Inseminare (13)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eva-maria spune:

andriushca: ma ingrijoreaza petele tale, de ce nu iei utrogestan? si fa testul cat mai repede ca sa poti apoi sa mergi la doctor sa vedeti ce faceti in continuare. eu stiu ca C.M. trebuie sa vina la 14 zile de la ovulatie daca nu este bebe. si la tine dupa simptome este sigur bebe. apropo, la celelalte inseminari ce simptome ai avut?

marryan:ai endometrul f.bun, nici prea mare nu e in regula. mie mi-a spus dr. ca maxim 14 mm trebuie sa fie, altfel ai hiperplazie de endo.

crisis 81: eu zic sa nu renunti la inseminare daca in acel moment esti ok si ai renuntat la antibiotice. iti doresc insanatosire grabnica!

eu sunt z19, mai am de luat pastile cyclo-proginova pana in z25 si apoi astept sa vedem poate mai vine un miracol in viata mea. am citit pe net ca unele femei din America au ramas gravi luand numai aceste pastile. ce bine ar fi sa reusesc si eu!!!

pt. toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

marryan, eva
bebekom , tare mult as vrea sa va dau o veste buna sa ne mai creasca increderea si noua dar cum o vrea DD!
eva, ce este ciclo proginova si pt ce e?
la celelalte inseminari nu am avut intepaturile si durerile de burta in z 6-7 dupa IAS, asa cum am avut acum. in schim la insem. trecute mi-a venit CM direct, fara pete inainte.
nu am luat utrogestan nici atunci, nici acum. eu stau f. bine cu progesteronul. (dupa analize am progesteronul mai mare decat valoare maxima inscrisa in buletinul de analize, probabil de asta nu mi-a dat dr. sa iau).
un test de urina oare iese in Z 28? o sa-mi cumpar unul azi cand ies de la serviciu. test de sange nu prea as face, as astepta mai intai sa vad daca vine sau nu CM pana pe 12 iulie.
eu stiu ca faza luteala variaza intre 14-16 zile.
va pup si va imbratisez cu drag pe toate.

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebekom spune:

andriushca, eu stiu ca testul il poti face in Z14 de la inseminare; pe testele barza-gold scie ca testul se poate face si cu 4 zile inainte de ziua in care ar tr sa-ti vina menstruatia; asa ca, asteptam acea veste buna. Eu deja te vad ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Gata, azi iarasi e Z1 la mine.
Am fost zilele trecute la doctor si mi-a recomandat sa iau o pauza de 2 luni.Asa ca o sa incep din nou cu naturistele.
Pana atunci am o nelamurire.Dr spunea ca trebuie schimbata schema de tratament pt. stimulare si asta din cauza endometrului prea subtire.Adica daca pana acum luam doar 5 clostilbegyt data viitoare mi-a dat urmatoarea schema: Z2-Z5 cate o pastila de closty , Z6 menogon, Z8 menogon, Z10 menogon.Nu inteleg cum e ajutat endometrul de menogon.Eu stiam ca menogonul e tot pentru stimulare ....
Am tot incercat sa ma lamuresc cu dr dar el o tine una si buna ca asa ajutam endometrul.
Stiti cumva sa-mi explicati si mie de ce?


ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva-maria spune:

andriushca:testul de sange est cel mai relevant. am auzit ca cele de urina mai dau rateuri. eu zic sa-ti faci curaj pt. testul de sange, e doar o intepatura si merita efortul pt. ca atunci vei sti cu siguranta daca esti si poti actiona in consecinta. mai ales ca petele astea nu suna a bine si poate trebuie sa faci injectii cu gravibinon sau altceva. poti sa vorbesti si cu dr. sa vezi ce te sfatuieste.

eu iau cyclo-proginova la recomandarea dr. care a zis ca o sa-mi regleze C.M. pastilele sunt de 2 feluri: primele 11 pastile contin 2mg estradiol valerat si urmatoarele 10, 2mg estradiol+0,5 mg norgestrel (un progesteron sintetic). se pare ca da rezultate. din ce am citit pe net poti chiar sa ramai gravi cu putin noroc. sa speram ca o sa fie bine si pt. mine.

va pup pe toate si mai vorbim maine.

Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Multumesc pentru raspunsuri fetelor!
Nu voi renunta la IAS. Eu cred ca nu am de ce.
Oricum pana la momentul conceptiei (vineri, sambata) eu zic ca ma pun pe picioare. Fac injectii cu doua ampiciline de 1g si o gentamicina. Si astazi chiar nu am mai facut febra. Deci pana vineri o sa termin tratamentul si o sa fiu ok.
Va pe toate!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns montytaiana spune:

bebekom eu personal nu am facut nicio analiza, nu stiu de ce dar doctorul nu mi-a dat nimic, si inainte sa ajung la profesor cand l-am intrebat pe ginecologul meu a zis ca nu e nevoie ca eu sunt ok. si eu mi-am pus semne de ? ce se vede cu ochiul liber? dar nici cand am ajuns la marinescu si l-am intrebat nici el nu mi-a dat nimic de facut
eu insa am o intrebare - cam delicata - dar tr sa o pun sa imi iasa din minte
voua dupa ce faceti inseminare sau dragoste vi se intampla sa aveti in momentele urmatoare, daca va ridicati, scurgeri de sperma?
e normal? n-am indraznit sa intreb pe nimeni dar tr sa stiu
eu asa patesc, si chiar daca nu ma misc vreo 3 ore cand ma ridic sa merg la dus o patesc
sambata cand am facut IAD special am stat culcata cat de mult am putut, dar cum m-am ridicat cum mi-a curs un picut parca de data asta ceva care nu arata chiar ca sperma dar poate totusi unde ere tratata .....?
o fi ceva in neregula la mine?
asta sa fie cauza pt care nu reusesc la IA
cam atat
o zi minunata si va pupic
andiushca azi e 11 parca pe 12 tr sa vina CM, de ce nu faci testul de sange nu cred ca acum e devreme
te asteptem cu vesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Monty si eu m-am intrebat ca si tine pt ca dupa contact de cele mai multe ori se scurge cam tot (asa mi se pare) chiar dc mai stau intinsa si credeam ca e asa din cauza spermogramei f. proaste, insa se pare ca si fetele cu spermogr. normala au patit asa, era chiar si un subiect zilele trecute, cred ca il gasesti la pagini mai vechi.Insa la inseminare n-ar trebui sa se mai scurga nimic.
Prima ora cand am facut IA la MNL m-au lasat sa stau pe masa cu picioarele putin in jos si s-a scurs putin si apoi mi-am dat seama ca n-a fost bine la urmatoarele IA (unde am ramas pe masa in poz de la inseminare) cand nu s-a mai scurs absolut nimic, am avut doar vagi sangerari, dar asta e altceva.
Andriusca ai facut testul? Iti tin pumnii sa fii , ca asa pare dupa simptome.


Ioana
poze szeged

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

buna dimineata fetelor!
ali, imi pare rau pt Z 1!
monty, si mie mi se scurge oricat as sta linistita dupa, chiar si daca ma ridic din pat dupa 3 ore. si eu m-am intrebat de multe ori daca e normal si am scris si la subiectul special creat de o fata. teoretic e treaba cu colul inchis/deschis, functie de care se scurge sau nu sperma din vagin.
in schimb, la IAs nu mi s-a scurs niciodata nimic.
ioana, !
si acum raportul: azi Z 29 a CM. aseara am avut iar o dara portocalie. azi noapte nimic, acum dimineata nimic. sa vedem pe mai tarziu. nu ma doare burta , doar sanii s-au marit si ma dor de mor daca n-am sutien, sunt plini de vinisoare albastre.
am facut test Barza gold. pare negativ la prima vedere, dar eu am vazut totusi o urma usoara a celei de a 2-a liniute. aproape numai eu o vad (sau mi se pare?). sotul a spus ca o zareste si el, ca o parere dar sa nu ma entuziasmez. si asta se intampla cand inca nu se uscase betisorul. stiti teoria aia cu hartia proasta de la testele barza, cand se usuca si se vede marcajul de dedesubt.
asa ca nu stiu ce sa zic. nu va entuziasmati nici voi, va rog , iar daca o sa va dezamagesc si de data asta, va rog sa fiti pregatite sa ma iertati.
acum nu-mi ramane decat sa astept ori venirea rusilor aia adevarati, ori daca nu mai vin sa incep sa-mi fac sperante si sa repet testul. nu voi face si test de sange ca nu am timp. suntem in pregatiri pt concediu (saptamana care vine plecam), mai am treaba la serv. si chiar n-am timp sa ajung la dr.
va pup pe toate.

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva-maria spune:

andriushca:mie mi-a spus dr. sa nu iau teste barza si ozone ca nu sunt bune. mi-a recomandat Clear Blue (iese sigur la 19 zile de la ovulatie) sau Sure Check. cumpara din acestea si mai incearca maine. iti tin pumnii stransi!!!
apropo, liniuta palida era colorata sau alb stralucitor? daca este alb stralucitor e negativ, insa daca se vede o urma cat de cat colorata esti gravi, asa cum iti doresc si eu!!!

pupici.

Eva

Mergi la inceput