Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-7

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

am uitat sa-ti spun ca bble meu si acum face kk moale si verde cand sar calul cu cerealele si biscutii si are 7 luni jumate...prea multe cereale dau probleme digestive...nu este voie mai mult de o masa de ceale pe zi...mai ales la varsta lui...eu m-am lecuit de cereale...

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

eventual treceti pe un regim ...adica fierbe-i niste orez si incearca sa-i dai apa de pe el cu lingurita..daca nu vrea incearca sa-i faci laptele cu apa de pe orezul fiert....deci in loc de apa fiarta si racita pui apa de pe orez si masurile corespunzatoare de lapte...eu zic ca daca era de la lapte facea diaree din prima zi in care i-ai dat....poti sa-i faci si niste ceiut de cimen e ff bun la diaree...daca te mai pot ajuta cu ceva scrie-mi sunt pe aici...
scrie cum sunteti ...astept vesti!!!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

flavia, multam mult pentru sfaturi. Cerealele sunt din orez. nu i-am dat altfel de cereale si a;lternez o mas simpla de lapte cu una de cereale. Ma ingrijoreaza faptul ca a dat inapoi in greutate si ca nu prea asimileaza laptele humana 1. Cu diareea o dregem noi dar ce fac cu laptele? Sa-l trec pe nan 1 sau inapoi pe topfer care are bifidus?

loleka de www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">http://www.onetruemedia.com/otm_site/start Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

draga mea si eu i-am schimbat N formule ...nu cred ca cea mai buna varianta...nu conteaza faptul ca sunt din orez....sunt cereale...al meu a fost alimentata cu nan1 la inceput...rezultata kk verde si nelegat...cu mucus...am schimbat pe topfer1 ...rezultata kk super bun dar nu ii placea...am trecut pe milumil...rezultata kk in functie si de ce mai manaca ...ti-am spus al meu face un fel de indigestie tocmai de la cereale indifernt de care sunt...poate si pt faptul ca le-am introdus prea repede...nu stiu...ideea e ca nu pot sa-i mai dau mai mult de o masa pe zi...si asta atunci cand face kk bine...noi am avut un astfel de episod la 3 luni jumate si atunci am crezut ca este de la fier...atunci incepusem sa-i dau fier..si scria in rpospect ca poate da diaree sau constipatie...l-am intrerupt si nimic...kk moale verde si cu mucus...pana in momentul in acre nu i-am mai dat cereale...ncic eu nu am crezut ca e din cauza lor...la un moment dat am citi pe net (nu mai stiu pe unde) ca pot da indigestii si probleme grave la copii (date in cantitati prea mari)...
de cat timp ii dai humana?

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

de 1 sapt si jumatate


loleka de www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">http://www.onetruemedia.com/otm_site/start Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

si diareea de cand e?

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

mucus are in kk?

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Loleka, impresionante sunt momentele prin care ai trecut si tu si sotul tau. Iar Dominic Andrei este un copil deosebit si cu adevarat binceuvantat de Dumnezeu, odata pentru ca a trecut cu bine peste atatea obstacole dar si pentru ca are asa doi parinti minunati.
Ma bucur din tot sufletul ca toate problemele care le ai tu cu Andrei sunt cele prin care trece orice mama de bebelus mofturos
Pe de alta parte, varsta lui corectata (adica cea pe care ar fi avut-o daca s-ar fi nascut la termen) este de 2 luni jumate. Ori, la aceasta varsta singurul aliment acceptat este formula, de preferat cea de pana in 6 luni. Nu cereale, nu ceai de menta, nu altceva.
Tot pediatrul te va sfatui cel mai bine in pivinta asta.

Flavia Maria, nu am prea inteles foarte bine cum sunt incordarile de care vorbesti (adica , cat dureaza, daca se insotesc si de altceva) dar par ca sunt din cauza emotiei si atata tot. Nu sunt patologice. Daca insa vrei sa fii sigura, poti sa le filmezi si sa le arati unui neurolog pediatru.


PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Sheannamp, apar la emotii si nu sunt practic incordari...e un tremurat din manute... multumesc de raspuns...

Loleka eu sincer nu cred ca este de la lapte...ar fi facut reactia imediat dupa ce l-ai introdus...parerea mea e sa mergi sa cumperi topfer din ct...nu cred ca este indicat sa-i schimbi iar formula mai ales acum cand are probleme cu burtica...si daca isi revine dupa ce ii dai iar topfer inseamna ca a fost de la lapte si nu de la cereale...

Eu fug la cumparaturi...multa sanatate!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

multumesc mult pentru sfaturi. M tot chinui sa-l adap dar vad ca nu prea am sanse. Kk nu a mai facut asa ca oi vedea maine dimineata cu ce ne confrutam. Cat despre cereale medicul pediatru ne-a spus sa-i dam ptr ca nu se satura cu lapte simplu. Oricum am fost la plimbarica si am vazut ca a adus Topfer 1. Cred ca e si ultima cutie ca de la 4 luni intram pe Topfer 2. Speram sa-si revina la normal caci formula asta contine bifidus.
Imi pare bine ca nu v-am plictisit cu povestea noastra lunga si ca v-am sensibilizat. Multumesc mult tuturor.

loleka de www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">http://www.onetruemedia.com/otm_site/start Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput