Mediumuri - credeti sau nu??

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Dupa ce mi-am ales ca tema de licenta "Viata de dupa moarte", am inceput sa citesc pe marginea acestei teme. Acum am ajuns intr-un stadiu intre "cred si as vrea sa cred"

Ca si tie, ile, explicatiile cu energii / reincarnare / crestere spirituala mi se par plauzibile si, in acelasi timp, mult mai logice decat cele date de crestinism, de exemplu.

Iti recomand cartea "Din tainele vietii si ale Universului" (Scarlat Demetrescu), acolo sunt explicate foarte clar multe dintre principiile guvernatoare ale acestei lumi. Sau, iti mai pot indica un forum romanesc unde se discuta despre acest subiect, la fel - clar, logic, concis, fara discursuri exagerat religioase (pe PM, nu vreau sa fac reclama gratuita ).

Din cate am citit, cred ca si Darael ne-ar putea spune mai multe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by ile77

Toata analiza ta ,cu toata ironia inclusa, ma face sa cred ca esti sceptica si nu mai are nici un rost sa mai dau vreo explicatie sau sa ma pun gica contra, pt ca oricum nu vreau sa fac pe nimeni sa creada in existenta unor astfel de persoane cu astfel de calitati sau in existenta spiritelor.


Ile si Vivian (07.03.2006)


http://good-times.webshots.com/photo/2040193270101233639hAhBhR




Ile, te rog nu te supara ... n-am vrut sa sune atit de ironic. Doar ca eu am aceasta problema: incerc sa-mi explic totul dpdv logic (si, unde e posibil ...si stiintific)!
Ce-i drept, experientele paranormale nu au nicio treaba cu logica si nu trebuie judecate astfel. Deocamdata, mie mi-e greu sa consider drept adevaruri absolute aceste experiente dar nu contest ca se poate ca eu sa nu fi evoluat suficient, poate am prea multe bariere in gindire.
Pe de alta parte, culmea!, de crezut in existenta unor energii ale unor spirite eu CRED.
In persoane, mediumuri capabile sa le simta prezenta in mod voluntar NU CRED ( intr-un fel e o mare diferenta).

Dar, pentru ca parerea mea chiar ca nu conteaza aici, nu vreau sa va tulbur discutia asa ca ma retrag.
Am vrut doar sa ma asigur, ca nu te-ai suparat pe mine!


Qi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

eu sint convinsa ca exista lucruri si dincolo de logica noastra. De exemplu oamenii nu si-au putut explica mult timp fenomene precum tunetul sau fulgerul si, cit timp nu le-au gasit o explicatie, le-au clasificat drept paranormale.

Sint sigura ca evolutia va duce spre clarificarea multor aspecte - inclusiv in ce priveste trecerea "dincolo". Poate ca din persoana decedata mai ramine "ceva" care continua sa o lege de ce a iubit aici. Poate nu mai ramine nimic. Nu stim nimic despre sentimentele noastre nici cit sintem vii, cu atit mai putin dupa moarte. Care e explicatia lor? De ce apar? La ce ne folosesc, in fond? De ce ne simtim inexplicabil atrasi de anumite persoane si le respingem pe altele? Cum se creaza legaturi atit de puternice cu cineva cu care nu sintem inruditi prin singe si nu l-am mai vazut in viata noastra?
De ce iubim si de ce ne pasa?
Avem sufletul...ce e ala suflet? DIn ce e compus?

De unde apare sufletul, cind se naste un copil?
Ce il diferentiaza de o bucatica de carne crescuta in trupul mamei?
De ce uneori acele celule se dezvolta devenind un om si alteori nu?
Ce apare in plus?
Si cind apare sufletul? In ce stadiu al evolutiei embrionului? De unde apare? Cum se formeaza? Poti crea un embrion il laborator dar il poti face a evolueze si sa devina persoana - sau pentru asta mai trebuie ceva?

Unde e sufletul? In inima, in creier?
Cineva care nu are activitate cerebrala poate sa sufere?
De unde stim ca da sau nu din moment ce s-au rupt puntile de legatura si nu se pasteaza "inregistrari" in memorie, pentru ca memoria nu functioneaza?

De ce visam - de ce sufletul "functioneaza" cind dormim si restul este in stand by? Daca ar fi vorba de preluarea si prelucrarea unor informatii ca atare, n-am putea sa avem cosmaruri cind nu ni se intimpla de fapt nimic. E o prelucrare retroactiva? Atunci de ce n-ar fi si dupa ce trupul moare? Din moment ce ceea ce simtim nu depinde de ceea ce percepem fizic?

Nu ne explicam lucrurile astea... cit timp nu le stim provenientza, n-avem idee cum si de ce apar si cum functioneaza, nu avem cum sa stim de ce si cind dispar.

Nu stim inca in ce mod sufletul este corelat cu trupul fizic.
Poate vor descoperi copiii nostri...sau copii copiilor nostri.
Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

si eu cred ca exista "o alta viata".
aceasta tema a fost si este una din cele mai discutate teme inca din antichitate.totdeauna s-au infruntat doua raspunsuri opuse in ceeace priveste natura "mortii".unii spun ca moartea reprezinta anihilarea constiintei,iar altii ca este un pas catre o alta sfera,o alta dimensiune a realitatii.
este foarte greu sa vorbim despre moarte ,deoarece in mare parte limbajul nostru uman se apropie experientelor noastre fizice,insa moartea este un fenomen care merge mai departe de experientele noastre constiente(pentru majoritatea),deoarece niciodata nu am trecut prin experienta moartii.
cei mai in tema sa vorbeasca despre moarte sunt cei care au experimentat moartea clinica .
am citit relatari adevarate descrise de cei trecuti prin moarteA clinica ,pe care dr.RAYMOND A. MOODY,le-a reunit intr-o carte care explica moartea, ca o trecere catre o alta dimensiune.
cartea se numeste: "LIFE AFTER THE LIFE".
o alta carte f buna pe aceasta tema este "CARTEA TIBETANA A MORTILOR"

ile ,si eu urmaresc uneori emisiunea lui john eduard, cred ca se numeste "infinit",cred in relatarile lui ,deasemenea persoanele care asista nu fac parte din clase joase care s-ar putea presta minciunilor(zic eu) l-a o sesiune a lui a participat si actorul eddy murfi si nu numai.
eu cred ca exista persoane care au cel de-al 6-lea simt mai dezvoltat.... de ce nu??
de cind am citit cartea "life after the life",pot sa spun ,ca moartea nu mi se mai pare un lucru dureros ,ci doar un voiaj catre alt tarim,catre alte experiente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

quote:
Originally posted by principecei mai in tema sa vorbeasca despre moarte sunt cei care au experimentat moartea clinica .


Multe cercetari stiintifice afirma ca daca un anumit punct al creierului este stimulat cu impulsuri electrice, aceleasi imagini cu "iubire, caldura, tunel, persoane dragi decedate" pot fi induse oricarui om, fara ca acesta sa experimenteze moartea clinica...
Ei spun ca aceste 'filmulete' sunt doar reactia creierului in fata mortii.. o ultima sfortare, un fel de calmant natural...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

in cartea "life after life",nu toti cei care au experimentat moartea au fost reanimati cum spui cu shocuri electrice,sigur cercetatorii care au emis aceste ipoteze de care vorbesti sunt din banda care spun ca o data cu moartea fizica ,moare si constiinta.citeste cartea ,toate persoanele care au experimentat moartea au trecut prin aceleasi etape ,au vazut spiritele parintilor chiar necunoscuti in viata,nu cred ca un shoc electric sa-mi faca cunostinta cu o ruda pe care nu am cunoscut-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Nu, nu, cred ca m-am exprimat laconic.

Acele imagini si senzatii nu apar datorita socurilor electrice de reanimare. Ceea ce vroiam sa spun e ca s-au facut experimente, pe oameni perfect normali si sanatosi, carora le-a fost stimulat un anumit punct de pe creier (angular gyrus) si au avut aceleasi senzatii pe care cei in moarte clinica le au in mod natural.
Ca sa fac o paralela: probabil exista un punct in care creierul sa fie stimulat si noua sa ni se faca instant foame - dar asta s-ar fi intamplat si natural dupa un timp, cand ar fi fost cazul, fara sa fie nevoie de stimulare electrica.

Un fragment din acest articol
Researchers discovered the brain area that is linked to out-of-body experiences. They found that electrical stimulation of angular gyrus in the brain creates experiences similar to those described by near-death experiencers. People resuscitated on the operating table speak of being drawn toward a brilliant light, or looking down on their own bodies while the doctors work feverishly to save their lives. A new study suggests these OBE and NDEs may be influenced by a portion of the brain misfiring under stress.

Cartea "Life after life" am citit-o partial, atat cat am gasit pe net. Stiu ca e tradusa si in romaneste si se gaseste pe la librarii, dar experiente de genul asta sunt descrise cu miile si pe Internet..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

principe,

eu am fost in moarte clinica, si nu numai o data, si crede-ma ca n-am conversat cu nimeni in timpul ala. Imi amintesc ca am vazut precis niste dungi galbene, da' nu cred sa fi fost alea rudele mele.

E aberant sa spui ca "TOTI" au vazut acelasi lucru. Marea majoritate a oamenilor care au trecut prin asta probabil n-au avut nici o revelatie. Or fi citiva care au avut. Da' asta nu justifica vreo concluzie generala.



Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:


elise,

sper ca te-ai lecuit de sporturile astea extreme,cum adica "am murit de cireva ori",ce altceva mai bun nu gaseai de facut ???
poate d'asta nici rudele tale nu te-au vrut p'acolo.sau ce stiu eu ce s-a intimplat in cazul tau?' poate esti un caz atipic,sau poate aveai probleme de conectie,cu u.p.s-ul ,o cadere de energie,sau poate nu ai asteptat suficient sa se incarce programul. te-ai intors prea repede si deaceea doar dungile galbene,poate ca familia ta era o familie grea si era nevoie de mai mult timp sa-si coboare imaginile,sau poate celor de dincolo l-i s-a expirat licenta si nu au mai avut drept de transmisie,sau poate rudele tale te-au trimis inapoi sa mai aprinzi si tu o luminare si sa dai un covrig pentru sufletul lor ....ce ma intrebi pe mine??
intreaba-l pe nenea doctorul moody,el a spus ca lumea care moare trece prin aceste etape, dar nu toti ajung la ultima etapa ,unii se grabesc si se intorc mai devreme .altii se duc un pic mai incolo sa vada ce mai e,trag cu ochiul si apoi se intorc ...cu regrete ,ca cica tare bine este dincolo.
nenea dr spune ca etapele sunt urmatoarele(poate i-ti amintesti ceva):
inefabilul
ascultarea vestii(mortii)
senzatia de pace si liniste
zgomotul
tunelul intunecat
afara din corp
intilnirea cu ceilalti
fiinta luminoasa
revizia
frontiera
intoarcerea
ai grija sa nu te puna sfintul sa dai iar o fuga sa vezi daca nenea spune adevarul ,da-o in belea de moarte ca mai ai de stat pe aici,las sa probeze altii ca tu ai probat destul
am gresit cind m-am exprimat ca toti au ajuns pina la etapa sa-si vada rudele,nu nu toti ,dupa cum spuneam depinde cit de departe au ajuns.
deasemenea exista si cei care nu-si amintesc ,si-mi inchipui ca nu sunt luati in calcul, pentru ce?.deasemenea exista si legatura facauta intr-e somn si moarte .somnul care te reface ( in care visezi deasemenea,si nu intodeauna i-ti amintesti visul)iar apoi te trezesti doar cu mai multa energie.
poate similar este si la anumite persoane care mor si nu-si aduc aminte ,cum si ce a fost.

va rog frumos nu inceractii sa ma faceti sa cred ca moartea nu este un voiaj 7 stele ,ca nu aud nimic,abia am trecut peste trauma cu butoiul cu smoala care ma astepta dincolo,saa ca multumesc nu mai vreau.
eu il cred pe nenea moody,si nici nu am sa stau cumva toata viata sa studiez moartea .
pentru mine planul este bine facut.
o vacanta cu totul inclus fara sa fiu nevoita sa-mi rup circa cu geamantane ,sa muncesc luni de zile sa platesc cartile de credit.fara sa ma controleze si-n pantofi sa vada daca nu duc ceva iarba ,trec prin tunel fain frumos ca pri-n terminal ,ma inbarc in zborul expres unde ma asteapta cu shampanie si un filmulet cu flashuri palcute din viata mea.ma invirt prin galaxie,iar la destinatie ....surpriza!!!..ma asteapta tot arborele meu genealogic, mai ceva ca pe mikel jakson cind a fost in romania,imbratisari,intrebari(ce face tanti lenuta ,dar nea culai??,ce vrei sa maninci ,dar sa bei??...totul este gratis ai muncit destul acolo jos saracuta de tine!!
pai zice-ti si voi,cum sa mai vrea unul sa se intoarca ,la munca si chin, doar sa fie masochist. sau sa nu mai vorbim de butoiul cu smoala ,ca dupa cum spunea bunica-mea,ca si daca omor fluturi sau maninc furnici sau carne de animal cu copita nu stiu cum tot pacat se numeste.pai de atunci uuuuf cite am mai facut si cite am mai gustat ,siguuur cazanul m-ar astepta.... dar nici moarta nu ma duc la cazan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Principe,

ca sa iti dau o veste buna, pot sa-ti confirm treaba cu odihna si pacea si linistea: n-am mai dormit asa de bine ca atunci. In rest, sorry, da' era blank. N-a binevoit nici o entitate din aia sa ma anunte nimic in timp ce incercau sa ma reanimeze.
Habar n-aveam ce mi se intimpla.

Numai ca la un moment dat au aparut niste dungi care se plimbeau dintr-o parte in alta, la ca un televizor care nu prinde programul.... si apoi am prins si programul si a aparut imaginea clara cu nenea dr. Cu sonor cu tot. Si mi-am revenit.

Am primit minunata veste dupa ce m-am trezit (adik m-au trezit) si imi beam linistita cafeaua la reanimare. Adik dupa ce am inviat la loc. Nimic spectaculos.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput