buna fetelor - reteta Vinete prajite

buna fetelor - reteta Vinete prajite | Autor: karamia

Link direct la acest mesaj

Am gasit site-ul tot cautand retete rapide si am ramas placut impresionata de retetele postate aici...si deja am inceput sa le testez incepand cu, kumpir:) (care mi-a iesit super si prietenul meu a fost incantat de noutate).
Am si eu o reteta pt voi pe care o stiu de la mama (din Moldova)

Vintete prajite

Ingrediente : o vanata, 1 ou, faina sau pesmet, si usturoi pisat (cantitatile pot fi mai mari in functie de numarul de persoane)

se ia vanata, se spala bine si se taie felii subtiti cam de 0,5-1 cm(pe lat nu pe lung). Feliile tataie se trec prin faina si apoi prin oul batut si se pun in tigaie in ulei incins pana se rumenesc pe o parte si apoi se intorc sa se rumeneasca pe cealalta parte (rumenit inseamna sa se faca maronii nu sa fie prajite precum cartofii pai). Cand se scot, se scot pe o farfurie pe care ati pus initial servetele pt a trage tot uleiul din ele, iar apoi se toarna cu o lingurita usturoiul pregatit ( usturoi pisat amestecat cu sare,piper, ulei si otet in cantitati mici si frecat bine , apoi se toarna apa usor peste compozitie sa se dilueze )si se servesc calde sau reci ..sunt foarte gustoase, iar la mine in casa se termina in maxim 15 minute :)

sper ca am explicat pe intelesul tuturor (adik nu m-am complicat eu in explicatii , asta fiind prima data cand dau o reteta), fara sa para complicat pt ca nu este.

Pofta buna si sper sa va placa asa de mult cum ne place noua :)



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alincic spune:

Karamia,si mie mi-au pacut cartofii kumpir,chiar am impresionat si pe altii caci au preluat si ei repede reteta
De vinata prajita stiam,dar nu o prea faceam.Acuma ca mi-ai adus aminte,chiar o voi face si eu.
Mersi la toti pt recete,pa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Cred ca incerc sa fac maine vanata prajita, pana acum le papam doar sub forma de salata, dar nu suna rau reteta ta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

dupa aceeasi reteta se pot prepara dovleceii pane sau conopida pane.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

E minunata reteta cu usturoi.

Eu mai fac vinete prajite (feliile rotunde) pt a prepara cu ele o mancarica de vinete la cuptor cu rosii si mozarella. Pun felii alternande de vinete, rosii, mozarella, mai stropesc cu putin sos de rosii , busuioc si oregano. Uneori pun si 2 catei de usturoi pisati in sosul de rosii.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

bine ai venit pe
am scris in titlu si numele retetei, ca sa stim despre ce e vorba in subiect, am sa fac la fel si cu celalalt subiect postat de tine.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karamia spune:

Multumesc Roxana si scuze dar a fost prima data cand puneam un mesaj aici si era bine sa ma fi uitat mai atenta :)....

pupici si gatiti manacre sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

quote:
Originally posted by danyce

E minunata reteta cu usturoi.

Eu mai fac vinete prajite (feliile rotunde) pt a prepara cu ele o mancarica de vinete la cuptor cu rosii si mozarella. Pun felii alternande de vinete, rosii, mozarella, mai stropesc cu putin sos de rosii , busuioc si oregano. Uneori pun si 2 catei de usturoi pisati in sosul de rosii.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei




Suna super bine reteta cred ca am sa incerc si eu...!

Anto
"Stau pe DC si asta imi ocupa tot timpul!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Ai mei sunt fani vinete prajite, eu fac la fel si salata de dovlecei pane, cel putin acum vara e o garnitura super ptr orice..mai ales daca le tii la frigider, sunt super racoroase

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani, Antalya 2007
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi25 spune:

Eu mai am o varianta la vinetele prajite: tai felii de vanata si dovlecel si le pun putin cu sare sa scoata zeama din ele, tai si felii de rosii - incercati sa aiba toate acm aceeasi circumferinta. Se ia cate o felie din fiecare si se pun impreuna (felia de rosie se da inainte prin faina si se pune intre felia de dovlecel si cea de vanata) se dau toate prin faina si ou, se pajesc la foc mica ca sa se patrunda....dupa ce se scot se pot servi cu mujdei de usturoi frecat cu ulei si in care puneti iaurt.
Sunt delicioase....combinatia de gusturi e dementiala si servite cu iaurtul cu usturoi rece e perfecta.

Pofta mare.

www.youngnutrition.net/member/tickers/31540/ticker4.png[/img][/url]" target="_blank">Evolutie Daria
Poze
Ne votati?: CONCURS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea-Cristina spune:

Gabi mi-a luat vorba din... tastarura! Si eu vroiam sa va sugerez sa le incercati cu salata tzatziki!

Mergi la inceput