cum sa-l schimb?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

D.p.d.v.financiar el intretine tot, casa, apartament, masina,hrana,hainele, incaltamintele, tot..chiar tot.Insa el compenseaza asta prin lipsa lui de timp liber...iar eu as vrea sa fie invers, sa faca mai putina treaba chiar cu riscul unui castig mai mic si sa avem si noi un binemeritat concediu impreuna pe care nu l-am avut vara, din 2005.Promite mereu si ma scoate din minti...mai bine zis cred ca vrea sa scape de gura mea.Apropos...tot lipsa de timp ne impiedica sa avem mai multe momente intime(stiti voi)..la voi cum e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Sotul tau munceste atat de mult, este responsabil pentru toti banii care ajung in casa si tu il freci la melodie sa-ti cumpere una sau alta ? Tu lucrezi? Eu am avut o perioada cat am stat acasa cat copiii au fost mici si sotul meu era singurul care castiga. Noi aveam o intelegere foarte corecta , el facea banii si eu ii cheltuiam . E adevarat ca aveam tot timpul copiii dupa mine dar am considerat normal sa ma ocup eu de treburi gen platit facturi, rezolvat probleme in jurul casei, cumparaturi, etc, avand in vedere ca el avea 2 joburi si lucra 12 ore pe zi, 6 zile pe saptamana.

Eu zic ca trebuie sa-i arati sotului tau ca esti in stare sa te descurci singura. Discutati serios despre vacanta si roaga-l sa iti spuna cand poate sa isi ia liber de la servici ca sa poti organiza tu vacanta in aceasta perioada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

quote:
Originally posted by chislauriana

D.p.d.v.financiar el intretine tot, casa, apartament, masina,hrana,hainele, incaltamintele, tot..chiar tot.Insa el compenseaza asta prin lipsa lui de timp liber...iar eu as vrea sa fie invers, sa faca mai putina treaba chiar cu riscul unui castig mai mic si sa avem si noi un binemeritat concediu impreuna pe care nu l-am avut vara, din 2005.Promite mereu si ma scoate din minti...mai bine zis cred ca vrea sa scape de gura mea.Apropos...tot lipsa de timp ne impiedica sa avem mai multe momente intime(stiti voi)..la voi cum e?

chis



Bine ai venit in lumea persoanelor casatorite (si ocupate)!. Nu cred ca trebuie sa te astepti ca in timp dorinta sexuala sa creasca.... (poate exista exceptii deh). Ce se dezvolta in timp este iubirea, intelegerea,chiar iubirea neconditionata (il iubesc 'desi' nu 'pentru')si nu in ultimul rand prietenia.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

Draga bird 7o, si eu muncesc dar bineinteles castig mult mai putin, iar in perioada de vara sunt in concediu de odihna.In plus eu ma ocup de tot ce inseamna intretinerea casei...facturi, hrana, curatenie, gatit,spalat,etc.El da banul pt ca asa considera ca e normal,din moment ce nu e acasa toata ziua, insa ma deranjeaza faptul ca viata lui a ajuns atat de agitata din cauza jobului incat parca l-a captat intu-totul si nu mai vede altceva in fata ochilor.CULMEA E CA II PLACE FOARTE MULT SI NICIODATA NU SE PLANGE CA NU MAI POATE SAU CA E OBOSIT.Ma intelegi?Eu nu il inteleg?Cat mai rezista in ritmul asta?Pt altii ar fi de neconceput sa munceasca de mai bine de 3 ani fara un concediu de odihna vara(isi ia iarna de sarbatori vreo 5-6 zile).pa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Si daca ai incerca sa te schimbi tu?

Stii vorba aia: be the change you want to see.

Din clipa cand iti schimbi tu perspectiva, comportamentul, restul merge pe principiul bulgarelui de zapada.

Nu poti schimba pe nimeni. Dar te poti schimba tu. Si apoi se schimba totul. Treaba e incercata de multe ori pe pielea mea. Functioneaza ireprosabil.


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre
*****************************
Adevar > Autonomie > Identitate

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

miss parker,asta am vrut sa zic si eu da mi-ai luat-o inainte...cred si eu ca schimbarea trebuie sa vina de la chislauriana,nu de la sotul ei...
chislauriana, idee n-ai ce norocoasa esti ca sotul tau munceste mult si cu drag.si mai si face bani pe deasupra.serios,trebuie sa te consideri norocoasa si sa-l sustii cit poti.sincer,nu mai sunteti in perioada de "curtare",sunteti o familie,si vazind cit munceste si cum va intretine ar trebui sa-l intelegi si sa cauti sa rezolvi tu ceea ce-ti doresti.
bird70,am trecut si eu printr-o perioada exact asa cum ai scris:eu acasa,cu micuta,sotul muncind zi si noapte,weekday si weekend.nu mi-am pus niciodata problema sa-l cicalesc,sa-l bat la cap sa-si ia mai mult timp liber ca sa facem nu stiu ce fiindca stiam ca munceste pentru noi,pentru a avea o viata decenta.fiecare cent il aducea acasa si evident eu ma ocupam de cumparaturi,facturi,copil,casa etc etc.stabileam in prealabil cind ar putea sa-si ia liber si apoi ma ocupam de detaliile rezervarilor.la fel, se mai intimpla sa ne propunem ,mai ales in weekend,sa iesim undeva si uneori aparea ceva neprevazut-legat de munca lui- si nu se mai putea.evident ca nu eram fericita dar nici nu mi-ar fi trecut prin cap sa-l cicalesc.ori mergeam singura-si cu micuta evident,sau stateam acasa si invitam ceva prieteni ,sau doar stateam acasa.de cind am reluat munca au mai scazut din responsabilitatile lui de ordin financiar si are mai mult timp liber.dar asta a durat citiva ani buni.


