FIV 124

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonav23 spune:

Buna seara.

Revin si eu cu un mesaj dupa ceva timp bun de cand nu am mai urmarit subiectul, incercand sa uit problema mea, pana cand va fi venit momentul sa intru in paine.
Respectiv, problema mea este ca in urma unei operatii de chisturi ovariene, am ramas fara ambele ovare, singura mea sansa sa am un bebe, (si acela doar al sotului) fiind FIV cu ovule donate. Oricat as citi insa pe aici, 99.9% din voi, aveti propriile ovule pentru FIV, deci nu pot decat sa ma informez in ceea ce privesc procedurile si alte informatii. Asa ca, daca cineva este in situatia mea, care sper sa ma apuc undeva in toamna, sau la anu la inceput, cel tarziu, de FIV, rog sa ma ajute. Oare exista reusite de FIV cu ovule donate?

Bun. AM intrat sa postez insa pentru alt motiv. Am tot citit arhivele ...cat am putut....si am observat ca, inainte de a incepe procedura FIV, fetele beau ceai pentru detoxifiere. Nu stiu cat de bun va fi sfatul meu, insa, eu as recomanda din tto sufletul, pentru detoxifiere, gelul de aloe. In iarna am avut varsat de vant (am 28 de ani, si nu facusem asa ceva :) ), si dupa o zi jumatate de folosit gelul, ma simteam exceptional, ca noua!!! Intr-o saptamana, eram afara din casa, contrar celor ce se spun, .... ca 2 saptamani si asa mai departe. Asta..1

2. pentru cele mai....pesimiste, sa le zic asa, recomand un documentar. Poate multe dintre voi ati auzit de el, insa pentru cele care nu au auzit, il recomand din tot sufletul asemenea. Va va schimba viata, in bine, va va demonstra ca, pentru a reusi in viata, nu e nevoie decat de credinta infinita in voi. Credinta adevarata. Se numeste "the secret" si eu cred ca l-am vazut de vreo 6 ori pana acum, cu fiecare persoana care venea la mine sa il vada.

Va pup, si...cred ca in curand apar si eu la orizont, pe lista aspirantelor. Intre timp, daca cineva are detalii despre situatia mea, i-as ramane recunoscatoare.
PUP
Ramona

Zambeste, maine va fi mai rau!
http://community.webshots.com/user/ramonav23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

Simionette felicitari!!! sa ai o sarcina usoara si in 8 luni sa-l ti pe bebe in brate
Oana m-ai lasat paff...mai spre seara am sa postez si eu rezultatele mele de acum 9 luni,ca sa te uiti peste ele,sa-mi spui cum stau
Moni daca la primul fiv ameteam dupa ce luam utrogestanul oral,nu inseamna ca l-am asimilat bine?..deja sint total in ceata
Ramonav23 bine ai venit printre noi si o sedere cit mai scurta...ai trecut si tu prin multe...despre ovule donate,nu stiu mare lucru,dar cred ca sansele de reusite sint aceleasi ca si cu propriile ovule...eu iti urez succes si sa devii cit mai curind mamica
Andrao,Zoe,Denisa73,MRL,Luck,Ana_p,Felicia,Alina_Alexandra,Veret,
Miha2004,Chiara,Valeria7


"A-I multumi lui Dumnezeu cānd vāntul este prielnic pe mare nu este ceva deosebit; a-I multumi īnsa cānd este furtuna, atunci se arata adevarata recunostinta."

"Fii totdeauna cu Dumnezeu, daca vrei ca Dumnezeu sa fie totdeauna cu tine."
*Sfantul Ioan Gura de Aur*


www.hi5.com/friend/profile/displayProfile.do?userid=63737059" target="_blank">my page
www.tickercentral.com/view/8d3t/6.png" target="_blank">in asteptarea minunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyxe spune:

moni eu am facut gonalul in brat si nu e dureros, daca ai taria sa te intepi singura si mai bine,
uite o adresa unde iti arata cum sa faci:
www.fertilitylifelines.com/serono/products/gonalf/pen/instructions.jsp

simionette, se pare ca tu esti exceptia,ma bucur pt tine, felicitari si sarcina usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Zouzou: utrogestanul luat oral da ameteli, deci nu inseamna ca nu l-ai asimilat.Pur si simplu,el da ameteli.

Moni: Doris n-a apucat sa faca tratament de sustinere intrucat n-a mai facut nici punctia,i-au oprit tratamentul.De aceea spune ca nu a apucat sa ia progesteron.Probabil,dereglarea este de la stimulare,Doris.

Ramona: bun venit in gashka noastra.Este o fata care face FIV cu ovule donate, Iliuta.A avut un FIV ,dar n-a reusit.Daca intri pe prima pagina a acestui subiect,vezi ca apare si ea pe lista,da click pe numele ei si ii afli povestea.Poti eventual s-o contactezi ,sa-ti dea detalii.Mult succes!

Fetelor,eu dupa ce am avut menstruatia ( cea care mi-a venit in timpul FIV)vreo 10 zile ,asa,in toata regula,am luat AC sa se opreasca..bineinteles ca,chiar si cu AC,tot a mai curs vreo 5 zile,mai putin,ce-i drept, apoi pete,pete pana inclusiv aseara cand am terminat AC.Asa ca acum astept iar sa-mi vina menstruatia( de bine ce-am terminat-o), caci sunt z29 si ar trebui,teoretic sa apara la 3 zile dupa ce am terminat AC ,adica poimaine.Offf,abia astept sa ma reglez,sa pot sa-mi refac si eu hormonalele si examenul din secretie.

Mirelus: tu ce mai faci? Ai mai fost la control,cum mai stai?

Sheri: acum, ca i-ai pus " fundita" Alesiei, sa fii cuminte si sa stai in patut,da?

Chiara: cum e? Totul bine?

Bafta multa tuturor fetelor !

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

pup si eu fetele
Multumesc mult tuturor de incurajari si sfaturi.
Marrina pup brasoveanca dulce.
MOana te citesc (ca fiecare de altfel) cu mare interes si notez si invat din pataniile tale. Sustin pana la capat ca vei reusi. e imposibil ca Dumnezeu sa nu vada si sa nu rasplateasca un asa suflet.

Dany imi pare rau de nereusita dar ma bucur ca esti optimista si luptatoare. Eu care nu prea sunt optimista de felul meu, si pun tot timpul raul inainte pot sa confirm zicala :de ce ti-e frica de aia nu scapi. Crede-ma ca o experimentez. Asa ca lupta si vei reusi.

Meda felicitari, sarcina usoara si la termen


Eu, iepurica
Oamenii nu esueaza, doar inceteaza sa mai incerce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adhnana spune:

Andrada, Oana, Kitta, Mirela, Dani, Cristal mi-a facut o reala placere sa va cunosc.Va pup dulce si ma gandeam ca n-ar fi rau sa ne facem un obicei cu intalneala..
Dani acum tre' sa plec din Bucuresti, dar iti dau PM cand ma intorc.

Adhnana 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Zouzou, din cate stiu eu progesteronul se asimileaza cel mai bine prin injectie, pe cale vaginala si apoi pe cale orala. Oricum eu o sa-l intreb pe dr. de faza cu dereglarea si cu progesteronul. Probabil peste o saptamana cand ma intalnesc cu el.
ladyxe, deci gonalul e sub forma de pen sau exista si sub forma de fiole si se face injectia normal?


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonav23 spune:

zouzounaki, multumesc mult. AM trecut, dar sunt convinsa ca voi reusi. :P

nusy, o cunosc pe iliuta, am discutat mult cu ea o perioada. Stiu ca avusese chiar si o belea, cum ca nu ar fi avut voie sa faca FIV cu ovule donate......dupa ce cheltuise o gramada de bani pe analize..... Insa nu stiam ca a si facut unul, pentru ca dupa cum spuneam, am incercat sa imi mut gandurile din directia asta, pana la momentul potrivit.

Cine imi spune si mie, care este periodicitatea programarilor? Sau, de ce anume depinde? Adica, eu, sa presupunem ca ma hotarasc acum, cam pe cand as avea, aproximativ, sanse sa incep procedurile propriu zise?

Mercic, pup toate mamicile si viitoarele mamici. SI nu uitati, chiar insist, uitati-va la "The secret", e ceva grozav...iar pentru noi, cele care ne dorim atat de mult bebei, si numai FIV este singura sansa, documentarul, poate face minuni.

Fie ca te gandesti ca ai sa reusesti sau nu, in ambele cazuri, ai dreptate.
http://community.webshots.com/user/ramonav23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alexandra spune:

Fetele,

M-am intors si eu... Doua zile n-a mers net-ul la noi, asa ca a trebuit sa citesc din urma...
Felicitari fetelor cu sarcina!
Danylo, imi pare tare rau. Incearca sa nu te mai gindesti la asta. O sa fie bine data viitoare.

Imi pare rau ca n-am putut ajunge ieri in Cismigiu dar ma durea capul dupa anestezie si ma cam impleticeam.
O sa va povestesc ce am patit la punctie...
Dupa ce am asteptat in sala in pat vreo ora juma`, m-au chemat in sala, m-au asezat si legat pe scaun, dupa care m-au intrebat cum ma cheama si m-au rugat sa cobor pentru ca nu eram eu la rind...
Imi venea sa ii spinzur, dupa ce ca aveam emotii...
Au luat alta fata in locul meu si abia dupa aceea m-au chemat din nou. I-am intrebat daca sigur eu sunt de data asta, sa nu ma mai dea jos din nou, iar dupa ce m-au legat acolo, doctorita anestezista a zis :"domnul doctor a zis sa coboriti ca nu erati dvs. la rind". Am izbucnit in ris, mai ales ca una din asistente facuse o fata... N-a fost decit o gluma, care m-a si ajutat sa trec de emotii.
Oricum, imi pastrez parerea ca sunt tare ametiti astia de la MNL.

KITTA, apropos de virsta si de stimulare, ieri a fost la punctie o fata care avea 41 de ani. In urma stimularii a obtinut 2 foliculi iar ieri i-au facut punctia. Miine daca vine la ET te anunt si ce rezultate a avut. Tratamentul a fost acelasi, cu menogon. Totusi la tine probabil ca ar trebui incercat alt tratament.
Ai mai fost sa vorbesti cu Ron El?

Azi am primit vestea ca din 5 ovocite avem 3 embrionasi iar miine la ora 10 mergem pentru ET.

Am o intrebare... Pina miine se poate ? Nu de alta dar ne asteapta o perioda lunga fara...

Va pup pe toate.

A.A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Alina, sunt fete care intre punctie si ET au facut si au reusit. Tin pumnii ca intalnirea de maine cu puiutii sa fie una pe viata.

Monica

Mergi la inceput