despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 45

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kikiriki spune:

Draga Jadi,
Ce putin mai ai !!!!Iti doresc sa fie totul bine si sa ai o nastere usoara.
Acum tocmai ce am venit de la Giulesti unde am fost sa fac triplu test. Desigur ca dr. de la analize m-a intrebat si cu cine nasc (a vazut pe reteta ca area de la Giulesti trimisa) si i-am expus si ei povestea mea. M-a speriat cand i-am spus ca tocmai ce ma hotarasem la Municipal, ca acxolo tocmai ce au avut un deces de bebe din cauza unei infectii intraspitalicesti!!!! Am ramas fara cuvinte!!!
Ca e scandal mare ca bebele era copil de medici si ca sa am grija ce fac dar ea nu ma sfatuieste sa merg la Municipal. Si mi-a enumerat mai multe motive: in primul rand ca sarcina mea a fost obtinuta cu FIV deci este foarte pretioasa, pentru ca Giulestiul are cei mai buni medici, ca au cea mai buna aparatura si dotare la sectia de neonatologie si la nasteri si daca Doamne Fereste se intampla ceva ei au tot ce trebuie ca sa intervina, ca desigur spitalul nu arata cine stie ce dar exista rezerve daca vreau sa stau in conditii mai bune, ca ei nu au avut niciodata infectii intraspitalicesti din cauza carora sa moare bebelusii. Apoi cand i-am spus de cei 2 medici recomandati mi-a spus ca amndoi sunt foarte buni: mai ales Ion Ionut mi-a spus ca este mai atent mai grijului, il gasesc zilnic la spital, iar Dr. Bucur Cezara este si ea f buna si face si fertilizari dar este mai aglomerata ca are si vizite le alte cabinele particulare (la CMU). Plus ca este si dr. ei personala.
Asa ca m-am speriat rau de tot si nu stiu ce sa fac. Cred ca o sa astep sa vorbesc din nou cu dr. mea pe 30 sept cand ne vedem si sa ma duca la acesti doi dr sa vorbim cu ei. Sa ii cunosc macar...
Pe de alta parte mi-am facut programare pentru marti si la dr. Grigoriu Corina, macar ca sa vad alta opinie pana ma hotarasc in ce parte o apuc...
Jadi din cate am inteles tu esti tot la Dracea, nu ??
Deci o sa nasti cu ea... ce bine... abia astept sa ne spui cum a fost.
Ti-ai facut rezervare pentru o rezerva sau o sa stai in salon obisnuit?? Ai idee cat costa la Giulesti o rezerva pe zi?? Cineva zicea de 10 euro??

Kikiriki 16+ si Luanna

Kikiriki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Eu o sa ma programez pentru cezariana pe 28 septembrie si deja ma discutat cu doctorita de rezerva , din pacate nu am siguranta ca voi prinde sau nu o rezerva... o zi voi sta la reanimare si in functie de ce externari vor fi a doua zi , voi sti daca merg la rezerva sau la salon... nu se pune problema de bani la mine, as putea plati si mai mult rezerva dar daca nu se va putea, asta e viata! Mai ales ca la etajul 1 unde se salonul de cezariene , au renovat toaletele, sint numai termopane, super dragute. Si apoi sper sa stau numai 4 zile in spital, acum nu mai depinde de mine, depinde si de bb... la laparoscopie nu am stat decit 2 zile, in ziua cu operatia am mers acasa.

Pe de alta parte, parerea mea ar fi ca nu multi doctori s-ar baga peste un fiv facut de altcineva, la giulesti e alta treaba, fiind vorba de un colectiv mai mare care lucreaza la fiv si nu numai, nu ii deranjeaza.

Si nu in ultimul rind, sa nu le uitam pe viitoarele paciente ale dr.Dracea, care se vor bucura de specializarea de 3 luni... cred ca stii foarte bine ce inseamna sa iti doresti un copil iar el sa se lase asteptat... eu am sarcina in urma unei inseminari si cred ca are doctorita mina buna.
Bafta multa si inca o data , nu te stressa , bb poate fi afectat ,

Jadi
36+

iaca_poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikiriki spune:

Jadi draga,
Deci si tu esti tot cu un bebe obtinut de Laura Dracea prin reproducere asistata (inseminare, la tine)!!!! Asa este are mana buna!!! Ea si cu Dumnezeu au facut aceasta minune posibila si pentru mine dupa 5 ani de incercari!!!! Am si zis ca daca este sa reusim si o sa fie fetita o sa o cheme Luana ca pe doctorita!!!

Si eu tot cezariana cred ca voi face pentru ca am miopie si am si avut o hepatita C (care acum e sub control dar se pare ca cezariana scade riscul de afectare la copil mai mult ca nasterea naturala).

Unde se fac rezervari pentru rezerva?? Si de cand ar trebui sa fac asta?? Eu nasc la sfarsitul lui februarie.
Nici la mine nu se pune problema de bani, ba chiar mi se pare putin daca ar fi 10 euro pe zi, ma asteptam la mai mult....dar as vrea sa stau in rezerva ca sa fie totul curat ca stiu cum e in saloane...am facut si eu o laparoscopie in octombrie anul trecut si am stat in B2, si cand am vazut cum arata am vrut sa fug acasa!!!!

Kikiriki 16+ si Luanna

Kikiriki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Asta este toata treaba, rezerverele se iau atunci pe moment... depinde ce alti clienti si alti doctori au prioritate, eu am o cunostinta care nu a putut lua rezerva chiar daca avea pile mai mare, erau toate ocupate.
Asa ca trebuie doar sa avem un pic noroc... am stat si eu la B2 cind am facut cerclajul dar ma gindesc ca daca renoveaza B1 curind vor ajunge si la B2, hehe.
Bafta multa ,

Jadi
36+

iaca_poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica oana spune:

Salutare,mamici!Eu sunt noua pe aici.Hai sa va spun cum am nascut eu,la Buzau.
Am ajuns la cezariana,desi am vrut tot timpul sa nasc normal.In ultimul moment m-a convins ginecologul meu-Dr.Constantinescu Mario,caruia ii sunt recunoscatoare pentru tot restul vietii,sa fac cezariana.Se pare ca micutul meu se infasurase cam tare in cordon si nu am vrut complicatii.Am nascut foarte usor,la 12 ieseam din operatie,iar seara coboram din pat.Mi-au adus copilul imediat sa-l vad si totul a fost bine cat am stat la sectia de terapie intensiva.Problemele au aparut cand m-au dat la salon cu bb,pe alta sectie,unde am vazut iadul pe pamant-patul era rupt si scartaia ingrozitor,la"grupurile sanitare" nu exista apa,lumina,iar mizeria...se aduna in mormane.In conditiile astea,pediatra Chihaia restrictiona vizitele sotului meu pe motiv ca poate aduce microbi in salon.Am indurat totul cu stoicism si nu-mi doream decat sa ajung mai repede acasa.Am avut norocul sa nu stau decat 4 zile pentru ca bb evolua excelent ,iar ginecologul meu, vazand cat ma chinui , mi-a facut externarea de urgenta.
Dragi mamici din Buzau,plecati la Bucuresti cand va vine sorocul,altfel ramaneti cu sechele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many spune:

Buna sunt Many din Constanta si sunt noua pe aici.Am o burtica de 32saptamani si as dori sa stiu daca a mai nascut cineva cu Dr.Dadoianu ioana Constanta si cum este.
Eu as dori sa nasc normal cu injectie epidurala cu toate ca doctora mea este pentru nastere normala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nexus spune:

Baietelul meu a venit pe lume in septembrie 2004 la maternitatea din Ploiesti prin operatie cezariana cu anestezie totala.
Conditiile din saloanele de lauze, unde am asteptat de la internare si pana la intrarea in sala de operatii - execrabile. Sala de nasteri in care mi s-a facut pregatirea pentru operatie arata jalnic. Asistentele de la internari (nasteri normale) pot sa le impart in doua categorii unele niste bestii cu chip de om, mirosind a usturoi si unele foarte dragute. La reanimare conditii ceva mai bune. Personalul destul de dragutz, cu cateva exceptii. Din pacate aceste exceptii au fost langa mine imediat dupa operatie si nu a fost tocmai bine. Pana sa intru in operatie cotizasem cu varf si indesat la alte asistente, care dupa ce s-a terminat operatia au iesit din tura...am ramas cu altele care pana sa pot cotiza si la ele abia s-au hotarat sa-mi aspire caile respiratorii...A doua zi la reanimare am avut parte totusi de o asistenta super..
Marea dezamagire a fost faptul ca de joi de la 18,13 de cand l-am nascut pe bb si pana sambata pe la 10 nu l-am vazut pe bb. Acesta e protocolul pentru cele care nasc prin cezariana cu anestezie generala, pana nu sunt in stare sa se duca singure la bb (de la et 1 la et.6), nu au parte sa-si vada minunea mica.
Doar tati in urma interventiilor a reusit sa-l vada cateva minute dupa ce l-am nascut.
Familia langa tine dupa ce ai nascut? NUUUUUUU are voie. Abia a doua zi am reusit sa ne vedem.
O data ajunsa in sectia cezariene lucrurile au stat mult mai bine. Curat si la bb si la mamici, personal dragutz.
Dar totul e bine cand se termina cu bine...am un baietel pe care-l consider marea realizare a vietii mele si as trece prin orice pentru el.



Mihaela & Arthuras Ingeras (02.09.2004)
poze Arthur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bibirina spune:

Buna! Eu prin martie 2006 o sa nasc, si daca mai inainte aveam motive nu foarte intemeiate de ingrijorare in privinta maternitatii , ce am citit pe aici m-a cam pus pe ganduri.Doctorita mea ginecolog este la maternitatea Giulesti, si pana sa va gasesc aici pe forum ma gandeam ca trebuie sa-mi gasesc o maternitate mai aproape de casa si sincera sa fiu, mai putin costisitoare.Unul din motivele cele mai importante pt mine este distanta: sotul meu nu este tot timpul in Bucuresti, si cand merg la control, aproape in permanenta depind de altii sa ma duca pana acolo, pentru ca de cele mai multe ori mi-e cam rau dimineata si nu vreau sa risc urcandu-ma la volan in starea aia. Al 2-lea motiv ar fi " atentia " care o are d-na doctor , care de cele mai multe ori este 0, cel putin pt mine.Fiind primul copil , asteptat de 5 ani , dupa o sarcina pierduta ma asteptam sa se poarte altfel ,sa fie mai apropiata , sa-mi dea incredere si mai ales sa imi inspire ea ca si persoana cat si ca medic incredere.Cred ca este inutil sa va spun ca nici vb de asa ceva.Am auzit ca la Municipal este un doctor ft bun, parca dl dr Mendez? Daca imi poate spune cineva programul dansului si daca nu sunt pb sa ma ia in evidenta dansul(pt ca am auzit ca multi doctori nici nu se mai uita la tine daca ai inceput controalele cu alt doctor)Mai ales ca imi este si mai aproape , sau in orice caz , mai comod sa ajung singura acolo daca cumva sotul nu e prin preajma.Si de costuri daca imi puteti spune e foarte bine. Mi se pare foarte normal sa cheltui niste bani pt sanantatea ta si a copilului, dar nu sa fii jecmanita intr-un stil barbar pt 3 cuvinte pe care mi le-ar spune orice doctor (care nu e necesar sa fie ginecolog).Stiti cumva ce preturi se practica pt testul acela de malformatii?Pe mine ma costa undeva in jur de 3,5-4 mil, asa mi-a zis d-na doctor.Va multumesc si astept un raspuns.Si pt toate viitoarele mamici nastere usoara iar pt cele care sunt deja mamici : multa sanatate si sa va bucurati de bebei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pispirica spune:

neata bibirina inteleg ca o sa nasti in martie 2006. eu am termen 1-3 aprilie 2006. doctorul pe care l-am descoperit cu ajutorul aestui site este nayel isreb. la fel de recomandat mi-a fost si de o pritena a mea care a nascut cu dansul. sa stii ca despre dansul am numai cuvinte de lauda. intr-adevar spitalul este destul de departe in conditiile in care tu preferi municipalul care inteleg ca este aproape de tine. insa sa stii ca cabinetul dlui. doctor este in drumul taberei (scuze pentru cacofonie). asa ca poate iti e aproape cabinetul, in cazul in care te vei hotari sa mergi la dansul.
despre medicii din municipal nu cunosc foarte multe. poate te ajuta celelalte fete.
insa daca tot urmeaza sa nasti in martie te asteptam la mamici de martie aprilie 2006. sa stii ca e o gasca super
dr. nayel este la CFR 2. despre spital am auzit numai cuvinte de lauda si la fel despre personalul de acolo. e bine totusi sa te hotarasti cat mai repede. conteaza foarte mault dupa parerea mea ca medicul sa-ti urmareasca sarcina de la inceput si ideal este sa mergi cu el pana la sfarsit.
succes si te asteptam la mamici de martie aprilie 2006

Anamaria 12+ si bamboocel cel voinicel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Draga Bibirina,
Si eu votez pentru dr. Nayel, eu tot prin acest site l-am descoperit, mi se pare un super dr. Bebe al meu din burtica are 25 de sapt., eu am ajuns la dr. Nayel la 19 saptamani dupa ce am plecat de la un medic de la Municipal (nu este dr. Mendez, pe dansul nu il cunosc) care ma tot stresa cu o problema de col uterin, problema care de fapt nu exista. Despre CFR 2 am auzit numai cuvinte bune, la fel despre personal, despre Municipal am auzit ca personalul este si bun si rau, conditiile mai aiurea ca la CFR 2. Nu am vrut sa risc si am ales CFR 2, atat pentru dr. dar si pt maternitate care se pare ca arata super, in plus personalul este ok, in timp ce la Municipal pot fi si jigodii din cate am auzit.
Despre dr. Nayel, ce sa iti zic? La prima intalnire era mai serios, de, nu ma cunostea omul, dar la a doua intalnire deja radeam si faceam glume toti trei, adica eu, dansul si sotul meu. Mi se pare un om foarte responsabil, preocupat in primul rand de mama si bebe si mai putin de banii pe care ii ia. Nu l-as schimba pentru nimic in lume. Citeste capitolele de la "Nasterea pe glob", despre "dr. Nayel" (sunt 6 capitole) si te vei lamuri mai bine.
Intrebare: de ce sa faci test de malformatii (habar nu am ce e ala) la 25 de ani cat vad ca ai tu? De unde si pana unde? Eu am 29 de ani si nici macar triplu test nu s-a considerat necesar sa fac. Cred ca doctora ta nu stie pe ce sa iti mai ia bani.
Bafta si iti urez sa faci cea mai buna alegere pentru tine.
Anda si bebe Mark 25+

toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20724;122/st/20060107/dt/8/k/0200/preg.png

Mergi la inceput