Soarta parintilor? Variante? Experiente?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

iar dilema mea e cum sa fac sa fiu ca mama...dar probabil ca nu se va intampla nici de-acum in enspe catralioane de ani, din pacate.

Ajutati-o pe Diana
************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Conchita - si eu sunt tot in aceeasi "negura"... cum sa fiu mama BUNA - in adevaratul sens al cuvantului...
On topic: tata a murit cand aveam 19 ani (cancer) - Dumnezeu sa-l odihneasca. Mama e in Ro si, in ultimii 10, o are in grija de bunica de 96 de ani (bunica locuieste la mama)... Si pot sa spun ca e... f greu... Mama e o pers f devotata si credincioasa... Bunica a fost o pers exigenta si f pretentioasa toata viata - dar ne-am inteles extraordinar... Acum... in ultimii vreo 5 ani... s-a schimbat enorm... in rau... saraca... Imi este CUMPLIT de mila atat de ea dar si de mama... care e la capatul puterilor... Batranetea e cumplit de grea...
Indiferent ca parerea mea o sa socheze sau nu... eu am hotarat ca atunci cand trec de 75 si ma indrept spre 80 sa ma rog lui Dumnezeu sa ma ia cat sunt inca pe picioare, sanatoasa la minte si la trup... Nu vreau sa fiu o povara pt nimeni - nu e bine dintr-un om iubit si apreciat sa devi o "povara"... fara voia ta... Chiar daca in cursul vietii reusesti sa fii un parinte si un bunic super... daca ultimii 10... chiar 20 de ani... sunt un chin atat pe mine cat si pt cei dragi... atunci ce folos... Ma rog bunului Dumnezeu sa-i fie mila de mine si sa ma ajute sa-mi pastrez mintea intreaga si sa am o batranete care sa nu-i distruga pe cei dragi din jurul meu.

Lorelai
Gabisor face "salata", Gabisor in parc,
A inflorit iasomia, Alte albume foto
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Uff ... nu prea invidiez nimic la altii. Numa cand ii aud ca misto se inteleg cu parintii lor

Eu nu ma omor dupa ai mei, ii evit si ma simt oribil din cauza asta - pentru ca totusi ii iubesc (dar sa fie departe). Stiu ca nu vreau sa ajung ca ei si as vrea ca atunci cand 'oi fi o baba tzicnita sa-mi aduc aminte k pun copiii pe fuga.

Felicia ... sa ne dea DD puiutzi ...



Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:


sa te auda DD.
promit ca daca raminetzi insarcinate sa nu va contrazic la nici un subiect de pe d.c, ca sa nu va suparati ,sa va trimit zilnic flori,shi sa va fac masaj la picioare(virtual)
ma da io zic ca daca vretzi puiutzi stati shi voi mai mult in pat ,ca puiutzii ashtia nu se fac la p.c
ileana tu in ultimul timp ai raspuns cam la multe subiecte....ia treci tu in patuc shi exerseaza ca sa iasa ceva cu ochi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

quote:
Originally posted by principe


sa te auda DD.
promit ca daca raminetzi insarcinate sa nu va contrazic la nici un subiect de pe d.c, ca sa nu va suparati ,sa va trimit zilnic flori,shi sa va fac masaj la picioare(virtual)
ma da io zic ca daca vretzi puiutzi stati shi voi mai mult in pat ,ca puiutzii ashtia nu se fac la p.c
ileana tu in ultimul timp ai raspuns cam la multe subiecte....ia treci tu in patuc shi exerseaza ca sa iasa ceva cu ochi



Exact!

Si dupa ce ai sa-i ai si ai sa vezi ce simti, este foarte posibil sa-ti schimbi radical comportamentul fata de ai tai - unele lucruri vin de la sine.

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

quote:
Originally posted by principe


sa te auda DD.
promit ca daca raminetzi insarcinate sa nu va contrazic la nici un subiect de pe d.c, ca sa nu va suparati ,sa va trimit zilnic flori,shi sa va fac masaj la picioare(virtual)
ma da io zic ca daca vretzi puiutzi stati shi voi mai mult in pat ,ca puiutzii ashtia nu se fac la p.c
ileana tu in ultimul timp ai raspuns cam la multe subiecte....ia treci tu in patuc shi exerseaza ca sa iasa ceva cu ochi



Feliciaaaaa
Hai sa ne apucam fato de treaba. Ca avem sansa sa spunem linistite prostii pe forum si s-o contrazicem pe principe numa' asa ... d'ale naibii (mai ales cand are dreptate ). Hm ... dar daca ea nu riposteaza cred ca ne piere cheful repede ...
Totusi ... nici o motivatie in plus nu e in plus!!!

Pai fetelor ... sa deie DD. Barbate-meu vine numa' la sf de we, stam cu calendare si ma bazez pe concedii. Lately ai mei top manageri mi-au propus un post mai de raspundere in alt orash si io am zis "bineee, da' vreau gravida si daca raman am taiat-o". M-au taiat si ei de pe lista si dupa fo' 3 luni am inceput io ca vreau mai sus si m-am plictisit si ca daca raman gravida peste 5 ani io ce faaaac?? Ei si m-au promovat sef mai mare, acuma tre' sa fac training etc etc. Ei sa vedeti dc nu raman io gravida chiar acuma - ca asa e in viata. Oricum ar fi, sa dea DD ca nu negociez pe chestii din astea ...

principe



Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Mai intai le vedem greselile. Pare usor, dar nu este.
Apoi le dam inapoi responsabilitatea pentru acele greseli. Pare usor, dar nu este.
Apoi ne asumam in permanenta responsabilitatea pentru propriile noastre vieti si le traim frumos, in iubire si adevar. Pare usor, dar nu este.
Astfel nu vom repeta greselile parintilor nostri, caci nu va mai fi nevoie, vom trai constient si responsabil.




Ce n'est pas l'inconnu qui fait peur, mais la peur de se libérer du connu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Va tinem la curent daca se va schimba ceva si cum.




Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre
*****************************
Adevar > Autonomie > Identitate

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!

Mergi la inceput