buna fetelor - reteta Vinete prajite

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns noni930 spune:

Vinete prajite cu ciocolata

2 vinete taiate in felii foarte subtiri
sare (de mare)
faina pentru tavalit feliile de vinete
ulei de masline pentru prajit
450 g tablete de ciocolata amara (65-85% cacao)
250 ml lapte
o jumatate cana de migdale prajite (nu sarate) si taiate bucati (sau dupa gust)


Se sareaza vinetele si se lasa in strecuratoare sa se scurga 30 min. Se clatesc in jet de apa si se usuca in servet de hirtie. Se dau prin faina si se prajesc in ulei fierbinte (375F daca aveti termometru). Nu se ingramadesc toate vinetele in tigaie. Se prajesc pe rind si se scot pe servete de hirtie ca sa absoarba grasimea.

Separat, ciocolata se pune intr-un castron rezistent la temperatura deasupra unei bai de aburi (castronul nu trebuie sa atinga apa). Se toarna laptele si se amesteca cu telul pina se omogenizeaza.

Se pun vinetele pe un platou, se pune sosul de ciocolata deasupra (din furculita) si apoi se presara migdalele.

Poza aici:

http://www.foodtv.ca/recipes/recipedetails.aspx?dishid=5089

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Karamia, am facut ieri vinete prajite cu usturoi si n-au iesit rele delok! Am retinut si varianta cu vinete, dovlecei si rosii!


Noni, tu chiar ai incercat reteta de vinete cu ciocolata ..sau vrei sa experimentezi pe noi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Eu iubesc vinetele asa de mult incat orice alta metoda de a le prepara decat "salata" este pur si simplu blasfemie
Eu fac salata de vinete in felul urmator (am vazut ca e mai putin obisnuit dar iese minunata!!): vinetele le coc pe o tava ca sa nu se crape coaja si sa umple salata de bucatele de coaja arsa. Apoi adaug cam un catel intreg de usturoi si o ceapa potrivita (cantitatea standard pentru o familie de iubitori de vinete este de 2 kg de vinete), sare, nitel ulei si 2-3 linguri de maioneza.
As manca salata de vinere tot timpul anului zi de zi!!

Va pup!

:) Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

dovlecel

se taie dovlecelul pe lung in felii subtiri. in felia-fasia de dovlecel se infasoara o bucatica mica de branza, se da prin ou si prin faina se prajeste. se serveste cu mujdei de usturoi.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noni930 spune:

quote:
Originally posted by daniella4
[br

Noni, tu chiar ai incercat reteta de vinete cu ciocolata ..sau vrei sa experimentezi pe noi?




Daniela, sosul de ciocolata este amar, nu dulce. Este foarte important ca ciocolata sa aiba cel putin 65% continut de cacao. Eu folosesc 85% pentru gatit (nu prajituri).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

quote:
Originally posted by antosit

quote:
Originally posted by danyce

E minunata reteta cu usturoi.

Eu mai fac vinete prajite (feliile rotunde) pt a prepara cu ele o mancarica de vinete la cuptor cu rosii si mozarella. Pun felii alternande de vinete, rosii, mozarella, mai stropesc cu putin sos de rosii , busuioc si oregano. Uneori pun si 2 catei de usturoi pisati in sosul de rosii.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei




Suna super bine reteta cred ca am sa incerc si eu...!

Anto
"Stau pe DC si asta imi ocupa tot timpul!"



Am facut aseara o tava dar...a fost cam mica!Danyce multumim pt. reteta este foarte usor de facut, ieftina si gustoasa!

Anto
"Stau pe DC si asta imi ocupa tot timpul!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by noni930

quote:
Originally posted by daniella4
[br

Noni, tu chiar ai incercat reteta de vinete cu ciocolata ..sau vrei sa experimentezi pe noi?




Daniela, sosul de ciocolata este amar, nu dulce. Este foarte important ca ciocolata sa aiba cel putin 65% continut de cacao. Eu folosesc 85% pentru gatit (nu prajituri).



M-am lamurit.
Nu stiu daca voi incerca reteta, ca sunt mai conservatoare, dar cine stie? In studentie papam telemea cu dulceata de trandafiri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

DANYCE,deci daca am intzeles eu bine,vinetele se prajesc in prealabil si apoi se baga la cuptor?

Cind am citit acum citeva zile,am fost sigura ca retzeta ta(care mi-a sunat bine)este si cu bostanei!Asa ca eu am cumparat si bostanei!Oare sa fac si cu bostanei sau mai bine sa nu risc experimentul?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Fetelor astept inca un raspuns de la voi,ca miine asta am in meniu!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

andacos eu am mancat la cineva si cu vinete si cu dovlecei si a fost un deliciu.cred ca fac si eu diseara ca mi-ati facut o pofta
nu stiu daca sa prajesc legumele inainte.am incercat sa fac si eu o data acesata retea, dar le-am bagat crude la cuptor si au ramas cam tari.banuiesc ca branza trebuie pusa mai tarziu ca altfel devine maronie si putin amara.voi cand puneti branza?


Cristina in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput