Mediumuri - credeti sau nu??

Mediumuri - credeti sau nu?? | Autor: ile77

Link direct la acest mesaj

Nu stiu cit de interesant e acest subiect si pt altii, insa cum de vreo 3 zile citesc numai astfel de informatii pe internet, m-am gindit totusi sa deschid un asttfel de subiect pt a citi si pårerea altora.

Deci....

Nu ma uit la emisiunile lui Oprah niciodata.
Insa de data asta ,vazind reclame despre emisiunea ei, mi s-a apårut f interesant subiectul.
A avut 2 invitati f interesanti, 2 mediumuri f cunoscuti in state Allison DuBois si John Edward.
Ambii comunica cu spiritele celor decedati, iar teoriile lor despre ce inseamna de fapt moartea mi se par mai mult decit plauzibile.

M-a impresionat in mod special cazul unei mamici tinere care murise in urma unui accident.
Allison DuBois a intrat in legatura cu spiritul acesteia, aducind informatii si explicatii care m-au facut sa-mi dea lacrimile.

Candace died in a bike accident in late 2006, leaving behind a husband, Wade, a 14-month-old son, Owen, and her mother, Mary. When Allison meets with Mary and Wade, she says she sees Candace as she looked as a little girl. "Interestingly enough, it doesn't matter how old they were when they died—like she kept showing herself little. Sometimes they do that because that's when they were the happiest and the most secure," Allison says.

Wade says Allison knew details of Candace's death that he didn't tell her. "She was hit by an automobile and hit the windshield and really shattered her head and had major internal injuries. And Allison—without knowing what had happened to my wife—brought up that she had major head injuries," Wade says.

During the reading, Allison tells Mary and Wade that Candace heard them when they went to the hospital, after she was already gone, and that she is now at peace. Allison also brings up a photograph of Candace and Wade on vacation in Hawaii. "When we sat down, she knew nothing, and that picture from Hawaii was sitting [at home] in my living room," Wade says.

Wade tells Allison that he and his son sing together and think of Candace every night. Allison says Candace feels that moment, and that she has a message for her son. "She says, 'Mommy loves you.' She comes to him in dreams, but she also sits at the end of his bed at night to make sure he's okay. So just try to maybe explain that Mommy's his angel now, because she says she's his angel," Allison says.

Wade says he was a skeptic before he met with Allison, and he made sure not to give any personal information before the reading. But Allison's knowledge of the Hawaii picture and of other personal things that she could not have researched made him let go of his skepticism.

"I don't think you need to become a believer until someone close to you dies, and then you want to believe in something," Mary says. "I am so thankful for [Allison] because I always knew [Candace] was in me and her spirit, her energy is intense around us, but you allowed me now to talk to her. I know that when I talk to her now, she responds."

De cind am vazut aceasta emisune ,tot meditez asupra acestui aspect.
cind privesc prin aceasta prisma, si anume ,ca pårasirea corpului fizic nu inseamna "sfirsitul" ci o alta etapa, ca energiile celor plecati sint mereu in jurul nostru chiar daca noi nu ii percepem, moartea in sine mi se pare mai usor de inteles.
Ma gindeam ca daca toti am avea al 6-lea simt(asa cum au mediumurile) ,am putea percepe ceea ce de fapt exista in jurul nostru cu adevarat, am putea lua legatura mult mai usor cu cei dragi noua plecati ,si, probabil, totul ar fi mult mai simplu de dus.
Asa cum se spunea in emisiune ,cei plecati incearca sa ia legatura cu noi ,insa pt ca multi dintre noi nu sintem deschisi unor astfel de legaturi, e f greu sa le percepem prezenta.
Eu cred ca ei sint aici in jurul nostru, ca noi ii aducem linga noi prin gindurile noastre pline de iubire pt ei ,iar daca le vorbim ei ne aud, chiar daca pt noi e imposibil sa le percepem prezenta.

Pt mine astfel de teorii sint logice ,iar pårasirea corpului fizic nu inseamna decit transmutarea energiei dintr-un plan in altul.

Voi ce credeti???




Ile si Vivian (07.03.2006)


http://good-times.webshots.com/photo/2040193270101233639hAhBhR

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

nu cred ca ne-ar fi mai simplu ci dimpotriva, mult mai greu, daca am avea acesta capacitate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Nu cred in astfel de lucruri, desi este posibil ca exista oameni cu astfel de capacitati.

Nu vad importanta unei comunicari cu cel drag, trecut "dincolo", poate pentru unii are totusi o semnificatie.
Parerea mea este, ca oamenii care au suferit o pierdere grea si neasteptata, trebuie sa mearga mai departe, sa caute resurse sa invinga durerea sufleteasca. Este foarte greu sa treci prin astfel de pierderi, dar depinde de fiecare sa treaca invingator si sa mearga mai departe.


Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami21 spune:

As vrea sa cred ca exista, as vrea sa cunosc o asemenea persoana, poate ar putea sa-mi dea niste raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Initial creeata de ile77

Nu stiu cit de interesant e acest subiect si pt altii, insa cum de vreo 3 zile citesc numai astfel de informatii pe internet, m-am gindit totusi sa deschid un asttfel de subiect pt a citi si pårerea altora.


Ambii comunica cu spiritele celor decedati, iar teoriile lor despre ce inseamna de fapt moartea mi se par mai mult decit plauzibile.

Cum adica "mai mult" decit plauzibile?

si te rog, ile77, intelege intii ca nu scriu aici ca sa scriu de amuzament, chiar incerc sa pricep cum ar putea fi ceva "mai mult decit" plauzibil in legatura cu spiritul decedatilor.


M-a impresionat in mod special cazul unei mamici tinere care murise in urma unui accident.
Allison DuBois a intrat in legatura cu spiritul acesteia, aducind informatii si explicatii care m-au facut sa-mi dea lacrimile.

Candace died in a bike accident in late 2006...


... I know that when I talk to her now, she responds."

scuze, nu am lasat tot citatul fiindca era prea lung, nu din lipsa de respect pentru implicarea emotionala...Evident este trist, impresionant. Doar ca engleza mea saraca nu m-a lasat sa citesc explicatiile concrete. Poate ma ajuti, te rog.

De cind am vazut aceasta emisune ,tot meditez asupra acestui aspect.
cind privesc prin aceasta prisma, si anume ,ca pårasirea corpului fizic nu inseamna "sfirsitul" ci o alta etapa, ca energiile celor plecati sint mereu in jurul nostru chiar daca noi nu ii percepem, moartea in sine mi se pare mai usor de inteles.



Energiile celor plecati, oricit de frumos ar fi sa fie mereu in jurul nostru (oare chiar ar fi?), nu cred ca poate fi posibil fiindca ar insemna ca sintem inconjurati de energiile a zeci de miliarde de decedati, de-a lungul a niste mii de ani ( nu ca as fi avut note mai mari de 5 la matematica dar macar atit mi-a intrat in minte: 1energie +1energie +1energie = 3X 1 energie= 3 energii, acum sa inmultim cu X generatii si cu Y oameni (unde Y > 10.000) si mie mi se pare enorm sa existe atita energie fara sa poata fi masurata, niciodata, cu nimic, decit simtita de catre mediumuri. Si cum sa le aleaga mediumurile, dintre miliarde, pe acelea EXACT (presupunind ca atitea energii nu mai au loc intr-o singura dimensiune si ele calatoresc prin altele!
Repet, este parerea (logica mea).




Pt mine astfel de teorii sint logice ,iar pårasirea corpului fizic nu inseamna decit transmutarea energiei dintr-un plan in altul.

Voi ce credeti???

Cred ca e grozav sa te gindesti la alte planuri energetice si la transmutari ( ok, pina si astea pot fi presupuse infinite (si la fizica tot 5, inchipuie-ti!) daca spatiul este infinit...adevarat, in teorie exista loc pentru toate energiile!.
Culmea, cred ca ar putea fi si logice ( depinzind de logica abordata!).
Dar! Dar! Dar:
1: nu cred ca vor fi demonstrate prea curind aceste teorii.
2: in niciun caz nu au nicio legatura cu mediumurile!




Ile si Vivian (07.03.2006)


http://good-times.webshots.com/photo/2040193270101233639hAhBhR




Qi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

quote:
Originally posted by daniela_b




Candace died in a bike accident in late 2006...