emerald isle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

Draga Speed, te admir pt rabdarea de care ai dat tu dovada in acesti ani.Si la mine situatia asta cu munca lui atat de solicitanta si stressanta este de 3 ani si ceva....insa eu n-am fost niciodata neintelegatoare, dar a sosit vremea ca m-am cam saturat sa fiu atata timp singura dar mai ales sa nu pot sa ma bucur si eu macar de weekenduri impreuna cu el..ce mai, fiind foarte ocupat chiar daca financiar nu ma plang,tanjesc dupa fericirea si dragostea in doi, intrucat noi n-avem un copil inca si tocmai lipsa lui de timp si stresul ma face sa cred ca nu putem aduce inca pe lume un copilas iar eu tare as vrea sa se mai relaxeze si el pentru familia noastra,sa-mi demonstreze ca n-a disparut dragostea si ca nu totul se rezuma la bani.Ma intelegeti.....sau nu?Am si eu o limita, iar acum am cam ajuns sa nu mai pot suporta, atetea plecari in deplasare, atatia clienti si munca interminabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

quote:
Originally posted by adi_dalma

Va inteleg frustrarea.. si eu am simtit de multe ori o nevoie imperioasa de a l strange de gat pe iubitul meu sot.
Dar ....eu incerc sa mi iau singura ce mi doresc.
Am vrut la mare... i am trimis pe email propunerea cu hotelul (nu i am dat optiunea mergem/nu mergem. Doar cand si unde).Imi place Julio Iglesias: merg singura nu cu el ( nu i place). Vreau la cumparaturi imi iau copilul, ma sui in masina si pa!
Mi se pare cumva nedrept sa i impun mereu sa mi satisfaca nevoile, chiar cu riscul de a fi el nemultumit.
Timpul lui e la fel de pretios ca al meu, nu?
Nu cred ca trebuie sa ti schimbi sotul, ci sa te gandesti ce ti ofera si ce nu. Daca tragand linie, observi ca exista mai multe plusuri.. nimic nu mai conteaza. Faci in asa fel incat minusurile sa le transformi in plusuri! Iar ceea ce ti oferi singura (chiar daca folosesti cardul lui pt asta) este asa de buuuun!

ag


Dupa mine asa pe de o parte sunt deacod cu Adi, fiecare avem dreptul la pasiunile noastre... nu putem impune nimanui si mai ales...sa faca cum vrem noi... un minim de libertate ar tb acordat...parerea mea..

Stefania18 Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
nu vreau sa stiu sexul lui bb, vreau doar sa stiu ca e bine
nu am fost niciodata un manechin& foto cu burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

quote:
Originally posted by chislauriana

D.p.d.v.financiar el intretine tot, casa, apartament, masina,hrana,hainele, incaltamintele, tot..chiar tot.Insa el compenseaza asta prin lipsa lui de timp liber...iar eu as vrea sa fie invers, sa faca mai putina treaba chiar cu riscul unui castig mai mic si sa avem si noi un binemeritat concediu impreuna pe care nu l-am avut vara, din 2005.Promite mereu si ma scoate din minti...mai bine zis cred ca vrea sa scape de gura mea.Apropos...tot lipsa de timp ne impiedica sa avem mai multe momente intime(stiti voi)..la voi cum e?

chis


Daca ar fi invers ti-ai fi dorit sa ai mai mult confort, dpdv financiar e un cerc vicios din care nu putem scapa, intotdeauna vrem altceva decat ceea ce avem... sa nu crezi ca nu te inteleg eu ma confrunt cu aceeasi problema dar nici nu indraznesc sa ma plang..."da mami se face"..si eu as vrea sa stea mai mult cu mine, caci el munceste zi de zi inclusiv duminica de dim. pana noaptea, abia daca am 2 ore sa vb cu el... dar el e asa de bucuros ca merge la munca si mai ales ca vine cu banuti acasa,... are asa o satisfactie, ca poate sa-mi ofere ceea ce imi doresc, caci nu mai indraznesc sa-i stric entuziasmul... il las in pace ...sunt putini celor care le place ceea ce fac ...si cand vine acasa cu zambetul pe buze, obosit bineinteles, rupt, dar ...as putea continua la nesfarsit...
si deh.. vorba lui Miss Parker, cred ca ar tb sa faci tu o schimbare la tine, daca totusi nu te linisteste...
intotdeauna asteptam mai mult de la altii.. parerea mea... incearca sa vezi partea buna a lucrurilor intotdeauna... parca era motto-ul unei fete pe aici" daca viata iti ofera lamai, fa-ti o limonada"..interesant ...mai greu de pus in aplicare....
te si numai bine!sper sa nu mi-o iei in nume de rau...

Stefania18 Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
nu vreau sa stiu sexul lui bb, vreau doar sa stiu ca e bine
nu am fost niciodata un manechin& foto cu burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Eu am citit Barbatii sunt de pe Marte, femeile de pe Venus!Sunt sigura ca ati auzit de ea!.Poate gasesti acolo vreo metoda de aplicat.Sau mai bine spus explica f. bine cum vad barbatii lucrurile, cum le vad femeile.

Acu' daca de atata vreme i-a mers asa, promis si scapat bazma curata, e posibil sa NU te ia in serios.

Cum crezi ca l-ar coafa sa ii spui ca pleci singura la mare?Si vii dupa 2-3 zile f. bronzata si frumoasa, odihnita si cu chef de plecat in alta parte?



Ile 39+ si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 4 ZILE


Mergi la inceput