil !!! Un exemplu foarte bun si o intrebare frecventa si de panicat pt ele este "de ce sughite copilul" !!! - o stupiditate !!! cand noi ca oameni mari vom muri dintr-un sughit
atunci eu imi dau demisia !!!! sau :"a facut part,poate a facut caca, nu veniti sa mi-l schimbati?!?!?"
In concluzie, inainte de a mai scoate si scrie perle ca acestea mai ganditi-va cativa ani inainte de a face reprosuri !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

HEY, HEY, HEY, MILTISUS!!!! Mai usor cu "nu merita sa aiba un copil"!!!!! Pai, ce: daca nu au idee despre ingrijirea copilului, au timp sa invete, sa se invete cu copilul!!!!! Nu cred ca esti in masura (nu ai dreptul) sa spui asa ceva!!!!
Cat despre asistente treaba sta chiar asa: daca nu cotizezi, marea majoritate nu te baga in seama! Asta e verificata.



http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:



Bravo Laura Ioana ! Bine zis !
Nu stiu cum este cu majoritatea asistentelor pt.ca eu una de cate ori m-am lovit de cate o asistenta nu a existat sa nu cotizez. Si daca tot dai bani cred ca ai dreptul si sa fii tampit. Nu ca ar fi cazul meu ( ma da modestia afara din casa ).

July25,cu bb Maria in burtica si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

am nascut in ian 2005 cu dr urleteanu emilian,de la spit pantelimon.am ales ac spital pt ca aveam o prob de coagulare a sangelui,numita sindrom antifosfolipidic,iar dr urleteanu si a dat doctoratul pe asa ceva....dr e de treaba,chiar daca la prima vedere pare dur,insa s a dovedit a fi OM,insa spitalul e execrabil,nu cred ca pot descrie in cuvinte ce mi a fost dat sa patimesc...am fost de 4 ori internata aici,pe tp sarcinii,din cauza unor probleme si credeti ma,stiu despre ce vb...se facea curatenie 1 data pe zi,dimineata,iar seara era infiorator sa mergi la wc,toaletele erau manjite cu materii fecale pana sus,pe jos numai vata si tampoane imbibate cu sange,deoarece cosurile de gunoi erau arhipline si nu mai aveai unde sa arunci gunoaiele,lenjeriile erau patate de sange,pana si pe pereti se vedeau urme de sange,nu puteai manca in salon ca iti venea rau de scarba...erau doua wc la pe putin 30 de paciente...vb de palierul pt gravide,unde am stat pe tp sarcinii,si dupa ce am nascut,pt ca nascand prin cezariana,de la terapie intensiva am fost mutata tot pe palierul cu gravide,copiii nefiind cu noi in salon...dimineata se facea coada la wc,puteai linistita face pe tine la ce coada era si stiti f bine cat de des se duce o gravida la toaleta...dusuri nu existau decat pe palierul celalalt,la mamicile care nascusera normal,dar noi nu aveam acces la ele...noua zile,cat am stat in spit cand am nascut,nu mi am putut face dus...singurul loc in care te puteai spala era acolo unde era si wc,dar nu curgea decat apa fierbinte,cea rec e nu functiona deloc,asa ca erai nevoita sa ti cari cu sticla apa de la chiuveta din camera si sa te speli repede,ca asteptau la coada alte cateva fete...femeile de serviciu faceau legea in spital,nimeni nu avea voie in salon sa te viziteze,nu conta ca erai legata la perfuzii ,cu iminenta de avort,sau ca sotul venise de la 90 de km distanta sa te vada...voiai sa vb cu el?f bine,mergi pe hol,unde mai sunt inghesuiti inca vreo 20 ca voi,unii fumeaza,unii put de mori,si hai,grabeste te,ca mai vin si altii si nu mai e loc...oricum dr ti a recomandat sa stai numai in pat si n ai unde sa stai,ca pe scari nu mai e loc...ai nascut?vrea sotul sa vada copilul?f bine,baga asistentei sefe de la neonatologie 50000 in buzunar si i aduce copilu,bineinteles,pe acelasi holisor intesat de oameni,cei m multi certati cu apa si sapunul,care fumeaza in draci...ce conteaza ca e curent,ca oamenii aceia poate au cine stie ce boli transmisibile si ca micutul e lipsit de aparare?o sa continuu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Fereasca Dumnezeu, MONALAC, de asemenea conditii, cred ca ma urcam pe pereti! Saracuta de tine, prin ce ai trecut!
MILTISUS, nu e cazul sa fii atat de agresiva! Subscriu la cele spuse de Laura si de July.
Uite, eu pana sa nasc nici nu am tinut vreodata un bebe in brate de frica sa nu il scap, habar nu aveam cum sa am grija de un bebe. Si asta ce inseamna: ca nu merita sa fiu mama? Hai sa fim serioase, nimeni nu s-a nascut invatat! Nu e cazul sa arunci asa cu asemenea cuvinte dure!
Rolul unui cadru medical este de a acorda pacientului atentia de care acesta are nevoie, de a-l ajuta. Pacientii au drepturi, acest lucru fiind mentionat in lege. Nu este vina pacientilor ca asistentele au nu stiu cate saloane in ingrijire, asta e vina sistemului. Toata lumea stie ca e greu sa lucrezi in sistemul medical, ca e prost platit, conditii rele etc. Dar nimeni nu ii obliga pe cei care aleg aceasta cale sa lucreze in acest sistem. Fiecare are libertatea de a alege. Asa ca mi se pare INADMISIBIL ca un cadru medical sa se planga de proaspetele mamici care nu fac altceva decat sa ceara ajutor, asta este datoria acelui cadru medical, sa le ajute. Eu imi fac meseria mea si nu ma plang, daca nu mi-ar fi placut as fi schimbat-o. Acelasi lucru l-as spune si acelor asistente care se plang de cele descrise de tine mai sus!
Iar daca intr-adevar exista mamici care nu vor sa invete sa aiba grija de copilul lor, atunci au o problema. Dar ma indoiesc ca sunt dese aceste cazuri.

Mergi la inceput