Inseminare (13)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Deci chiar nu stiu ce sa fac. Azi (ca e 4 dimineatza) sunt z5 si pe 13 fac iar IAS. Am sunat-o pe doctora sa o intreb dc iau ceva de stimulare dar nu mi-a raspuns. Ma gandesc sa iau eu de capul meu pentru ca e randul lu ovarul operat de endo sa ovuleze si el nu prea poate singur. Dar data trecuta cand am facut simulare am avut folicul pe el, dar nu s-a spart si s-a facut chist. Of, ce dilema!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Crisis81 ,ai facut stimulare cand ai facut chistul pe ovarul afectat endometrioza ? Ai facut pregnyl (sa se sparga foliculul) cand trebuia sa ai ovulatie?

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Criss81 daca esti deja z5, cred ca e cam tarziu sa te apuci de stimulare, de obicei se incepe in z2-3. Dar ma mir ca d-ra nu ti-a dat ea stimulare. Nu e obligatoriu sa ovulezi pe ovarul stang acum, nu e o regula, poate fi tot pe acelasi ovar ca data trecuta.
Mai bine nu iei nimic pentru stimulare fara avizul dr. si ai sa vezi la monitorizare ce foliculi ai si daca sunt buni pentru inseminare. Daca nu, mai bine incerci data viitoare cu stimulare din timp, chiar daca mai pierzi o luna, sunt mai multe sanse.

Ioana
poze szeged

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

ioana, am vizionat pozele de la Szeged. foarte frumos!

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Andriusca -intr-adevar Szegedul e un oras f frumos si chiar daca am fost acolo sa facem FIV ne-am simtit ca in concediu. Sper ca data viitoare cand mai mergem -in sept-sa vin de acolo
Tu cum te simti, ceva simptome? Iti tin pumnii in continuare!

toate fetele

Ioana
poze szeged

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

ioana, bafta mare in toamna. eu sunt bine, in ulitmele zile nu am mai simtit nimic, am fost prinsa cu alte probleme si de multe ori am si uitat ca am facut inseminare si ca astept rezultatul!

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva-maria spune:

crisis 81: eu nu cred ca in ziua 5 este prea tarziu sa incepi stimularea. eu am luat din z5-z9 cate 2 past. de clostilbegyt cand am facut stimulare acum 3 luni. insa eu nu am facut inseminare. s-ar putea ca luna viitoare cand voi face inseminare (daca nu reusesc natural luna asta) sa-mi dea un alt tratament, desi nu cred pt. ca am raspuns f.bine la primul.
asa ca eu zic sa iei ceva mai ales daca stii ca alfel nu ovulezi. iti doresc mult noroc, oricare ar fi varianta pe care o vei alege.

fetelor, va doresc un week-end placut si mai vorbim luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Am luat azi dimineata o pastila de ova-mit. Si o sa iau timp de 5 zile. Data trecuta cand am facut stimulare si am facut chistul nu facusem pregnyl. Acum stiu si chiar daca nu-mi da doctora, eu o sa fac pregnyl ca sa nu ma pricopsesc iar cu vre-un chist. Oricum fac inseminare si imi va da cu siguranta pregnyl de facut.
M-am gandit ca daca o sa am mai mult de un folicul vor fi mai multe sanse. Exista o sansa. Si am hotarat sa profit de ea. Promit ca fac asta doar luna asta. Vreau si eu sa fiu
Prima si ultima stimulare am facut-o in luna februarie.
pentru toata lumea

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns montytaiana spune:

bebekom multumesc de incurajare, si nu am abandonat desi in ultima vreme nu am prea scris, pentru ca sunt prea confuza cu ce mi se intampla, in schim am intrat de cate doua trei ori oe zi sa vad ce mai faceti si cine vine cu vestea ce buna
maria 08 tu ce faci?
iubitelelor, am o intrebare la care nu ma prea pricep
am fost la monitorizare in ziua 13
si am avut endometrul 11.2mm ovar drept cu 2 foliculi de 11.5 si 13 mm
iar la ovarul drept mi-a scris decat niste valori 24.3/17.4 si i-a spus asistentei ca am chisturi? dar de la ce luna trecuta nu aveam am avut folicul de 13.2,
si m-a chemat in Z15 la o noua ecografie si am avut endometrul mai mic? 10.5 pe stang numai un folicul de 14 si dreptul niste valori 37.6/25.2
m-a programat pt ziua 17 la IAD . nu-i prea tarziu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns montytaiana spune:

si chisturile alea trec asa sau trebuie sa fac ceva ca sa treaca?
dar doctorul de ce nu mi-a zis nimic?
daca l-am intrebat a zis ca totul e ok
dar eu nu mai inteleg nimis
de ce a scazut endometrul?
si de ce foliculul a crescut numai un mm? si de ce nu mai e decat unul?
oricum ce m-a derutat a fost chestia cu chisturile. am auzit clar cand i-a spus asistentei. cum adica e ok?
am facut stimulare cu ova mit de la el sa fie?
oricum maine dim fac IAD - sper sa iasa bine si sa va dau in curand vestea ce-a buna
bebekomuite vezi de aia nu am mai scris de mult, ca daca incep nu ma mai opreste nimeni - si nu vreau sa va plictisesc cu nelinistile mele
pupici

Mergi la inceput