"Fixisme" la 4 ani

"Fixisme" la 4 ani | Autor: sinzi_ana

Link direct la acest mesaj

Copilul meu e tare fixist...
Adica daca i se "pune pata" pe ceva...merge pana in panzele albe cu ea...
De exemplu...daca ii place o poveste, pe aceea trebuie sa o citim la nesfarsit, o stie pe derost (daca sarim o virgula ne atrage atentia) dar tot pe ea o vrea (si dupa ce plecam din camera, si-o "citeste" singur iar de cateva ori). Trebuie sa insistam sa ii citim si altceva.
Cum imbracamintea la fel...daca ii place ceva nu s-ar dezbraca nici cu macaraua!!!

Daca ne impartaseste din vastele lui cunostinte si ceva e gresit si incercam sa il corectam cu greu accepta varianta corecta (dupa multe deliberari si discutii!!!)

Ieri de ex, a gasit un batz in parc (parcul plin de betze) si cand a trebuit sa plecam si am pus batzul "bine", toata seara suspina, ca ce face batzul lui, ca spera sa nu il ia nimeni de acolo, ca nu va mai gasi niciodata un batz "superb" ca batzul lui...

Nu imi dau seama care este limita intre incapatzanare (el mereu detine adevarul absolut ,ia cele mai bune decizii si e singurul din gasca care asculta - da de unde - , doar ca se lauda mai tare ca ceilalti cand raspunde unei rugaminti).

Voi cum reactionati?? Ii lasati sa faca ca ei, sau incercati sa mai diversificati???

(in sensul ca intr-un final se plictiseste de acelasi lucru si cere si altceva, dar oare ar trebui sa insist mai devreme sa incerce si alte lucruri??)



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Sanziana sa stii ca la fel face si Carina. Cred ca am mai scris asta si la alt subiect.
De exemplu ma intreaba ceva, ii raspund, dar ea are deja o alta idee formata despre intrebare si nu e de acord cu ce ii spun eu. Si atunci nu ma las, si cautam raspunsul, fie la o alta persoana, neimplicata in discutie, fie pe internet, carti....
Despre atasamentul pentru tot felul de nebunii, deja Carina e vestita. Se ataseaza de cele mai ciudate chestii: de la etichete, la pietre (are o colectie de la 1 an jumate pe care nu am voie sa o ating), sticle de plastic. Daca, de exemplu ii confisc pe o perioada o jucarie, sta langa dulapul pe care e jucaria, si suspina: ca o sa ii fie dor de ea, ca nu o sa poata dormi fara ea, ca o sa se supere jucaria abandonata acolo, etc.
Cu povestile aceeasi problema.
Stii care e capcana in care am cazut eu si am reusit sa ies cam sifonata? Cand ma corecta cu povestile, i-am spus sa nu mai fie asa stricta. Lucrurile in viata nu sunt doar alb-negru, contributie personala, bla, bla. Si de aici pana la a-mi intoarce acelasi raspuns cand i-am explicat ca spunea o chestie gresita a fost doar un pas.
Eu personal acum intervin doar la a-i corecta informatiile, pentru ca nu vreau sa ramana cu niste cunostinte gresite despre anumite chestii.
In rest incerc sa o las sa vad pana unde merge (mie imi e draga asa fixista).

Ina - Carina - Slabim, slabim , la mare ne grabim

Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Sunt tare haiosi, intra-devar!!!!!

David mai si inventeaza ca sa ne incerce...de ex cand mergem acasa se duce intentionat la alta usa si spune:
-Aici locuim!!!!
Sau cand vede un caine spune:
-Ce pisica draguta!!!!

Dar uneori cand ne contrazicem si ma intreaba de ce am eu mai multa dreptate ca si el ma abtin cu greu sa spun ca "eu sunt adult si ca urmare am mai multe "cunostinte".
Nu imi place sa ii spun ca a gresit, incerc intr-un fel sa il indrum sa afle singur raspunsul corect...dar e un drum tare lung si uneori nu am timp sa ajung acolo si trebuie sa i-o mai tai scurt, impunandu-i intr-un fel "adevarul" meu...
De asta imi e teama...nu vreau sa il inhib intr-un fel...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

hop si noi in clubul fixistilor...

tudor are muuuulte, de genul celor povestite de voi plus ca cu maaaare greutate si munca d elamurire reusim sa il imbracam cu ceva cu care el initzial refuza - de ex la serbare el vroia sa meraga in pantaloni scurtzi, in loc de frac...

daca insist sa-l lamuresc sau sa-l conving, se supara la greu

el se uita la desene mai mereu Scooby Doo... se mai ia dupa frate-sau si mai urmareste cateodata la minimax, dar de cele mai multe ori vine la tv in sufragerie si vede Scooby. am tot crezut ca se plictiseste pana la urma, dar se pare ca trebuie sa stau mai mult de 2 ani pana s-o intampla 'minunea'...

in afara de a stinge tv-ul la 30 min - 1 ora, cand conseder ca a stat destul la desene, si ii orientez spre alta preocupare, il las sa aleaga el ce vrea... povestea de seara e mereu aceeasi, inainte de rugaciune...

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Da, si noi avem cel putin un fixist acasa. La fel si la noi cu povestile, cu imbracamintea. Si el se da cel mai cel intr.un grup... nu recunoaste ca de fapt nu era asa cum a zis el... Daca intreaba ceva, dupa ce ii explici zice invariabil "Stiam!", de uneori suntem destul de frustrati noi, parintii.
Speram ca timpul le va rezolva pe toate.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Fixist/incapatanat/eu stiu tot aveti maaare grija fetelor sa nu ramana asa ca nu o sa aveti viata prea usoara!

Succes!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Corina, de ce spui asta? Ai copii si asa s-a intamplat sau cunosti alte cazuri?
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Ggabisor (3 ani in 2 sapt) - incearca, da' nu reuseste sa ma convinga sa aducem TOATE betele "frumoase" din parc (pt Cliffor the Red Dog), TOATE pietrele (care sunt bucati de "cico pt mami" :-)), etc. Are imaginatie bogata!
Cam de vreun an a inceput cu contrazicerile si eu ii explic de vreo n-ori ca nu-i asa pana se da ea batuta :-) Mai de curand m-a prins intr-o zii "proasta" si in tot ce spuneam (orice afirmatie faceam) - hop venea cu o contrazicere (e tare la raspuns inapoi - stiu cu cine seamana... ma uit in oglinda si imi e deajuns :-)). Ei - la un moment dat, eu care deja aveam capul MARE (si la propriu si la figurat) i-am spus f rastit: "Stii ce, uite - eu ii spun o singura data cum e corect/adevarul despre aceasta situatie - iar daca tiu NU vrei sa pricepi/accepti - e treaba ta... ca eu NU mai pot asa!" La care mogaldeata face ochii mari si imi spune: "Mami - da' eu inventez..." :-) Si atunci am rugat-o frumos sa-mi spuna de fiecare data cand "inventeaza"... Asta e regula jocului la noi - ma avertizeaza din'nainte ca de fapt contrazicerea e o "inventie" de a ei... Asa functioneaza :-)
Eu intotdeauna folosesc enciclopedii pt copii/dictionare ilustrate pt a-i explica lucrurile greu de inteles - ca "electricitate", de ex.

Lorelai
Gabisor in parc,
A inflorit iasomia, Hibiscus and Lantana Camara from Alcudia, Petunias and Pelargonium from Alcudia,
Alcudia in pink and white, Colours from Alcudia, Alte albume foto
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Si Rares are fixuri!!! Se putea sa nu...

Rares a vazut filmul Cars cca 3 luni zi de zi, acum il vede la doua, trei zile. Nu a vrut sa se mai uite la nici un alt film, nici la Minimax, la nimic, mi-l cerea si de doua ori pe zi...

Are fixuri la mancare. Orice friptura la gratar se numeste " pastrama de berbecut", desi nu a mancat niciodata pastrama, . Avem un adevarat circ la restaurant unde ii spun ospatarului o portie de pastrama de berbecut si ii pun degetul pe pieptul de pui la gratar... Unii dintre chelneri sunt mai grei de cap, nu inteleg si incep sa explice ca nu au berbecut, de unde Rares nu mai vrea sa manance nimic si vrea sa plecam

De cand cu intrecerile Minimax umbla cu medalia primita acolo de gat de o luna de zile.
Dupa fiecare masa trebuie sa manance un baton DOTS, daca nu mai avem e un circ...
Si nu ma mai gandesc ca va ametesc cu atatea fixisme/
Cred ca tine de varsta lor, de faptul ca incearca sa-si creeze o personalitate, sa stabileasca niste gusturi, preferinte, chestii specifice doar lor... Zic si eu!


Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryam spune:

Probabil este specific varstei, fata mea are manifestari identice.
In plus, are o fixatie de mai bine de un an, cum ma vede cu ceva nou :"de unde ti-ai mai luat si asta?" "Sa mi-o lasi mie!!"
""Cu ce culoare esti imbracata, a cu turcoiz? Ma duc sa ma schimb, vreau la fel ca tine..."Ca sa nu mai spunca se schimba de trei ori pe zi cat sta in casa.
Mai nou, dc sunt in pantaloni vrea in pantaloni, dc sunt in maieu vrea la fel, ultima faza azi se tot schimba si la un moment o vad venind val vartej ca vroia sa-si puna o rochie/maieu si ma intreaba :"auzi mami, ai c....i pe tine?"
E de coma cateodata dar uneori...

De obicei o las sa faca ce vrea atat timp cat nu este ceva ce ar putea sa-i dauneze, uneori ma scoate din pepeni si mai targ cateo simfonie, dar imi pare rau, cred ca nu e bine sa intervi in personalitatea unui copil si sa-i tot infranezi dorintele si asa primeste indicatii peste indicatii (fa asa, spala-te, spune :buna-ziua, etc).

"0 respect fata de mincinosi(ase), rasisti(e)si incapabili(e)
sa-si tina sub control angoasele"

"Citeste...in numele Domnului tau care a creat!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

quote:
Ieri de ex, a gasit un batz in parc (parcul plin de betze) si cand a trebuit sa plecam si am pus batzul "bine", toata seara suspina, ca ce face batzul lui, ca spera sa nu il ia nimeni de acolo, ca nu va mai gasi niciodata un batz "superb" ca batzul lui...


nu stiu ce sa zic... doar ca eu am o colectie de bete "superbe" acasa (de care ma impiedic cand mi-e lumea mai draga) asta ca sa nu mai vorbesc si de superbele conuri de brad care mi-au invadat casa

Ce n'est pas l'inconnu qui fait peur, mais la peur de se libérer du connu.

Mergi la inceput