Sportul pentru copii - ce fel si la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moka spune:

Baiatul mesu are 4 ani si jumatate. As vrea sa il duc la inot si la arte martiale. Ce conteaza pentru mine foarte mult este sa "fie pe mana" unor instructori buni. Imi puteti recomanda pe cineva in zona de est/sud a Bucurestiului? Noi stam in Fundeni si nu ne-am putea misca pana in Drumul Taberei de exemplu.

Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Buna, fetelor!
E super placut pentru mine sa vad cati copilasi fac sport si mai ales cate sporturi!!
imi permit sa va dau un sfat, asa ca de la cineva cu care au incercat parintii ce vrem si noi sa facem cu boboceii nostri: tatal meu e prof de sport si cred ca am incercat toate tipurile de sporturi, fiind copii: de la gimnastica si balet la judo, de la atletism la tenis de camp si badmington, inot (cel mai mult dintre toate)plus alte activitati de petrecere a timpului "liber" (pun ghilimelele ca numai "liber" nu mai era!!) cum ar fi pian - opt ani, teatru de papusi - opt ani si altele, dar perioade mult mai scurte de timp.
concluzia? joc tenis de camp ca si cum as da cu racheta in fluturasul de badmington, aplecata de spate tot mai stau cateodata cand uit sa ma controlez (au urmat scolile care-au durat mai mult decat sporturile!) deci nimic nu a iesit ca lumea, n-am facut performanta in nimic, le-am aburit pe toate!
e bine sa faci si cate putin din toate, dar - personal - consider ca a persevera intr-un singur lucru (chiar daca mai incerci si altele pe langa, dar sa-ti pastrezi o linie dreapta si lunga in ceva fix) cred ca e cel mai important si face mai mult in dezvoltarea unui copil - tanar - om decat multe incepute si nimic cunoscut pana la capat!
asta e doar parerea mea...
toate mamicile grijulii si sa aveti copilasii sanatosi!!



Dalina, mami de minuni gemenute Anita & Miriam (29.06.2006)
http://s292.photobucket.com/albums/mm33/dalinaGMN/

"Nu crede in miracole. Bazeaza-te pe ele!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

quote:
Originally posted by moka

Baiatul mesu are 4 ani si jumatate. As vrea sa il duc la inot si la arte martiale. Ce conteaza pentru mine foarte mult este sa "fie pe mana" unor instructori buni. Imi puteti recomanda pe cineva in zona de est/sud a Bucurestiului? Noi stam in Fundeni si nu ne-am putea misca pana in Drumul Taberei de exemplu.

Multumesc mult.

Moka si Vladutz


Complexul National"Lia Manoliu" de pe Blv.Basarabiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrissB spune:

Cautand pe internet am dat de FitKids. Mi-am dus fetita acolo si fiindca i-a placut foarte mult i-am facut un abonament. Am ramas surprins de amabilitatea celor doua instrictuare si de conditiile oferite copiilor (vestiar cu cheita,prosoape,dusuri, sapun si sampon).

Cel mai mult ii place la gimnastica si dans. Dupa fiecare ora vine acasa si se lauda cu ce a mai invatat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Probabil ca tenis deoarece sotului meu ii place si chiar e un sport util. In rest am sa o las si pe ea sa aleaga ceva, nu as vrea sa-i impun totul. La mine vede yoga, pilates, belly dance, etc si probabil ca poate sa ceara sa o duc la aerobic sau balet, deci... e si la latitudinea ei.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
;-)http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=10837987

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michela09 spune:

Andreea - care are acum 5 ani - a inceput de cca 3 luni sa faca arte martiale - aikido, si ii place f. mult, e incantata. As vrea sa ii gasesc si un club de dansuri sa mearga in weekenduri, dar ma gandesc sa nu o obosesc prea mult (la aikido se duce de trei ori pe saptamana). Ma mai gandesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Noi ne gandim la dans sportiv. Rebeca are acum 4 ani, cautam un club de dans, pentru a face performanta, in cazul in care ii va placea. Si, auxiliar, un stil de autoaparare. Imi puteti da ceva sugestii de cluburi de dans? Multumesc...

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

quote:
Bebe Beca Posted - 06/06/2008 : 15:33:35 Noi ne gandim la dans sportiv. Rebeca are acum 4 ani, cautam un club de dans, pentru a face performanta, in cazul in care ii va placea. Si, auxiliar, un stil de autoaparare. Imi puteti da ceva sugestii de cluburi de dans? Multumesc...

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004


Ioana, cei de la Pas in doi sunt super buni, lucreaza cu copiii foarte bine. Gasesti adresa pe google daca bagi pas in doi, nu pun aici ca sa nu se considere reclama. Eu zic sa mergi, domnul Viorel este un domn foarte dragut (si la propriu si la figurat) si din mana lui au iesit campioni nationali la dans sportiv.Si eu o sa o dau pe Bia dar mai tariu, sa mai creasca putin.




Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Eu il duc pe pitcul meu in varsta de 2,5 ani la innot. Fac asta in primul rand pentru ca s-a nascut cu sternul infundat si ar fi cam singura solutie pentru o posibila atenuare prin dezvoltarea muschilor si a cutiei toracice. E o piscina cu bazine speciale de copii dar il luam si in bazinele mai mari cu noi si e f incantat. Incerc sa mergem in fiecare saptamana macar e doua ori.
Dupa ce va mai creste il vom lasa pe el sa isi aleaga ce va vrea sa faca, va merge sa vada despre ce e vb la tenis, judo si alte sporturi si va decide el ce ii va face placere sa faca. Este f important pentru dezvoltarea lor sa faca un sport, nu impus care sa devina un stress pana la urma ci sa isi aleaga el ceva ce ii place si sa o faca in mod regulat. Eu una sunt foarte incantata sa vad ca aici lumea chiar acorda sportului importanta pe care o merita si ii intelege beneficiile, vad alergand prin parc si batrani peste 60 de ani si pe biciclete si cu barcile...poate de aceea si au o medie de varsta mult peste media de varsta a noastra, a romanilor. Stiu ca sunt si multi alti factori determinanti dar si sportul e unul decisiv cu siguranta.

Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Abisa spune:

Fetita mea cea mare, Clara, a facut gimnastica de la 3 ani si i-a placut foarte mult. Acum am vrea sa o dam la dans sportiv. Chiar, puteti sa-mi recomandati un club?

Mergi la inceput