Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-7

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ET1971 spune:

Le salutam pe mamici si pe puiutii lor mici, mici!
Bun venit Franca si Mark- Adrian!
noi am lipsit pt ca am avut probleme cu monitorul;esentele voastre sunt putin mai mari decat puiutul meu!
El manca inca lapte de mama , dar nu direct de la sursa pt ca e prea lenes si atunci folosim pompa pt muls mananca intre 500 si 700 ml/ zi , iar ceai ii dau f putin in zilele caniculare cand iesim la plimbare.
La un moment dat va trebui sa ii suplimentez cu lapte praf , cand va manca mai mult si nu inteleg ce are asa special laptele Topfer fata de celelalte formule?are ceva in plus? e mai consistent?
Cum se manifesta hipotonia ?
e obligatoriu de facut masaj? pe Alex l-a vazut neurologul la externare si a recomandat doar gimnastica , adica mobilizarea pasiva a articulatiilor.
Nicoll ce mai face Leon?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ET1971 spune:

Lolekaai dreptate mamele esentelor tari care sunt in capul listei , avem nevoie de experienta lor , de incurajarile lor!
Eu , recunosc ca ma las prada dispararii uneori si nu am rabdare!
asa ca mamici de esente tari care acum sunteti mari , noi mamici de puiuti mici, mici avem nevoie de sprijinul si sfaturile voastre!
pupici de la Eva si Alex !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franca spune:

Eva merci sa iti traiasca si sa fie sanatos puiutul tau mam uitat pe un mesaj al tau din 19.06 avea Alex 4800 dupa mine a recuperat foarte bine,posteza si tu poze cu esenta ta.


Mamica de Mark-Adrian 17.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franca spune:

Eva nu esti singura care disperi pe mine tot ma ingrijoreaza cum imi apar cine stie ce in cap intru pe net.ex;doarme prea mult,o luat bine su nu in greutate,se uita din cand in cand crucis disperare nu alta si multe multe altele.Dar accept cu mare nerabdare sfaturile mamicilor de esente tari care acuma sunt deja mari.

Mamica deMark-Adrian 17.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Sheannamp David e bine, a implinit 11 lunisoare, ne pregatim si noi de 'motz" cum s-ar spune. Merge tzinut de manutze, gangureste foarte mult si silabiseste frumos. Are un program de masa bun, cu multe fructe, lactate, mai putin cereale, dar face mutritze mari la masa de piure cu carnitza si nu mai stiu ce sa fac la capitolul asta de 2 luni.
Am tras o sperietura groaznica saptamana aceasta, pentru ca a facut febra intre 38,7-39,4 rectal si nu reuseam sa o scadem cu nimic. Am mers la pediatru, nu reusea sa gaseasca o cauza, dar m-a tot instruit cum sa ii scad temperatura prin telefon timp de 2 zile. Am luat o analiza de urina, crezand ca e vorba de prietena noastra, infectia urinara si cand colo, ne-a iesit primul DINTZISOR. Cu tot arsenalul de simptome "rele". Doamne-ajuta ca tare m-a stresat episodul acesta de febra.
Multa multa sanatate lui Ioan si lui Gabriel.

papadie ce mai face Sofia?

loleka eu inca sterilizez biberoanele pentru David si am de gand sa o fac pana la un an.



Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Neata fetite cu bebici mici mici. . Este a treia oara cind incerc sa va scriu. Prima data nu a mai functionat internetul, a doua oara am inceput o naratiune frumoasa si din greseala am dat reset. . Nu va pot spune ce nervi am.

Ei bine sa o luam de la inceput...va spuneam ca am fost ieri la plimbarica, o lunga plimbarica pina la constanta si ne-am plimbat prin parculet ( undeva in Tomis 3 ), un super frumos parc, foarte frumos amenajat, pe categorii de virsta, totul viu colorat asa numai cit sa atraga si sa incinte ochiul vizitatorului..
Ieri Dominic nu prea a vrut sa pape si probabil si oboseala acumulata l-au determinat sa plinga dupa ce am ajuns acasa, o ora jumate fara incetare. Nu a plins niciodata asa si nu stiam ca sa-i mai fac, cum sa-l impac. Si eu eram nervoasa si iritata cind am vazut ca ii era foame dar nu vroia sa manince. Tragea frate din suzeta aia de ziceai ca-i da mincare nu alta. Dar cind ii punea biberonul in gura tragea un pic si ma injura printre dinti...ei vorba vine.

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Deci sa va zic ca nu am vrut sa apas pe trimite un raspuns...nu stiu ce este cu mine...zici ca sunt beata.

Bun am adormit copilul care bineinteles s-a culcat flamind dar a recuperat la doua noaptea si ma pun la calculator sa va scriu si eu citeva vorbe. Sciu de zor, si scriu si termin intr-o doara dau trimite un raspuns si colac peste pupaza primesc mesaj pe ecran ca din cauza neplatii mi-au suspendat internetul. Sa-mi dau pumini si palme si mai bine aveam o mie de pereti in fata ca aveam ocupatie pina dimineata . Pina acum veneau acasa cu facturica si io plateam caci ei nu aveau sediu pina mai ieri cind aflai. In sfirsit...sun la nr afisat pe ecran raspunde de partea cealalta o cucoana, eu cer explicatii dupa care vb si sotul meu cu ea si aia ii inchide telefonul in nas. . Se enerveaza Cosmin, incearca sa se calmeze urmarind un film dar parca totusi problema nu trebuia sa ramina nerezolvata. Ei totusi trebuiau sa anunte cumva ca au acum sediu unde putem veni sa platim si ca au un program si etc. Si plus de asta noi am dat tonul aici in zona cu internetul , noi le-am facut clientela si mai suntem si de 2 ani si ceva la ei. La telefon surpriza: de partea cealalta a firului era o colega de servici cu noi, o baba careia i-a plecat barbatul ( administratorul de retea ) la tara cica si probabil ca ea din cauza singuratatii a intrat in suferinta si s-a gindit pe cine oare sa taie la c...Concluzia va rog sa va feriti de babe NFTU. Oricum la telefon i-a spus sotului dupa ce s-au recunoscut reciproc ca aveam deja dat drumul la internet inca dupa prima discutie avuta. Bun ne-am linistit si apoi am mers la nani..

Si uite asa a venit dimineata, sper sa fie una buna...fara prea multe peripetii..



loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Draga ET1971, noi am inceput cu laptic de mamica pina pe la vreo 2 luni apoi cind nu prea a mi fost am intrat cu completare preNan dupa care am intrat pe formula normala: Topfer 1. Acum suntem la combinatie 1 cu 2 pina trecem complet pe 2. Am incercat si Humana dar nu a mers. Bb l-a respins si chiar a scazut in greutate in acea perioada. Inainte de a ne hotari pe ce formula sa mergem am luat si am facut comparatie intre ele iar Topfer-ul a cistigat detasat fata de celelalte formule de pe piata noastra. E mult mai concentrat, are calciu mai mult, grasimi mai multe, magneziu si in general vitaminele in concentratie mai mare. Noi ne-am impacat bine cu el de la inceput dar tu decizi pe ce formula vei merge si bineinteles trebuie sa-i placa si lui bb. In orice caz din auzite Nan 1 cica e sax la gust.

Papadie, m-am cam lamurit si ce diversificarea asta cum sta treaba. Dar ce legume sa folosim pentru inceput? Eu ziceam sa mai astept o luna pina face Dominic 5 luni. Uf azi facem 4 luni: . Eu asa zic ca este bine. Tu ce parere ai? Am o prietena care are bblusul de 5 luni si jumatate ( a postat la noi o data Ylilimic ) si ea a inceput diversificarea tot cu legume numai ca pustiulica Adam nu prea le adora si a fost nevoita mama sa-i dea fructe. Deci? Avem de tras nu?

Cu sterilizatul ...voi face ceea ce faceam si pina acum. Cumparam solutie la rece. Este cea mai buna solutie pina mai creste un pic Dominic.

Fetelor sa aveti o zi minunata, nu ca seara mea, plina de soare si sa ne auzim cu bine.


loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franca spune:

LA MULTI ANI DOMINICsa cresti mare si sanatos.Loleka sa va bucurati de el si sa aveti parte de ce este mai bun in viata asta.


Mamica de Mark-Adrian
http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=1b3cf0d13fbe107b089620&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Multumim Franca. Sanatate la toti bblusii si mamicile care posteaza aici pe forum dar nu numai. Sa incercam sa ne bucuram de esentele noastre tari!

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput