despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 50

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bagheera1975 spune:

Salutari mamicilor,
as dori sa stiu daca merge cineva la dna dr Diana Secara la Municipal. Este sotia dl Dan Secara si au cabinet in Constantin Nacu nr 2. Cabinetul lor e foarte aproape de mine si imi e comod, la fel si spitalul. MIe mi-a fost recomandat Dl dr Secara, dar atunci cand am ajuns la cabinet era sotia dansului si cum era urgent, am apelat la dansa. Mie personal mi-a placut. As fi vrut sa stiu mai multe detalii. Despre sotul dansei nu am vazut pareri foarte bune aici desi de la o amica de a mea am primit numai laude din punct de vedere profesional. Despre dansa insa nu am citit nimic in 33 de pagini si as fi vrut sa mai aflu pareri. Personal a fost foarte atenta, mi-a verificat si analizele si m-a luat la intrebari mai ceva ca la interogatoriu. Pana sa apuc sa ii spun ca vroiam sa nasc cu dansa. Si asta mi-a placut pentru ca a fost foarte atenta, m-a consultat, mi-a facut echo, a verificat analizele, istoric, tot, ca sa poata avea o imagine completa. Dupa ce i-am spus ca as vrea sa nasc cu dansa, m-a anuntat exact ce am de facut, ce analize trebuie sa mai fac, cand vin data urmatoare, ce sa iau si cum sa procedez. Am ajuns la dansa la 2 luni jumate si acum am intrat in 5 luni. La 3 luni jumate am avut dureri si am fugit la municipal. Initial am sunat-o pe mobil si nu am reusit sa o prind, avea telefonul inchis. Am avut noroc ca era de garda si a fost draguta spunandu-mi ca se mai intampla sa nu aiba retea in spital si sa incerc de mai multe ori. Am sunat-o dupa aceea inca de cateva ori si mi-a raspuns la intrebari, a fost foarte amabila. Daca mai merge cineva la dansa as dori sa stiu mai multe, sau daca cineva a nascut cu dansa. Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

steluta1 exista subiecte despre spitalul cantacuzino separat... incerc sa le gasesc eu si sa-ti pun link-urile aici... Citeste acolo si daca nu gasesti raspunsuri sau mai ai nelamuriri mai bine intreaba la subiectul respectiv.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56122" target="_blank">Nastere Spitalul Cantacuzino!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49765" target="_blank">Spitalul Cantacuzino
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=28940" target="_blank">maternitatea cantacuzino

Eu acolo am nascut, cu alt doctor insa... Daca ai intrebari poti sa-mi scrii pe PM.

Nastere usoara si sarcina usoara in continuare.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Alex are nevoie de ajutorul nostru!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pentru Alex


Eliana si Elena – 23 octombrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steluta1 spune:

Multumesc din suflet pentru ajutor. Eu sunt mai noua pe aici si nu stiu exact cum sa folosesc forumul la maxim. De aceea am si cerut ajutor. Am gasit unele raspunsuri, dar sincera sa fiu, m-au cam lasat pe ganduri unele impresii lasate de fete, si anume cu referire la "cotizarile" care se fac in spital si la tratamentul care se aplica de catre asistentele de la bebici. In fine, sper sa nu aiba vreo una "norocul" sa ma cunoasca pe mine...
Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si tie si bebeului tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

steluta1 nu-ti face probleme din cauza asistentelor de la bb. Intr-adevar, sunt niste scorpii, dar gandeste-te ca stai in spital cateva zile... Exceptand asistentele de la bb, eu am fost super multumita de conditiile din spital, de dr. cu care am nascut, de asistentele de la nasteri, de asistentele de la mamici...
Daca esti multumita de dr. ta, eu zic sa nu renunti doar din cauza asistentelor de la bb.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Alex are nevoie de ajutorul nostru!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pentru Alex


Eliana si Elena – 23 octombrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefisiandrei spune:

quote:
Originally posted by Bibirina

Buna! Eu prin martie 2006 o sa nasc, si daca mai inainte aveam motive nu foarte intemeiate de ingrijorare in privinta maternitatii , ce am citit pe aici m-a cam pus pe ganduri.Doctorita mea ginecolog este la maternitatea Giulesti, si pana sa va gasesc aici pe forum ma gandeam ca trebuie sa-mi gasesc o maternitate mai aproape de casa si sincera sa fiu, mai putin costisitoare.Unul din motivele cele mai importante pt mine este distanta: sotul meu nu este tot timpul in Bucuresti, si cand merg la control, aproape in permanenta depind de altii sa ma duca pana acolo, pentru ca de cele mai multe ori mi-e cam rau dimineata si nu vreau sa risc urcandu-ma la volan in starea aia. Al 2-lea motiv ar fi " atentia " care o are d-na doctor , care de cele mai multe ori este 0, cel putin pt mine.Fiind primul copil , asteptat de 5 ani , dupa o sarcina pierduta ma asteptam sa se poarte altfel ,sa fie mai apropiata , sa-mi dea incredere si mai ales sa imi inspire ea ca si persoana cat si ca medic incredere.Cred ca este inutil sa va spun ca nici vb de asa ceva.Am auzit ca la Municipal este un doctor ft bun, parca dl dr Mendez? Daca imi poate spune cineva programul dansului si daca nu sunt pb sa ma ia in evidenta dansul(pt ca am auzit ca multi doctori nici nu se mai uita la tine daca ai inceput controalele cu alt doctor)Mai ales ca imi este si mai aproape , sau in orice caz , mai comod sa ajung singura acolo daca cumva sotul nu e prin preajma.Si de costuri daca imi puteti spune e foarte bine. Mi se pare foarte normal sa cheltui niste bani pt sanantatea ta si a copilului, dar nu sa fii jecmanita intr-un stil barbar pt 3 cuvinte pe care mi le-ar spune orice doctor (care nu e necesar sa fie ginecolog).Stiti cumva ce preturi se practica pt testul acela de malformatii?Pe mine ma costa undeva in jur de 3,5-4 mil, asa mi-a zis d-na doctor.Va multumesc si astept un raspuns.Si pt toate viitoarele mamici nastere usoara iar pt cele care sunt deja mamici : multa sanatate si sa va bucurati de bebei .


Buna!Sper sa nu fie prea tarzie parerea mea despre Doctorul Mendez!
Am doi copii, unul nascut in 2001 si o fetita nascuta in mai 2005 cu acest super OM.Ca sa ajungi la el nu-ti trebuie decat o trimitere de la medicul de familie.
Are program L si Mier dimineata, Mar si Joi dupa-amiaza.
Iti raspunde la absolut toate intrebari si nu te face sa te simti prost daca nu-i dai.In mai i-am dat 3mil(nastere normala) si la moasa 500.000lei si au fost multumiti.
Despre Spitalul Municipal nu pot sa-ti spun decat ca acum este ok, in 2001 nu ti-as fi spus acelasi lucru.
In Municipal iti da bebeul langa tine, saloanele sunt de 6 paturi, este destul de curat, infirmierele sunt destul de ok (
depinde de tura).
Daca mai este ceva astept intrebari!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefisiandrei spune:

Eu votez pentru Doctorul Mendez-din Policlinica Regie(Spitalul Municipal)
Super doctor, dar in primul rand super OM.
Am doua nasteri la activ cu el si daca ar fi sa mai fie.....tot la el as apela.Se poarta frumos indiferent daca ii dai sau nu, raspunde cu calm la toate intrebarile(si stiti si voi ca sunt enorm de multe), i-ti sugereaza unde sa te duci sa faci ech, sau analize, i-ti concediu cand ai nevoie(sau chiar mai devreme daca vrei)
Conditiile in Municipal sunt din ce in ce mai bune(2001Andrei-Mai2005Stefania), in salon sunt totusi cam multe paturi 6, dar asta este situatia.
Personalul-depinde de tura
Curatenie-OK
Anul asta in Mai am dat cam 3mil la doctor,500.000moasa, si restul personalului(cate 10.000 la nevoie)deci nici prea-prea nici foarte-foarte.
Oricum NASTERE USOARA la toate burticile si de fapt conteaza ca voi sa fiti SANATOSI!(si cu moralul tare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vioviju spune:

Cu riscul de a redeschide un subiect super-dezbatut si care plictiseste pe multe dintre voi probabil, vreau sa o intreb si eu pe Adrianangi cate ceva despre nasterea ei cu Radoi.
Am citi cu atentie ce ai povestit si am inteles ca ai fost si inca esti f. nemultumita de el, insa nu am inteles prea bine de ce. Din ce ai povestit a reiesti ca ai avut o nastere cu peripetii dar nu a reiesit clar ce te-a suparat la el. As vrea sa inteleg bine ce ii reprosezi de fapt: ca a incercat o nastere naturala? ca nu si-a dat seama ca ai nevoie de cezariana? ca ti-a facut o injectie de declansare sau ce? ca nu reiese prea clar vina lui. Si crede-ma nu sunt intrebari la misto, ci unele sincere, izvorate din dorinta de a intelege. Nu vreau in nici un caz sa te iau peste picior.
Nasterea e un proces f. complex cu multe variabile uneori imposibil de prevazut, fiecare organism e unic si diferit, poate reactiona in fel si chip la o injectie, nu e totul previzibil dinainte. Iar nasterea natural e o varianta mult mai buna, in general, cand nu sunt contraindicatii clare trebuie incercata.
Copilul a avut indice Apgar 8. Al meu la fel si s-a nascut cu cezariana programata inainte de declansarea travaliului. Nu a fost din vina medicului, a avut el, copiulul o suferinta fetala. La 5 minute, indicele a crescut la 9, asta in cazul copilului meu.
Apoi am inteles ca a tipat, dar nu la tine ci la cei de la sala de operatii ca sa elibereze sala fiindca "iti moare copilul in burta". Sincer, mie asta mi se pare un plus pt. el, sau poate n-am inteles eu prea bine ce ai povestit tu. Eu una as fi fost multumita daca medicul ar fi tipat, strigat ca sa obtina o sala de operatii pt. mine.
Eu nu vreau sa mai isc o polemica, nu vreau sa-ti trezesc amintiri dureroase sau sa iti fac rau. Stiu ca nasterea ta nu a mers bine, ca ai fost traumatizata dar inca nu mi-e clar ca s-a intamplat din cauza doctorului. De-aia si vreau sa inteleg ce-i reprosezi medicului, dar asa, clar, care anume consideri ca a fost vina lui in cazul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalita spune:

Buna, as dori sa impartasesc si eu din experienta nasterii unui printisor care se numeste Andrei.
Am nascut pe 19 octombrie la CFR 2 cu dr. Nayel, prin cezariana cu anestezie rahi si sunt foarte multumita.
As vrea sa incurajez pe toate viitoarele mamici care vor naste prin cezariana ca nu este asa de greu (am trecut prin lucruri mai grele, ca de pilda operatia de sept).
Pe scurt, totul a decurs asa:
Miercuri la ora 7,30, m-am prezentat la camera de garda pentru a-mi face internarea cu buletinul si o adeverinta de la servici ca imi platesc asigurarile de sanatate, apoi m-am dus la maternitate (etajul 2) unde m-a luat in primire o infirmiera care mi-a facut toaleta pubiana si clisma, mi-a pus perfuzia si sonda pentru urina (care ustura, e neplacut).Au venit sa ma vada doctorul cu anestezista care mi-au recomandat rahi (se pare ca se prefera pe acolo aceasta anestezie, nici nu au vrut sa auda de epidurala, spuneau ca se practica in general la nastere normala).
Pe la 9,00 am intrat in sala de operatie. Mai intai se injecteaza prin perfuzie un preanestezic care da ceva ameteli si apoi se injecteaza in coloana anestezicul propriu-zis (care nu doare absolut deloc) cu un ac foarte subtire. Apoi incepe operatia cu dezinfectarea burtii si taierea, scoaterea copilului (cam dupa 10 minute) care este un moment emotionant, curatarea uterului si coaserea. Total dureaza cam 50 de minute, singurul lucru care se simte sunt niste atingeri usoare si ceva tractiune (nu sunt dureri) atunci cand se scoate copilul.
Dupa operatie am fost mutata intr-un salon de recuperare cu doua locuri, lipit de sala de operatie unde in principiu se ramane pana in dimineata zilei urmatoare.
Cam trei, patru ore nu veti simti nimic de la abdomen in jos.Cum imediat dupa operatie se pun pe burta niste greutati si pungi cu gheata pentru restrangerea uterului, veti incepe sa le simtiti, dar repet, totul este suportabil. Eu am avut nevoie doar de un calmant care mi-a fost pus in perfuzie cam la 7 ore de la operatie si care dureaza cam 3 ore. In orice caz, se prefera ca cele 3, 4 ore dupa nastere sa nu se faca calmante ca sa nu se relaxeze uterul.
Trebuie sa vi se aduca chiar dupa operatie o sticla cu ceai de chimen, fenicul si anason si eventual apa (tati sau cineva din familia). Permanent veti fi indemnate sa beti multe lichide si veti fi intrebate daca aveti gaze. Bebelusul vi se aduce la trei ore dupa nastere la alaptat si tot asa in continuare la 3, 4 ore. Nu este adevarat ca cele care nasc prin cezariana au lapte mai tarziu, va asigur ca daca beti ceai si luati spirulina si Nutrinatal (care are marar si laptisor de matca) o sa va curga ca la robinet.
A doua zi sunteti mutate in salon, vi se scot sonda si perfuzia si va trebui sa va dati jos din pat (in mod normal ajutate de cineva, dar eu am reusit singura, stiam ca de asta depinde recuperarea mea ulterioara), veti avea dureri puternice (dar suportabile) si va trebui sa va miscati cat puteti de mult.Cu cat va miscati mai mult, cu atat mai bine.
Odata ce asistentele vor vedea ca va descurcati singura, va vor aduce copilul si va trebui sa va aveti singure grija de el (adica alaptat, schimbat, etc.)
Eu am fost externata a treia zi.
Despre personal, numai cuvinte de lauda (in special asistentele de la reanimare care sunt « enervant » de dragute si cele de la nou nascuti care nici nu vor sa primeasca bani).

Dr. Nayel este un super profesionist, foarte dragut cu pacientele lui, si face niste cusaturi impecabile, dupa doua saptamini, operatia se observa ca un fir, iar peste cateva luni m-a asigurat ca nici nu se va mai observa ceva.
Maternitatea este supraincalzita si nu trebuie sa va imbracati foarte gros, iar pe bebei, nici atat.
La spital ar trebui sa aveti:
- pentru bebelus : doua schimburi (camasuta si pantalonasi); servetele umede si pampersi (vi se cer in prima zi si vi se returneaza restul odata cu bebelusul in a doua zi).Nu au nevoie de caciulita caci este foarte cald.
- pentru mami : halat, camasa de noapte, Garmastan pentru sani (face minuni), ceai de chimen, anason si fenicul, un sapun, prosop, supozitoare cu glicerina ( a treia zi este obligatoriu sa aveti scaun), hartie igienica (neaparat), tampoane externe ultra (le puteti folosi din momentul in care va dati jos din pat).

Din a patra zi am inceput sa port centura (o sa vedeti ce repede va dispare burta), nu va luati dupa cele care spun ca se retrage singura burta, ca nu este adevarat. Iar pentru corp si intarirea sanilor, dati cu ulei de masline (in care am adaugat o fiola de ging seng si ulei volatil de salvie si geraniu -se gasesc la plafar, este formula unui ulei foarte scump de la Clarins pentru bust) si exercitii pentru brate (le puteti face imediat dupa ce iesiti din spital).
Amalia si Andrei




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Am nascut amandoi copiii la Bucur cu dr Ples ,cel mare care acum are 6 ani s-a nascut din intamplare cu el ,era de garda si cum dr Conteanu care mi-a urmarit sarcina m-a lasat balta desi aveam mari problema cardiace etc,etc am ajuns pe mana lui Ples pe care nici nu am apucat sa il cunosc ,cand a intrat el in sala de nasteri eu dormeam deja .
Deci o mare bila neagra dr Conteanu ,fugiti de el cat de departe puteti .El nu e medic ,e orice dar nu medic.
Dr Ples e SUPER ,la primul copil nu a vrut sa imi primeasca absolut nimic si a avut mare grija de mine desi nu eram pacienta lui .
Maternitatea o ok ,nu e nici prea ,prea nici foarte ,foarte .La terapie intensiva asistentele zbarnaie ,apoi am stat intr-o rezerva cu o alta mamica si asistentele extrem de dragute ,mai ales una d-na Dana care m-a ajutat foarte mult ca nu stiam sa alaptez copilul si ea mi-a aratat ce si cum .
Neonatolg a fost Licuta Novaseliv si este un doctor foarte bun si un om remarcabil ,la al doilea copil intamplarea a facut sa o nimeresc tot pe ea .E foarte dura ,e adevarat ,dar cu copiii se poarta impecabil .
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

quote:
Originally posted by vioviju

Cu riscul de a redeschide un subiect super-dezbatut si care plictiseste pe multe dintre voi probabil, vreau sa o intreb si eu pe Adrianangi cate ceva despre nasterea ei cu Radoi.
Am citi cu atentie ce ai povestit si am inteles ca ai fost si inca esti f. nemultumita de el, insa nu am inteles prea bine de ce. Din ce ai povestit a reiesti ca ai avut o nastere cu peripetii dar nu a reiesit clar ce te-a suparat la el. As vrea sa inteleg bine ce ii reprosezi de fapt: ca a incercat o nastere naturala? ca nu si-a dat seama ca ai nevoie de cezariana? ca ti-a facut o injectie de declansare sau ce? ca nu reiese prea clar vina lui. Si crede-ma nu sunt intrebari la misto, ci unele sincere, izvorate din dorinta de a intelege. Nu vreau in nici un caz sa te iau peste picior.
Nasterea e un proces f. complex cu multe variabile uneori imposibil de prevazut, fiecare organism e unic si diferit, poate reactiona in fel si chip la o injectie, nu e totul previzibil dinainte. Iar nasterea natural e o varianta mult mai buna, in general, cand nu sunt contraindicatii clare trebuie incercata.
Copilul a avut indice Apgar 8. Al meu la fel si s-a nascut cu cezariana programata inainte de declansarea travaliului. Nu a fost din vina medicului, a avut el, copiulul o suferinta fetala. La 5 minute, indicele a crescut la 9, asta in cazul copilului meu.
Apoi am inteles ca a tipat, dar nu la tine ci la cei de la sala de operatii ca sa elibereze sala fiindca "iti moare copilul in burta". Sincer, mie asta mi se pare un plus pt. el, sau poate n-am inteles eu prea bine ce ai povestit tu. Eu una as fi fost multumita daca medicul ar fi tipat, strigat ca sa obtina o sala de operatii pt. mine.
Eu nu vreau sa mai isc o polemica, nu vreau sa-ti trezesc amintiri dureroase sau sa iti fac rau. Stiu ca nasterea ta nu a mers bine, ca ai fost traumatizata dar inca nu mi-e clar ca s-a intamplat din cauza doctorului. De-aia si vreau sa inteleg ce-i reprosezi medicului, dar asa, clar, care anume consideri ca a fost vina lui in cazul tau.




De ce vrei sa stii toate astea? La ce-ti ajuta redeschiderea unui "subiect plictisitor"? Daca esti pacienta lui si vrei sa discutam despre ce nu mi-a placut si nu-mi place nici acum la el, da-mi un PM si discutam!
Daca vrei doar sa mai inviorezi pe-aici spiritele, nu intru in joc.

Mergi la inceput