"Cei mai iubiti dintre pamanteni " :) (7)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Buna dimineatza
vazui ca pomeniratzi de cat de matinala sunt :-)... da' ca ma culc odata cu "gainile" si cu prunca... si apoi ma scol tot ca si gainile... devreme si beata de somn :-0 Adevaru'i ca nu stiu ce am... probabil ca starea de neliniste, de nesigurantza, de incertitudine... ce facem? ne intoarcem? nu ne intoarcem? ramanem? nu ramanem? stiu ca toata lumea imi spune "traieste momentul" si "bucura-te de ceea ce ai"... da' ma simt deja trista la gandul plecarii... ma simt trista daca nu ma intorc in Canada... Imi e dor de Canada (de prieteni si de locuri - da' NU de scarbici :-)...) si cand o sa plec de-aici imi va fii dor de Suedia :-) (in spcial de zilele frumoase de vara cand bantuiam imprejurimile timp de vreo 3-5h cu prunca "exploring"). Ufff sunt multe de spus/scris... Se vede ca am mult timp de meditat la "nemurirea sufletului si iesirea parului prin caciula"... Asa as vrea sa pot crea o tzarisoara :-) sa-i zicem Utopia :-) care sa aibe clima, verdeatza si cele min 5 sapt de vacantza ale Suediei, limba (engl si/sau fr), magazinele (ce mie dor de o cioco calda si de un lenevit duminica intr-un Chapters-Indigo; de un bantuit prin Walmart ca in 5 min sa cumpar haine de tarait in nisip la pretzuri chinezesti, etc), cel putin o bisericutza catolica (nu am mai fost la biserica de cand am venit aici si tare simt lipsa :-() si pretzurile Canadei (un Dollarama e minunat cand ai nevoie de un banal polonic de plastic :-))...
Lilanda - am dat si eu cautare pe I-net si ai dreptate... Stockholm-ul (conform ultimelor statistici... care evident ca habar nu am cum le fac ei :-)) nu e cea mai scumpa capitala a Europei :-)
Am vazut ca vorbitzi de taxari... eu sunt obisnuita cu taxe marei - si aici si in Quebec salariile bune sunt taxate cu 50%... deci... no comment...
No - acum va tzuck si va urez o zii faina... ma intorc langa tati si prunca... in sperantza ca pot adormi la loc...

Lorelai
Haga Parken-Fluturi, Haga Parken-Flori de pai
Gabisor face "salata", Gabisor in parc,
A inflorit iasomia, Alte albume foto
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Lilanda,

sa stii ca mama chiar vine la mine, da nu cu mancare, ci sa mai aranjeze camera sofiei in asa fel incat sa aiba si bb Gheo loc prin sertare.
aia cu posetele...erau vuitoane?? Mortal visu!!

unde mai pui ca mama e moldoveanca, a facut facultatea la Iasi:)

Buli, mortal domnisoru!


lorelai, parerea mea e ca la Busteni e cel mai bine.
Speed, Sofia viseaza la Anglia si Irlanda.
Mama ar lua-o vreo cateva luni la Bristol...da n-o da tacsu.

Miha?? gata? ati plecat??


AMR 2 zile :))





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

lilanda,cind am venit noi in Irlanda,"cut-off point" era pe la 20 si putin de mii pe an.dupa vreo 3 ani s-a facut 28000/an.de anul trecut a crescut la 32000/an.acuma io pot doar sa sper ca toate imbunatatirile astea sunt sustinute de (sau rezultatul) economie si nu doar masuri electorale...
lorelaim,te inteleg cu nostalgiile... mie mi-e groaza sa merg oriunde (chiar si in vacanta) fiindca stiu ca la plecare imi va sta un nod in git...chiar si cind ne-am mutat in noua noastra casa proprie si personala nu m-am putut bucura "la maxim" citeva zile fiindca mi-era dor de zona/casa in care am stat in chirie.....incerc sa ma tratez insa...
sabina,pai si cind veniti in vizita?? nu poti lasa pe Sofia sa tinjeasca prea mult... e draguta chestia cu locul lui bb gheo prin sertare....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

repede, repede, ca fug sa vad ce-mi face casa...

buli, e un scump mateiutzu' tau. e si el foaaaarte gras, ca tudor al meu.

sabina, eu fac deja galerie, cum se poarta pe DC...


pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Bonsoir!!!
Sabino, io numai cit ma gindesc la aia zi de-ti mai ramase, ma ia cu oarece teremuraturi!! Tin si io sus pampoanele Cit despre alea 3 (trei) posete nu stiu daca erau chiar vuittoane, da' oricum ma umplura de invidie cind le vazui

Mai, io azi is cam stresata-asa de tehnologie...de-aia ubiquitous Azi e cea de-a doua mea zi de acomodare intr-o cladire inteligenta, in care geamurile se inchid si se deschid singure, iar energia electrica consumata in incapere ( parte din ea), e furnizata de niste jaluzele solare! Ei bine, azi fu cam rece. Avuram un brainstorming, drept pentru care temperatura incaperii urca rapid, asa ca vreo 4 geamuri de la studio se deschisera pe rind, intr-un zgomot silentios si disturbator (suna oximoronic, da' chiar asa fu). Dupa ce se deschisera ferestrele, incepu sa sufle vintu'; ca urmare, cele patru geamuri inteligente, reactionara la curenti si prinsera sa se miste in sens invers, in acelasi zgomot silentios si disturbator. Dupa vreo trei cicluri de-astea, ne venira dracii in mama ei de tehnologie intelgenta, si pierduram ceva vreme sa cautam senzorii. Pina la 4, cind s-a sfirsit programu', descoperiram unu', pe care l-am si acoperit cu niste foi de hirtie grosiera ;-) Da' acu ne intrebam daca n-acoperiram si wirelessu', ca tot pe la 4, ne disparu si semnalu' de internet!!! Inutil sa spun ca semnalu' ala clasic de tip LAN, nu fu lansat, ca cica ar fi si el inutil!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Buna dimineatza
Am intrat doar sa spun "BAFTA" Sabinei! Bunul Dumnezeu sa te octroteasca, sa ai o nastere usoara si un bb sanatos si mancacios! Apropo de "locul lui bb in sertare" :-)... inainte de a naste o colega (fr) de la servici mi-a sugerat, ca, daca nu pot sa pun patutzul copilului in dormitor langa pat (din lipsa de spatziu) sa pun cppilul in sertar la noptiera ca sa fie aproape de mine (asta avand in vedere ca am avut o fetitza micutza ca o papusa - numai 2,685kg si 45 cm). Cred... sper... ca... colega glumea ... da' n-a, inttrebat-o niciodata... de teama sa nu aflu adevarul
Lilanda - tocmai am citit ieri ca danezi sunt pe locul 1 la "cei mai fericitzi" oameni (statistica facuta in vreo 90 de tzari)... Tocmai vroiam sa te intreb cum reusitzi... da' acu', dupa ultima ta postrare, mi se dezvalui misterul ... imediat o sa traitzi pe-acolo ca in StarTreck!
Mihaela - n-apucai sa-tzi spun drum bun... da' cred ca acum atzi ajuns... asa ca "Bine atzi venit"!
Buli - faine pozele - si super-cool ideea cu schimbarea job-ului in "testari de vacantze"!
Speed - apropo de "groaza de a merge in vacantza" si nostalgia locurilor... fiica-mea ma depaseste... Anul acesta in Alcudia, dupa numai 3 zile, pe plaja (soare fain; cerul albastru, senin; marea blanda si calda; nisipul fin) urla si plangea de mama-focului ca ea vrea in "Sweden"! Si uite asa a tot tzinut-o (cu maraieli... ca n-a urlat in continuu inca 3 zile :-)) pana am ajuns inapoi... cand a zis "vai ce bine e acasa" (in lb ro!)
No va tzuck si o zii faina va doresc!

Lorelai
Haga Parken-Fluturi, Haga Parken-Flori de pai
Gabisor face "salata", Gabisor in parc,
A inflorit iasomia, Alte albume foto
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

'neatza!

ia sa v-arat ca si io-s matinala

mey, cu cat scri mai rar cu atat ai de scris mai putin ... ciudat! in mod normal ar trebui sa fie invers, adica cc cu cat scri mai rar sa ai mai mult de scris sau cu cat scri mai des sa ai mai putin :-) hahaha, asta ultima mi-a venit spontan :-) si sa n-o luati personal, ca io is la fel de matinala in fiecare dimineatza si imi beau cafeaua pe forum si ma bucur cand apareti la subiecte active ... scrieti, scrieti! ca are cine va citi

cum va ziceam io va citesc, am fost cu voi prin vacante - ca io una dupa cum probabil ati inteles am ramas pe acasa ca de ce sa merg undeva ca sa am de unde ma-ntoarce :-) ... da' lasand gluma la o parte, anu' asta mi-o mancat fimiu bugetu' de concediu -ca in alti ani n-avui buget :-) - ca fu prima lui iesire-n strainatatzuri de unu' singur, vorba vine - se mai duse cu trei vlajgani :-) - si taman la Sunny Beach de care vuira ziarele

rayu si cu mine reusiram performantza sa ne intalnim in we, datorita ei!

sabinel, nastere usoara si Gheo sanatos!
mihaela, tu ajungi azi sau maine? abia astept sa palavragim la telefon.
lilanda, aia e cladire unica sau mai aveti si altele p-acolo la fel de inteligente?
ce fain ca te-ai intalnit cu irimell ... si io vreau s-o-ntalnesc. apropo cand o mai punem de-o-ntalneala? ... zise aia care nu-si putea lasa odoru' singurel :-) da' de-amu indraznesc ca are plus pe contu' de-ncredere
doruletz?

pupici la gasca! ... itsme, mai traiesti?

xeno, citii mai deunazi ca se facu un concurs, in legatura cu asteroidu' ala care vine peste doushdeani. participasi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

buna dimineata! eu mai sunt inca pe acasa pina saptamina viitoare,dupa aia am incurcat-o...
lorelaim,eu cred ca vorbea serios in legatura cu sertarul.. am mai auzit si pe aici de procedeul respectiv...si asta ca asta,dar am auzit-si vazut- multe mamici facind bebelusului un dushuletz rapid in chiuveta de bucatarie.acuma daca chiuveta lor e "sparkling" cinste lor dar a mea arata jalnic cit fetita mea era bebelus...parca nici vase nu-mi venea sa spal in ea...
lilanda, o tehnologie d'aia de virf care nu merge mi-ar prinde si mie bine vreo 2-3 luni la serviciu...desi sincer cred ca m-ar enerva zgomotul silentios...da poate reusesti sa ceri un spor de stress fonic ceva??
sabina,

edit: adela, ce s-a intimplat la sunny beach??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Lorelai, Sofia a fost doar putin mai mare decat Gabisor, 2.7 kg:)

cat despre chiuveta, eu o sa-l spal la baie, pt ca acuma cand am inlocuit bateria stricata l-am rugat pe nenea instalatorul sa caute un brat de robinet inalt, si a gasit, in asa fel incat sa aiba popo de bebe mult loc:)
da la bucatarie n-as avea nici curaj, nici....indemn, ca sa zic asa, da-o incolo, la bucatarie se mananca

lilanda, am ras de-am murit la descrierea camerei SF.

Doruletz? pe unde umbli???

aici a inceput festivalul Enescu, si nu vreau sa fiu rea, dar am auzit o piesa premiata in 2005, a unui coreean ce studiaza in europa, ceva pt 7 clarinete.
Zicea sotul meu: e o rusine pt numele lui Enescu o asemenea piesa premiata....
am stabilit ca nu ma mai duc la concursuri. Mult mai important e sa ti se cante lucrarile...si am observat ceva: exista anumite cursuri de vara unde vin greii din domeniu.daca te duci la cateva, gata, te cunoaste lumea.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

quote:
Originally posted by Sabina
cat despre chiuveta, eu o sa-l spal la baie, pt ca acuma cand am inlocuit bateria stricata l-am rugat pe nenea instalatorul sa caute un brat de robinet inalt, si a gasit, in asa fel incat sa aiba popo de bebe mult loc:)
da la bucatarie n-as avea nici curaj, nici....indemn, ca sa zic asa, da-o incolo, la bucatarie se mananca




sa-ti folosesti sanatoasa noul robinet! chiuveta de la baie e altceva ... da uite acuma ma gindesc ce fraiera am fost,ca puteam sa-mi usurez viata foarte mult: mai spalam un vas,mai spalam un funduletz de caca,mai clateam un biberon,mai spalam capsorul fetitzei....
da apropo,tu cind mergi sa nasti?? maine,nu? sau te internezi din seara asta?

Mergi la inceput