FIV 124

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Buna dimineata tuturor!

Felicia multa bafta!Si eu am facut acest tip de protocol pe care il vei face tu.Din ziua in care vei incepe stimularea cu 3 menogon/zi ( adica din ziua 3 de CM) stimularea poate dura 10-12-14 sau 16 zile,depinde de cum vei reactiona la tratament.Va trebui sa faci ecografii si analize ale estradiolului pe parcursul tratamentului si in functie de acestea se va opri sau prelungi stimularea,sau ti se va ajusta doza de menogon ( mai multe sau mai putine fiole/zi).Care a fost explicatia doctorilor ca din 9 foliculi nu ai avut nici un ovocit???Bafta multa de data aceasta sa fie totul bine!
Ladyxe de ce fel de spalat inainte de ET vorbesti tu?Poti te rog sa imi dai amanunte?Pe mine dr. T m-a curatat doar putin cu un tamponel pt ca il anuntasem ca imi pusesem utrogestane in acea dimineata si...mi-a zis ca nu trebuia,dar in fine eu le-am ascultat pe fetele de pe forum care asa faceau toate.Ai mai aflat ceva noutati despre clinica lui T?Oare va fi gata pana in septembrie-octombrie?Tu acolo vei face FIV 2?

Tin pumnii tuturor in tratament si celor in asteptare!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Am gasit un articol interesant al dr.-lui Romeo Micu din Cj.
www.umfcluj.ro/home/masterat-doctorat/Rezumat_dr_Micu.pdf

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

zouzou si eu sunt pe aici dar fara nici o noutate.De cateva zile ma dor sanii foarte tare,oare din cauza stimularii?,si am si dureri de burtica la fel ca la CM asa ca cred ca o sa astept si eu impreuna cu voi luna septembrie.
Feliciaiti doresc sa fie cu noroc de data asta
Kitta iti tin pumnii si sa vii cu vesti bune.Spune-mi si pe tine te dor sanii ? Pe mine ma dor foarte tare si banuiesc ca din cauza stimularii.
alina alexandra cum a fost ET ?
FETELOR CU INTALNEALA vrea sa le spun ca imi pare nespus de rau ca nu pot fii si eu cu voi acolo....
pupici tuturor fetelor si o duminica placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

KoraPop, eu citesc cand si cand, acum am vazut ce ai scris de utrogestan. Eu in ziua ET-ului, eram pe masa....fara sa-mi pun ovulele de utrogestan pentru ca n-am stiut daca e bine sau nu. Era cam 10 ceasul. Cand a auzit dr. Cocei ca nu le-am luat, a trimis asistenta sa mi le aduca din salon si m-a pus sa le iau oral. Asadar, chiar daca le-as fi luat de dimineata, imi imaginez ca tot oral ar fi trebuit sa le iau.

Pupici tuturor.

Andreea 30+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyxe spune:

zouzou, in cazul tau nu cred ca se pune pb ca nu ai asimilat sau ca ai lipsa de progestern doar pt ca ti-a venit CM dupa 5 zile, in situatia mea, CM a venit in z9 de la ET peste tratamentul cu utrogestant, 9/zi, (nu am facut progest injectabil) si dr a concluzionat ca nu asimilez progesteronul pe aceasta cale, iar pt urmatorul fiv voi incerca si cu injectabile.

Kora, despre spalarea de inainte de ET, prea multe nu am simtit, ca a tamponat sau a dat cu altceva nu stiu ce sa-ti spun, fiind speriata asistenta care ma tinea de mana (o draguta, are tot respectul meu)imi spunea pasii care ii facea dr T, nu imi pusesem nimic inainte.
mai tarziu, acelasi lucru mi l-a spus si dr M, ca se face o spalare pt a fi un mediu cat mai neutru.

felicia si eu am avut protocol scurt, z2 1 diphe,iar din z3 am adaugat 2 meno si 2 gonal,dupa 4 zile nu am mai facut gonalul dar am continuat cu diphe si menogon, 9 zile a durat totul si a fost OK, totul depinde de reactia organismului. Bafta multa.

Am o rugaminte, a auzit, facut cineva biopsie de endometru, cum se face, rezultate, imi puteti spune ceva? Pe la sf lui iulie cred ca am sa fac asa ceva, si am inteles ca e o procedura ce nu necesita anestezie, iar la cap "pe viu" nu stau prea bine, obisnuiesc sa dau imediat "ochii peste cap".

ladyxe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_d spune:

Buna fetelor,

E prima mea intrare pe acest forum,
pe care dealtfel il urmaresc demult.
Sunteti extraordinare, va admir.

