Primul nascut este cel mai inteligent!

Primul nascut este cel mai inteligent! | Autor: presura

Link direct la acest mesaj

Primul copil ob#355;ine un scor mai bun la testele de inteligen#355;#259; decāt fra#355;ii s#259;i mai mici, ne anun#355;#259; un colectiv de cercet#259;tori din Norvegia, care au studiat inteligen#355;a īntr-un grup de 250.000 de recru#355;i. Diferen#355;a nu provine din cauze biologice sau genetice, ci este un rezultat al cre#351;terii copilului. De exemplu, primului copil i s-a acordat mai mult#259; aten#355;ie cānd acesta era singur la p#259;rin#355;i. Diferen#355;a pe scala IQ īntre fra#355;i este semnificativ#259;, īnsemnānd cam 4% din valorile obi#351;nuite ale coeficientului de inteligen#355;#259;.

Sirea integrala se gaseste la www.stiinta.info

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Nu cred, nu mi se pare relevant acest studiu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Nici mie,la mine este exact invers :-)




Alba,mami de
Darian Valeriu *17.09.1999
https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Darian
&
Cassian Teodor *04.06.2005
https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Eu am doi copii, si recunosc ca de primul (fetita) m-am ocupat mai mult cand era mica. Aveam mai multa rabdare sa ma joc si sa fac diverse activitati cu ea, dar era si alt fel de copil decat este fratele ei.

Acum cateva luni Ioana (fata mea) mi-a spus - ca un fel de repros - ca de Matei nu ma ocup asa mult cum m-am ocupat de ea, mi-a spus ca ea este mare si nu mai are nevoie de ajutorul meu la teme (oricum nu o mai ajutam de mult la teme), asa ca sa imi fac timp si de fratele ei. Am incercat, m-am ocupat ceva mai mult si de Matei, dar nu suficient dupa parerea Ioanei. Asa ca a facut un plan de activitati pentru Matei - de unele se ocupa ea, unele mi le "atribuie" mie.

Si ca sa revin la subiect, nu stiu daca fetita are sau va avea un IQ mai mare decat baiatul. Poate Matei nu se va descurca la fel de bine ca Ioana la concursurile de matematica, dar stiu sigur ca el are altfel de inteligenta si ca se va descurca bine in alte domenii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana31 spune:

nu mi se pare deloc relevant acest studiu, de altfel am o prietena la care al doilea copil, baietelul ,se ia la intrecere cu sora sa mai mare cu 2 ani decat el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns presura spune:

la multa lume nu li se pare relevanta, insa nu e chiar asa.
studiul e facut pe 250.000 de tineri, iar diferenta de 4% este suficient de mare, statistic vorbind, ca sa nu fie vorba de o eroare (vezi predictii electorat numai...). Ea nu inseamna ca cel mai mare e neaparat mai inteligent, ci are o probabilitate de a fi cu 14% mai mare...

Cit despre tipul de inteligenta, citez de la sfirsitul stirii:

Cu toate acestea, aceste rezultate nu trebuie sa-i inhibe pe fratii mai mici. Aceasta pentru ca se stie caa testele de inteligenta standard scot la iveala un anumit tip de inteligenta, ce are de-a face mai mult cu logica matematica. Fratii mai mici pe de alta parte trebuie sa se lupte de cele mai multe ori ca a capete atentie, ceea ce le dezvolta capacitatile sociale. Īn acest fel ei au un nivel mai ridicat de inteligenta emotionala (vezi podcastul nostru de pe 27 Aprilie 2007), ceea ce se pare ca este mai important pentru succesul īn viata.

deci, atentie la tipul de inteligenta!
cristi
www.stiinta.info

Mergi la inceput