Alex are nevoie de ajutorul dumneavoastra!

Alex are nevoie de ajutorul dumneavoastra! | Autor: mariusvalsan

Link direct la acest mesaj

Dragi prieteni,

Ma numesc Valsan Marius si sunt directorul executiv al Asociatiei Umanitare si Caritabile „New Chance, asociatie ce isi desfasoara activitatea cu preponderenta in judetul Vaslui, dar si in tara deoarece are si membrii din alte judete.
Asociatia functioneaza din anul 2002, este inregistrata la Judecatoria Barlad si acreditata de M.M.S.S.F. din anul 2006, conform legilor.
De putin timp avem inscris un membru ALICIUC MIOARA care are un copil minor ALICIUC ALEXANDRU GABRIEL.
Copilul ALICIUC ALEXANDRU GABRIEL in varsta de 3 ani si 7 luni, fiul lui Gabriel si Mioara Aliciuc este diagnosticat cu HIPOACUZIE NEUROSENZORIALA PROFUNDA BILATERALA si necesita interventie chirurgicala pentru implant cohlear de preferabil de tip MEDEL, operatia putandu-se face in Romania dar dispozitivul pt. implant fiind adus din strainatate la un cost intre 18.500-24.000 EUR. Copilul poarta proteze auditive de 10 luni dar fara nici un rezultat. Toate eforturile familiei facute pe plan local privind sponsorizari sau donatii au fost in zadar. Implantul trebuie facut pana la varsta de 4 ani pentru a da rezultatul scontat de medici ca, copilul sa auda si sa poata vorbi, dupa aceasta varsta medicii nu mai garanteaza rezultatul dorit.
De aceea parintii duc o lupta contra cronometru cu timpul ramas pana la sfarsitul lunii noiembrie cand ALEXANDRU va implini 4 ani.
Parintii fac tot ce le sta in putinta ca sa stranga bani, tatal a plecat sa munceasca in strainatate de 2 luni pentru a mai strange ceva bani.
Asociatia New Chance face si ea propriile strangeri de fonduri pentru rezolvarea acestui caz disperat, pentru ca minorul mai are putin si implineste 4 ani.
Vreau sa va spun ca eu vad in fiecare zi parinti ai caror copii sunt bolnavi si trebuie incadrati de catre Comisia de Expertiza Medicala Minori intr-un grad de handicap. Pot sa va spun ca acest caz m-a cutremurat deoarece mi se pare nedrept ca un copil sa se nasca asa. Nimeni nu stie de ce. Parintii acestui copil sunt persoane normale din punct de vedere medical iar cauzele genetice sunt excluse. Cel putin asta e concluzia profesorilor doctori care au diagnosticat copilul in urma nenumaratelor teste.
Disperarea ne-a facut sa apelam la ajutorul dumneavoastra in speranta ca ne puteti ajuta in rezolvarea acestui caz disperat pentru ca ALEXANDRU sa poata spune mama si tata .
Nr. de telefon al mamei este 0747852009
Copilul are cont in RON si EUR deschis pe numele mamei ALICIUC MIOARA la:
BANC POST SA VASLUI
CONT RON RO90BPOS38002663464ROL01 si
EUR RO57BPOS38002663464EUR01

VA MULTUMIM PENTRU AJUTORUL DUMNEAVOASTRA, INCREDEREA SI SPERANTA PE CARE NE-O DARUITI IN REZOLVAREA ACESTUI CAZ DISPERAT .
Numerele mele de telefon la care pot fi contactat sunt:

0040 235 435505 - tel/fax Asociatia New Chance
Mobil: 0040 723 70 27 86
Email: noua_sansa@yahoo.com sau newchance@email.ro

Vom face cat de repede o pagina pentru Alexandru pentru a putea vedea si dv. actele medicale.
Asa cum cere regulamentul acestui forum am trimis toate actele cerute.
Va multumesc inca o data.

Cu multa stima,
Marius Valsan

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

buna,

am scris la acest subiect ca sa-l aduc pe prima pagina, in speranta ca-l va citi lumea

sa dea dumnezeu sa fie bine si nu prea tirziu

felicitari pentru initiativa

"The most beautiful thing in life is LIFE itself !" http://www.help-ema.puls-il.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariusvalsan spune:

Va multumim pentru incurajari. Incercam din rasputeri sa facem ceva pentru a-l ajuta pe acest micut care are nevoie de acest implant.
Noi, ca asociatie, mergem pe la persoanele importante care le cunoastem, si cred ca nu ne vor refuza intr-un final. Avem cateva promisiuni si asteptam sa se concretizeze. Cred ca avem o obligatie morala de a-i ajuta pe cei care intr-adevar au nevoie de sprijinul nostru al tuturor.
Am auzit de forumul acesta si incercam si aici, pentru ca am citit ca sunt multi oameni care au suflet si care ajuta cu ce pot pe semenii lor aflati in suferinta.
Sper ca si Alex sa aiba parte de intelegerea membrilor mai vechi ai acestui forum.
Va multumesc inca o data pentru intentia dumneavoastra.
Marius Valsan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza1977 spune:

Buna ziua,

Vor intra si de la mine niste banuti, in contul de ron.
Tineti-ne la curent cu pagina pentru Alexandru.

Multa sanatate va doresc!

Gabriela N.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Saptamana viitoare voi depune niste bani in contul deschis (cel mai tarziu miecuri). Sper din tot sufletul sa se stranga toti banii necesari intr-un timp atat de scurt, sunt aproape 5 luni pana la termenul limita dar ar fi bine sa nu ramana asa pe ultima 100 de metri. Minunat ar fi ca atunci cand va implini 4 anisori sa se fi facut operatia iar Alex sa se poata bucura de petrecerea lui.
Mult succes!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariusvalsan spune:

Va multumim din tot sufletul. Speram sa fie bine si Alex sa poata fi dus la operatie. Azi noapte am stat si am facut si un mic site, asa cum ne-am priceput noi, unde puteti vedea fotografii si acte medicale scanate. Sa dea Dumnezeu sa fie soare si pe strada lui Alex.

Cu consideratie, Marius Valsan

Adresa site: http//www.alexaliciuc.lx.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza1977 spune:

Am trimis azi niste banuti in contul de ron.
Iar site-ul lui Alex il voi trimite catre cat mai multa lume.

Multa sanatate!!!

Gabriela N.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariusvalsan spune:

Alex si mamica lui va trimite multi pupici.
Si noi ne bucuram. Ce putem sa va mai spunem: Noi, ca asociatie, saptamana viitoare avem programata o intalnire cu un om de afaceri important din Romania. Speram sa fie cu noroc pentru Alex.
Sambata, 14 iulie, Alex si mamica lui vor veni in vizita la asociatie. Cum lui Alex ii place sa fie filmat si fotografiat, asta vom face si noi. Va vom arata si voua!
Numai bine la toata lumea!

Cu consideratie,
Marius Valsan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza1977 spune:

quote:
Originally posted by mariusvalsan

Alex si mamica lui va trimite multi pupici.
Si noi ne bucuram. Ce putem sa va mai spunem: Noi, ca asociatie, saptamana viitoare avem programata o intalnire cu un om de afaceri important din Romania. Speram sa fie cu noroc pentru Alex.
Sambata, 14 iulie, Alex si mamica lui vor veni in vizita la asociatie. Cum lui Alex ii place sa fie filmat si fotografiat, asta vom face si noi. Va vom arata si voua!
Numai bine la toata lumea!

Cu consideratie,
Marius Valsan





Va tinem pumnii, Doamne ajuta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

La leafa din august voi trimite si eu niste banuti pentru Alex.
Le tin pumnii parintilor pentru a castiga lupta cu timpul si cu banii.


Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariusvalsan spune:

Dragi prieteni,

Mamica va multumeste din suflet.
Vreau sa va spun ca mama copilului este foarte demoralizata, dar i-a mai ramas o speranta si crede ca in lumea asta sunt si oameni buni.
Noi mereu o incurajam si ii spunem ca o sa fie bine si Alex va putea face operatia. Sa dea Dumnezeu!

Cu prietenie, Marius Valsan

Mergi la inceput