Eu sunt in Z14 de la ET, zi in care mi-a venit CM.
bHCG-ul din ziua 10 a fost < 2.

Am urmat tratament cu utrogestan 6/zi
amestecat - intavaginal (mai mult seara) si oral
dimineata si la pranz din cauza serviciului.

Din incercarea de a determina macar in parte ceea ce diferentiaza
un succes de un esec, am si eu o intrebare.

La cate dintre voi vi s-a recomandat tratament cu Medrol
pe toata perioada de dupa ET?
Mie mi s-a recomandat Medrol doar 3 zile,
pana in momentul ET.

Exceptand Utrogestanul si acidul folic
a-ti mai avut si alte recomandari de tratament dupa ET?

Numai bine, va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Luck, intr-adevar de la stimulare si pe mine m-au durut sanii cateva luni dupa FIV... cred ca asta a fost unul din motivele pentru care m-am speriat si am lasat sa treaca un an pana la urmatoarea incercare (ultima, dealtfel). Merci pentru informatiile legate de pretul menogonului, si la noi tot cam asa este (pretul).

VERET, KITTA, va multumesc mult! Si ma bucur ca te-am cunoscut, VERET, tin pumnii stransi pentru tine joi!

Ladyxe, biopsia de endometru presupune un curetaj biopsic... adica dilatarea colului si prelevarea unei bucatele de endometru prin curetaj, endometru care se da la analiza pentru a depista o eventuala deficienta a acestuia de a sustine sarcina. Eu una nu as face-o fara anestezie (macar locala). De curiozitate, unde vei face aceasta biopsie de endometru si DE CE?

Cristinici, merci pentru intrebare, la sfarsitul lui august voi incepe tratamentul si in septembrie voi face fivul. Tu cand vei incerca din nou si unde, te-ai hotarat? Bafta multa iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Zouzou, stai linistita ca-l voi intreba. Iti dai seama ca legat de FIV nu prea mai am intrebari

Deci gonalul se face exact ca si dipherelinul. Ce bine

Eu ziua 31 si nici o veste de CM. Ma gandesc ca poate si-au facut aparitia niste chiste si din cauza lor sa-mi intarzie. Luna trecuta a venit la 31 zile. Oricum saptamana viitoare ma duc la dr. si voi vedea ce si cum.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonav23 spune:

Kitta, am inteles ca si la Giuly se fac cu ovule donate, si sper din tot sufletul sa fi auzit bine, pentru ca eu cu Monsenior as vrea sa fac.

Cat despre The secret, il gasesti de pe DC++, stii, este un program care downloadeaza filme si muzica si eu stiu mai ce, din calculatoarele celor care le-au pus la dispozitie. Daca nu il gasesti, fac eu un pachet, si ti=l trimit. Cica a aparut si The secret 2, marti il vad :P

Pup. O seara buna.

PS. Cred ca ma duc la Buc sa vad care e treaba cu mine, si ce verdict da nenea Marinescu.

A, si, cine im ipoate spune daca Dr Marinescu, lucreaza si sambata la Giuly? Mercic


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by Felicia

buna dragele mele,
vin si eu cu vesti proaspete. ieri am fost la Giuly si mr. Marinescu m-a trecut pe protocolul scurt, voi incepe tratamentul imediat ce-mi vine ciclul. probabil pentru ca ei or sa fie in concediu in august si sa am timp sa termin pana atunci.
Pentru fetele care vor sa mearga la Giulesti, prof. cere 2 luni cu AC Marvelon, eu eram deja la a treia luna de cand le incepusem si m-am dus si cu mare parte din analize facute, joi am avut intalnire la cabinet si m-a chemat sambata la spital si mi-a si dat tratamentul.
Eu acum sunt la al doilea FIV, la primul din 9 foliculi, nu am obtinut nici un ovocit....

Cu siguranta Marinescu nu ti-a dat acest protocol numai ca sa termini inainte de concediul lor (care incepe prin 05.07). Inseamna ca a considerat ca e bine pentru tine. Iar protocolul scurt este o alternativa in cazul rezultatelor slabe la stimulare (si cazul meu).
Iar in privinta AC nu sunt obligatorii nici la Marinescu. Eu si data trecuta am facut protocol scurt si nu mi-a dat. Dar daca iei prea multe luni Marvelon se inhiba prea tare ovarele.
Poti sa-mi scrii exact ce tratament ti-a dat si care au fost rezultatele hormonalelor? E vorba de inhibare cu Cetrotide?
Iti doresc multa bafta! Posibil sa ne intalnim pe la Giulesti. Cand termini Marvelonul?


De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!
marrina

Mergi la inceput