Familia sotului

Familia sotului | Autor: sanasand

Link direct la acest mesaj

Va salut! Sunt noua aici si,sincera sa fiu,nici nu stiu cum sa incep. Totusi.. Sunt impreuna cu sotul meu de 5 ani jumatate..si suntem casatoriti de 4 ani jumatate. Avem o relatie chiar nostima.Spun ''nostim'' pentru ca ne distram aproape in fiecare zi teribil! Radem, facem numai prostii si ne intelegem chiar bine. De doi ani jumatate locuim in casa cu mama lui,iar de 2 luni cu fratele lui. Inainte ca fratele lui sa se mute inapoi in casa(prietena lui l-a parasit)..credeam ca este ''the hell on earth'' locuind numai cu mama sotiorului.:)) Ce m-am inselat! De doua luni nu mai am pace! Plang si sunt ff stresata. Fratele lui este deosebit de rautacios.L-am auzit de nenumarate ori vorbind urat despre mine si sotul meu..vorbeste urat despre cainele meu etc. Nu stiu ce sa mai fac. Sotul nu mai vrea sa mai zica nimic. Stiu ca am ascultat totul pe ascuns,dar iubitul meu nu spune niciodata nimic,nu ne apara. Iar eu simt ca innebunesc in fiecare zi mai mult! I-am spus astazi ca eu cred ca plec,ca nu mai pot locui mai departe aici. Daca ar trebui sa povestesc aici tot ce face fratele lui...nu as avea loc indeajuns.. By the way..locuiesc in Austria.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Solutia mea e ca s-au pleci cu sotul sau nu pleci deloc. Fratele lui s-ar putea sa sufere si de invidie ca voi sunteti fericiti si el tocmai s-a despartit. Sotul tau poate nu-i raspunde ca sa nu escaladeze conflictul. Cel mai bine ar fi sa pregatesti terenul sa va mutati amandoi.

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

e musai sa stai cu toate neamurile lui? nu se poate sa va gasiti un loc al vostru? e pacat de asa o relatie frumoasa, daca lucrurile stau cum spui tu.

chris + alexandra
varsta alexandra
bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelis spune:

Si eu am avut astfel de probleme cu familia sotului , mai exact la sfarsit de saptamana cand mergeam la ei.Sotul meu era la fel, nu spunea nimic prefera sa taca numai sa nu fie cearta, se impartea in doua intre mine si ei. Eu o perioada am tacut apoi m-am revoltat si comentam de fiecare data dar nici asa nu este bine, ma mai certam si cu sotul deoarece asteptam reactii mai promte din partea lui. Dupa 1 an de dispute, noi am ajuns la concluzia ca mai bine evitam si de atunci nui mai stam niciodata la parintii lui mai mult de cateva ore. Ne intalnim , vorbim si plecam, daca altfel nu se poate.Si sincer este mai bine asa, pentru noi ca lor nici asa nu le convine.
Eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu sotul va constientizati problema, sa puneti in balanta cat de mult va afecteaza si sa luati o hotarare care sa care sa fie ok pentru amundoi.
Bine ar fi sa plecati si sa locuiti singuri, iar sotul daca te iubeste si tine la relatia voastra va veni cu tine iar daca nu te va sustine si te va lasa sa suporti in continuare toate sicanele rautacioase, tu ar trebui sa te gandesti serios daca este sotul potrivit pentru tine.
Sotul meu a fost pus intr-o situatie de a alega intre mama si mine , binenteles ca a plecat cu mine ca de nu acolo il lasam si mergeam mai departe chiar daca suntem casatoriti si il iubesc enorm.
I-ti doresc numai bine, iar daca il iubesti pe sotul tau si vrei sa fiti fericiti lupta.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Cred ca ai dreptul sa ceri sustinere din partea sotului tau. Iar el are datoria sa puna lucrurile la punct.
Daca ce spui este adevarat, situatia nu mai poate continua in acest fel, decat o anumita perioada in care voi cautati o solutie de plecare si nu are rost sa agitati spiritele. O perioada fixa, pe care o stabilesti cu sotul tau, dupa ce acesta e convins ca intelege ca familia lui incepe cu tine.
Motivele comportamentului rudelor tale prin alianta nu au relevanta. Importanta este pozitia sotului tau

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Si eu zic ca trebuie sa ai sustinerea sotului. El poate, daca vrea, sa trateze altfel cu rudele lui. Important e sa vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Incearca sa vorbesti cu sotul tu si sa-l pui macar teoretic in postura ta. Intreaba-l ce ar face daca ar fi in aceiasi situatie cu familia ta?
Sint convinsa ca va realiza ca nu ti-e prea bine si ca veti lua decizia cea mai buna daca va iubiti.

Numai bine.

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria_ spune:

sngurul mod in care poti sa ai liniste e sa va mutati numai voi doi. poate ca este mai greu, un efort financiar mai mare, dar chiar merita. si asa veti avea liniste si veti putea de asemenea sa va pastrati bune(sau relativ bune) relatii cu rudele. succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Eu zic sa vezi ce il determina pe barbatu-tau sa nu spuna nimic.
Are o atitudine pe care tu nu o intelegi - roaga-l sa ti-o explice.

Poate el stie ceva ce tu nu stii. Poate evalueaza altfel situatia. Poate a mai trecut prin crize cu frate-sau si stie ca daca il ignora ii trece. Poate respectivul e marcat de ceva, are o problema si vrea sa il menajeze pina isi revine. Sint multe posibilitati - discuta cu el si incearca sa intelegi motivele pentru care nu raspunde la injurii.

Si gindeste-te unde s-ar ajunge daca ar raspunde. Compara la rece consecintele a ceea ce ai prefera TU (sa sara la jugulara aluia si sa-l puna la punct) cu consecintele atitudinii pe care o prefera el.
Fa un pas in spate, intreaba si incearca sa intelegi pozitia lui si compar-o cu a ta.
Dupa aia vezi daca lucrurile stau in realitate asa de prost incit sa-ti iei asseturile si sa pleci.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Deci... si eu zic la fel: incearca sa gasesti motivele absconse pentru care familia sotului se poarta urat cu tine, te barfeste si motivele pentru care sotul nu ia atitudine la faptul ca tu suferi si te macini. Sigur-sigur existra un motiv, oamenii nu sunt rai, intotdeauna au un motiv pentru care fac asta.
Daca nu reusesti sa gasesti un motiv real atunci mai ai doua variante la indemana: ori inventezi un motiv (te poti inspira de aici e pe forum, sursele sunt nelimitate) sau poti efectiv sa intelegi naibii ca de fapt ti se pare, poate ai tu probleme, poate suferi de mania persecutiei iar oamenii aia se poarta de fapt minunat. Te barfesc? Ai sigur halucinatii.

In nici un caz, niciodata sa nu ajungi la concluzia ca mama si cumnatul sunt niste marlani cu care nu ai chef sa locuiesti sau ca sotul nu pricepe care sunt atributiile unui partener intr-o familie sau e cam lenes si il si doare undeva ca tu suferi. Nuu... fereasca sfantul!
Ca sa nu mai vorbesc sa ajungi (ptiu, drace!) sa decalari ca TU NU MAI VREI SA LOCUIESTI ACOLO SI TE MUTI, iar sotul daca vrea familie vine dupa tine pentru ca esti cea mai importanta.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
L-am auzit de nenumarate ori vorbind urat despre mine si sotul meu..vorbeste urat despre cainele meu etc. Nu stiu ce sa mai fac. Sotul nu mai vrea sa mai zica nimic. Stiu ca am ascultat totul pe ascuns,dar iubitul meu nu spune niciodata nimic,nu ne apara.


asta suna a discutie foarte deschisa intre sotz si sotia care incearca sa rezolve problemele.

Ai dreptate - ai facut tot ce puteai sa faci, adica sa-l spionezi, acum muta-te repede, si eventual tot pe furish, pentru ca frate-sau ti-a barfit catzelul - Domn'e ce rautate! - si barbatu-tau n-a reactionat. Si nici n-a avut un al nshpelea simtz care sa-i spuna ca tu asculti cu paharu' in perete.

Asta da motiv sa spargi o familie, da-i inainte.
Tot aci pe forum gasesti exemple de sfaturi d'astea si pentru mai putin. De exemplu, ca ploua afara si pigu' nu realizeaza ca tu suferi din cauza asta.
Tine minte, toti barbatzii "e porci" si femeile neste duamne sensibile si neapreciate la adevarata valoare.
Nu stiu cum om convietui cu ei de atitea secole, da' asta e un obicei prost care trebe sa inceteze.

Deci, daca ai vreo sansa sa te desparti, cit de mica, profita. Succes.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput