despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruprich spune:

Eu am nascut la Pantelimon, la dr.Stanciulescu.
Conditii: sub orice critica
Nu sfatuiesc pe nimeni sa nasca acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruprich spune:

Eu am nascut la Pantelimon, la dr.Stanciulescu.
Conditii: sub orice critica
Nu sfatuiesc pe nimeni sa nasca acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dunemaire spune:

in Alba Iulia -curatenia e acceptabila, asistentele mai fura din pampersii dati de tine pt copil ca sa ii vanda celor care nu au. Ce e dincolo de groaznic sunt paturile. Eu stand pe margine nu ajungeam cu picioarele la pamant. Inchipuiti-va urcatul si coboratul dintr-un pat din asta dupa cezariana (mi s-a incretit pielea pe mine numai cand mi-am adus aminte).
Asistentele de pe sectia de gineco sunt ok, in afara de una mai in varsta , cu ochelari si coc, si cu un talent de a da injectiile in cel mai dureros mod posibil. Cele de la copii sunt dezinteresate, la fel doctoritele, chiar daca le cotizezi. Ce-i drept, daca nu o faci nu te mai baga in seama deloc. Infirmierele dupa cotizare iti aduc si camasi de noapte curate zilnic, iti schimba si asternutul la timp. Altfel ..mai uita.
Copila mea a avut-o ca neonatolog pe dr.Groza, care in afara de a ma speria de moarte spunandu-mi ca fata mea are "suflu sistolic gradul 3, nu poti sa pleci acasa ca trebuie sa o tinem sub observatie" si a-mi cere sa vin la ea la control dupa nastere la cabinetul particular cu fata , nu a dat DELOC pe la ea. Noroc cu doctoritele de garda ca mai aruncau un ochi cat de cat si prin saloanele madamei. Am plans zilele alea cat pentru un an, imi si vedeam fetita operata, pana mi-am luat inima in dinti si mi-am intrebat doctorul ginecolog(Cibian Stefan, o minune de om si de doctor) care e treaba cu acel suflu sistolic - si am aflat ca e conditie naturala , care trece de la sine pana la 3 luni mai ales ca fetita mea nu avea probleme cu respiratia si nici nu i se albastreau extremitatile - si evident totul s-a rezolvat de la sine.
Fetita nu a invatat sa suga pentru ca in primele 3 zile nu mi-a adus-o nimeni la pat si nici eu nu am fost dusa la ea la orele de supt(ea fiind pe alta sectie). Dupa 3 zile ne-au reunit, dar pana am plecat acasa nu mi-a aratat nimeni cum sa o pun la san (iar eu avand mameloane invaginate, de una singura nu am reusit). Cand am plecat acasa , deja fetita nu a mai vrut sa auda de san, se invatase la biberon. I-am pompat 5 luni de zile ca sa poata sa bea lapte de mama ... uf, m-am cam intins cu povestea :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liaT spune:

Buna fetelor
Sunt o viitoare mamica , din Timisoara si vad ca nimeni nu spune nimic despre maternitatea din Timisoara - ce conditii sunt cum sunt doctorii de acolo
Daca stiti vreuna din voi va rog sa imi raspundeti ca am emotii in legatura cu peronalul de acolo .
Pt cele care cunosc Timisoara eu o sa nasc la maternitatea " Odobescu" cu DR. Murariu
Am citit la acest subiesct tot felul de raspunsuri care de care mai infricosatoare( se poate ca fetele are au trecut pe acolo sa aiba motive sa fie obiective dar nici chiar asa)si acuma ma intreb cum o fi si la noi in Timisoara la spital.
Va las si ne auzim mai tarziu ca am amortit pe scaun si BB e tot mai agitat in burtica.

Liana - DPN 10 OCT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

quote:
Originally posted by diana21

Adrianangi, cu toate ca nu te cunosc personal, imi amintesc ca la un moment dat ai reusit sa ma pui pe ganduri cu povestile tale, dar acum vreau sa-ti spun un lucru! ...
Cat timp am stat in spital a venit in salon si de doua ori pe zi sa vada ce fac (lucru care, zau, nu e atat de important, nu stiu de ce va cramponati toate de chestia asta).
E absurd sa pretinzi sa stea cineva cu tine sa te tina de manuta. Asta e o procedura care dureaza cel putin 30 de minute. Iar despre igiena sanilor, sa fim seriosi! Ce sa-ti fi zis doctorul? Sa faci dus macar o data pe zi? Sa-ti fi zis niste chestii pe care orice om civilizat le face? Adica sa se spele? Si sa stii ca majoritatea doctorilor isi cheama pacientele la control dupa sase saptamani, nu dupa trei!

Poate ca nu am facut bine ca am intrat sa scriu lucrurile astea, dar mi se pare nedrept ce faci tu!

Diana, 26 ani, gemeni/rac

Fetita Strumfita - 36 de saptamani in Burtica
DPN 30 august, Sp. Municipal



Iar ceea ce ai facut tu ti se pare drept? Ma bucur din tot sufletul ca experienta ta a fost una placuta, dar asta nu schimba cu nimic trauma mea...
Cit despre a-l alege sau nu pe Radoi medic ginecolog, asta ramine la latitudinea viitoarelor mamici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Buna!
Eu am nascut la Cluj. Dezamagirea mea este ca sunt asa putine mamici de la Cluj care au scris aici.
Pt. viitoarele mamici de la Cluj: va recomand cu caldura sa mergeti sa nasteti la STANCA. Nu spun ca ar fi niste conditii impecabile (nu-i hotel de 5 stele, dar de trei cred ca e) , dar este chiar multumitor. Personalul de acolo mi se pare foarte profesionist si au fost chiar draguti. Am nascut prin cezariana si am avut de a face si cu medicul anestezist, si cu asistentele de pe ATI si cu asistentele de la nou nascuti si toti au fost foarte amabili(cu sau fara atentii din partea mea). Iar atentiile care le-am dat au fost super, super rezonabile (nimeni nu a avut nici un tarif prestabilit).
Medicul meu a fost dr. CEZARIN TODEA. Nu am numai cuvinte de lauda la adresa lui. Nici nu stiu exact ce sa va spun despre el, dar consider ca un medic mai bun nici ca isi poate gasi cineva. Si va spun din tot sufletul ca dac veti merge la el nu veti regreta. In caz ca va intereseaza, cabinetul lui este in p-ta M.Viteazul, langa magazinul chinezesc: cabinet "Gine T".
In concluzie, viitoare mamici din Cluj:- mergeti sa nasteti la Stanca, sa va alegeti medicul de la inceputul sarcinii (eu am fost prima data la 8 saptamani) si va recomand dr Cezarin Todea.
Sa nu uit sa mentionez ca cezariana mea nu a fost nici la cerere, nici recomandata din cauze medicale, ci s-a facut de urgenta, dupa 4 ore de travaliu, nu 12-25, cum am mai intalnit cazuri.
Va doresc din suflet: NASTERE USOARA!!!
mariana tache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Hai ca am gasit si eu subiectul asta! Deja sunt ametita de cate experiente de tot felul am citit; bune sau rele, in final cred ca incepi sa iti amintesti mai mult de ce e mai bine. eu am nascut in suceava, pe 6 sept. 2002 (a trecut ceva timp), si am ramas uimita sa tot citesc de spitale cu dus in salon si alte cele. boierie pe voi, care ati avut asa o bafta. inainte de a naste, am tot vrut sa merg la cluj, la stanca (unde ai nascut tu mariana draga), stiam din studentia mea de mult apusa ca e tare fain acolo, profesionisti de nota 20, si cunosteam experientele multora. dar drumul e tare lung si am ramas acasa. medicul a fost amabil din cale afara (dr. dragoi), desi nu ii dadusem nimic (inca), dar ii plac femeile care isi doresc copii. asta am simtit eu atunci, desi ulterior am auzit tot felul de povesti, ca de altfel despre toti de pe aici! cezariana a fost, mi-am revenit destul de repede, numai ca pana a doua zi am stat la ATI cu 2 etaje mai jos de maternitate, si nu am avut sansa sa imi vad bebe-ul decat a doua zi. simteam ca nu mai pot. acolo s-au purtat bine de tot cu noi, asistente super dragute, care ne-au tinut la povesti, ne-au mai spus una alta... buun! cand am urcat pe sectie, jale mare. fara cotizatii, nu prea se uitau la mine, iar in ultima zi, am crezut ca innebunesc: era o asistenta atat de vulgara, ca am plecat cu un gust super amar. la neonatologie, la fel, am gasit un medic super fain (dr. murariu), dar unele asistente mai uitau ca esti dupa cezariana si esti super-ametita. din pacate 2 cabine de toalete la un numar mare de paturiasa ca stateam la coada! curent peste tot, de am iesit si cu cistita din spital, si copilul cu ochiul curgand cumplit. daca ar fi sa mai trec odata, oricand, pentru ca a meritat, mai ales cand ma uit acum la ce am langa mine. va pup pe toate de aici, de unde se agata harta in cui, si sa ne vedem mereu cu vesti bune
Elena si George (2 ani 1 luna)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cocco spune:

Buna,tuturor si multumesc site-ului pt. ce treaba minunata face !
Am citit tot felul de experiente cu tot felul de doctori. As vrea sa stiu si eu daca a avut cineva experiente cu doctorii Liana Ples ( Maternitatea Bucur - si cum e in acest spital ? ), Silvia Miciner ( unde lucreaza "la stat" ? ca la "particulari" stiu unde e...) si Banceanu.
Va multumesc inca o data si va doresc succes tuturor care ati nascut, veti naste sau va doriti copii !


Co

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Diana 21 mi-am postat si eu pe aici povestea nasterii prin cezariana cu RADOI.
Eu eram cea care ii dadeam nota 11 !
Au fost de-atunci ( prin iunie ) divergente pe subiect,dar din lipsa de timp si de chef nu m-am implicat prea adanc in dispute.
Insa am spus-o si atunci clar si o spun si acum:Doctorul Cristian Radoi de la Municipal si pe care il gasiti si la Centrul Unirea merita nota 11 !
Ma simt datoare sa il apar in fiecare zi de la Dumnezeu in care eu sunt super OK si fetita mea la fel!
Pentru mine Radoi a fost mana cu care Dumnezeu m-a ajutat sa aduc pe lume o minune si,chiar daca credeti ca sunt dusa, pt mine omul asta e aproape sacru.
Asta e !
Nu sunt nesimtita, respect tragedia altcuiva,dar pt mine a fost mana care mi-a impinit visul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Diana 21 mi-am postat si eu pe aici povestea nasterii prin cezariana cu RADOI.
Eu eram cea care ii dadeam nota 11 !
Au fost de-atunci ( prin iunie ) divergente pe subiect,dar din lipsa de timp si de chef nu m-am implicat prea adanc in dispute.
Insa am spus-o si atunci clar si o spun si acum:Doctorul Cristian Radoi de la Municipal si pe care il gasiti si la Centrul Unirea merita nota 11 !
Ma simt datoare sa il apar in fiecare zi de la Dumnezeu in care eu sunt super OK si fetita mea la fel!
Pentru mine Radoi a fost mana cu care Dumnezeu m-a ajutat sa aduc pe lume o minune si,chiar daca credeti ca sunt dusa, pt mine omul asta e aproape sacru.
Asta e !
Nu sunt nesimtita, respect tragedia altcuiva,dar pt mine a fost mana care mi-a impinit visul!
Pardon,nu stiu ce am facut de am trimis de 2 ori si nu stiu sa sterg doar unul dintre ele!
Asta e .

Mergi la inceput