Cum a reactionat seful la vestea ca sunteti gravi?

Cum a reactionat seful la vestea ca sunteti gravi? | Autor: fecian

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,

Am si eu o problema. De fapt mai mult o temere decat o problema.
In sfarsit am inceput lucrul (la nivel practic) la proiectul de 2 saptamani. Am izbavit sa imi conving sotul sa il vrea pe bebe.

Acum ce ma framanta pe mine este ca atunci cand voi fi , nu stiu cum o sa ii spun sefului. Seful meu e foarte foarte sever si cu pretentii destul de mari in ceea ce priveste munca. Nu e bai ca de obicei intrunesc tot ce mi se cere, dar mi-e teama ca o sa faca urat rau cand va afla. Stiu ca din punct de vedere legal nu are nici un drept sa ma dea afara(am trecut deja de perioada de proba), deci nu ar trebui sa fie nici un fel de problema. Insa totusi frica mea tot ramane ca s-ar putea sa imi bage ceva bete in roate. Mai ales ca eu am "evaluarea" muncii la fiecare an...Tin sa mai zic inca o data ca am un sef sever(foarte sever).

La voi fetelor cum a fost?
Si cum ati atacat problema? Cum i-ati spus?

Va sunt de pe acum recunoascatoare.
Eu sunt un pic mai precauta si prefer sa ma pregatesc din timp pentru majoritatea lucrurilor rele (better safe than sorry!!!). Pana acum strategia asta mi-a fost foarte folositoare.


Mersic

________________________

Felicia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

a intrebat cat am de gand sa lipsesc. A, si cand s-a discutat despre maririle de salariu a zis "ea? pai e in concediu de maternitate" deci zero marire...

altfel, mai nimic

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Deci cu alte cuvinte te-a tratat cu fundul ca sa zic asa..Ca tu evident nu meritai asa ceva...
Uite de reactii de genul asta mi-e teama ca o sa am si eu parte.
Hai ca de mariri de salariu nu e problema, dar e chestia ca o sa zica ca e ca si cum o sa iti influenteze calitatea muncii intr-un fel sau altul.
Mie de asta imi e... Ca o sa zica ca nu mai sunt la fel de eficienta ca pana atunci si dupa cateva luni sa imi zica...esti libera...




Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Daca nu ma insel lucrezi in cercetare, ceea ce face cazul tau un pic particular. In primul rand ca e greu de spus schimba-ti serviciul. Nu exista precedente la el in echipa despre care sa afli?

Grow where you're planted.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

M-a felicitat, m-a luat in brate si m-a pupat. Si s-a purtat toata sarcina cu mine ca si cu un ou. Cand eram prin luna a 7-a, sotia lui mi-a organizat ceea ce se numeste "baby shower", aducandu-mi mii de cadouri, printre care costumase crosetate de ea si o paturica facuta de ea, pe care fie'mea inca o foloseste.

Da, asta se intampla in Romania... dar cu sef care nu era roman.

Si el era un sef foarte sever si riguros, dar si un om bun. Si eu am evaluare anuala, crestere de salariu acordata in urma evaluarii anuale, dar faptul ca am fost insarcinata/am nascut, n-a afectat in nici un fel partea profesionala.

Gabi

Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

quote:
Originally posted by Clover

Daca nu ma insel lucrezi in cercetare, ceea ce face cazul tau un pic particular. In primul rand ca e greu de spus schimba-ti serviciul. Nu exista precedente la el in echipa despre care sa afli?

Grow where you're planted.



Buna Clover,

Din pacate iti pot spune ca la el in echipa pana acum au fost numai barbati.Deci nu s-a confruntat cu asa ceva.

Gabrielama . Sincer ma bucur ca la tine a fost asa. Poate si eu exagerez acum, dar asa simt. Stiu ca daca as fi fost in Romania nu ar fi fost nici o problema, aveam o echipa cu care ma intelegeam de minune. Dar aici ...aici e altceva... conteaza eficienta si atata tot. Din cand in cand mai baga si intrebari de genul esti fericita aici? Dar sunt puse asa de florile marului ca sa nu zica ca nu le-a pus.
Cum am zis poate ca exagerez acum,pentru ca nu stiu cum va reactiona, dar din experienta de pana acum cu el, imi da de banuit ca nu va fi prea fericit.



Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Felicia, crezi ca seful tau e constient de faptul ca femeile au capacitatea de a naste copii si ca dureaza 9 luni sa fabrici unul?

Eu zic sa consideri abordarea onesta. Te duci la el si ii spui ca ai vrea sa faci un copil si ca vrei sa le imbini pe amandoua cum se poate mai bine. Macar stii cum stai si daca iti permiti sa ramai insarcinata cat lucrezi cu el.

Grow where you're planted.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Fecian,

multumesc si iti urez sa fie si la tine cel putin la fel de bine! Seful tau ar trebui sa stie ca faptul ca te-ai pregati sa ai un copil nu iti afecteaza activitatea creierului si ca poti sa lucrezi la fel de bine ca si pana atunci! Si evident ar trebui sa stie ca este o perioada foarte speciala si sa te protejeze..

Gabi

Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

A reactionat f frumos, desi urma sa -l las cu "fundul in balta " .
M-a ajutat , s-a purtat f frumos cu mine toata sarcina( ca de altfel toti colegii mei-au fost niste draguti).M-a intrebat in schimb ce vreau sa fac , in sensul dac vreau sa stau cu copilul pana la 2 ani sau sa ma intorc la serviciu.Am ales varianta cu intorsul mai devreme la serviciu, bazandu-ma pe faptul ca ma va ajuta mama cu Andrei( si asa a si fost).Pe la 7 luni jum , cand s-a intors copilul cu capul in jos, mi-a fost rau vreo saptamana.De atunci mi-a zis sa nu mai vin la serviciu si pt ca tot insistam sa vin, l-a sunat pe sotul meu sa nu ma mai lase sa plec de acasa ca mi-e rau la serviciu, bla, bla.
Am stat cu baietelul meu acasa pana la 8 luni desi stabilisem 6 la inceput, iar in timpul asta mi-a dat salariul intreg .Adica in concediul de maternitate in loc de 85 % din salariu mi-a dat 100% iar pe perioada CIC pe langa alea a 8 mil mi-a dat diferenta pana la salariul meu.A fost un dragut ce sa zic.

Anca mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Buburuzul Mic
Povestea Nasterii

Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Nu vreau sa spun ca fostul meu sef era total insensibil; cand avea bebe 5 luni si a facut pneumonie a inteles imediat ca trebuie sa ma duc cu el la spital si nici nu mi-a cerut adeverinta pentru zilele respective (care nu s-au scazut din concediul de odihna). Doar ca n-a fost super incantat; si avar si misogin cum este (dar nu genul agresiv :), ci relativ simpatic), a considerat ca absoult legitim sa nu-mi dea nici o marire.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Cand te duci sa-i spui incerca sa ai o abordare constructiva. Spui ca vei avea un bb, ca desigur acest bb va fi foarte important pentru tine, dar ca-l intelegi si pe el si pe colegii tai ca vor trebui sa se descurce o vreme fara tine, ca vei face tot ceea ce tine de tine pentru ca munca sa nu fie afectata, ca doresti sa ai o cariera si dupa nasterea copilului si ca munca ta o sa aiba mereu un loc important in viata ta.
Chiar daca nu gandesti asa este de departe cel mai bun discurs, pana te vezi cu sacii in caruta.
Daca in ciuda acestei abordari tipul nu se compoarta CORECT fata de tine nici sa nu te gandesti sa te simpti vinovata. Este dreptul tau sa ai un copil - pa si pusi.

alice

Mergi la inceput