Inseminare (13)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

ANDRIUSHCA,EVA-MARIA va multumesc fetelor.Ma simt mai bine,astept pana joi sa ma duc la echo,sper din tot sufletul sa fie bine.
Multa bafta si voua fetele mele dragi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebekom spune:

Buna fetelor!
Eu... azi... Z1.........
andriushca,iti tin pumnii!!!!!!! Si eu cred, dupa simptome cae posibil ca atunci sa se fi prins bebe. Sa dea Dumnezeu sa fie asa!!!!!

Fetelor, nu am mai citit din urma, dar va doresc tuturor celor care ati facut IA de curand sa se prinda bebe de burtica!
Tin pumnii tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cribere spune:

buna fetelor, citind mesajele voastre despre inseminare mai ca imi pare rau ca am asteptat atat. Va tin pumnul fiecareia dintre voi si va rog sa u renuntati la aceste mesaje. pentru multe dintre noi sunt cele mai incurajatoare chestii. Si eu voi face inseminare la dr Cocei dupa o noua monitorizare la dr neamtu. Sa nu incetati sa credeti ca veti deveni mamici, pentru ca si eu am nevoie de voi si de sperantele voastre. Sunt alaturi de voi si va voi sustine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorceress spune:

FETELOR, am si eu o intrebare, poate ma lamuriti si pe mine.

Vin de la grupul de FIV. Primul FIV a reusit, dar din pacate, am pierdut sarcina la 12 saptamini. Eu am 31 de ani si nu am nicio problema, in schimb sotul meu, are motilitatea si moroflogia sub limite. Se pare ca din cauza unor infectii plus tratamente aferente.

Ultima spermograma arata astfel:
nr 40 de mil
motilitate 35%
morfologie 17 %
Ni s a recomandat FIV. In Romania se recomanda IA?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Sorceress cu valorile pe care le aveti la spermograma sigur in Romania v-ar recomanda sa incercati cateva IA. Chiar si cu valori mai mici se face IA aici (la noi, de ex. la 15-25% mobilit,10% normali, nr. spermat. = 20-25 mil/ml)
Mult succes iti doresc!

Ioana
poze szeged

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

buna fetelor!
bebekom, imi pare rau pt Z 1, uf!
cribere, despre care dr. Neamtu vorbesti? Corina Neamtu? eu stiam ca e enodocrinolog, are specializare si in gineco si eco ginecologica?
sorceress, la noi spermograma arata mult mai prost (A+B = 27%) si am facut 2 IAS, iar la ultima inseminare am avut 2 milioane mobili si ni s-a spus clar: pasul urmator FIV.

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Bebekom: Imi pare rau.......stiu ca e greu, chiar foarte greu.....dar trebuie sa mergem mai departe!!! Vom reusi pana la urma!!!
Tin pumnii tuturor celor care sunt in asteptari!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva-maria spune:

bebekom:nu fi trista, am inteles ca de la dr. ca in general femeile reusesc cam de la a 3-a inseminare. asa ca fii perseverenta!!!

sorceress: sotul tau nu a facut tratament? am inteles ca si barbatii iau clomiphen citrate pt. ameliorarea spermogramei. o sa reusiti sigur data viitoare!!!

multa bafta fetelor care urmeaza sa faca teste!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorceress spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Singurul tratament facut de al meu, a fost un tratament cu antibiotic. Se pare ca lichidul spermatic a fost infectat. Au descoperit asta cu 4 zile inainte de punctia mea. Este motivul pentru care s-a recurs la ICSI. In astea 4 zile a luat antibiotice.

Valorile sint intr-adevar sub limita, dar nu am inteles niciodata de ce embriologul si dr mea au recurs la FIV din prima. Numai urologul a fost de parere ca IA e mai potrivita. Asteptam acum 2 luni si vedem care e pasul urmator.

Bafta va doresc! O sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Hai ma fetelor cu vestile alea bune!
Eu z2 si am sunat la Dacia azi ca sa ma programez pentru IAS nr 2 si ultima speram.
Cu moralul stau ceva mai bine, dar asta numai pentru ca stiu ca nu pot sa fac nimic acum pt . Se pare ca asta a devenit unicul meu scop si unica mea dorinta. Chiar nu ma mai intereseaza de nimic si de nimeni. Doamne sper sa raman cat mai repede si sa-mi revin.


Cristina

Mergi la inceput