Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-7

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Puternic impresionata de cazul lui Andrei. Imi pare tare rau dar nu cred ca-l pot ajuta dpdv financiar caci si noi suntem la pamint, dar tot ce pot face este sa ma rog pentru el, sa-l pomenesc la rugaciune sau si sa-l pun pe pomelnic la biserica. Dumnezeu este mare si are grija de toate sufletele de pe pamintul acesta. Sa nu deznadajduim. El este acolo sus si vede nevoile noastre si mai devreme sau mai tirziu ne va intinde o mina de ajutor. Curaj parintilor, sincer nu stiu cum aveti puterea necesara sa treceti prin atita greutati. Nu stiu daca as fi rezistat. Curaj, si sa fiti siguri ca ceea ce ati facut pina acum ati facut bine. Sanatate. Aveti un copil tare dragalas.!!!

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Try, stai linistita!
Ai mei baieti incep de-abia acum sa schiteze un mers de-a busilea (la 10 luni jumate corectate). Insa merg foarte bine sustinuti de aprox 1 luna jumate iar de o luna fac "croaziere" pe marginile patutului.
Eu nu i-am lasat sa stea pe jos (nu am spatiul necesar) asa ca nu au avut unde sa exerseze mersul de-a busilea.

Of, o sa ajungem sa uitam vreodata ca sunt prematuri, sau, macar, sa nu le mai corectam varsta?


PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

vladut a mers deabusele pe la 9-10 luni, dar nu am insistat, a invata in vecini cand eram intr-o vizita la o prietena ff buna!

cat despre uitatul ca s-au nascut inainte de vreme....nu vom uita niciodata!

eu una nici dupa 3 ani si 8 luni nu ma reusit sa uit...are el grija sa imi aminteasca!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Dragele mele mamicute, adrian azi a facut foarte bine azi la hemato. Are hemoglobina 11.5 (la sfarsitul lui mai era la 11,2).
A slabit un pic caci ieri la masaj am simtit pielea si osul cand il trageam, era mai durdunel un pic. Dar e de la tracasajul din ultimele 3 sapt.: raceala, vacanta cu program dat peste cap, acum dureri de dinti si mancat si dormit mai prost. Deci e firesc sa fi slabit un pic.

Avem 69cm, 7,9kg si 10,5 luni reale (9 corectate). Stam in picioruse sustinut de mami, facem si cativa pasi timizi, dar nici vorba de ridicat de pe spate in sezut sau stat in 4 labe. M-a intrebat dr. azi daca recunoaste cuvinte si-tunci am realizat ca eu nu prea ii arat si-i vorbesc. Il dragalesc, vorbesc cu el (dar pt mine), ma joc cu el cu sunete, dar nu vorbesc cu el si-i numesc lucruri. Normal ca bietu' copil ce sa recunoasca daca mami nu-i arata. Asa ca de azi am o noua sarcina de indeplinit.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:



loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Va scrisesem ceva dar nu stiu ce s-a intamplat caci a disparut deodata de pe ecran!

Oricum sunt tare obosita si am sa va povestesc maine despre aventurile noastre de azi!

Va pup pe toate cu tot cu esentele voastre miununate!

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

M'neata, fetelor
try, ma bucur ca a fost bine ieri la hemato.
Ce-i mai dai la Adrian sa pape, ca eu nu mai stiu ce sa-i dau Alexiei...s-a cam plictisit fetita mea de aceleasi feluri de mancare...aseara i-am dat paine cu unt si cu dulceata si a papat putin. Tare greu ma chinui cu ea cu mancarea...tot timpul trebuie sa-i distrag atentia, sa-i dau la 5 minute cate un obiect nou in manuta sa-l studieze, ca sa deschida gurita , ca de nu... Seara nu mai vrea sa pape laptic deloc cu biberonul, asa ca o mai pacalesc putin sa bea din canuta, iar ce ramane il fac cu cereale si ii dau cu lingurita...
Zilele trecute mi-a facut febra, 39 grade c, am fost cu ea la urgenta si avea rosu in gat, amigdalele unflate...m-am cam speriat putin, dar conteaza ca acum e bine.
Noi maine facem 10 lunisoare, avem in jur de vreo 8.700 gr si vreo 74 de cm, mergem in 4 labute de vreo 2 saptamani si exploram toate colturile din casa...

Flori de cires, vrem poze din concediu

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Neata mamici de gagalici!
sunt tare tare suparata ca nu vrea gandacul meu sa manance deloc. de dimineata pana acum a lins doar un biberon de 100 ml lapte cu cereale. Simt ca-mi dau demisia din starea de normalitate. .

Ieri am fost la constanta de am facut vaccinul de patru luni. Obositor drum dar cu folos. Am intrat la dr l-a vazut si concluzia: sunt tare incantata de evolutia lui. Spectaculoasa evolutie. Nu stiu ccat de spectaculoasa e daca nu vrea sa manance. . La 4 luni si 9 zile greutate 5600 gr, 61 cm, perimetrul cranian 40 cm, fontanela 1/1 cm. M-a intrebat ce papa: lapte cu cereale. Mar cu biscuite am inceput sa-i dau? Zic nu mai astept pana la 5 luni. Bun atunci.

Sa va zic ca la aceste vaccin nu a avut nici o reactie adversa? S-a comportat absolut normal.

Cam astea sunt ultimile nautati despre noi. Citeva slideuri cu noi puteti viziona la http://coculina.hi5.com.

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Aaaa, mi-am adus aminte ca nu i-a placut dr un singur lucru: ca nu se intoarce de pe o parte pe alta. Si acum sa fiu sincera m-a cam pus pe ganduri. . Ale voastre esente cand au inceput sa faca lucrul asta?

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franca spune:

Buna fetelor noi am cam lipsit din peisaj in ultima vreme suntem putin raciti facem tratament in rest suntem bine 5400kg pe zi ce trece radem si gangurim tot mai mult.Loleka nu mai stresa bietul flacau cu mancarea isi ea el de cat are nevoie,BRAVO PENTRU EVOLUTIE LA kg inainte.

Multa sanatate la mamici si la bebici

Mamica de Mark-Adrian 17.04.2007

Mergi la inceput