Inversez litere

Inversez litere | Autor: ghinetz

Link direct la acest mesaj

Mesajul meu fara sa-l corectez ar arata asa:

"Buna. Nu stiu ce ma, dar ce cev atipm nu mai reusecs sa tastez bine. Inversez litere. Am observat in special la anumite cuvinet: "parac" in loc de "parca", "ami" in loc de "mai", "ma" in loc de "am", "tipm" in loc de "timp".
Oare ce-o fi in creierul meu? Ce mutatii s-or fi ptrecand?"

Nu cred ca mai e cazul sa corectez. Las asa, ca sa intelegeti ce vreau sa spun.

Oare e grav???

Oana 37+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daaaa foarte grav. Se numeste "boala vitezei la tastare". Caracteristica principala se defineste prin faptul ca virgula creierul gandeste mai repede decat merg degetele pe tastatura efectele fiind uneori dezastruoase, litere mancate, grupuri de litere inversate, ambele laolalta cert este ca virgula cuvantul devine neinteligibil sau capata cu totul si cu totul alte sensuri.
Remedieri:
Nu exista, eventual atenuari. Se ia o pereche de manusi de iarna si se tasteaza cu ele. Dupa 5 minute sau chiar mai putin se vor vedea efectele negresit:
1. Apare o transpiratie abundenta
2. Apare o crestere a tensiunii arteriale
3. Apare tendinta (explicabila dealtfel)de a scoate si de a arunca in primul cos de gunoi manusile cu pricina.

In cazul in care ceea ce scrie mai sus s-a incercat si a dus la efectele mentionate imi rezerv dreptul de autor.

Pana atunci insa pentru linistea ta mentionez asa la sfarsit ca sufar enorm de aceasta boala si o tratez in mod inevitabil cu tasta delete sau back space dupa caz combinata uneori cu tasta CTRL. E mai greu dar... merge macar partial.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Marius



Ideea e ca e cam enervant. Ca nu mai stau mereu sa corectez si citesc apoi niste aiureli, de nu-mi vine sa cred ca-s tastate de mine

Oana 37+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

chestia asta e recenta sau de cand te stii? Daca e a doua varianta..sa nu fie vreo forma usoara de dislexie(daca ai probleme numai la anumite cuvinte sau combinatii),dar banuiesc ca ai fi aflat pana acum daca era asa Daca fenomenul e recent si nu e graba la tastare..cine stie,poate esti stresata,obosita,preocupata etc si ai mintea imprastiata,dar parca e prea de tot cum arata mesajul tau necorectat..daca pana acum nu ai avut problemele astea.
Sa tastezi gresit la viteza e normal,se intampla multor capete scolite,nu e nici un bai,dar,cum ai spus si tu,e suspect,daca deodata te-ai trezit ca le faci varza.
Hmm..chiar sunt curioasa ce-ti mai spune lumea.

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Anca
carnaval
Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

si mie mi se intampla; tot din cauza vitezei...

nu de cand ma stiu, ci de cand tastez mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Si eu mai patesc, tot din cauza vitezei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

quote:
chestia asta e recenta sau de cand te stii?


Ne e de cand ma stiu. Si nu am probleme la scrisul de mana. Doar la tastat.
Ma gandesc si eu ca o fi de la viteza - desi nu stiu cine ma grabeste - cumulata cu o oboseala. Oricum e enervant.

(nu va spun cum a iesit postarea asta fata corectura...)

Oana 37+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

VITEZA este de vina.
Eu trebuie sa mai citesc inca o data ce scriu ca altfel.....nu intelege lumea ce vreau sa zic.



O zi bunuta.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Stiti ce mai intreb: e oare o scuze viteza asta? Daca as scrie ceva de mana cu greseli as muri de rusine. Asa...de multe ori spun simplu "scuze, greseala de tehnoredactare" si am impresia ca e ok.

Oare chiar e ok? Adica o greseala de scriere e - oarecum - o jignire la adresa destinatarului, nu? O greseala de tehnoredactare de ce ar fi altfel???

Oana 37+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Cand scrii de mana e altceva. Eu cand ma uit prin cursurile mele scrise de mana rar vad cate o litera in plus sau litere inversate.
Cand scrii la tastatura se mai intampla sa omiti litere sau sa le inversezi din cauza vitezei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

nu cred ca e nimic "grav"...
li se intampla tuturor celor care sunt putin mai
'garbiti" de fel
banuiesc ca la cei meticulosi,chestia asta nu se produce...
sau da?!
eu fac la fel...am atatea pe cap si cand tastez(si scriu mult la calculator....nu numai aici) ma trezesc cu litere aiurea sau mancate....uneori si dupa ce corectez textul de 10 ori tot mai gasesc greseli,asa ca....noi sa fim sanatosi!!!

Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput