"Fixisme" la 4 ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si eu am bete. Daca caut bine mai gasesc si castane de asta toamna. Cat despre pietre... tocmai am aruncat o punga intreaga (evident fara sa stie el).
Asta iarna, am zis si eu, ca o mama responsabila ce ma doresc, sa citesc copilului o poveste inainte de culcare. Prima saptamana am citit Soldatelul de plumb si urmatoarea luna Cars (pana am cedat nervos si am renuntat la aceasta indeletnicire).
Cat despre alte "pete"... de trei luni nu vrea decat sandwish cu parizer. Ieri insa s-a intamplat minunea... s-a schimbat "pata" a cerut sandwish cu pateu ( a vazut o reclama) si de atunci a mancat 6 si tot mai cere... sa vedem cate luni ne tine. Sa vedeti ce tragedie daca incercam sa-i dau sunca...singurul mezel acceptat mai erau cremvurstii, dar nu oricare - doar de pui de la Meda. Daca incercam altceva... "nu sunt buni, miros urat".

Sa mai insir?

La gradinita nu vrea sa stea la masa decat pe un anume scaun, prosopul lui trebuie sa stea intr-un anume cui (un cui la fel cu toate celelalte, nu are nimic special), el trebuie sa fie primul care raspunde...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

parca o descrieti pe fii-mea (4 ani peste 3 saptamini).
pe linga ce povestiti voi, eu mai adaug una: la imbracat vrea rochitza cu pantaloni lungi, grosi!!!!si daca se poate, adidasi!!!!
nemaivorbind, ca daca vrem sa plecam undeva, incepem procedurile de imbracare cu cel putin un ceas mai devreme.

Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert (19.08.2006)
poze krisztina
poze robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

eu cred ca fixismele astea, cum le ziceti voi, nu sunt altceva decat urmarile rutinei cu ccc care am incercat sa-i obisnuim inca din fasha. rutina are un rol securizant, eu asa stiu. parintii incearca sa le faca un program de somn, de masa, de joaca...ei bine, influentat de asta, copilul incearca si el sa-si dezvolte propriile activitati de rutina, sau obiceiuri "fixiste" care, cred eu, ii dau un sentiment de siguranta, de control, dar si de independenta.

Ajutati-o pe Diana
************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinad spune:

Vai ce bine am ras fetelor. Faza cu pastrama de berbecut a fost super. Al meu implineste 3 ani peste doua luni, dar am inceput deja cu fixismele de ceva vreme. Noi avem pata pe incaltaminte. Cand gaseste ceva pantofi de-ai lui mai vechi, numai cu aceia vrea sa se incalte. Ma tot intreb ca oare nu-l strang? ca se vede clar ca ii sunt mici si-l intreb si bineinteles zice ca nu. Si vrea sa mearga cu ei peste tot, in parc, la cresa, cu bicicleta... Alta fixatie: vrea sa faca el tot de la inceput pana la sfarsit. Daca, de exemplu, ii pun lapte in cana si il incalzesc la microunde iar apoi il scot din cuptor si ii pun cana pe masa sa si-o ia, el trebuie sa puna cana din nou in cuptor si apoi sa o ia el singur de acolo. Problema e cand de exemplu desfac sigiliul de pe cutia de Danone si trebuia el sa faca lucrul asta, ca ala nu se mai poate pune la loc. Scandal, ce mai.
Educatoarea de la cresa mi-a spus sa-l las ca e bine sa devina independent, dar uneori sare calul. Azi dimineata s-a trezit si eu l-am auzit, dar n-a venit la mine. S-a oprit sa-si ia niste sandale de curand descoperite si intentiona sa vina dupa aceea. Dar vazand ca nu mai apare am deschis usa de la camera sa-mi vad de treaba mea. Si a inceput scandalul si tipetele ca de ce am iesit din camera si m-a inchis inapoi. E, asta deja e exagerat si m-am suparat pe el.
Ma opresc aici, desi ar fi multe inca de povestit. Mai las si pe altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Mda, si eu cred ca sunt in mare parte efect al rutinei... si noi am avut probleme cu incaltarile (nu vroia sa probeze ceva nou anul trecut, nici sa-l rogi), cu imbracamintea noua la fel, trebuia nitel santaj...
Nu-i plac nasturii, doar cei de la blugi ii sunt pe plac. Nu are deci nimic cu nasturi, si noua ne spune sa nu ne mai imbracam cu ceva cu nasturi, ca nu-i place... inainte ii era frica sa ii atinga, acum e ok. Am aflat ca si sotului eu ii era frica de nasturi cand era mic :)). Intre timp i-a trecut, normal... sotului... masinutele trebuie sa stea intr-un anume fel cand se joaca, se supara daca le deranjam... Toata viata noasra este un ritual, in capsorul lui. Orice nerespectare duce la... haos .
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

quote:
Originally posted by patou

quote:
Ieri de ex, a gasit un batz in parc (parcul plin de betze) si cand a trebuit sa plecam si am pus batzul "bine", toata seara suspina, ca ce face batzul lui, ca spera sa nu il ia nimeni de acolo, ca nu va mai gasi niciodata un batz "superb" ca batzul lui...


nu stiu ce sa zic... doar ca eu am o colectie de bete "superbe" acasa (de care ma impiedic cand mi-e lumea mai draga) asta ca sa nu mai vorbesc si de superbele conuri de brad care mi-au invadat casa

Ce n'est pas l'inconnu qui fait peur, mais la peur de se libérer du connu.





Ce-or avea cu betele astea ca si mie mi le aduce cu toptanu'.....avem si-n garaj si la Buni....pe unele le spala cu sapun ca sa le poata tine in pat cu el

www.andreialmeu.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Buna!
Si Nicolas care are 3 ani si 9 luni a inceput din vara asta cu fixismele cu privire la imbracaminte.Cu chiu cu vai s-a incaltat din adidasi in sandale...cu chiu cu vai s-a imbracat de la pantaloni lungi la pantaloni scurti, de la bluza cu mineca lunga la tricou si acum, nu vrea in ruptul capului sa se imbrace in maieuri(tricouri fara mineci).
L-am luat intr-o zi urlind afara...xca nu vroia sa se imbrace in maieu...si era o caldura de peste 35 de grade.

Theiuta



Mami si Nicolas


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput