Cum a reactionat seful la vestea ca sunteti gravi?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns noltic spune:

Cred ca iti faci prea multe pb din cauza asta; inteleg ca seful tau este mai dur, dar este si el om si poate sot si tata, ce parere ai? Si cumva tu ai programat sa te pensionezi de la actualul loc de munca???? Sunt oameni si oameni, sefi si sefi: daca am sta sa-i intelegem/menajam pe toti nu am mai avea timp pentru noi, si nimic nu este mai important decat grija si respectul pentru propria persoana, sa nu mai vbim de copii. Asa ca fii cat mai naturala si atenta cu tine insati; daca tu te respecti suficient de mult o va face si el, indif de cat de dur sau dedicat muncii ar fi. Bafta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rapsody spune:

Si la mine au fost draguti...dar dupa 2 ani, surprise..s-a desfiintat postul intre timp..iar draguti, mi-au dat preaviz o luna intreaga sa-mi caut job si ma compatimeau..."lasa ca esti tanara gasesti tu, noi ce facem daca ne da afara??".... noroc ca dupa 3 luni am gasit ceva mai bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Mersi fetelor pentru raspunsuri.

Cum ziceai si tu noltic e posibil sa imi fac prea multe griji din cauza asta. Oricum atunci cand va fi cazul nu voi evita confruntarea ci ii voi spune direct cum sta situatia. Asta nu inseamna ca nu imi e teama.
Rapsody imi pare tare rau de ""desfiintarea" postului.. Ma bucur ca ti-ai gasit ceva mai bun.
Simali cum am zis si mai sus sunt sigura ca ii voi spune. Cu teama in suflet dar ii voi spune.
Ellej imi pare tare rau ca domnul sef a considerat ca nu meriti marirea, dar sunt sigura ca o vei obtine
Acina ce sa zic ai mare bafta cu un sef ca asta.Sa iti traiasca.
Clover hihihi esti tare simpatica. Imi place modul tau de abordare. Sunt sigura ca stie cum se face un .
Dar sa stiti ca am cel mai a dracului sef din tot institutul asta. Toti mi-au spus cand am venit prima data aici, si am aflat-o pe propria piele. Nu zic ca a vb urat cu mine sau ceva...Dar inchipuitiva ca sunteti un elev care isi arata tema profesorului. Daca nu e multumit de tema ta te trimite inapoi cu caietul rupt sa iti refaci tema pana cand el considera ca e bine... Ei bine pana acum nu e nici unul din institut care sa se intoarca cu caietul intreg de la o "inspectie" de-a lui. Si asta chiar si dupa "reevaluari"



Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

Draga Felicia,

Parerea mea e ca nu ai de ce sa te ingrijorezi , pentru ca aici nu e ca in Ro, sa poti sta 2 anisori acasa cu bebicul.Inainte de nastere ai voie 6 saptamani si dupa nastere 10 saptamani.
Cred ca nici nu-ti simte lipsa, in sensul ca trec repede cele 10 saptamani,mai greu erau cei 2 ani.


Bafta multa,

Dantje si Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Hai mai Felicia, tu iti faci probleme pentru 10 saptamani? Pai e clar ca pe alea 6 nu le vezi ca o sa nasti direct de la serviciu eventual cu laptopul in brate scriind de zor Iar 10 saptamani sa respire si el adanc. Credeam ca stai si tu acasa macar juma' de an.

Grow where you're planted.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Dantje asa e , am aflat si eu ca maxim sunt in total 16 saptamani, dar seful deja mi-a facut scandal ca mi-am luat vacanta 6 saptamani (mi-am folosit zilele de anul trecut si inca vreo 20 de anul asta). Si nu i-a convenit. Dar anul trecut i-a convenit cand nu mi-am luat deloc vacanta.
Clover. M-ai facut sa rad. Nu vreau sa stau acasa juma' de an dar alea 16 saptamani as vrea sa stau. Pentru ca sincer pentru mine va fi important sa am grija de bebica meu si pe de alta parte o voi considera ca o mica vacanta.



Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Felicia, si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine. Imi este groaza de ce reactii voi primi la servici. Majoritatea sefilor sun barbati, si considera o femeie insarcinata ca o imensa problema care le cade lor pe cap.
Le voi spune cat mai tarziu cu putinta (cel putin asa cred acum, dar nu stiu daca o sa ma pot abtine sa plutesc in al 9-lea cer si sa se citeasca totul pe fata mea ).
Dupa ce nasc ma gandesc sa stau minim 6 luni acasa. Sigur nu o sa le convina si o sa strimbe din nas.
Dar stii ceva? Incepe sa nu-mi mai pese. Eu si copilul suntem cei mai importanti, nu un job, fie el cat de bine platit. Daca nu sunt in stare sa inteleaga ca cel mai natural lucru pentru o femeie este sa nasca copii, atunci e problema lor.
Legal nu au cum sa ma dea afara, asa ca daca se zgarie pe ochi, e strict treaba lor. Probabil imi vor cauta nod in papura, si vor incerca sa-mi dovedeasca ca fiind insarcinata sunt mai putin capabila. N-au decat!
Eu nu-mi voi umbri fericirea cu asemenea mizerii.
Te sfatuiesc si pe tine sa faci acelasi lucru! Stii cum se zice "caini latra, ursul merge..."

Te pup, si te astept sa fim colege la odisee, ca la aspirante... (prietenii stiu de ce...!)


Kya

---------------------------

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by Kya

Felicia, si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine. Imi este groaza de ce reactii voi primi la servici. Majoritatea sefilor sun barbati, si considera o femeie insarcinata ca o imensa problema care le cade lor pe cap.
Le voi spune cat mai tarziu cu putinta (cel putin asa cred acum, dar nu stiu daca o sa ma pot abtine sa plutesc in al 9-lea cer si sa se citeasca totul pe fata mea ).
Dupa ce nasc ma gandesc sa stau minim 6 luni acasa. Sigur nu o sa le convina si o sa strimbe din nas.
Dar stii ceva? Incepe sa nu-mi mai pese. Eu si copilul suntem cei mai importanti, nu un job, fie el cat de bine platit. Daca nu sunt in stare sa inteleaga ca cel mai natural lucru pentru o femeie este sa nasca copii, atunci e problema lor.
Legal nu au cum sa ma dea afara, asa ca daca se zgarie pe ochi, e strict treaba lor. Probabil imi vor cauta nod in papura, si vor incerca sa-mi dovedeasca ca fiind insarcinata sunt mai putin capabila. N-au decat!
Eu nu-mi voi umbri fericirea cu asemenea mizerii.
Te sfatuiesc si pe tine sa faci acelasi lucru! Stii cum se zice "caini latra, ursul merge..."

Te pup, si te astept sa fim colege la odisee, ca la aspirante... (prietenii stiu de ce...!)


Kya

---------------------------

God didn't bring me this far, to leave me here!



Adevarul e ca mai toti sefii se uita urat cand aud de bebe, dar trebuie pusi la punct. Te pot sicana, e drept, te poti trezi (ca unele prietene de-ale mele) pe un post care nu-ti convine (ca ei sunt obligati sa te reprimeasca, dar nu neaparta pe acelasi post). Dar copilu' e musai :), ca la urma urmai mai sunt si alte joburi.

bafta multa!

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Kia . Te inteleg perfect ce simti si de ce eziti.Daca ar fi intelegatori nici macar nu as ridica problema. Ei nu inteleg ca deh, astfel s-au nascut si ei??
Ca daca mama lor nu era "inconstienta" ei nu existau?
Deh, ce ti-e si cu sefii astia...
La mine mai e si problema ca jobul e temporar, am contract pe 4 ani.Si poate sa faca scandal din cauza asta. Multi colegi de-ai mei au zis ca nu e recomandabil... Si cam asa dupa ei cand e recomandabil sa ai un copil? Nu e recomandabil sa ai un copil in faculta ca esti tanara si nu ai conditii, nu e recomandabil sa ai un copil in primii 2 ani de munca ca de' trebuie sa ai si tu ceva vechime, si toto asa. Tot timpul nu e recomandabil , si uite ca exista si oameni carora nu le pasa de ce zic ceilalti...
In fine, cred ca o sa aflu sambata daca voi avea aceasta dilema sau nu...Ca imi e mult prea greata de vreo 3 zile in continuu si sunt si ametita...Ar fi prea de tot, mai ales ca am prestat dupa perioada fertila...In fine , o sa vad...



Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

quote:
Originally posted by ellej

Adevarul e ca mai toti sefii se uita urat cand aud de bebe, dar trebuie pusi la punct. Te pot sicana, e drept, te poti trezi (ca unele prietene de-ale mele) pe un post care nu-ti convine (ca ei sunt obligati sa te reprimeasca, dar nu neaparta pe acelasi post). Dar copilu' e musai :), ca la urma urmai mai sunt si alte joburi.

bafta multa!

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.



Ellej ai mare dreptate



Felicia

Mergi la inceput