... I know that when I talk to her now, she responds."

scuze, nu am lasat tot citatul fiindca era prea lung, nu din lipsa de respect pentru implicarea emotionala...Evident este trist, impresionant. Doar ca engleza mea saraca nu m-a lasat sa citesc explicatiile concrete. Poate ma ajuti, te rog.

Qi




Candace died in a bike accident in late 2006, leaving behind a husband, Wade, a 14-month-old son, Owen, and her mother, Mary. When Allison meets with Mary and Wade, she says she sees Candace as she looked as a little girl. "Interestingly enough, it doesn't matter how old they were when they died—like she kept showing herself little. Sometimes they do that because that's when they were the happiest and the most secure," Allison says.

Wade says Allison knew details of Candace's death that he didn't tell her. "She was hit by an automobile and hit the windshield and really shattered her head and had major internal injuries. And Allison—without knowing what had happened to my wife—brought up that she had major head injuries," Wade says.

During the reading, Allison tells Mary and Wade that Candace heard them when they went to the hospital, after she was already gone, and that she is now at peace. Allison also brings up a photograph of Candace and Wade on vacation in Hawaii. "When we sat down, she knew nothing, and that picture from Hawaii was sitting [at home] in my living room," Wade says.

Wade tells Allison that he and his son sing together and think of Candace every night. Allison says Candace feels that moment, and that she has a message for her son. "She says, 'Mommy loves you.' She comes to him in dreams, but she also sits at the end of his bed at night to make sure he's okay. So just try to maybe explain that Mommy's his angel now, because she says she's his angel," Allison says.

Wade says he was a skeptic before he met with Allison, and he made sure not to give any personal information before the reading. But Allison's knowledge of the Hawaii picture and of other personal things that she could not have researched made him let go of his skepticism.

"I don't think you need to become a believer until someone close to you dies, and then you want to believe in something," Mary says. "I am so thankful for [Allison] because I always knew [Candace] was in me and her spirit, her energy is intense around us, but you allowed me now to talk to her. I know that when I talk to her now, she responds."




Candance a murit intr-un accident de bicileta spre sfirsitul lui 2006, lasind in urma un sot Wade, un fiu de 14 luni si pe mama sa Mary.
Cind Allison ii intilneste pe Wade si pe Mary ,spune ca o vede pe Candace aratind ca o fetita."Destul de interesant, nu conteaza ce virsta au atunci cind ei mor,asa cum ea continua sa se arate mica.
Uneori ei fac asta, deoarece atunci s-au simtit cei mai fericiti si cel mai in siguranta." spune Allison.

Wade afirma ca Allison stia detalii despre moartea lui Candace pe care el nu i le spusese."Ea a fost lovita de o masina si a lovit parbrizul ,zdrobindu-si capul si avind rani interne majore.Si Allison fara a stii ce s-a intimplat sotiei mele, a mentionat ca ea a avut majore rani la cap." spune Wade.

In timpul citirii Allison le spune lui Mary si Wade ca Candace i-a auzit in spital ,ea fiind deja decedata atunci, si ca si-a gasit linistea acum.
Allison mentioneaza o fotografie cu Candace si Wade facuta in Hawaii."Cind citirea a inceput Allison nu stia nimik, iar aceea poza din Hawaii era acasa in sufrageria mea." spune Wade.


Wade ii spune lui Allison ca el si fiul sau cinta impreuna si se gindesc la Candace in fiecare seara.
Allison spune ca Candace simte acel moment si ca are un mesaj pt fiul sau" Mami te iubeste".
Ea il viziteaza in visurile lui si sta linga marginea patului sau pt a se asigura ca totul e in regula. Incearca sa ii explici fiului ca mami spune ca acum ea e ingerul lui.", spune Allison.

Wade afirma ca el a fost sceptic inainte de a se intilni cu Allison si de aceea s-a asigurat ca aceasta nu cunoaste nici o informatie inainte de citire.Dar cunostintele lui Allison in legatura cu poza din hawaii si alte chestii personale pe care ea nu le putea cerceta dinainte , aua facut ca scepticismul lui sa dispara.

Nu cred ca e nevoie sa crezi in ceva pina cind cineva apropiat tie moare ,si atunci vrei sa crezi in ceva, spune Mary.
Ii sint atit de recunoscatoare lui Allison pt ca mereu am stiut ca Candace este in mine si spiritul ei,si energia ei le simt intens in jurul nostru, dar tu mi-ai permis acum sa-i vorbesc.Stiu ca acum cind ii vorbesc ,ea imi raspunde".



Aici ai traducerea si sper sa-ti foloseasca.
Toata analiza ta ,cu toata ironia inclusa, ma face sa cred ca esti sceptica si nu mai are nici un rost sa mai dau vreo explicatie sau sa ma pun gica contra, pt ca oricum nu vreau sa fac pe nimeni sa creada in existenta unor astfel de persoane cu astfel de calitati sau in existenta spiritelor.


Ile si Vivian (07.03.2006)


http://good-times.webshots.com/photo/2040193270101233639hAhBhR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

quote:
Originally posted by kariguld

Nu cred in astfel de lucruri, desi este posibil ca exista oameni cu astfel de capacitati.

Nu vad importanta unei comunicari cu cel drag, trecut "dincolo", poate pentru unii are totusi o semnificatie.
Parerea mea este, ca oamenii care au suferit o pierdere grea si neasteptata, trebuie sa mearga mai departe, sa caute resurse sa invinga durerea sufleteasca. Este foarte greu sa treci prin astfel de pierderi, dar depinde de fiecare sa treaca invingator si sa mearga mai departe.


Kari



KARI, se pare ca ei de fapt ei vor sa ia legatura cu noi, aparindu-ne in vise sau prin alte semne.
Personal ,chiar mi se pare importanta o astfel de comunicare, pt ca asta ne-ar face sa intelegem mult mai multe si sa putem merge mai departe mai usor.

CAMI, daca asta iti va usura durerea, poti incerca, in caz ca poti gasi un medium de incredere.

Ile si Vivian (07.03.2006)


http://good-times.webshots.com/photo/2040193270101233639hAhBhR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cmirela35 spune:

Sper sa nu fiu of topic...
De mult voiam sa intreb fetele de forum daca stie careva de existenta vreunui medium in Ro?
Un medium bun...,nu din cei ce apar la tv.,si se contrazic unii pe altii.Datorita lor,eu m-am pierdut increderea ca cineva ar avea intr-adevar asemenea capacitati...Dar poate stie vreuna din voi pe cineva de incredere.

Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Ile si eu cred ca noi nu stim cum sa ne folosim capacitatile speciale.Creierul uman ramine totusi un mister in lumea medicala.
Despre legatura cu cei decedati as dori sa-ti spun ca pe mine intotdeauna m-a interesat,inca de copil,ce este dupa moarte si am rugat o ruda foarte apropiata care era in virsta, sa-mi dea de stire daca este ceva "dincolo".
Probabil ca suna foarte pueril,dar aveam doar 9-10 ani pe atunci.

Ei bine, pe cind aveam 21 de ani si eram gravi cu primul copil,acea ruda mi-a aparut in vis si mi-a zis ca strie ca sunt gravi si ca voi avea o fetita.O sa zica fetele, "ei, asta e doar un vis din cauza hormonilor de sarcina".Cert este ca a sosit o fetia desi noi nu am stiut pina in momentul nasterii.(ca aici nu se obisuieste sa se dezvaluie sexul copiilor ca in Romania,daca ne ducem la stat la ecografie).

Mariana
mami de Monica, Matei, Markus si Magda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

quote:
Originally posted by mariana_1976

Ile si eu cred ca noi nu stim cum sa ne folosim capacitatile speciale.Creierul uman ramine totusi un mister in lumea medicala.
Despre legatura cu cei decedati as dori sa-ti spun ca pe mine intotdeauna m-a interesat,inca de copil,ce este dupa moarte si am rugat o ruda foarte apropiata care era in virsta, sa-mi dea de stire daca este ceva "dincolo".
Probabil ca suna foarte pueril,dar aveam doar 9-10 ani pe atunci.

Ei bine, pe cind aveam 21 de ani si eram gravi cu primul copil,acea ruda mi-a aparut in vis si mi-a zis ca strie ca sunt gravi si ca voi avea o fetita.O sa zica fetele, "ei, asta e doar un vis din cauza hormonilor de sarcina".Cert este ca a sosit o fetia desi noi nu am stiut pina in momentul nasterii.(ca aici nu se obisuieste sa se dezvaluie sexul copiilor ca in Romania,daca ne ducem la stat la ecografie).

Mariana
mami de Monica, Matei, Markus si Magda



Sigur exista ceva, ceva ce nu are nici o legatura cu Raiul si Iadul cu care am fost obisnuiti.
Inca este un subiect tabu(vad ca nu prea se inghesuie multi sa raspunda), probabail numai cei care au trait,experimentat astfel de momente cred in aceste "altfel" teorii.


Imi povestea prietena mea,avind o discutie cu ea pe marginea emisiunii lui oprah, ca intr-o zi indreprtindu-se spre casa aude ca cineva o striga. Se opreste, intoarce capul ,insa nu a avazut pe nimeni.In secunda urmatoare de pe cladirea de linga ea, care era in renovare a cazut o bucata mare de metal. Daca nu se oprea acele secunde ,sigur acum nu mai era in viata.
Ea este sigura ca a strigat-o bunicul ei, care decedase cu citeva luni in urma.

Aici e un citat dintr-un interviu cu un alt medium f recunoscut in state, John Edward:
John says that because the dead are unable to speak directly, they communicate through "vibrational frequency," he says. "They have to lower their frequency … to be able to make the connection with the medium. The medium has to raise their vibration, for me it's [through] meditation and prayer. And then there's that gap, and in between that great little divide is where the information comes across and where, I think, interpretation can go out. I think that [the dead] are 100 percent accurate in trying to come through. I'm not. The medium's not. We can completely misinterpret."

When he is in contact with the dead, John says he is routinely overcome with sympathetic or empathetic emotion. "Almost like a wave that hits me," he says. "For a complete stranger, I'll have this amazing feeling of love. Somebody that I don't know, that I shouldn't have an amazing feeling of love towards, I'll just love you. I'll feel this feeling. That's what I do."



Ile si Vivian (07.03.2006)


http://good-times.webshots.com/photo/2040193270101233639hAhBhR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Nu stiu ce sa cred.cred ca mai mult prefer sa nu cred in treburi din astea.

S-a intamplat totusi un eveniment dureros in viata noastra.
Eram aici deja,in strainatate,cand intr-o dimineata fetita mea mi-a spus ca a visat ca se juca impreuna cu prietenii ei din tara.Mi i-a enumerat pe toti si-i cunosteam pe toti de cand erau mici.Se jucau mereu impreuna,au fost colegi si la gradi si la scoala.Zicea ca la un moment dat una dintre fetite(era prietena ei si vecina noastra ) i-a salutat pe toti si a plecat.
Era ziua de nastere a acelei fetite si fata mea s-a gandit ca poate de-aia a visat-o,pt ca-si adusese aminte cu zile in urma ca se apropie zua de nastere a prietenei.

M-am gandit ,normal ca-i viseaza,ii era nespus de dor de ei.

Fetelor a cazut cerul pe noi cand in acea zi am primit o veste sfasietoare.Fetita care in vis si-a salutat prietenii si si-a intrerupt jocul,a murit intoxicata cu gazul de la boilerul din baie.Era ziua ei de nastere implinise 14 ani se pregatea sa iasa cu colegii sa-si sarbatoreasca ziua de nastere si s-a intoxicat cu emanatiile de la bioler.
Impreuna cu ea a murit si tatal ei drag.A fost un shock teribil pt fata mea si pt mine vestea asta,nici nu vreau sa-i amintesc fetei mele ca oricum e trista si plange de cate ori isi aminteste.

Eu prefer sa cred ca a fost o coincidenta acel vis .

Acuma cand citesc numele Allison DuBois,eu credeam ca e doar un personaj al serialului Medium transmis aici si cu siguranta si in alte tari,nu am stiut ca aceasta persoana exista in carne si oase.

Mergi la inceput