despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 52

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tarzanica spune:

Am nascut in 23 octombrie 2005 normal, fara epidurala, la Clinica Bega din Timisoara, cu d-na doctor Luiza Pljakic. O femeie extraordinara si un medic in care eu am avut incredere deplina, incredere pe care d-na doctor mi-a castigat-o de-a lungul celor sapte luni de monitorizare a sarcinii. Am cautat inca de la inceput ca medicul care ma monitorizeaza sa fie cel cu care nasc. Prima ecografie am facut-o la 5 saptamani, la d-na doctor ginecolog de la cabinetul medicului de familie, dar mi-a spus ca ea nu asista la nasteri deoarece nu lucreaza si in spital. Am inceput atunci cautarea altui medic. Mi-a fost recomandata d-na doctor Pljakic si ii multumesc si acum prietenei care a facut-o. Citisem aici pe forum ca vi s-a intamplat ca medicul care v-a supravegheat sa nu vina la nastere si ma luase si pe mine la un moment dat teama. Dar pe masura ce sarcina inainta si mai aveam cate o intrebare (in ultima luna s-a intamplat de cateva ori) am sunat-o pe mobil si mi-a raspuns de fiecare data, chiar si in weekend.
Am avut DPN sambata, 22 octombrie. Vineri, in 21 oct., am fost la ultimul control inaintea nasterii. Dupa ecograf d-na doctor mi-a spus ca s-ar putea sa mi se rupa apa acasa deoarece bebelusul este destul de mare (3704gr, atat arata ecograful) si lungut. Toate bune si frumoase, colul era inca alungit, sfatul medicului: stam in expectativa, daca se rupe apa o sunam la orice ora. Noi ii promitem ca stam cuminti pana luni, sa nu o deranjam de la nunta la care participa duminica. Dar eu ii spun: „Stiti, eu am visat ca nasc sambata noaptea la ora 1! Dar nu cred asta, ca nu ma simt ciudat.” Cu toate astea, mi-a fost groaza de faptul ca ar trebui sa o deranjez in toiul noptii, ca doar stiti cum sunt visele gravidelor... Sambata noaptea Alex nu a mai putut de nerabdare sa o cunoasca pe mami si si-a anuntat venirea. La ora 2 mi s-a rupt apa, exact cum imi spusese d-na doctor. Am pus mana pe telefon si am sunat-o. A raspuns imediat, mi-a cerut detalii despre simptome si in doua ore urma sa ne vedem la spital. La ora 4 m-a sunat sa vada cum ma simt si intr-o jumatate de ora am ajuns la spital. Dupa formalitatile de internare, monitorizare, d-na doctor m-a lasat in grija moasei pentru o ora, ca sa mearga fuguta pana acasa, sa pregateasca tot ce trebuie pentru nunta de dupa-amiaza, ca se astepta sa stea cu mine toata ziua. Moasa, d-na Corina, urma sa iese din tura la ora 7. La 7 fara 20 m-a urcat pe masa, sa-mi verifice dilatatia, asa cum o rugase d-na doctor. De la 3,5 cm cat avusesem la 5 si jumatate, acum aveam 8 cm. Telefon la d-na doctor, care nu stiu daca a ajuns acasa. In zece minute era langa mine si la 7 si jumatate si-a facut aparitia Alex, zgomotos si frumos, cu pielea transparenta, 3700gr, 53 cm, scor Apgar 10. Din nou se adeverea ce imi spusese doctorita la ultimul control „destul de mare si lungut”. Moasa m-a ajutat foarte mult, a fost calma si draguta, m-a incurajat tot timpul si mi-a spus ce sa fac, cum sa imping, cand si cat. Si a ramas cu mine si cu d-na doctor pana cand am coborat de pe masa de nastere, desi iesise din tura si era dupa o noapte de garda. Ii multumesc si ei din suflet.
Despre spital... nu a fost mai rau decat ma asteptam, mizerie mare. D-na doctor a venit in fiecare zi si m-a ingrijit, nu a fost nevoie sa apelez la asistente. Si Alex a fost un cumintel, a luat sanul imediat, nici de la asistentele de la neonatologie nu a fost nevoie sa cer lamuriri. Cu toate astea, nu cred ca daca as fi avut nevoie de ele nu ar fi raspuns, deoarece alte fete din salon au apelat la ele si nu au fost repezite. In schimb infirmierele au fost de o nesimtire crasa. Vorba d-nei doctor: "Mergem cat mai tarziu la spital si plecam cat mai repede." Ceea ce am si facut, dupa 3 zile eram acasa.
Am numai cuvinte de lauda despre d-na doctor si despre moasa Corina, pentru mine important a fost ca nasterea sa decurga bine si asa a fost datorita acestor doua persoane.
Pupici.


Nicoleta si bebe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

acum mai bine de un an (23 oct 2004) s-a nascut alexa. am ales spitalul polizu, fiind pacienta dr suciu de ceva timp (probleme de fertilitate). totul s-a intimplat f repede si usor. nu ca ma dau viteaza, dar a fost cum mi-am inchipuit. domnul dr a venit la 4 dimineata pt noi, iar la 5.30 am nascut. spitalul era f curat, asistentele dragute (nu obligatoriu cu cotizatie), durata spitalizarii =2 zile(super), iar dr de nota 20.
pe deplin multumita!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madacristina spune:

Mersi mult de tot ioanap pt raspuns.....o sa ma gandesc ce voi face...oricum sa ma oblige sa-mi provoace sarcina in nici un caz....pana la urma e decizia mea.....eu am avut mici probleme si pana acum m-a ajutat....sper ca macar sa-mi urmareasca sarcina cum trebuie,asta daca nu ma razgandesc sa ma duc la alt medic.La mine e prima sarcina si oricum nu stiu mare lucru,de nimic.Ma documetez f mult citind date de pe site.
Inca o data iti multumesc si-mi pare rau ca ai trecut prin acele chinuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madacristina spune:

Corectez - "sa-mi provoace nasterea......"(nu sarcina :) )
Oricum va intreb...se poate ca doctorul,daca te duci la control sa te oblige sa te interenezi ca sa nasti cand vrea el?Nu poti refuza si daca refuzi ce se poate intampla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Poate cineva sa-mi dea mai multe informatii despre clinica particulara a doctorului Nanu din Cluj? Sunt tare dezorientata pentru ca am inceput sa merg la dansul si pe langa multe pareri pro am auzit si multe contra? A nascut cineva acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

quote:
Originally posted by madacristina

va intreb...se poate ca doctorul,daca te duci la control sa te oblige sa te interenezi ca sa nasti cand vrea el?Nu poti refuza si daca refuzi ce se poate intampla?


De obligat, sigur, nu cred ca te poate obliga. Insa poate sa faca in asa fel incat sa te convinga ca asa e cel mai bine pentru tine, si ca daca nu faci ca el nu raspunde pentru consecinte.
Unii medici sunt parsivi, si eu am avut nesansa sa gasesc unul care vroia musai sa imi faca cezariana, cand eu i-am zis clar ca vreu natural. Si a ajuns pana la a-mi pune un diagnostic fals, tocmai ca sa ma convinga de necesitatea operatiei.

Cel mai bine pentru fiecare graviduta este sa se informeze, si daca nu e sigura pe ce zice medicul, sa nu ezite in a cere o a doua opinie.

Numai bine,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim26 spune:

Poate cineva sa ma ajute cu mai multe detalii despre Dr. Mihailescu Ghe. de la maternitatea Polizu, va rog?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boneca30 spune:

Buna mamici si viitoare mamici
Eu am nascut 07.06.2004 la spit GIULESTI cu DR PANA,un om de nota 20 , Are un suflet extraordinar de bun, si ca medic nota20! Eu am fost ffffffffff multumita de felul cum comunica si-ti da linistea sufleteasca de care ai nevoie,si cu siguranta bb2 tot cu dansul voi naste!
Cine vrea mai multe detalii despre DR PANA va ajut cu cea mai mare placere,are si cabinet fff bine dotat cu tot ce trebuie este prin cartierul TEi
va doresc nasteri usoare si medici buni asa cum am avut eu!
Roxy si Viki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Buna fete, cine stie ceva de domnul Dr. Ancar Benedict?Imi puteti da si mie info despre dansul?



Nunta noastra
Nasi de cununie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Blanca, e unul din cei mai buni doctori, din cate stiu eu despre el.

Daca vrei, vorbim la telefon.

Mergi la inceput