Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-7

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Buna dimineata la toata lumea. Am citit cu interes ceea ce voi ati scris pentru mine si am sa merg sa citesc in acele linkuri. Va rog sa ma credeti ca spun o realitate si de fapt ma confrunt cu aceasta realitate cind va spun ca Andrei nu maninca. O sa ziceti ca sunt nebuna dar nu este asa. Ma rog de el sa pape la o masa 40 ml. Ieri, duminica toata ziua nu a mincat decit 240 ml lapte simplu, doar dimineata sau pe la prinz a mincat o masa cu cereale de orez. Si totusi am luat cartea mama si copilul in brate si am studiat ptr virsta lui corectata ( 3 luni ) si tot nu-mi ieseau calculele. Bine o sa spuneti ca este un standard. Perfect de acord. Si totusi sunt 240 ml. Inainte poate il mai fortam dar m-am lasat dupa voaia lui. A vrut la o masa doar 20 ml, 20 i-am dat. Asta e mi-am dat pumni in cap si am sperat ca peste citeva ore o sa manince ma bine. Dar de unde?
Traiesc cu speranta.

In legatura cu dezvoltarea psiho-motorie, intr-adevar abia de curid si-a descoperit minutele si le baga in gura spre disperarea mea.

Salutari





loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

loleka, si noi am patit la fel dupa fiecare vaccin...si facem tot pentaximul...am avut cam 3 saptamani de chin...nu vroia sa pape decat 20 30 ml...scriam de zor intr-un carnetel cat manca la fiecare masa...si ma stresaaaaam...ii dadeam sa manace noaptea in somn...atunci manca mai bine ca nu stia saracul ce face...stiu prin ce treci...CREDE-MA!!! dar isi va revenii!!! e o perioada nasola dupa vaccin ...nu stiu exact ce reactii se produc pe acolo...
Vreau sa te intreb daca ia supliment de fier? poate fii si o anemie care da inapententa...
Iti doresc multa rabdare!!!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

loleka ce greutate are Dominic? Si ce inaltime?

Si Vladut al meu e un mofturos, continua sa fie mofturos, dar nu imi fac probleme. Cind era mic ca Dominic acum urla numai cind vedea biberonul, imi venea sa ma urc pe pereti. Mai aveam si scandal in familie cu bunici bagaciosi care generau conflicte adevarate ca de ce nu ii dam copilului altceva sa manince, ca cere altceva fiindca nu ii place laptele. Cea mai mare gogomanie!

Daca tu ii dai diversificat prea repede sau daca ii dai sa manince cu forta, o sa aiba probleme cu alimentatia, o sa manince prea mult sau prea putin, poate face alergii, si astea sint numai o parte din riscuri.

Din propria mea experienta iti spun: ai incredere in bebelusul tau, ca maninca atunci cind ii este foame si fara sa ii dai cu forta, ai mari sanse sa fie sanatos.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Buna fetelor. Am vorbit de dimineata cu pediatra si i-am explicat care este problema noastra, cu ce ne confruntam dupa vaccin si a zis ca nu are legatura mincatul cu vaccinul caci cel din urma este pentru imunitate si ca nu are dece sa afecteze mesele lui. A zis sa-i cumpar peritol si sa-i dau 1 ml dimineata si 1 ml la amiaza.

Sa raspund la intrebarile voastre Dominic are 5500 gr, 61 cm si da ii dau fier de la 4 luni.

In rest noi am papat azi 150ml lapte. Asta e oricum nu-l mai indop, mninca bine nu pa la gara!!!

Ce parere aveti voi de faptul ca lui Dominic ii tremura barbia si cel mai adesea cind incepe sa plinga. V-ati confruntat cu o asemenea problema pina acum?

Calde salutari.

www.rockyou.com/show_my_gallery.php?source=ppsl&instanceid=75663790" target="_blank">colectia de stelute 2 sau www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=311b8bfd46865c52b577a6" target="_blank"> sau "large collection"

Nasterea 1 - Un puzzle cu flori de liliac - Luca Matei - 05.11.2004
Nasterea 2 - In asteptarea d-lui Maslinuta! - www.onetruemedia.com/my_shared?z=15c3fccea103d6e25e31e4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Adam Cristian- 15.01.2007 / www.youtube.com/user/ylilimic" target="_blank"> filmulete cu noi


www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=69848621" target="_blank"> slide 1 , www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=71222273" target="_blank">slide 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Fetelor am facut o gafa. Sunt la o prietena si am uitat sa ma loghez cu numele meu si de aceea a ramas pe ylilimic. Sunt LOLEKA

www.rockyou.com/show_my_gallery.php?source=ppsl&instanceid=75663790" target="_blank">colectia de stelute 2 sau www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=311b8bfd46865c52b577a6" target="_blank"> sau "large collection"

Nasterea 1 - Un puzzle cu flori de liliac - Luca Matei - 05.11.2004
Nasterea 2 - In asteptarea d-lui Maslinuta! - www.onetruemedia.com/my_shared?z=15c3fccea103d6e25e31e4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Adam Cristian- 15.01.2007 / www.youtube.com/user/ylilimic" target="_blank"> filmulete cu noi


www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=69848621" target="_blank"> slide 1 , www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=71222273" target="_blank">slide 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

s-a scris despre tremurat la alte subiecte aici la prematuri, poate fi de la faptul ca este nascut prematur!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Loleka, mi-am dat seama ca esti tu. Pai cine mai are aici un Dominic mofturos care nu vrea sa pape?
Glumesc!

Legat de bagatul manutelor in gura. Daca disperi de-acum pregateste-te sa disperi inca vreo 2 ani, mamico. Alex al meu are 2 ani si 8 luni si tot mai are momente cand isi baga mainile-n gura. Desi zici ca e mare si intelege. De unde!

Oricum, tu ar trebui sa fii bucuroasa ca bebe face ce trebuie (toti baga manutele-n gura, nu numai Dominic ) si cand trebuie. Stai sa vezi cand incepe si baga-n gura tot ce prinde. De pe jos, de pe sus de oriunde. Asta e modalitatea in care ei invata lucrusoarele, texturile, nu numai gusturile. La bebelusi degetele nu au inca rol de pipait. Tu, daca vrei sa vezi cum e un material de fusta, pui mana si pipai. El, duce la gura. Mare parte din simturile lui de cunoastere stau in limbuta, gurita. Pe masura ce va creste si va experimenta diverse lucruri, texturi, isi va dezvolta simtul tactil din degetele, dar pana atunci, gurita e cheitza.

Sa nu cumva sa-l opresti de la aceasta activitate. SI nici mai tarziu cand va baga lucrurile in gura. Mai bine ii speli si-i dezinfectezi jucariile si lucrurile din jur daca ti-e teama de microbi/infectii (desi ce e mult strica, are ci contactul cu microbii rolul lui, educa sistemul imunitar) decat sa-l opresti de la a cunoaste. Caci a-l opri sa bage-n gura inseamna a-i interzice sa experimenteze. Iar copiii (si nu numai) invata prin experiment, asta si puterea exemplului au cea mai mare valoare pentru ei.
Oricum, din experienta iti spun ca indiferent cat te-ai stresa tu sa nu-l lasi sa bage-n gura, el tot va baga. Caci nu poti sta ca politatiul langa el pana face 2-3 ani. Si cand nu esti atenta, va baga in gura. Asa ca lasa-i placerea asta. Ti-am zis, mai bine-i controlezi ce baga-n gura decat sa nu-l lasi.
Eu in locul tau i-as da si mana mea s-o roada (de data asta nu glumesc). Acu' cat mai e timp, ca dupa ce ies dintisorii nu mai merge, ca-ti composteaza degetele pana la sange. Adrian e innebunit sa ne bage noua degetele lui in gura noastra. Si-l las. Face asta mai ales cand suge.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Va multumesc din suflet pentru mesajele voastre si pentru sustinere.
Am am fost la baietei,sunt bine.Dar sunt atat de micuti si de fragili.

Bianca
http://community.webshots.com/user/ayumi118


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Loleka Peritolul creeaza somnolenta...eu i-am dat la Alex dar numai seara si doar cateva zile (a facut si alergie la antibiotic)...intr-adevar creste pofta de mancare ...manca bb de ma speriam...dar dupa ce nu ii mai dai revine la apetitul initial...nu stiu daca e cea mai buna solutie peritolul asta....acum tu faci cum iti dicteaza instinctul...
Multa sanatate!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Bianca draga, important sa fie sanatosi baieteii....vor creste ...stiu ca extrem de greu dar bucura-te ca sunt sanatosi ....greutate se recupereaza cel usor...sa ne mai scrii desre bebelusi ...eu cel putin astept vesti bune de la tine si sunt sigura si restul fetelor...
Multi pupici si multa santate!!!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput